3Dİlham Alın
Trend

3D’ye Başlayanların Kaçınması Gereken 8 Şey

3D çalışmaları ilk günler oldukça zor bir öğrenme süreciydi. Yeni başlayanlardan öğrendiğim bir sürü başka şey var ve işte kaçınmak istediğim bazı şeyler! İşte, 3D’ye Başlayanların Kaçınması Gereken 8 Şey.

3D'ye Başlayanların Kaçınması Gereken 8 Şey
Sadece en iyi çalışmanızı sergileyin!

1. Hikayeye inanmak, Tekniğe inanmak dan daha önemlidir

3D'ye Başlayanların Kaçınması Gereken 8 Şey
Her şeyden önce bir hikaye ile izleyicilerin ilgisini çekin.

Teknik olarak öykünün yönüne daha doğal olarak yaslanıyorum, ancak öykünün, teknikten “neredeyse her zaman” daha iyi olduğu abartılı olamaz. Çok fazla proje teknik olarak doğrudur, ancak yaratıcılıktan ve izleyiciyi gerçekten içine alan bir hikayeden yoksundur. Teknik unsurlar olmasa bile, güçlü bir anlatısı varsa, sanat çok daha ilgi çekicidir. Tekniği geliştirmekten önce hikaye anlatma yeteneğinizi geliştirmek için zaman harcayın.

Hikaye anlatımınızı geliştirmek için hazırlamış olduğumuz Oyun için Hikaye Nasıl Oluşturulur? bölümümüze bakmanızı tavsiye ederim. Bu bölümde hikaye anlatımı ile ilgili önemli bilgiler ve videolar yer almaktadır.

2. Her şeyi aynı ayrıntı düzeyinde modellemeyin

3D'ye Başlayanların Kaçınması Gereken 8 Şey
Sahnenizin önemli kısımlarına ayrıntı eklemek için daha fazla zaman harcayın.

Sahnenin her bölümünü modellemek için aynı miktarda zaman harcamak cazip gelebilir. Sahnenin arka planında iyi olan veya çekimde bile olmayan kısımlarına çok fazla ayrıntı koyma hatasını bile yaptım! Mümkünse, çekimlerinizin ön planında ne olduğunu ve odak noktalarınızın ne olduğunu öğrenin. Bu unsurları modellemek için daha fazla zaman harcamalısınız.

3. Bir uygulamaya çok bağlı kalmamayı öğrenin

3D'ye Başlayanların Kaçınması Gereken 8 Şey
Uygulamalarda becerilerinizi yaygınlaştırın.

Kullandığınız yazılımda ustalaşmak her zaman iyidir, ancak tek bir uygulamaya çok fazla bağlanmaktan kaçının. Bunun birkaç nedeni var. Her şeyden önce, bir uygulamanın ne zaman iş dışına çıkacağını bilemezsiniz. 

İkincisi, hiçbir uygulama en iyi özellikleri içermez. Birden fazla uygulamadan yararlanmak, her bir uygulamadaki en güçlü özelliklerden yararlanmanızı sağlayacaktır. Son olarak, bir müşterinin size belirli bir formatta bir dosya verdiği ve onunla yerel olarak çalışabilmeniz, bir projeyi kazanmak ve kaybetmek arasındaki fark olabilir.

3D Modelleme için kullanabileceğini En iyi 3D modelleme yazılımı listemize bir göz atın.

4. Uzaylı olmayan bir uzayı görselleştirmek

3D'ye Başlayanların Kaçınması Gereken 8 Şey
Kusurlar ekleyerek görsellerinizi inandırın

Mekanlarınıza biraz kişilik vermeye çalışın. Bir odada kimin yaşadığını veya bir karakterin nüanslarının olabileceğini düşünün. Bunu çalıştırarak, modellerinizi bu ilginç ayrıntıları içerecek şekilde şekillendirebilirsiniz.

5. Odak noktası yok

3D'ye Başlayanların Kaçınması Gereken 8 Şey
İzleyicinin gözünü tam olarak istediğiniz yere yönlendirin.

Yeni başlayanların yaptığı bir başka hata, görüntülerinde ve videolarında bir odak noktasının olmamasıdır. Her şey odakta ve izleyicinin gözü görüntünün herhangi bir yerine yerleşmek için mücadele ediyor. Kompozisyon tekniklerini kullanarak ve özellikle bir odak noktasına sahip olmak izleyici için çok daha tatmin edici olacaktır. İzleyiciyi tam olarak ne istediğinize bakmaya zorladığınız için bir hikaye anlatmanıza da yardımcı olacaktır.

6. İnsan ölçeği

3D'ye Başlayanların Kaçınması Gereken 8 Şey
İnsanlarınızın ölçeğini doğru alın.

Bu, kaçınmak isteyeceğiniz klasik bir hatadır! İşinizdeki insanların ölçeği yanlışsa, işinizin sonuçları doğru olarak ortaya çıkmadığı anlamına gelir. Post prodüksiyon (üretim sonrası) sırasında insan ölçeği yerleştirme çalışmalarında bu problem özellikle fark edilir. Ölçek dışı 2D insanlar, daha sonra etraftaki nesnelerin ölçeğini anlatmayı zorlaştırır. İnsanların olması gereken ölçeği gösteren ölçekli “yardımcı” kartlarla bir bindirme görüntüsünü dışa aktarmak, size yardımcı olacaktır.

7. Beklentilerinizi yönetin

3D'ye Başlayanların Kaçınması Gereken 8 Şey
Herhangi bir sanat formunu mükemmelleştirmenin zaman aldığını bilin.

Yeni başlayanlar olarak yapılan en büyük hatalardan biri, daima daha iyi olmanız gerektiğini düşünmekti. Şimdi daha iyi olmak için yanlış bir şey yok ama bir gecede her şeyi öğreneceğimizi düşünmek tamamen yanlış. 

Her hangi bir sanat formunun öğrenilmesi ve yeterlilik göstermesi çok zaman alır. Kendinize büyümek ve gelişmek için zaman vermek, gereksiz yere hayal kırıklığına uğramamanızı sağlar ve yıllara yayılan bir görselleştirme kariyerine sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

8. Sonuç

Eğer bir acemiyseniz, 3D’ye başlayanların kaçınması gereken 8 şey bunlardır. Umarım bu, çalışmalarınızda hatalarınızı önlemek için yardımcı olur.

Kendinizi biraz gevşetin ve her yeni başlayanın hata yaptığını bilin. Senin ki benimkinden farklı olabilir ama herhangi bir hatada olduğu gibi, anahtar, seni aşağı indirmelerine izin vermek yerine onlardan öğrenmen. 

Sizde yaptığınız hataları yorum kısmında paylaşabilirsiniz ve diğerlerinin onlardan kaçınmak için nasıl ilerleyebileceklerini anlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Daha Fazla Oku:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu