3Dinceleme
Trend

ZBrush 2019 incelemesi

Zbrush 2019 olarak güncelleme yaptı. Ancak ZBrush 2019 aylık olarak ödeme yapmayı değer mi? Hadi birlikte inceleyelim.

zbrush 2019 inceleme
+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Yeni fotogerçekçi olmayan render aracı
Bol miktarda yeni ZPlugins geliştirilmiş kamera
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Şimdilik sadece abonelik

Bizim kararımız

Illustrator’lar, tasarımcılar ve karma disiplinli sanatçılar için ZBrush 2019’da çok şeyler var, ayrıca geliştirilmiş kamera ve klasörler gibi 3D sanatçılar için çok ihtiyaç duyulan ilave eklentiler de var.

Pixologic’ten ZBrush 2019, 2D ve 3D sanatçılar için bazı mükemmel yeni özelliklere sahip. Tek dezavantajı (bazıları için) yeni bir abonelik modeline geçmiş olmalarıdır. Bir defalık kalıcı lisans teklifinin yanında aylık ve altı aylık seçeneklerde mevcut. Fiyat son yıllarda istikrarlı bir şekilde yükseldi, ancak tüm güncellemelerin ücretsiz olduğunu (2000’li yılların başından beri) hesaba katarsanız, bu düzenleme için yakınmamak gerekiyor.

Ayrıca, aylık bir üyelik seçeneğe sahip olmak, kısa bir süre için az sayıda lisansa veya 3D projeye ihtiyaç duyan küçük stüdyolar ve serbest çalışanlar için her zaman harika bir haberdir. ZBrush 2019’un sunduğu yeni araçlara hadi bir göz atalım.

ZBrush 2019: Fotogerçekçi olmayan render

zbrush 2019 inceleme
Fotogerçekçi olmayan illüstratörler, tasarımcılar ve karma disiplinli sanatçılar için mükemmel bir eklentidir. [Image: Glen Southern]

Render panelinden erişilen, NPR veya fotogerçekçi olmayan görüntü oluşturma (non-photorealistic rendering), son oluşturma işleminizin görünümünü değiştirmek için yepyeni bir sistem getiriyor. Stiller yelpazesi akıllara durgunluk veriyor, çünkü aralarından seçim yapabileceğiniz ve sonra birleştireceğiniz çok çeşitli sürgüler ve ayarlar mevcut.

Heykelleri, bindirme dokuları ve kağıt stilleriyle çizgi roman stiline dönüştürebilir, Photoshop filtrelerine veya eylemlerine benzer elle çizilmiş efektler oluşturabilir ve hatta yarım ton efektleri ekleyebilirsiniz. Bu belki de geleneksel 3D sanatçılar için büyük bir bonus değil, ancak doymuş bir pazardaki kalabalıktan uzak durmak isteyen illüstratörler ve karma medya sanatçıları için harika bir eklenti haline dönüşüyor.

ZRemesher ve yeni klasör sistemi

zbrush 2019 inceleme
Kullanılan alt araçlarda daha fazla gelişme olması nedeniyle, bu sürüm, klasörleri ve bir dizi klasör ayarınıda beraberinde getiriyor [Image: ZBrush]

ZRemesher iki iterasyondan (güncellemeden) geçti ve her ikisi de kullanıcılar tarafından iyi karşılandı. Esasen bir oto retopoloji aracıdır ve size oldukça temiz bir topoloji ve çoğu zaman kenar döngüleri sağlayarak gerçekten yüksek çözünürlüklü modelleri kullanılabilir hale getirmek için hızlı çalışmayı sağlar.

Bu en son sürüm sert yüzey modelleri için keskin yüzey açılarını algılayabildiğinden, kırışık kenarları koruduğundan ve size çoklu gruplar vermesi açısından bakıldığında çok kullanışlıdır.

ZBrush’taki subtool sistemiyle her zaman subtools’larınızı etkili bir şekilde kullanamıyor ve kolayca gruplayamıyordunuz. Bu, karakter başına yüzlerce alt aracı kullandığınızda gerçek bir sorun haline geliyordu. Bu yüzden gerçek bir klasör sistemine ihtiyaç vardı ve bu özellik şimdi eklendi.

Subtools, klasörlere yerleştirilebilir, silme, aktarma, birleştirme ve Boolean (mantıksal) operasyonlarına erişmeniz için klasör ayar özellikleri ile birlikte kullanılabilir. Ayrıca tüm klasörleri taşıma, ölçekleme ve döndürme yeteneği gerçek bir bonus. Klasörler yarattıklarınızı organize etmekte büyük yardımcı bir araçtır.

ZBrush 2019: Anlık Görüntü 3D (Snapshot 3D)

Snapshot 3D, Spotlight işlevleri için bir geliştirmedir. Etkinleştirildiğinde, görüntünün, modelin belli bölümüne yerleştirmenizi sağlıyor.

Snapshot 3D, aynı şekilde ve Spotlight tekerleğinin bir parçası olarak çalışır. Farklı olan, dokuların aşağıdaki modele bir şey uygulamak yerine, görüntüyü bir alt-model olarak 3D modele dönüştürmenize izin vermesidir. Örneğin, siyah bir arka plan üzerinde beyaz bir küpün gri tonlamalı bir görüntüsünü alıp Spotlight aracılığıyla uygularsanız, bu şekil ve boyutta bir küp oluşturur. SubTool panelindeki karmaşık gri tonlamalı görüntüleri ve canlı Boolean işlevini kullanmak, çok karmaşık şekilleri çok hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar. 2D desen ve şekillerden 3D geometri eklemek için yeni bir yoldur.

zbrush 2019 inceleme
Zbrush 2019

ZBrush 2019: Evrensel kamera

zbrush 2019 inceleme
Bu sürüm, 3D sanatçıların daha aşina olacağı yeni bir kamera sistemi ile birlikte geliyor.[Resim: ZBrush]

ZBrush kamera, yeni kullanıcıları şaşırttı. ZBrush 2019, şimdi bize diğer 3D kameralarda göreceğimiz bazı temel işlevleri veren Evrensel Kamerayı da ekliyor. Odak uzaklığı kontrolü, ürün faktörü ve hatta import ve export fonksiyonlarıda içerisinde mevcut. İçe aktarılan fotoğrafların odak uzaklığını eşleştirebilir ve diğer sahnelerde yeniden kullanmak üzere ayarların bazılarını kaydedebilirsiniz.

Pixologic ayrıca intersection Masker da dahil olmak üzere bazı maskeler ekleyerek, maskeleme ağını kullanmanıza izin verir. ZBrush hala dijital heykel paketlerinde pazar lideridir ve bu 2019 güncellemesi, çeşitli yeni özellikler ve araçları beraberinde getiriyor.

Pixologic her zaman sektörün ihtiyaçlarına cevap vermez, ancak problemleri çözmek için benzersiz yollar bulma alışkanlığına sahiptir. Bu sürümde illüstratörler, tasarımcılar ve karma disiplinli sanatçılar ile kamera ve klasörler gibi 3D sanatçılar için ihtiyaç duyulan ilaveler bolca mevcut.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu