3DKariyer

En iyi 3D işine sahip olmak?

En iyi 3D işine sahip olmak için, en iyi stüdyolarda ki çalışanlar, sizi ön plana çıkarmak için tavsiyelerini paylaşıyor.

3D’de üst düzey bir iş bulma yeteneğine sahipsiniz, ama birçok insan da aynı yeteneğe sahip olabilir. Bazen, en heyecan verici işleri kimin aldığına karar veren faktör, çalışmanızın ne kadar iyi olduğu değil, kendinizi ne kadar iyi tanıttığınızdır.

Hayallerinizin işini yapmanıza yardımcı olmak için, yaratıcı özgeçmişlerinize ilave edebileceğiniz şaşırtıcı bazı ipuçlarını sizin için hazırladık. Hadi gelin en iyi 3D işine sahip olmanız için yapılacaklar listesine bir göz atalım.

01. LinkedIn’deki fırsatları arayın

3D is
En iyi VFX stüdyolarının çoğu LinkedIn’i yeni yetenekler için kullanıyor, bu nedenle profilinizin güncel olduğundan emin olun

İş fırsatları bulma konusunda çok şeffaftır: LinkedIn’e çok çaba sarf etmeniz gerekiyor. VFX stüdyolarındaki Framestore, Jellyfish Pictures ve Double Negative’deki reklam öğelerinin hepsi, ihtiyaç duyulan iş pozisyonlarının nasıl doldurduklarını sorduğunda; Jellyfish ekibi, iş başvuruların çoğunun LinkedIn’den geldiğini ve pozisyonlarını bu başvurular üzerinden değerlendirdiklerini açıkladı.

Double Negative’teki iş verenler, çok sayıda doğrudan başvuru almasına rağmen, çok sayıda işe alım süreci gerçekleştirdiklerini ancak, sık sık LinkedIn aracılığıyla açık pozisyonlar için araştırma yaptıklarını iletti. Eğer çalışmak istediğiniz meslek 3D ise, LinkedIn profilinizi güncel tutmak, çalışanların sizi bulması ve ne zaman çalışmaya hazır olduğunuzu öğrenmesi için hayati öneme sahiptir.

Studios, LinkedIn’de ve diğer sosyal medyada boş zamanlarını ve katıldığı etkinliklerin ayrıntılarını yayınlar, bu yüzden onları takip ettiğinizden emin olun. Ayrıca CreativeHeads , AnimatedJobs ve CG Meetup gibi sitelere göz atmanızda fayda var.

02. Ağın gücünü asla küçümseme

3d is
Ağ kurmayı ve tanıdığınız insanlarla iletişim halinde olmayı öğrenmeniz çok önemlidir

Framestore, işe alımlarının hemen hemen yarısından birazını çevrimiçi başvuru sürecinden, başvuruların yaklaşık yüzde 20’sinden ve geri kalanının şahsen veya çevrimiçi ağ üzerinden aldığından, bu yüzden nasıl bağlanacağınızı ve sizin sizinle bağlantıda kalmayı öğrenmeniz çok önemlidir.

Stüdyolar düzenli olarak çalışanlarından açık pozisyonlar için personel alımında yönlendirmelerini ister, böylece sadece ilgilendiğiniz bir şirkette çalışan birisini tanımak size o şirketin kapılarını açabilir. Kariyer fuarlarına ve endüstri etkinliklerine gidin, böylece şahsen iletişim kurabilir ve LinkedIn’deki yetenek toplama ekipleriyle bağlantı kurabilirsiniz.

03. Başvurunuzu düzenleyin

Başvurunuzu düzenlemenin iki önemli tavsiyesi vardır: hem stüdyoya hem de söz konusu özel rol için özel olarak uyarlanmış olmalı ve kendinizi öne çıkarmanın bir yolunu bulmaya çalışmalısınız.

Double Negative’de yetenek kazanma şefi olan Natalie Tidey, başvuru mektubunuza bunları da dahil ederek ve özellikle o şirket için neden çalışmak istediğinizi açıklamak için başvurduğunuz şirket hakkında ilginç gerçekleri keşfetmenizi önerir. Bu sizi diğerlerinden farklı kılacak: “Bize araştırmanızı yaptığınızı ve başvurunuzun düşünceli olduğunu gösteriyor” diyor.

Yaratıcı özgeçmişiniz için ‘açık, özlü ve odaklanmış’ şekilde olması akılda tutulması gereken önemli bir noktadır. Daha yeni başlamadığınız sürece, orada yaptığınız her şeyi koymayın, yalnızca belirli bir işle en alakalı en iyi çalışmanızı ekleyin. İşe alım yapanlar, kendilerini çok meşgul insanlar yapan önemli kriterlerden bir tanesi birçok CV taramak zorunda oldukları içindir. Bu yüzden işlerini yapmalarına yardımcı olun; CV’nizin içeriği aradıklarına yardımcı olacak şekilde veren kişi olun. Şovunuzu şirkete ve role göre uyarlıyor olmalısınız. Zaman alıcı olabilir, ancak işi gerçekten istiyorsanız, ekstra çaba bir fark yaratabilir.

Örneğin, Framestore, çoğunlukla fotogerçekçi ( Render ) çalışmalarda uzmanlaşmıştır. “Yaptığınız çok iyi CG animasyon demosu olmasına rağmen hazırladınız ön mektup (ön yazı) bu işi ne kadar sevdiğiniz ve işi ne kadar istediğiniz ile ilgili duyguları bize aktarmıyorsa malesef seçim sürecinde başarısız olmaktadır. “diyor. Framestore de yetenek lideri Amy Smith.

04. Showreel / Demoreel Videonuzu En Etkili Şekilde Hazırlayın

“Genel olarak, showreel izlerken, zaman zaman çok zorlanıyorum – ilk 10 saniye bizi etkilemesi için çok önemlidir!” diyor. CG‘nin şefi ve Jellyfish’te 3D ortak şefi Dave Cook. Hızlı bir şekilde harekete geçin, en iyi ve en ayırt edici çalışmanızı yapın ve her şeyi kısa tutmak için acımasızca kesin; iki dakikadan fazla değil. Hala gösterilecek etkileyecek çok malzemeniz varsa, farklı becerilere odaklanan ayrı videolar oluşturun.

Yapacağınız showreel videosu ayrıca şirkete göre uyarlanmalıdır; Stüdyoda bir uzmanlık varsa, bu işe göre çalışmanızı ön plana çıkararak pozisyona göre öncelik verin.

AXIS’teki donanım şefi Mario Aquaro, “Eğer sahip değilseniz, yapın” diyor. “Belirli bir proje tarzında çalışmak istiyorsanız ancak iş deneyiminiz yoksa, ne yapabileceğinizi gösterebileceğiniz kişisel bir proje oluşturmak için zaman ayırın. Bazen, eksik bir çalışma son bir prodüksiyondan daha fazlasını söyler; İzleyen kişiye potansiyel ve gerçek beklentileriniz hakkında bir fikir verir. ”

Demoreel için iş seçerken son dikkate alınması gereken şey; işi yüksek kalitede ve role uygun olan diğer tüm adaylardan nasıl sıyrılacağınızı düşünmektir. Allison Rutland’dan gelen bu video showreel (yukarıda), özel bir showreel için harika bir örnek.

“Frairtore” kavramı hakkında düşünmeye değer ”diyor Framestore. “Çok benzer görünen bazı okullardan / eğitim programlarından çok sayıda demoreel görüyoruz çünkü herkes aynı eğitim parçaları üzerinde çalışıyor. Eğer öyleyse, o zaman bu parçaları nasıl kişiselleştirip kendi özelliğinizi ekleyebileceğinizi düşünmeye değer bir nokta olduğunu size söyleyebiliriz.

“Demoreel hazırlarken kendi özelliğinizi daha fazla öne plana çıkararak yapabileceğini düşünüyorsanız, standartların dışında bir ya da iki parça üzerinde çalışabilirsiniz.”

05. Zayıf Yönleriniz İle Nasıl Başa Çıktığınızı Gösterin

Tidey, “Her zaman bir çözüm bulun” diyor. “Reel videosunda aydınlatma geçişlerini katmanlayarak yapın ya da bu mümkün değilse, varlığa veya çekimde yaptığınız şeyi açıklayan, eşlik eden bir belge sağlayın. Ve bunu nasıl başardığınızı anlatın.”

Parçalanma, çalışma sürecinizi göstermek için hayati önem taşıyor, ancak Cook, çekimin hangi unsurlarını gerçekten yaptığınızı belirlemenin de önemli olduğunu belirtiyor.

Cook, modeller için tel kafes ve hatta UV düzeni görmeyi seviyor; aydınlatma için geçişlerin gösterimi; donanım için, iyi bir hareket aralığı ve herhangi bir animasyon arayüzünün gösterilmesi demoreel inizin daha etkili hale getireceğini vurgulamaktadır.

Aquaro, rolünüzü ve ne yaptığınızı açıklamanız gereken bir metin açıklaması ile metin eklemenizi önerir. Daha fazla ayrıntıya girmek, zayıf olduğunuz alanlar ile hangi yöntemleri kullanarak çözdüğünüzü açıklamanıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde iş alım sürecinde farkındalığınızı arttırarak pozisyonu alma konusunda sizi ön plana çıkartacaktır.

06. Müzik Üzerinde Stres Yapmayın

Müzik çok fazla ortaya çıkan bir tartışma, ancak konuştuğumuz işe alım uzmanlarının çoğu, öncelik olmadığını söyledi. Smith, “Müzik için yapılan akıllıca düzenlemeler konusunda endişelenmeyin,” diyor. “Şahsen müziğiniz olup olmadığını umursamıyorum, ancak işiniz için bir müzik videosu yapıp yapmadığınızı umursuyorum. Ancak demoreel videosunda kısa ve çabuk müzik olduğu zaman ne yaptığını göremiyoruz ve bu sadece sinir bozucu! ” diyor.

Bu sektörde isim yapmış firmalar, bunun ikincil bir mesele olduğunu kabul ediyorlar. Film müziği ile iyi senkronize edilmiş bir şovu izlemek kesinlikle harika, ama asıl amaçlarının gözden kaçırılmaması gerektiğini, yapılan işlerin açıkça sunmaları gerektiğinin üstünü çizmektedirler.

Ancak, Sequence Group için , demoreel’i çekici müzikle senkronize etme yeteneği, kendi içinde değer verdiği bir beceridir: “İşinde önemli bir etki yaratabilir ve bizi ilk 20 saniyenin ötesinde izlemeye ikna ederse, bize yeteneklerinin olduğunu gösterir. “diyor kurucu ve yaratıcı yönetmen Ian Kirby.

Yaptığınız demoreel videonuzu Vimeo ya da YouTube gibi bir yayın sitesine yerleştirerek videoya kolayca erişebildiğinden emin ol. Her stüdyodan birden fazla kişi bakacak, bu yüzden herhangi bir platformda paylaşması ve çalışması kolay olmalı.

Ayrıca demoreel videonuzda iletişim bilgilerinizle birlikte basit bir başlık kartı da yerleştirmelisiniz, böylece insanların gördüklerini beğenmeleri halinde sizinle temasa geçmeleri kolay olacaktır.

07 Görüşmelerinize Hazırlanın

Başvurunuz ve demoreel videonuz iş yaptıysa geriye iş görüşmesi kalıyor. Bunun için, üç anahtar şey için hazırlanmanız gerekir: iş süreciniz hakkında detaylı konuşmak, şirket için uygun olduğunuzu göstermek ve düşünceli sorular sormak olacaktır.

Smith, “Çalışmanızı bize nasıl sunmak istediğinizi ve her bir parça hakkında ne söylemek istediğinizi gerçekten dikkatlice hazırlayın” diyor. “Bu sektördeki görüşmeler çoğu zaman gayrı resmi olabilir, bu da çoğu zaman insanları yakalar. ”

“Bunun anlamı, rahat ve gergin hissetmemenizi sağlamak ve bizimle demoreel hakkında gerçekten samimi şekilde konuşmamızı sağlıyor.; yaptığınız şeylere neden yaklaştıysanız, bir dahaki sefere nasıl farklı bir şey yapacağınızı, nasıl yaklaşacağınızı ve yoluna çıkan problemlere nasıl meydan okuyacağınız hakkında rahatlıkla fikir edinebiliyoruz.”

3d is
İş görüşmesi için ön hazırlık bir anahtardır.

Tidey, şirketin kültürü hakkında ne yapabileceğinizi ve onlar için hangi değerlerin önemli olduğunu keşfetmenizi önerir. “Dneg’de işbirliğine, ekip çalışmasına ve girişime değer veriyoruz, bu nedenle geçmişte bu değerleri nasıl gösterdiğinize dair örnekler verdiğinizden emin olun.” Şirket uyumunuz hem teknik hem de yaratıcı becerilerinizin yanı sıra değerlendiriliyor, bu yüzden biraz dikkatli düşünmeniz gerekir.

Son olarak, iş verenler için sormaya hazır bazı sorularınız olmalıdır: Tidey, “Düşünceli sorular şirkete ve sizinle görüşme yapan kişiye gerçek bir ilgi gösteriyor; belki de onlara DNEG’deki kendi deneyimlerini ve şirkette neden çalışmaktan hoşlandıklarını sorabilirsiniz” diyor.

Hayalinizdeki işi almak zamanlama, sabır ve dikkatli hazırlık ile ilgilidir, bu nedenle LinkedIn’inizi yükseltin, ilgilendiğiniz her şirketi takip edin, ağınızla bağlantıda kalın ve sektördeki etkinliklere katılmak için oraya gidin.

Burada ortaya koyduğumuz tavsiyelere uyup sık karşılaşılan hatalardan kaçınmaya özen gösterirseniz, hedeflerinize ulaşmak için mümkün olan en iyi şansı elde edersiniz. İyi şanslar.

İlginizi Çekebilecek Yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu