3Dinceleme
Trend

En iyi 3D modelleme yazılımı 2020

Her beceri seviyesi için en iyi 3D modelleme yazılımını sizin için seçtik. En iyi 3D modelleme yazılımı sizi otomatik olarak daha iyi bir sanatçı yapmaz. Ancak, inanılmaz bir sanat ve animasyon yaratma söz konusu olduğunda, tarzınız, beceri seviyeniz ve bütçeniz için doğru 3D modelleme yazılımına sahip olmak kesinlikle yardımcı olacaktır.

Elbette, yeni başlayan veya profesyonel olarak, sizin için doğru olan şey başka bir sanatçıya uygun olmayabilir. Ancak, yeteneklerinize uygun bir 2D sanatçı veya mevcut araçlarınızı yükseltmek isteyen deneyimli bir 3D profesyonel olsanız da, size uygun bir program var; yayınladığımız bu klavuzda en iyi 3D modelleme yazılımlarını bulacaksınız. Bazı ücretsiz dokular (texture) veya ücretsiz 3D modeller indirerek yaratıcılığınızı ortaya koymaya başlayabilirsiniz.

Bu sayfada en iyi ücretli 3D modelleme yazılımını sizlere sunuyoruz.

Peki doğru 3D modelleme yazılımını nasıl seçersiniz? Akılda tutulması gereken bazı önemli hususlar vardır. İlk olarak, genel bir kural olarak, herhangi bir 3D çalışma için yaklaşık 16GB RAM veya daha fazlasını gerektirebilir. Buradaki 3D yazılım uygulamalarının çoğunun yüklenmesi için yaklaşık 5 GB disk alanına ihtiyaç vardır.

Ayrıca, dijital sanatınızı ciddiye alıyorsanız, hızlı bir işlemciye ve çok fazla belleğe sahip en iyi grafik kartlarından birine yatırım yapmanız önerilir. Bu şekilde, karmaşık 3D sahneleri görüntülerken bir gecikme yaşama olasılığınız çok daha düşüktür.

Pazarın sunduğu en iyi 3d modelleme yazılım paketleri için okumaya devam edin …

En iyi 3D modelleme yazılımı

01. MAYA

en iyi 3d modelleme yazılımı
Görüntü: Autodesk

Uygun fiyatlı endüstriyel güç santrali.

Maliyeti: 222 £ / ay, 1.782 £ / yıl | Fiyatlandırma modeli: Abonelik | İşletim Sistemi: Win 7 ve 10; Apple macOS 10.11.x ve üstü; Linux Red Hat Enterprise Linux 7.3 ve 7.5; Linux CentOS 7.3 ve 7.5

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
İnanılmaz derecede güçlü
Kapsamlı CG araç takımı
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Pahalı ve öğrenmesi zor
Birçok 3D sanatçı için gereğinden fazla özellik

Herhangi bir 3D sanatçısından en iyi 3D modelleme yazılımını seçmesini istediğinizde çoğu, Autodesk Maya’yı seçecektir. Büyük ölçüde CG için endüstri standardı olarak görülen Autodesk Maya, rakipsiz bir dizi araç ve özelliğe sahiptir. Bu büyük ölçüde genişletilebilir uygulama, zayıf kalpli insanlar için hiç uygun değildir. Araç takımı oldukça karmaşık ve öğrenmesi zaman alır. Bununla birlikte, animasyon veya VFX endüstrilerinde bir iş bulmayı hedefliyorsanız, ILM, Pixar, DNEG ve Framestore gibi programların kullandığı yazılımları öğrenmek akıllıca olacaktır.

Maya, modelleme, tekstüre etme, ışıklandırma ve görüntü oluşturma konusunda mükemmeldir. Maya Engin özellik seti; parçacıklar, saç, katı vücut fiziği, kumaş, akışkan simülasyonları ve karakter canlandırmasını içerir. Bazı işlevselliklerine asla dokunmama şansınız var, bu nedenle özel gereksinimleriniz için gerçekten aşırı olup olmadığına karar vermelisiniz.

Bu güç seviyesinin de bir bedeli var. O yüzden Maya aboneliği de ucuza gelmiyor. Ancak, ustalaşmak için zamana, beceriye ve sabra sahip olanlar için, Maya, etrafdaki en iyi 3D araçlarına sahiptir ve sağlam bir yatırımdır.

Maya ile başlamak ister misiniz? 3DMadMax ‘i takip edin çok kısa zaman sonra Maya Tutorial’ları burada bulabileceksiniz.

02. Houdini 17.5

en iyi 3d modelleme yazılımı
Resim: SideFX

Bugünün filminin ve TV VFX’inin usule dayanan gücüdür.

Maliyeti: 4,495 $ / yıl (Houdini FX), 1995 $ / yıl (Çekirdek), 269 $ / yıl (Bağımsız Yapımcı) | Fiyatlandırma modeli: Sürekli ve kiralık | İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 ve üzeri; macOS 10.11 ve üzeri; Linux Ubuntu 14.04+; Linux Debian 8.0+; Linux CentOS 7+; Linux Open SUSE 13.2+; Linux nane 17.3+; Linux Fedora 21+

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Endüstri lideri prosedür yazılımı
İnanılmaz VFX simülasyonları yapabilme
Kendini geliştirmen için ücretsiz sürüm
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Karmaşık düğüm tabanlı iş akışı

En iyi 3D modelleme yazılımı rehberimizde ikinci sırada SideFx Houdini bulunuyor. VFX endüstrisinde şaşırtıcı 3D sahneler oluşturmak için yaygın olarak kullanılan Houdini’nin düğüm tabanlı prosedürel yaklaşımı, dijital sanatçılara benzersiz bir güç, esneklik ve kontrol seviyesi sunuyor. Bu düğüm iş akışı herkesin hoşuna gideceği bir yol olmayabilir, o yüzden Houdini’nin ekrandaki poligonlarla doğrudan etkileşime geçmek için daha geleneksel araçlarıda vardır.

Maya gibi bu düzeyde bir güç ve standart olmayan bir iş akışı, üstesinden gelmek için zor olabilir. Neyse ki, SideFX, ticari olmayan kişisel projeler için, öğrenciler için ve hobi amaçlı sanatçıların kullanması için Houdini FX’in ücretsiz bir sürümü olan Houdini Apprentice’i gurula sunar. Ücretsiz sürüm, yeteneklerinizi geliştirmek ve kişisel projeler üzerinde çalışmak için ödüllü Houdini FX’in hemen hemen tüm özelliklerine erişmenizi sağlar. Tam özellikli Houdini Indie ayrıca küçük stüdyolar için uygun fiyatlı bir ticari seçenek sunar. Daha fazla bilgi için Houdini 17 Banshee incelememize bakın.

03. Cinema 4D R20

en iyi 3d modelleme yazılımı
Resim: Maxon

Hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için mükemmel 3D modelleme yazılımı.

Maliyeti: Prime 670 £, Broadcast £ 1,235, 1,520 £, Studio 2,850 | Fiyatlandırma modeli: Sürekli ve kiralık | İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 ve üzeri; macOS 10.11.6 veya 10.12.4 ve üzeri

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Derin olmayan öğrenme eğrisi
Eklentiler ile büyük ölçüde genişletilebilir
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Yalnızca Studio sürümü tüm özelliklere sahiptir
Daimi lisanslar pahalı

Maxon’s Cinema 4D uzun yıllardan beri var ve hareketli grafikler, görselleştirme ve çizim dünyalarında büyük önem kazanmaya devam ediyor. Genel stabilitesi ve en kolay öğrenme eğrisine sahip CG uygulaması olmasıyla bilinen profesyonel, karmaşık bir yazılımdır.

Cinema 4D, büyük bir çevrimiçi eğitim kitaplarına ve nasıl yapılırlarına sahip olan gelişen bir topluluğa sahiptir. Uygulamayı satın aldığınızda veya yıllık Maxon hizmet sözleşmesi (MSA) için ücretsiz üyeliğe hak kazandığınız Cineversity eğitim sitesinden hiç bahsetmiyoruz bile.

C4D’nin parametrik modelleme araç takımı genellikle çok iyidir ve çeşitli ucuz eklentilerle daha da fazla işlevsellik ekleyebilirsiniz. Maxon son sürümünde ayrıca, yumuşak katı formlar oluşturmak için zamanı olmayanlar veya bu konuda bilgsi olmayanlar için hacimsel modellemeyi getirmiştir.

C4D’nin daimi lisansları ucuza gelmiyor, ancak Prime ile her zaman başlayabilir ve zamanla yükseltme yapabilirsiniz. Ücretsiz deneme için 42 gün veren deneme sürümünü inceleyin. Maxon ayrıca kısa süreli ve öğrenci lisanslarını düşük maliyetle sunar.

04. Autodesk 3ds Max

en iyi 3d modelleme yazılımı
Görüntü: Autodesk

Windows kullanıcıları için en iyi 3D modelleme yazılımı.

Maliyeti: 222 £ / ay, 1.782 £ / yıl | Fiyatlandırma modeli: Abonelik | İşletim Sistemi: Microsoft Windows 7 (SP1), Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 Professional işletim sistemi

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Öğrenmesi Maya’dan daha kolay
Modelleme ve VFX için önemli özellik seti
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Sadece Windows
Son güncellemeler underwhelming olmuştur

3ds Max, TV, uzun metrajlı film ve mimari ürün görselleştirme için kullanılan Autodesk’in PC’ye özel 3D bilgisayar grafik programıdır. Kardeş yazılımı Maya gibi, 3ds Max de sıvı modelleme, saç, kürk ve katı modelleme yapabileceğiniz, 3D modelleme için çok sağlam araç setlerine sahiptir.

Hem doğrudan manipülasyon hem de prosedürel modelleme tekniklerini kullanır. Sahip olduğu büyük model kütüphanesi sayesinde, modelleme sürecini yeni veya orta seviye 3D sanatçılar için kolaylaştırır.

3ds Max profesyonel bir araç seti sunar ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde profesyonel bir fiyat etiketi ile birlikte gelir. Ancak, öğrenciler yazılımı ücretsiz olarak alabilir ve deneme sürümü 30 gün boyunca kullanılabilir.

05. Modo

en iyi 3d modelleme yazılımı
Resim: Foundry

Güçlü ve esnek bir 3D modelleme, tekstüre etme ve oluşturma araç seti.

Maliyetİ: 1.799 $ kalıcı lisans, 599 $ / yıl | Fiyatlandırma modeli: Sürekli ve abonelik | OS: macOS 10.12.x ve üzeri; Windows 7 ve üzeri; Linux RHEL ve CentOS 7+

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Mükemmel altbölüm yüzey modeli
Etkileyici MeshFusion Boolean iş akışı
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Bazı modelleme araçları az gelişmiş durumda

LightWave 3D’nin arkasındaki geliştirme ekibinden doğan Modo, temel alt bölüm yüzey modellerinden, bugün tanıdığımız tam özellikli dijital içerik oluşturma uygulamasına geçti. Araçları iyi düşünülmüş ve uygulanmış, kullanıcı dostu hale getirilmiş ve gerçekten sağlam bir Render oluşturma sistemine geçtiği için, Modo’nun popülerliğini neden arttırdığını görmek o kadar da zor olmayacaktır.

Özünde modelleme ile Modo, hem doğrudan araçları hem de prosedürel teknikleri kullanarak çokgen formların oluşturulması için en iyi uygulamalardan biridir. Türünün en iyisi MeshFusion Boolean sisteminin eklenmesi, modelleme repertuarını genişletmiştir.

Modo, Maya gibi bir programda bulabileceğiniz üst düzey dinamikleri ve simülasyon araçlarından yoksun olabilir, ancak şu anda mevcut olan diğer herhangi bir paket kadar iyi bir 3D render üretmek gibi çarpıcı sanat eserleri yaratma konusunda kendine özgü mükemmel bir tarzı vardır.

06. Blender 2.8

en iyi 3d modelleme yazılımı
Görüntü: Blender

Profesyonel kalitede özelliklere sahip ücretsiz, açık kaynaklı bir CG uygulama yazılımı.

Maliyeti: Ücretsiz | İşletim Sistemi: Windows Vista ve üzeri; macOS 10.12 ve üzeri; Linux

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Ücretsiz!
Etkileyici özellik seti
Mükemmel topluluk desteği
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
İlk başta biraz göz korkutucu

Blender ücretsiz modelleme, tekstüre, animasyon ve render uygulama kabiliyeti göz önüne alındığında çok yetenekli bir CG yazılımıdır. Uzun zamandır beklenen 2.8 sürümü (Temmuz 2019’da yayınlandı) modern, daha tutarlı bir arayüz, yüksek kaliteli görünüm alanı, gerçek zamanlı etkileşimli Render oluşturma gibi bir çok özellik sunmaktadır.

Açık kaynaklı bir yazılımı olması nedeni ile sürekli geliştirilebilirdir ve bu sayede uzun zamandır civarında çok sayıda sanatçı, öğretmen ve meraklılar ordusu ile birlikte geliştirilir. Oldukça etkileyici bir 3D modelleme ve şekillendirme araç setine sahip ve ücretli modelleme programlarına tamamen uygulanabilir bir alternatif olarak kabul edilir. Blender standart olmayan çalışma şekliyle ün salmıştı, ama 2.8 sürümünde bu sorunlar ortadan kalkıyor. Sonuç olarak mevcut bir uygulamadan Blender’a taşınmayı düşünüyorsanız yeni sürümünün kullanımında çok zorluk çekmeyeceksiniz.

Blender, 3D modelleme ve grafik yazılımlarının sizin için uygun olup olmadığını görmek için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. Var olmayan fiyat etiketine rağmen, piyasadaki hemen hemen tüm diğer 3D modelleme yazılımlarıyla aynı düzeyde görüntü ve animasyon üretme yeteneğine sahiptir.

07. Lightwave 3D

en iyi 3d modelleme yazılımı
Resim: NewTek

Tam özellikli olarak üretimi kanıtlanmış bir yazılım.

Maliyeti: 995 $ | Fiyatlandırma modeli: Sürekli | İşletim Sistemi: Windows 7 ve üzeri; macOS 10.11 ve üzeri.10.8 veya üzeri

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Komple modelleme ve animasyon paketi
Kullanması gerçekten kolay
Hala iki ayrı uygulama olarak çalışıyor
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Rakiplerine yetişmekte zorlanması

LightWave, bir zamanlar TV bilim kurgu gösterileri için başvurulan bir yazılımdı. Lightwave temelde iki ayrı uygulama olarak çalışmaktadır. Bunlardan birtanesi bina varlıkları için diğeri ise render, aydınlatma, animasyon ve görüntü oluşturmak için kullanılır. Temel araç setinin birçoğu oldukça eski (son birkaç yılda eklenmiş çok sayıda yeni özelliğe sahip olmasına rağmen) ancak bu, birçok özelliği ve hızlı bir etkileşimli PBR ile sağlam bir dijital içerik oluşturma paketi olmasını engellemiyor.

Bu nedenle LightWave’in kötü şöhretini dikkate almayın: temel bilgileri öğrenmek için harika bir 3D modelleme uygulaması. 30 günlük ücretsiz denemeyle kendiniz deneyebilirsiniz, öğrenciler sadece 195 dolara bir kopyasını alabilir.

08. ZBrush 2019

en iyi 3d modelleme yazılımı
Zbrush çalışması: Carlos Ortega Elizalde

3D baskı için ideal pazar lideri ve karakter şekillendirme yazılımı

Maliyeti: 795 $ | Fiyatlandırma modeli: Lisans ve aylık abonelik (2019) | İşletim Sistemi: Windows Vista ve üzeri; macOS: 10.10 ve üzeri

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
İnanılmaz heykel araç takımı
Milyonlarca polyigonu kolaylıkla yönetir
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Öğrenmek zor
Standart olmayan menüler ve UI
En iyi sonuçlar için bir grafik tableti gerekir

ZBrush, organik formların oluşturulmasına en uygun olan bağımsız bir şekillendirme ve modelleme uygulamasıdır. En son güncellemeler, sert yüzey yeteneklerini kademeli olarak geliştirmiştir. Standart olmayan bir şekilde çalışır, başlangıçta öğrenmesi çok zor olan bir iş akışı ve kullanıcı arayüzü ile çalışır, bu yüzden gerçekten ZBrush alıp her gün yetkin olmak için kullanmanız gerekir.

Bununla birlikte, ZBrush sadece heykel yapmak ve modellemek için değildir. Aynı zamanda UV haritalarını ve boya dokularını oluşturmak için de kullanılabilir, aynı zamanda 3D sanatçıların tüm figürleri hazırlayabilmelerini sağlamak için hazır giyim ve aksesuvarlarda beraberinde gelmektedir. ZBrush, özellikle 3D baskıya yönelik araçlar, oyuncaklar v.b. çıktılar için de popüler bir seçimdir. Daha fazla bilgi için ZBrush 2019 incelemesi yayınımıza bir göz atın.

09. 3DCoat 4.8

Sürekli olarak büyümeye devam eden, alan heykel uygulaması

Maliyeti: Amatör 99 dolar; Profesyonel $ 379 | Fiyatlandırma modeli: Sürekli | İşletim Sistemi: Windows Vista ve üzeri; Mac OSX: 10.7 ve üzeri; Linux

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Mükemmel heykel araç takımı
Kolay UV haritalama ve tekstüre etme
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Biraz sıradışı arayüz
En iyi sonuçlar için bir grafik tableti gerekir

ZBrush’un en büyük doğrudan rakibi Ukraynalı geliştirici Pilgway’den 3DCoat. 3DCoat sahneye voxel tabanlı bir dijital heykel uygulaması olarak geldi, ancak zamanla büyüdü, UV haritalama, doku boyama, retopoloji araçları, Madde Boyacısı benzeri akıllı malzemeler, PBR oluşturma ve daha fazlasını bünyesine ekledi.

2007’deki niş başlangıçlarından itibaren, 3DCoat şu anda dünya çapındaki oyun stüdyolarında kullanılıyor. Bununla birlikte özellik setinide büyütmeye ve genişletmeye devam ediyor.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu