3Dinceleme

Houdini nedir? Ne işe yarar?

Houdini nedir? Houdini, Toronto merkezli yirmi beş yaşındaki bir şirket olan Side FX tarafından geliştirilen bir 3D animasyon ve özel efektler uygulamasıdır.

Houdini, film, TV, video oyunları ve sanal gerçeklik alanlarında 3D animasyonları ve 3D efektleri yaratabilmek için tasarlanmıştır. Houdini film, TV, video oyunları ve sanal gerçeklik dünyalarını tek bir güçlü platformda birleştirmesi ile ün salmıştır. (Houdini’nin en son güncellemesine bir göz atın)

Side Effects’in eski amiral gemisi olarak kullanılan 3D grafik araçları paketi PRISMS, Houdini ‘nin gelişimine bir temel teşkil ettmiştir.

Diğer 3D animasyon yazılımlarından farklı olarak Houdini, çalışmanızı hassaslaştırırken, model üzerinde uyguladığınız güncellemeleri yapma işini kolaylaştıran düğüm tabanlı bir prosedürel iş akışı kullanır. Maya veya Blender gibi programların aksine çalışmalarınızda önceki bir sürüme dönmeyi ve eski sürüm üzerinden güncelleme yapmanıza olanak sağlar.

Houdini Nedir
(Resim kaynağı Eosacro)

Houdini temel olarak dinamik ortamlar ve parçacık efektleri için kullanılırken, modelleme, canlandırma veya oluşturma gibi diğer alanlarda kullanmak isteyen sanatçılar için eksiksiz bir araç seti de içerir.

Houdini tam olarak ne yapar?

Houdini Nedir
Houdini Nedir? (Resim kaynağı: Side Fx)

Houdini, son derece gerçekçi görsel efektlerin oluşturulmasına izin veren gelişmiş dinamik simülasyon araçları ile bilinir. Ve Houdini, küçük stüdyolar ve bireysel sanatçılar için tasarlanmış verimli bir iş akışına sahiptir.

Yazılımdaki yeni verimlilik, daha az gelişmiş donanım üzerinde son teknoloji efektler elde edilebileceği anlamına gelir. Houdini’yi diğer 3D animasyon yazılımlarından gerçekten ayıran şey, işlemsel doğasıdır.

Houdini’deki varlıklar genellikle bir dizi düğüm algoritması ile oluşturulur. Bu iş akışının avantajı, sanatçıların diğer programların aksine nispeten kısa adımlarla ayrıntılı nesneler oluşturmalarına izin vermesidir.

Houdini özel efektlerle bilinse de, en iyi 3D modelleme programlarının sunduğu tüm araçları içerir. Houdini aynı zamanda standart geometrik modelleri ve animasyonları içerisinde barındırır.

Program güçlü render motoru Mantra ile birlikte gelir , ancak Renderman gibi 3. taraf render motorlarını da destekler.

Houdini, gölgelendiriciler oluşturmak ve CG efektleri oluşturmak için esnek bir çalışma ortamı sağlayan düğüm tabanlı bir sisteme sahiptir. Duman ve yangın simülasyonları oluşturmak için güçlü bir sisteme ve katmanlı görüntü efektleri için bir derleyiciye sahiptir.

Houdini, çeşitli API’ler aracılığıyla komut dosyası oluşturma olanağı sunar, ancak Python çoğu paket için tercih edilen dildir. Dahili komut dosyası oluşturma ve belirli araçların otomasyonunun yanı sıra, özel araçların ve eklentilerin oluşturulmasına da izin verir.

Houdini’yi kimler kullanır?

Houdini Nedir
Houdini Nedir? (Resim kaynağı: Side Fx)

Houdini, özellikle teknik altyapıya sahip görsel efekt sanatçıları için uygundur. 3D yazılımda beklenen tüm düzenleme araçlarını sağlar, ancak VFX araçları ve iş akışının düğüm tabanlı yordamsal doğası ile bilinir.

Yeni başlayanlar, Houdini’nin özelliklerinin prosedürel tasarımı nedeniyle dik bir öğrenme eğrisine sahip olduğunu belirtmektedirler. Houdini ile başarının anahtarı, matematik ve algoritmalar hakkında bilgi sahibi olmaktan geçer.

Bu nedenle Houdini, teknik sanatçılar gibi programlama ve matematik konularında geçmişi olanlar için öğrenmesi daha kolay bir programdır. Bu konularda tecrübe sahibi olmayanlar için de, kendilerini geliştirecek bir çok Houdini tutorial’ı bulabilirsiniz.

Programı kullanmaya başladığınızda, şayet Autodesk Maya ve 3DS Max gibi programlar hakkında bilgi sahibiyseniz, bu programlara göre kullanımının daha esnek olduğunu göreceksiniz. Ve yazılımı başarıyla öğrenebilen sanatçılar, herhangi bir geleneksel sanatsal etkileşime ihtiyaç duymadan birçok efekt ürettiklerini göreceklerdir.

Ekipler Houdini ile çalışmaktan keyif alacaklar çünkü projenin her bölümü geliştirme sürecinin herhangi bir noktasında kolayca değiştirilebilir.

Houdini, kişisel ve ticari olmayan projeler oluşturmak için öğrencilere ve hobi amaçlı kullanımlar için Houdini FX kitinin bir sürümünü ücretsiz olarak sunar. Bu versiyonuna Houdini motorunun çoğu özelliği dahil edilmiştir, böylece yeni başlayanlar yazılımı kullanarak becerilerini geliştirebilirler.

Houdini, bu versiyonunda, çalışmanızı oluşturmanıza ve bilgisayarınıza kaydetmenize olanak tanırken, tek dezavantajı bir filigran eklemesidir. Ücretsiz olarak Houdini Apprentice sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Houdini hangi yaratıcı projelerde kullanılır?

Houdini Nedir
(Resim kaynağı: Side Fx)

Houdini, oyunlar, filmler ve televizyon için çalışan VFX stüdyoları için eksiksiz bir pakettir. Araçları güçlü, güvenilir, özelleştirilebilir ve üst düzey üretim için tasarlanmıştır.

Prosedürel iş akışı sayesinde daha hızlı üretim ve düşük bütçeli güç kullanımı anlamına gelir. Bu sebepten ötürü, Disney, Frozen (Karlar Ülkesi) ve Zootopia filmlerinde Houdini’yi kullanan önemli kullanıcılar arasında yer alır. Ayrıca HBO’nun Game of Thrones’u bazı görsel efektler için Houdini’yi kullanmaktadır.

Video Oyun dünyasında ise, birçok video oyunu stüdyosu da Houdini’yi kullanmaktadır. Call of Duty ve League of Legends gibi oyunlar buna örnektir.

Houdini, bulutlar, duman veya ateşin yanı sıra sıvılar ve kumaş simülasyonları oluşturmak için kullanışlı bir araçtır. Houdini tüm sahneleri oluşturabilmesine rağmen, yazılımın en çok bilinen tarafı, sıvı benzeri efektler ile buna benzer diğer simülasyonlardır.

Houdini, büyük miktarda veri kullanan karmaşık simülasyonlar oluşturmak için kullanıldığında güçlüdür. Stüdyolar, karmaşık sahnelerle bütünleşen büyük özel efekt sistemleri oluşturmak için Houdini’yi tercih etmektedirler.

Stüdyolar genellikle modelleme ve donanım özelliklerinin üstesinden gelmek için Maya gibi yazılımları kullanmakta ve Houdini’yi karmaşık simüle edilmiş efektleri entegre etmek için kullanmaktadır.

Oyun tasarımcıları, görsel efekt sanatçıları ve teknik direktörler, son teknoloji ürünü, efektler oluşturmak ve çalışmalarını simüle edilmiş ortamlarla geliştirmek için Houdini’yi günlük olarak kullanır.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu