3D Tarama ve Yazıcılar

3D Yazıcıda gerçek Kalp yapmak

İnsan dokusu kullanılarak kan damarları ile 3D basılmış bir kalp yapılmıştır.

Tavşan büyüklüğünde olan kalp, gelecekte başarılı kalp nakli oranını arttırmaya yardımcı olabilecek teknikler, kullanılarak hastanın kendi hücrelerinden ve dokularından yapılmıştır.

3D Kalp Nasıl Çalıştı

Hastalardan bir doku biyopsisi alındı ​​ve sonra malzemeleri ayrıldı. Kollajen ve glikoproteinler dahil olmak üzere bazı moleküller “mürekkep” baskı yapan bir hidrojel halinde işlendi. Hidrojel dokudaki kök hücrelerle karıştırıldıktan sonra Tel Aviv Üniversitesi’nden araştırmacılar hastaya özgü bir kalp yaratabildiler. Kan damarları dahil. Fikir, böyle bir kalbin nakledildiğinde reddedilme ihtimalinin daha düşük olacağı yönündedir. Çalışma Advanced Science dergisinde yayınlandı.

Akışına izin verin

Şimdiye kadar, araştırmacılar yalnızca kan damarlarından yoksun basit dokuları yazdırabildiler, bu nedenle, tamamen vaskülerize edilmiş bir 3D, doğru yönde bir adımdır.

Etkisi

Kalp hastalıkları ABD’de dört ölümden birine neden oluyor (yılda yaklaşık 610.000 kişi) ve nakiller için kalp bağışında yetersizlik söz konusu, bu nedenle 3D baskı kalpleri önemli bir sorunu çözmede yardımcı olabilir.

3D Kalp için sonraki adımlar

3d kalp

Tel Aviv’deki ekip, basılı kalpleri kültürlendirmeyi ve daha sonra onları hayvanlara nakletmeyi planlıyor. Yine de, insanlar için kullanılmasından yıllarca uzaktayız.

Bilimsel Özeti

Hastaya tam olarak uyan kalın vaskülarize dokuların üretilmesi, kardiyak doku mühendisliğinde hala karşılanmamış bir sorun olmaya devam etmektedir. Burada, 3D baskıya basit bir yaklaşımla hastanın immünolojik, hücresel, biyokimyasal ve anatomik özelliklerine tam olarak uyan kalın, vaskülarize ve perfüze edilebilir kardiyak yamalar bildirilmektedir. Bu amaçla, hastalardan bir omental doku biyopsisi alınır. Hücreler pluripotent kök hücre olacak şekilde yeniden programlanır ve kardiyomiyositlere ve endotel hücrelerine farklılaştırılırken, hücre dışı matris kişiselleştirilmiş bir hidrojel halinde işlenir. Ardından, iki hücre tipi, parankimal kardiyak doku ve kan damarları için biyokinler oluşturmak üzere ayrı ayrı hidrojeller ile birleştirilir. Fonksiyonel vaskülerize yamaları hastanın anatomisine göre basma kabiliyeti gösterilir. Kan damarı mimarisi, oksijen transferinin matematiksel modellenmesi ile daha da geliştirilmiştir. Yamaların yapısı ve işlevi in ​​vitro olarak incelenmiştir ve kalp hücresi morfolojisi, nakil sonrası, masif aktin çizgisi olan uzun kardiyomiyositleri ortaya çıkaran değerler incelenmektedir. Son olarak, kavramın bir kanıtı olarak, doğal mimariye sahip hücreselleştirilmiş insan kalpleri basılmıştır. Bu sonuçlar kişiselleştirilmiş doku ve organ mühendisliğinin uygun bir anatomik yaklaşım potansiyelini göstermektedir.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu