3D3D Tarama ve Yazıcılar

Cep Telefonu ile 3D tarama nasıl yapılır?

Cep Telefonu ile 3D tarama hiç bu kadar kolay olmamıştı. Normal bir kamera veya akıllı telefon ile kolayca bir insanı taramayı öğrenin.

3D tarama yapmak için fotogrametri kameralarınız yok mu? Hiç sorun değil, bu ipuçları ve püf noktaları size 3B sanat için harika sonuçlar veren bir oyuncuyu nasıl hızlı bir şekilde yakalayacağınızı gösterecektir. İhtiyacınız olan tek şey bir kamera veya akıllı telefon .

Aktörünüzle sadece birkaç dakika ve küçük bir donanıma sahip bir film konumunda olduğunuzu hayal edin. Doğru bir tarama yapmak ve kullanışlı bir CG modeli oluşturmak artık sadece bir akıllı telefon ve Agisoft PhotoScan yazılımını çalıştıran bir dizüstü bilgisayar ile mümkün .

LA merkezli Emmy ve VES Ödüllü görsel efekt sanatçısı Agrapha Productions’dan Johnathan R Banta’nın, profesyonel araçlardan yararlanmadan beş aşamalı ‘RapidCapture’ fotogrametri sürecini sizin için anlattık.

01. Cep Telefonu ile 3D tarama yapmak için Karakteri hazırlayın

Cep Telefonu ile 3D tarama nasıl yapılır?
Hızlı çekim fotogrametrisi kullanarak objeyi veya nesneyi yakalayın

Karakterinizin oturmasını veya durmasını sağlayın (sabit kaldıkları sürece başarılıdır) ve bakışlarını yakın mesafedeki bir noktaya sabitleyin. Doğrudan güneş ışığından veya sert gölgelerden kaçınmaya çalışın. Buradaki örneğimiz, floresan ışıklı bir odadaydı, ancak ortam aydınlatması iyi.

Giysiler çok fazla önemli değil, ancak fotogrametri yazılımı çözülmesi daha zor olmasından, özellikle beyaz olan düz renklerden uzak durmaya çalışın (örneğimizde aktörün aslında beyaz bir gömleği olmasına rağmen).

02. Cep Telefonu ile 3D tarama yapmak için karakterinizi Fotoğraflayın

Cep Telefonu ile 3D tarama nasıl yapılır?
Tek seferde elde edilen 15 fotoğraf

Akıllı telefonunuzdaki herhangi bir kamera uygulamasını kullanın (veya herhangi bir kamerayı kullanın). Daha iyi sonuçlar için pozlamayı düzeltmenize izin veren bir uygulamayı deneyin.

Bu örnekte, aktörün tutarlı bir mesafesindeki bir jeodezik yakalama modelini izleyerek aktörün yüzünün bir kısmını sadece 15 fotoğrafla çektik. Konunuza 45 derecelik bir açıyla başlayarak, ‘artı artı artı’ yapılandırmasında toplam 15 fotoğraf çekin.

Açının ortasındaki bir fotoğrafı çekin, konuyu işaret eden fotoğraflar çekerken kolları yukarı, aşağı, sola ve sağa doğru gerin (örn. Artı bir desen).

Ön tarafa doğru 45 derece çapraz adım çekin ve çapraz şekilde fotoğraf çekin. Açının ortasındaki bir fotoğrafı çekin, konuyu işaret eden ek fotoğraflar çekerken kolları sola, sola, sağa, sola ve sağa doğru uzatın.

Yine 45 derece döndürün, artı deseni tekrarlayın. Her zaman daha fazla fotoğraf çekebilirsiniz – konunun etrafında tam bir dönüş 48-50 fotoğraf olabilir – ancak buradaki fikrin bu taramayı olabildiğince hızlı yapmak olduğunu unutmayın.

03. Taramayı Çözün

Cep Telefonu ile 3D tarama nasıl yapılır?
PhotoScan, fotoğrafların yerlerini çözer

Fotoğraflarınızı PhotoScan’e aktarın. Fotoğrafları Hizala seçeneğini seçmeden önce referans açısı olarak bir fotoğraf seçin. Bu daha iyi sonuçlar verir. Bazen algoritmanın başarısını belirler.

Yazılımda çözünürlük ve nokta yazışmaları için çeşitli seçenekler vardır. Bu noktada en tutarlı şekilde yapılan ayar, Orta çözme çözünürlüğünü kullanmak ve her şeyi varsayılan olarak bırakmaktı.

Hizalamadan memnunsanız, çözülmüş kameralarınızı ve seyrek nokta bulutunu daha ilgili bir algoritma için bir rehber olarak kullanacak Yoğun Bulut Oluşturma adımına gidin. Birkaç çözünürlük seçeneği vardır, ancak çözümü test etmek için, Ortamın bir çözünürlük ayarı, değerlendirmek için yeterince iyi sonuçlar verebilir.

Yoğun nokta bulutunda konunuz olmayan çoğu zaman ek malzeme vardır. Daha ileri gitmeden önce bu fazla bilgiyi silmek için kement araçlarını ve diğer seçim yöntemlerini kullanın.

04. Kafes ve Doku Modeli

Ortaya çıkan modelin temizlenmesi gerekse de karaktere benzerliği göze çarpmaktadır.

PhotoScan ortaya çıkan nokta bulutunu alabilir ve yüzeyi yeniden oluşturmak için çokgenli bir ağ oluşturabilir. Fotoğraflarınıza ve konunun ayrıntılarına bağlı olarak sonuçlar değişebilir. Yine, ayrıntıyı sever, bu nedenle düz, pürüzsüz renkli alanlar biraz gürültülü olabilir (çoğu oyuncu ciltlerini yumuşatmak için makyaj yapar ve bu gürültülü bir çözüme neden olabilir).

Açık kaynaklı yazılım MeshLab , dışa aktarılan datalarınızı alabilen ve bir yüzey oluşturabilen birçok yetenekli araca sahiptir ve hızlı bir şekilde çalışmanız gerekiyorsa, bazen bunu PhotoScan’dan daha hızlı yapabilir. Bu konuda ciddiysen, denemeye değer, ancak PhotoScan de çok makul bir iş yapabilir.

Elde edilen ağ, temizlik ve modelleme için bir kılavuz olarak başka bir yazılıma ihraç edilebilir. Orijinal ölçeklemeyi ve yönünü PhotoScan’dan dışa aktardığınız sürece, bu modeli tekstüre almak için yeniden içe aktarabilirsiniz. Bununla birlikte, hızlı değerlendirme için bu gerekli değildir ve doğrudan çözülmüş ağ üzerine de dokular oluşturabilirsiniz.

Son adım, çözülen her kamera görüntüsünü 3B modele yansıtarak nesneye doku oluşturmak ve PhotoScan içindeki sonucu ortalamaktır. Doğru şekilde hizalanmış geometri ile hızlı ve güvenilir sonuçlar elde etmek mümkündür.

05. 3D Modelinizi Dışa Aktarın

Modelinizi 3B programa dışa aktarın. Dışa aktarma formatları FBX, OBJ, PLY ve daha fazlasını içerir; bu, Maya, ZBrush, Mudbox ve 3ds Max gibi araçlarda modelle çalışabileceğiniz anlamına gelir.

Bu araçlardan birinde, daha fazla temizlik yapabilir veya izleme, eşleştirme veya dijital makyaj çalışmalarına yardımcı olmak için boyutsal olarak hassas modelden yararlanabilirsiniz. Referans için orijinal fotoğrafların da olduğunu unutmayın.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu