3D

13 Temel Cinema 4D eklentisi

Bu 13 temel Cinema 4D eklentisi, Cinema 4D’de akıllara durgunluk veren efektler oluşturmanızı sağlayacaktır.

Maxon’un Cinema 4D’si, araç setindeki delikleri doldurmadan iş akışını düzenlemeye kadar uygulama için her türlü uzantıyı sağlayan canlı ve iyi desteklenen bir eklenti ekosistemine sahiptir.

En iyi 3D modelleme yazılım paketlerinden biri olan Cinema 4D’nin yapılandırılma şekli, bu eklentilerin sadece uygulamaya güzel bir şekilde entegre edilmesi değil, eklentilerle birlikte Cinema 4D nin performansının en üst düzeye çıkması anlamına geliyor.

Bu kılavuzda en sevdiğimiz eklentilerden birkaçını topladık. Burada her seviyeden herkes için bir şeyler var.

01. Cinema 4D Trypogen Eklentisi

13 Temel Cinema 4D eklentisi
Trypogen biraz niş bir eklenti ama Cinema 4D deneyimini ödüllendiriyor (Resim kaynağı: The Pixel Lab)

Arada sırada, belirli bir amaç için bir araç sunmayan bir eklenti bulursunuz, ancak yine de daha fazla araştırma yapmanıza ilham verir. Cinema 4D eklentisi olan Trypogen böyle bir eklentidir.

Trypogen, Cinema 4D’deki nesnelerden soyut geometri oluşturan bir nesne üreticisi eklentisidir. Saniyeler içinde nesnelerinizle ilginç organik görünümler oluşturabilirsiniz. Çeşitli modları ve giriş kaydırıcıları ile çok çeşitli kafes seçenekleri elde etmek için sonuçları kolayca değiştirebilirsiniz.

Basit bir nesne almanıza ve en iyi matematiksel tabanlı süreçlerin 3D’nin daha eğlenceli tarafının rastgele ve organik doğası ile birleştiren bir 3D model oluşturmanıza olanak tanıyan bir eklentidir.

  • Fiyatı: 29.99 $

02. X-Particles (Parçacık Efekti)

13 Temel Cinema 4D eklentisi

Cinema 4D eklentisi olan X-Particles, Cinema 4D için tam özellikli gelişmiş bir parçacık ve VFX sistemidir. Bu şaşırtıcı parçacık ve VFX sistemi bir dizi kullanışlı özellik ile birlikte gelir. Örneğin kumaş, duman, ateş ve sıvılar için parçacıkları oluşturabilir ve Cinema 4D ile sorunsuz bir şekilde entegre edebilirsiniz. C4D kullanabiliyorsanız, X-Particles eklentisini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  • Fiyatı: 796.50 $

03. TurbulenceFD

13 Temel Cinema 4D eklentisi
Bu ağır sim 2560 x 1600’de oluşturuldu. Varsayılan ayarlar 46 saniye sürdü;
ayarları değiştirerek sadece 13’e indirdik

TurbulenceFD, yangın ve duman üretmek için voksel bazlı bir akışkan simülasyon sistemidir. TFD filmlerde, TV şovlarında ve video oyun tanıtımlarında kullanılır ve sadece eklentiyi kullanmanız ve son derece özel olduğunu kabul etmek için sonuçlarını görmeniz gerekir.

  • Fiyatı: 459 $

04. Light Kit Pro 3.0

13 Temel Cinema 4D eklentisi
Light Kit Pro 3, fotoğraf stüdyosu ışıkları ve standlardan oluşan bir stüdyo koleksiyonu sunar

Cinema 4D eklentileri arasında ışık kullanımı ile ilgili iyi eklentilerden biri olan Light Kit Pro‘nun en son güncellemesi, projeleriniz için kullanabileceğiniz aydınlatmanızı gerçekten geliştirmek için çeşitli gerçekçi ışıklar, paneller ve softbox’lar sağlayan eksiksiz ve tamamen özelleştirilebilir bir aydınlatma çözümü sunar. Kullanımı kolaydır, 120 stüdyo hediyesi içerir ve Octane Render, Arnold ve Redshift için dahili desteğe de sahiptir.

  • Fiyatı:249 $

05. Nitroblast

13 Temel Cinema 4D eklentisi
Nitroblast, animasyon içerisinde 3D karakterlere uygulanabilir

Thrausi ve Catastrophe’nin yaratıcısı olan Lazaros, yani ‘NitroMan’, Cinema 4D için birçok yararlı eklenti yarattı, ancak Nitroblast muhtemelen en iyisidir. Bu harika küçük araç, nesneleri otomatik olarak paramparça eder ve C4D dinamiklerini kullanarak onları parçalara ayırmanızı sağlar.

Tamamen otomatik, çarpışma odaklı parçalanmaya izin veren Nitroblast, önceki kırılma eklentilerinden daha hızlı, daha büyük, daha güçlü ve daha iyi olacak şekilde yazılmıştır. Çok sayıda güçlü özellik olmasına rağmen, basit ve kullanımı kolay bir ara yüz düşünülerek tasarlanmıştır.

  • Fiyatı: 65 €

06. Scroll Roll Deformer

13 Temel Cinema 4D eklentisi
Scroll Roll Deformer, kırmızı halıyı yuvarlamaktan daha fazlası için kullanılabilir

Curious Animal tarafından geliştirilen Scroll Roll Deformer, 3d modellerinizi yuvarlamak için tasarlanmıştır. Sadece Kaydırma Rulosu ekleyin ve yuvarlayın veya bir dizi efekt için ayarlara bakabilirsiniz. Geometrinizde bir şey yuvarlamış gibi görünmesi için rulonuzda şişkinlikler de oluşturabilirsiniz.

Ayrıca filizlenen animasyonlar oluşturmak için eğlenceli bir yol olduğunu da gördük. Scroll Roll, büyüyen filizlenen nesneler ve büyüyen tüyler için mükemmel bir eklentidir.

Fiyatı: Ücretsiz

07. Motion Stretch Deformer

13 Temel Cinema 4D eklentisi

Curious Animal’in, yani geliştirici Daniel Fitzgerald’ın ikinci uygulaması Motion Stretch Deformer, bir nesneye uygulandığında, tahmin edebileceğiniz gibi nesneyi uzatarak esnetir ve hareket izleri yaratabilir.

08. Signal

13 Temel Cinema 4D eklentisi
Cinema 4D eklentisi olan Signal eklentisi, zaman çizelgesini kullanmadan C4D içindeki herhangi bir parametre için kolay animasyona izin verir

Cinema 4D eklentisi olan Signal, animasyon işlemini otomatikleştirmeyi amaçlayan bir GSG eklentisidir. Bir nesneye etiket olarak uygulanır ve herhangi bir canlandırılabilir değeri nesnenize sürükle bırak yöntemi ile uygulayabilirsiniz.

  • Fiyatı: 129 $

09. SplinePatch 3.0

13 Temel Cinema 4D eklentisi

Adından da anlaşılacağı gibi, SplinePatch 3.0, kesişen spline’lardan pürüzsüz, kavisli yüzeyler oluşturmanıza olanak tanıyan C4D eklentisidir. Bu, arabalar, giysiler, karakterler, ambalajlar veya diğer kıvrık şekiller gibi düzenlenebilir ve canlandırılabilir karmaşık formları oluşturmak için idealdir.

  • Fiyatı: 89 $

10. Forester

13 Temel Cinema 4D eklentisi
Forester ile çeşitli doku haritalarının uygulandığı kaya resmi

Başka bir Cinema 4D eklentisi olan Forester, sonsuz çeşitlilikte çim, ağaç ve bitki oluşturulabilen ve aynı zamanda Multicloner adı verilen bir kaya üreticisi ve saçılma fonksiyonu ile birlikte gelen prosedürel bir bitki örtüsü oluşturma eklentisidir. En son güncellemesinde, C4D’nin Varyasyon gölgelendiricisi ile entegre olarak yapraklarınızı rastgele renklendirebilirsiniz.

  • Fiyatı: 355 $

11. Transform

13 Temel Cinema 4D eklentisi
Transform, Nitroblast kullanarak parçalanmış nesnelerle gerçekten iyi çalışıyor

Transform , anahtar karelere ihtiyaç duymadan animasyon oluşturmak için temiz bir eklentidir. Çeşitli animasyon sekansları için 65’ten fazla ön ayar seti sağlar, bunlara daha sonra müdehale edilerek değiştirilebilir. Nitroblast kullanılarak yapılan metin, klon dizileri veya kırık 3D nesneler üzerinde çok iyi çalışır.

  • Fiyatı: 199 $

12. Unfolder

Unfolder’ın animasyonunu diğer efektlerin uygulanmasına hazır olarak önbelleğe alabilirsiniz

César Vonc’un bu aracı, bir nesneyi, muz soymak gibi, çokgenlerin şeritleri gibi açabilir. 3D modellerinize açılma ve kaybolma şeklini vermek için birçok seçenekle birlikte gelen güzel bir eklentidir.

  • Fiyatı: 33 $

13. Difference Map

13 Temel Cinema 4D eklentisi
Burada renk kanalında bir katman maskesi oluşturmak için Curious Animal’in Impact deformer’lı difference map kullanılmıştır.

Son olarak size sunacağımız Cinema 4D eklentisi olan Difference Map, nesnelerinizin üzerinde katman sağlayan kullanışlı bir eklentidir. Modelinizdeki her noktada Deformer etkisini anlatan bir köşe haritası oluşturarak deformasyon uygulayabilirsiniz. Dalgalanmalar oluşturmak için Darbe deforme edici kullanıyorsanız, bu dalgalanmalara nesnenin geri kalanına farklı bir renk vermek için bir malzemede referans verdiğiniz bir tepe haritası oluşturmak için Difference Map sekmesini kullanabilirsiniz.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu