3Dİlham AlınNasıl Yapılır
Trend

3D Çocuk Resmi Oluşturma Süreci

3D Çocuk resmi oluşturma süreci hakkında, sanatçı Giulia Marchetti ZBrush, Maya ve Substance Painter kullanarak hazırladığı 3D karakter illüstrasyonu, “Çocukluk” çalışmasını anlatıyor.

Zaman: 20 Saat | Seviye: Orta Düzey | Araçlar ve Teknikler: Substance Painter, ZBrush, Maya ve Blender

Ayrıca oyun için 3d karakter modellerinin nasıl yaratıldığıyla ilgileniyorsanız Oyun için karakter oluşturma bölümüne bakabilirsiniz.

GİRİŞ

Bu çalışmamda, çocukluk illüstrasyon kavramından render oluşturmaya kadar, heykel, modelleme, UV’ler, tekstüre, render ve paintover’dan nasıl 3D karakter ve ortamları oluşturduğumu anlatacağım. Bir haftanın bu projeyi yapmak için kısa bir zamanım olacağını düşündüm, bu yüzden retopoloji yerine zremesher kullanmak zorunda kaldım.

3D Çocuk Resmi Oluşturma
(Resim Kaynağı: Giulia Marchetti)

1. Basit Konsepti Oluşturma

Konsept (Resim Kaynağı: Giulia Marchetti)

İlk önce sadece istediğim kompozisyona, karaktere ve nesnelere rehberlik etmek için hızlı ve basit bir konsept yaptım. Bu sefer aklımda net bir fikrim olduğu için mükemmel bir konsepte ihtiyacım yoktu.

2. Zbrush Heykel ve Zremesher

3D Çocuk Resmi Oluşturma
Heykel ve zremesher (Resim Kaynağı: Giulia Marchetti)

Bu bölümde tüm karakterleri biçimlendirdim ve sonra çokgen sayısını azaltmak ve temiz bir ağ elde etmek için Zbrush’ın otomatik topolojisi olan zremesher kullandım. Proje animasyon için olduğunda daima retopoloji kullanıyorum. Temiz bir örgü elde etmek için 0 kalınlığında kıyafetler için temiz bir mesh kullandım ve sonra ekstürüzyon için zmodeler kullandım. Sonunda ayrıntıları şekillendirmeye başlamak için ağı (mesh’i) 5 veya 6’ya ayırdım.

3. Substance Painter için hazırlık

3D Çocuk Resmi Oluşturma
Madde Ressamına Hazırlık (Resim Kaynağı: Giulia Marchetti)

Substance Painter eğlenceli bir programdır ve modellerinizi doğru şekilde hazırlamak biraz sıkıcı olsa da, küçük bir hazırlığın uzun bir yol kat ettiğini garanti edebilirim.

3D pipeline sürecini önemli ölçüde artırabileceğinizden, harika doku sonuçları elde edebileceğinizden ve modellerinizin kalitesini genel olarak artırabileceğinizden eminim.

Substance Painter, içe aktarılan nesnelere göre maskelemenizi sağlar. Bu, modelinizi farklı malzemelerle bölümlere ayırmak için yararlı olabilir. Her zaman Fbx kullanarak dışa aktarın. FBX dosyaları bir proje hakkında çok daha fazla bilgi taşır. Muhtemelen Substance Painter’ın FBX dosyalarını kullandığı en iyi özelliklerden biri, kameralarınızı içe aktarabilmenizdir.

4. Substance Painter Doku (Tekstüre) oluşturma

3D Çocuk Resmi Oluşturma
Substance Painter Dokulama (Resim Kaynağı: Giulia Marchetti)

Dokular yapmak için Substance Painter kullandım. Her zaman Substance kaynağında yeni dokular ararım, çünkü her türden çok sayıda doku vardır. Freepik’ten elbiseye bir desen kullandım. Giysiler temelde bir giysi malzemesidir, daha sonra bazı kirleri koymak ve sahte gölgeleri vurgulamak için bir Oklüzyon akıllı maskesi (Occlusion smart mask) ile siyah bir renk kullandım ve ardından kenarları vurgulamak için Kumaş Kenar Hasarlı (Fabric Edge Damages) akıllı maske ile beyaz bir renk kullandım.

Ayrıca 3D çalışmalara yeni başlayanlar için malzeme ( Materials ) ve doku ( Texture ) arasındaki farkı ve ne olduklarının detaylı anlatıldığı 3D Malzeme ve Doku Nedir? Ne işe yarar? bölümümüze bakmayı unutmayın.

5. Karakterden Poz Oluşturma

3D Çocuk Resmi Oluşturma
3D Çocuk Resmi Oluşturma. Poz (Resim Kaynağı: Giulia Marchetti)

Karaktere ZBrush’ta Transpose Master kullanarak poz verdim, çünkü süper kolay ve hızlı.

Transpose Master, SubTools’tan oluşan bir model oluşturmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Poz verebileceğiniz tüm SubTools’un düşük çözünürlüklü birleşik ağını oluşturarak çalışır. Poz daha sonra orijinal modele geri aktarılabilir. Transpose Master alt paleti Zplugin paletindedir.

6. Arka Plan

3D Çocuk Resmi Oluşturma
3D Çocuk Resmi Oluşturma. Arka plan (Resim Kaynağı: Giulia Marchetti)

Canavarlar için modelleme, heykeltıraşlık, UV ambalajlama ve boyama da dahil tüm arka planı ZBrush’ta yaptım. Bu bölümü basitleştirdim çünkü neredeyse tüm arka planı bulanıklaştıracağımı biliyordum. Arka plan için bir gauss bulanıklığı ve renk düzeltmesi olan bir orman görüntüsü kullandım.

7. Blender ‘da Render Oluşturma

3D Çocuk Resmi Oluşturma
Blender’da Render oluşturma (Resim Kaynağı: Giulia Marchetti)

Render oluşturmak için Blender’ı ve gözler için Lucas Falcao’nun AutoEye eklentisini kullandım, çünkü kullanımı çok kolay ve güzel bir sonuç veriyor. Giysiler, çimenler ve canavarlar için saç parçacıkları yaptım. Xolotl Studio’nun Substance Painter Live Link ile Substance Painter’dan Blender’a tüm dokuların üzerinden geçtim. 

Bu eklenti, her şeyi tek bir tıklamayla gözden geçirmenize izin verir ve her dokunun tüm malzemelerini ve düğümlerini oluşturur. Bu yüzden inanılmaz.

8. Üretim Sonrası – Post prodüksiyon

3D Çocuk Resmi Oluşturma
3D Çocuk Resmi Oluşturma Post prodüksiyon (Resim Kaynağı: Giulia Marchetti)

Saydam arka planı olan her nesnenin grubu için ayrı katmanlar oluşturdum, daha sonra Photoshop‘ta daha sahte ışıklar ve karakter için daha fazla saç teli gibi birçok katmanı boyadım. Bu bölümde de renk düzeltmesini, uzaydaki parçacıkları, görüntü arka planını yaptım.

En İyi İpucu: Kişisel çalışma yapın ve gösterin

Çalışmamın Son görüntüsü

Bence en önemlisi ne olursa olsun her zaman bir şeyler yapmak, her zaman çalışmak, çizmek, heykel yapmak yani kısacası bol bol pratik yapmaktır. Tüm bu bilgi sonsuza dek kafanıza girecek ve ilerlemenizi her yeni işte ortaya koyabileceksiniz.

Ne yapabileceğinizi gösteren bir şey yoksa, istediğiniz işleri elde etmek zordur çünkü çoğu zaman müşteriler ne istediklerini bile bilmezler ve işinizi gördüklerinde bunu fark ederler.

Daha fazla oku :

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu