3DDijital SanatNasıl Yapılır
Trend

Zbrush’ta 3D Kadın Portresi Şekillendirme Nasıl Yapılır?

Zbrush’ta 3D Kadın Portresi Şekillendirme ile ilgili Harnain Singh, Loish‘den ilham alır ve ZBrush ve Marmoset Toolbag kullanarak stilize bir 3D kadın portresi şekillendirir. Zbrush’ta 3D Kadın Portresi şekillendirme çalışmasının nasıl yapılacağı ile ilgili bu yaratıcı çalışmasına hep birlikte bakalım.

Zbrush ile ilgili daha detaylı bilgi için ZBrush Nedir? Nasıl Çalışır ve Ne İçin Kullanılır? yazımıza bakabilirsiniz.

Zaman: 20 Saat | Seviye: Orta | Programlar ve Teknikler: Zbrush, Marmoset Toolbag, Digital Sculpting

Aşağıdaki fotoğraf bir 3D karakter ürünüdür. Amacımız ZBrush ile şekillendirerek ve gerçek zamanlı aydınlatma ile rendereleyerek stilize görünümlü bir karakter yaratmak.

Zbrush'ta 3D Kadın Portresi Şekillendirme

Referans Toplama

Çalışmamızın başlangıcı için kendimize bir referans portresi seçiyoruz. Bize ilham veren bir portre seçmemiz işimizi kolaylaştıracaktır.

Bloke Etme

3D Şekillendirme nasıl yapılır, eğitiminin başında modele en başından başlamamız gerekiyor. Referansları izleyerek ve ana şekilleri belirleyerek bir küreyle başladım. Başlangıçta her şeyi Dynamesh’de tutmaya çalıştım ve sadece herhangi bir kısıtlama olmadan heykele odaklanmaya çalıştım. İlk olarak 3D portrenin gözlerini yapmanız yararlı olacaktır. Bu da karakterin erken bir aşamadan itibaren hissini verir. Gözleri renklendirmek için hızlı bir Polifonik plastik malzeme uygulamak istenen görünümü verir.

Zbrush'ta 3D Kadın Portresi Şekillendirme
Temel özellikleri ekleme

Daha da ilerleyerek, dudakları ve gövdenin temel taslağını şekillendirdim. Ayrıca bu aşamada saçlar için bir zemin katmanı olarak bir taban ağ kullandım. Tüm bu süre boyunca, gerçek insanların bir sürü görüntüsüne bakarak saç stilinin nasıl görünmesi gerektiği üzerine araştırmalar yaptım. Amacım, ana odak siluetini doğru şekle getirmek ve formlarını, olası tüm açılardan daha da düzeltmekti.

Zbrush'ta 3D Kadın Portresi Şekillendirme
şekillendirici

Saç Şekillendirici

Saç yaparken öğrendiğim bir şey, hangi tekniği kullanırsak kullanalım, çok sabır gerektirir. Artstation’dan Olya’dan eğri fırçasını kullandım. Bazen eğriler istenen şekilde davranmaz ve bunun için Eğri ayarlarında Elastik ve Sıvı gibi farklı seçenekler denemeyi çok yararlı buldum.

Bazen eğrinin uçlarını kilitlemek de yararlı olur ve güzel yerleştirmek için çok fazla özgürlük verir. Her şey yerleştirildikten sonra, daha doğal görünmesi için bazı telleri değiştirerek Topolojik Taş fırçasını kullanarak biraz varyasyon ekledim.

3D Şekillendirme Nasıl Yapılır
saç şekillendirici

Detaylandırma ve Renkler

Şimdi, renklere geçmeden önce heykel tıraşlığa detaylandırma ve son dokunuşlar ekleme zamanı. Güller için, bazı resimleri araştırdım ve birkaç taç yaprağı yaptım ve Hareket Topolojik fırçası bunu başarmak için çok yardımcı oldu. Son olarak, güzel görünmesini sağlamak için Curve Tube fırçasını ve diğer nitrit cesur elemanlarını kullanarak bazı sarmaşıklar ekledim.

Şimdi biraz renk ekleme zamanı geldi. Sadece renk spreyi olan Standart fırça, varyasyonu bulmak için farklı tonların düşük yoğunluğuna sahip bir taban olarak kullanıldı. Freehand vuruşlu standart bir fırça ile tamamlandı ve farklı renklerin ışık yoğunluğu, güzel bir karışım bulmak için üst üste katmanlama ile yapıldı.

3D Şekillendirme Nasıl Yapılır
Polypaint

Marmoset’e Aktar

Bundan sonra her şeyi FBX formatı ile birlikte yaptım. Aşağıda ki görüntüde tüm ayarları görebilirsiniz.

3D Şekillendirme Nasıl Yapılır
Dışa Aktarma Ayarları

Marmoset Ayarları

Bir FBX dosyasını içe aktardıktan sonra, tüm kafesleri ve bunların malzemelerini içeren her şeyi bulacaksınız. Alt Araçları ZBrush’ta adlandırmak her şeyi organize etmek için çok yararlıdır. Malzeme özelliklerinde, ZBrush’ta boyalı renkleri elde etmek için Albedo’yu bir Vertex rengiyle değiştirin. Aydınlatma için, spot ışıkları kullanarak 3 noktalı bir aydınlatma temel kurulumu kullanıyorum.

3D Şekillendirme Nasıl Yapılır
Marmoset ayarları

Son Render

Marmoset’in güzelliği, gördüğünüz şeydir. Gerçek zamanlı ve hızlıdır. Kısa sürede süper yüksek kaliteli görüntüler sunar. Daha fazla gerçekçilik eklemek için Küresel Aydınlatmayı açık tuttum. Son olarak, herhangi bir olası pürüzü önlemek için, 400 piksel olan yakalama ayarlarında en yüksek örnekleri seçtim.

Post efektlerle bazı renk ayarlamaları ekledim. Ve Marmoset’teki posta efektlerini seviyorum. Son aşamada onlarla oynamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. İşte bu kadar, umarım Zbrush’ta 3D Kadın Portresi şekillendirme çalışmalarınızda size faydalı olur.

3D Şekillendirme Nasıl Yapılır

Daha fazla oku :

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu