3Dinceleme
Trend

En iyi 11 Maya eklentisi

Bu en iyi 11 Maya eklentisi, yaratıcı kalmanıza ve üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Maya, mevcut en kapsamlı 3D uygulamalardan biridir. Ve en iyi 3D modelleme yazılımı listemizde yer alır. Geniş ve yeteneklidir, yani iş akışını öğrenip menü sistemlerinde gezinirken, belirli görevlerin tamamlanması daha kolay olabilir.

Belirli alanlarda çalışan sanatçılar, gerekli olanı yapmak için kas hafızasını inşa edeceğinden, bu işlemi fazla çalışma olarak görmemek gerekir. Ancak sadece belirli araçları nadiren kullanan birçok tasarımcı için sinir bozucu olabilir. Akıllı sanatçılar, işlerini daha da kolaylaştırması gerektiğini fark ettiğinden, bu listemizde ki eklentileri kullanır.

Maya’nın iş akışınızı iyileştirmeye yardımcı olabileceği birçok yol vardır, ancak eklentiler çoğu kişinin bildiği bir şeydir ve genellikle rastgele MEL komut dosyalarından daha iyi destek alırlar. Eklentiler, uygun ekipler, geliştirme döngüleri ve destek ekipleri yada daha büyük stüdyolar tarafından geliştirilme eğilimindedir.

Maya için kullanılacak bir çok eklenti mevcuttur. Sizi eklenti karmaşasına boğmadan belirli görevleri yerine getirmeye yardımcı olabilecek bazı en iyi eklentileri topladık. Eklentilerin maliyetleri büyük ölçüde değişebilir, bazıları Maya’nın kendi fiyatlarına ulaşır, ancak birçoğu ücretsizdir veya en azından ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir.

En iyi 11 maya eklentisi için yukarı kaydırın.

01. Animbot

en iyi 11 maya eklentisi
Animbot, iş akışınızı hızlandırmak için harika araçlar sunar. (Resim kaynağı: Animbot)
  • Fiyatı: 30 günlük deneme / aylık 5 $ ‘dan başlar

Maya Animatörleri için en havalı ve en güçlü araçları içerisinde barındırır.

Alan Camilo tarafından yapılan Animbot , Maya için iş akışını hızlandırmayı amaçlayan bir dizi aracı içerisinde barındırı. Milk VFX den, Chris Hutchison “Animasyonunuzu gerçekten kolaylaştırabilir” diyor.

Autodesk Maya’da animasyon iş akışını hızlandırmanın muhtemelen tonlarca yolu var. Animasyon iş akışını kolaylaştırmak için bazı yararlı 3. taraf araçlarını kullanabilirsiniz, ancak animBot’tan daha fazla animasyon aracı paketi yoktur. Eskiden Maya için aTools, şimdi AnimBot olarak bilinen animasyon araç seti güç merkezine dönüştü.

02. Maya için Studio Library

en iyi 11 maya eklentisi
Studio Library, pozları ve animasyonu yönetmek için ücretsiz bir araçtır (Resim kaynağı: Studio Library)

Maya’da pozları ve animasyonu yönetmek için ücretsiz bir araç olan Studio Library, Kurt Rathjen’den geliyor. Milk VFX’den, James Berkley, “Animasyon depolayabilir, pozlarınız varsa, setleri seçebilir ve belirli pozları tıklayarak doğrudan yukarı çıkarır. Düzgün bir şekilde çalışırsa, iş akışını hızlandırmaya gerçekten yardımcı olur. ” diyor.

03. Maya için kitleleri MASSIVE ile oluşturun

en iyi 11 maya eklentisi
Kitle oluşturucu Massive artık Maya ile tamamen entegre
  • Fiyatı: Ücretsiz değerlendirme süresi, sonrasında 3.500 $; aylık 500 $ karşılığında kiralanabilir.

Maya sanatçısıysanız, projeleriniz için küçük veya büyük kalabalıklar yaratmanız için birçok neden olabilir. Sadece görsel efekt sanatçısı olarak değil, aynı zamanda mühendislik projelerinde veya mimari projelerde ihtiyacınız olabilir. Kalabalık üretmek için birkaç seçenek var, ancak Maya için Massive en iyi bilinenlerden biri ve şimdi Maya ile tamamen entegre.

Maya sürümü, Maya araçlarını kullanarak size en basit iş akışını sağlar, böylece Outliner veya Graph Editor gibi tanıdık araçları kullanarak sahne özellikleriniz arasında gezinebilirsiniz. Bu, daha az öğrenme eğrisiyle akıcı ve sezgisel bir iş akışı sağlar. Zombi ordularını veya monte edilmiş maymun ordularını inşa etmek ya da sokaklarınızı, köprülerinizi ve binalarınızı gerçekçi kasaba halklarıyla doldurmak için MASSIVE eklentisini kullanabilirsiniz.

04. Krakatoa

en iyi 11 maya eklentisi
En iyi 11 Maya eklentisi listesinde 4. sırada yer alan Krakatoa milyonlarca parçacık üretebiliyor
  • Fiyatı: 1.000 $ / 15 günlük deneme

Yüksek hacimli partikül oluşturma eklentisi Krakatoa, tam Magma desteği, daha yüksek partikül sayımı ve önceki verilerin üzerinde ve üstünde PRT yüzey kaplamasıyla birlikte gelir. İçerik Oluşturucu Thinkbox Yazılımı da mevcut özelliklerin ince ayarını yapmıştır.

Krakatoa, voksel veya nokta biçiminde oluşturmak için tek bir veri kaynağıyla çalışabilir, bu da milyarlarca parçacığın her zamankinden daha fazla güç ve çok yönlülüğe sahip olduğu anlamına gelir.

05. MGTools

en iyi 11 maya eklentisi
Bu animasyon aracıyla zamandan ve emekten tasarruf edin
  • Fiyatı : Sürüm 1: Ücretsiz; MG Tools Pro3: 70 $ ‘dan başlıyor.

Bir animatör tarafından tasarlanan, animatörler için Miguel Winfield’ın eklentisi MG Tools, bir animatörün hayatını çok daha kolay hale getirmeyi amaçlayan bir dizi özelliğe sahiptir. Bu eklentiyi indirerek, animasyon süreci hızlandırmak için bir dizi kısıtlama aracı, bir MG’den MA’ya dönüştürücü, hareket yolu animasyon hesaplayıcısı ve çok daha fazlasından yararlanacaksınız.

Animatörün yardımcı aracı MG Tools, zamandan ciddi şekilde tasarruf edebilir ve daha verimli bir iş akışı oluşturabilir. Bu aracın ilk sürümü ücretsiz olarak indirilebilir (Maya 7 ile 2010 ile uyumlu). Yazılımın en son versiyonu 70 $ ‘dan başlıyor.

06. BHGhost

  • Fiyatı : Ücretsiz

Onion skinning animatörleri tarafından aynı anda birden çok kareyi görmek için kullanılan bir tekniktir. Bu tekniği kullanarak sanatçılar, dizideki önceki görüntüye göre bir görüntünün nasıl değiştirileceğini veya ayarlanacağını kolayca görebilirler.

Bu eklenti 3D’de farklı ama yararlı bir yaklaşım sağlar. Maya’nın yerleşik gölgeleme aracı, oluşturulan animasyona genel bir bakış sağlamak için yarı saydam animasyonlu nesneleri gösterir.

Ancak BHGhost bir adım daha ileri giderek Maya görünümünde animasyonunuzun gerçek 3D ana hatlarını oluşturarak pozlar arasındaki ilişkiyi görmenizi ve animasyonunuzu daha da hassaslaştırmanızı kolaylaştırır.

07. Maya için Bonus Tools

en iyi 11 maya eklentisi
En iyi 11 Maya eklentisi listesinde 7. sırada yer alan Bonus Tools ile çeşitli Maya araçlarına ücretsiz erişebilirsiniz
  • Fiyatı : Ücretsiz

Ücretsiz Maya araçlarını, yazılım üreticisinden başka daha iyi kim verebilir? Autodesk’teki yardım bölümü çok miktarda destekleyici bilgi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yararlı Maya komut dosyalarının ve eklentilerini ücretsiz olarak kullanıcılarına sunar.

Kurulumundan sonra, çeşitli günlük araçlara ve yardımcı programlara kolay erişim sağlayan ek bir açılır menü oluşturur.

08. Miarmy – Crowd Sim Eklentisi

Maya Miarmy kalabalık ortamınızı oluşturmak için doğru tercih
  • Fiyatı : Ücretsiz (ticari olmayan lisans kullanımı için)

Kendi savaşınızı veya kalabalık ortamınızı oluşturmak istiyorsunuz, ancak nereden başlayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa, kalabalık simülasyon yazılımı Miarmy size çözüm olabilir. Bu karmaşık Maya eklentisi, performans için kuvvetlerden ve Maya Akışkan sistemler de dahil olmak üzere bir dizi özellik sunar.

Tam profesyonel sürümü, 2550 $ ‘a satın alabilirsiniz. Ancak, küçük başlıyorsanız, ücretsiz olan lisanstan yararlanın. Ayrıca hızlı bir şekilde çalışmaya başlamak için tamamen ücretsiz demo sahnelerden, ön ayarlardan, örneklerden ve öğreticilerden yararlanabilirsiniz.

09. TweenMachine

en iyi 11 maya eklentisi
TweenMachine ile ana kare animasyonu artık çok kolay
  • Fiyatı : Ücretsiz

Her animatör, zaman alan ana kare animasyonunun nasıl olabileceğini artık bilebilecek. Başlangıçta 3D karakter animatörü Justin Barrett tarafından yaratıldı, ancak şimdi Alex Widener’in elinde, Maya eklentisi TweenMachine’nin amacı, kilit pozlar arasında arıza pozları oluşturma sürecini büyük ölçüde basitleştirmektir.

TweenMachine, basamaklı tuşlarla karakteriniz için pozlar oluşturmak için gereken adımları önemli ölçüde azaltır. Barrett, TweenMachine’ın mükemmel arıza pozları oluşturduğunu iddia etmiyor, ancak “hedefinize diğer yöntemlerden çok daha hızlı yaklaşmanıza yardımcı olduğunu” söylüyor.

10. Advanced Skeleton

Maya da karakter yaratmayı çok daha verimli bir süreç haline getirmek için Advanced Skeleton’ı geliştirdi
  • Ücretsiz (ticari olmayan lisans kullanımı için)

Happy Feet ve The Legend of the Guardians gibi çeşitli animasyon filmleri üzerinde çalıştığı için teknik direktör Oyvind Nostdal, karakter yaratmayı çok daha verimli bir süreç haline getirmek için Advanced Skeleton‘u geliştirdi.

Karakter kurulumu yapmak için Maya araçlarından oluşan bu kullanışlı eklenti, basit bir eklem zincirinden karmaşık bir hareket sistemi oluşturur. Bu, zaman kazandıran bir araçtır ve karakterlerinizin çalışmaya başlamasını sağlar.

11. Blue Pencil 2

3D’ye geçiş yapan bir 2D sanatçısıysanız, Maya, Blue Pencil 2 tam size göre
  • Fiyat : 65 $

3D’ye geçiş yapan bir 2D sanatçısıysanız, Maya’nın 3D görünümüne 2D çizim yapmanızı sağlayan bu eklentiyi denemelisiniz. Sanatçıların çekimleri planlamasına, not eklemesine ve göstermesine izin veren bir yağlı kalem aracına da sahiptir.

Çoğu boyama aracı gibi Blue Pencil 2, kalem, fırça, silgi ve göz damlalığını içeren çizim araçlarından yararlanır. Aynı zamanda çizgi kalınlığı ve opaklığını ayarlamak için basınca duyarlı kontrolleri vardır. Ancak Photoshop gibi diğer 2D görüntüleme yazılımlarının kalitesini beklemeyin, Blue Pencil, fikirlerinizi çoğaltabilmeniz için tasarlanmış çok amaçlı bir Maya eklentisidir.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu