3DCADNasıl YapılırTemel İpuçları
Trend

Keyshot Render için 30 En iyi İpucu

Keyshot render için uzman tavsiyelerimizle deneyiminizi nasıl geliştireceğinizi keşfedin.

Bir render görüntüsünü oluşturmak, bir modelin animasyonunu ve hatta tüm sahneyi yaratmakta ki en önemli adımdır. Bu önemli aşama olmadan, projeniz sonuçlanmamış olarak görünecektir. İster portföy isterse ticari amaçlar için olsun, işinizi yapmak için harcadığınız zamanın önemli bir kısmını, sunuma ekleyeceğiniz render görüntüleri için ayırmanız ve bu işi profesyonelce yapmanız gerektiği gerçeğidir.

Her sanatçının birlikte çalışması için favori bir render programı vardır. KeyShot, kullanıcının güzel ve kusursuz bir yaratıcı deneyime sahip olmasını sağlayan çok çeşitli araçlar ve basit işleme çözümleri sunar. İş akışı ne kadar kolay olursa, sonuçlar o kadar iyi ve hızlı olur. Yazılımın etrafındaki izleyeceğiniz yolu bilmek, sürecin yaratıcı tarafına odaklanmanızı sağlar.

Bu özel yazılımı kullanırken öğrenilecek çok şey var gibi görünebilir, ancak durum böyle değil. Resimlerden animasyonlu müzik videolarına kadar 3D sanatsal projelerinizi hazırlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarına ihtiyacınız olacaktır. Bu adımların bazılarının özel ve yazılımın en yeni sürümü olan KeyShot 8 Pro’ya dayandığını ve KeyShot 7 veya daha eski sürümlerde bulunmadığını unutmayın.

Zamana karşı yarıştığınızı bildiğimiz için, çalışmalara hızlı bir şekilde başlamanıza yardımcı olacak en iyi ücretsiz 3D modelleri derledik.

Bu eğitim için ilgili dosyaları buradan indirebilirsiniz.

01. KeyShot Bulutunu Deneyin

Keyshot
KeyShot bulutunda birçok faydalı kaynak var.

Keyshot Cloud, Texture ‘lar, materyaller, ortamlar ve arka plan hdr resimler içeren çevrimiçi bir kütüphanedir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli kaynaklar vardır. Diğer KeyShot kullanıcılarıyla paylaşmak için kendi malzemelerinizi de yükleyebilirsiniz. Büyük bir topluluğun oluşturduğu yararlanabileceğiniz büyük bir kaynak.

02. Keyshot için Bir UI Teması Seçin

Açık mı karanlık mı? Sana kalmış

Öğrenmenize büyük ölçüde yardımcı olabilecek hızlı bir süreç kendi arayüz düzeninizi ayarlamaktır. İlgili menüleri ve sekmeleri stratejik yerlere koymak, iş akışınızı ve öğrenme sürecinizi hızlandırabilir. İhtiyacınız olan şeyleri nerede bulacağınızı bildiğinizde, yazılıma daha aşina olursunuz. KeyShot iki renk teması sunar: açık ve koyu. Temayı istediğiniz zaman değiştirmek için Preferences > Interface gidin.

03. Keyshot Performans Modunu Kullanın

Keyshot
Keyshot Performans Modu ile CPU üzerinde ki baskıyı değiştirebilirsin.

Projenize çok ışık eklediğinizde sahne ağırlaşarak gezinti performansı düşecektir. Sahnenin etrafında hareket etmek zor ve cansıkıcı olabilir. En iyi çözüm, Keyshot Performans Modunu aktif hale getirmektir. Belirli ışık ayarlarını (genel aydınlatma, kara gölgeleri) aktif renderden kaldıracak ve CPU kullanım basıncını azaltacaktır. İlgili ayarı Project > Lighting > Lighting Presets bölümünde bulabilirsiniz.

Keyshot
Keyshot Bağlantılı Malzemeler

Keyshot da birden fazla nesneye uygulamak istediğiniz bir malzemeniz varsa, yapılabilecek birkaç şey vardır. Öncelikle materyali kütüphanenize kaydedebilir, daha sonra objelerin seçimine uygulayabilirsiniz. İkinci seçenek; nesnelerin maddeleştirilmesidir, böylece hepsi güncellenmiş değişiklikleri alır. Bunu yapmak için, iki veya daha fazla öğe seçin ve Malzemeleri Bağla ( Link Materials ) düğmesine basın. Alternatif olarak, seçilen nesnelere sağ tıklayın ve açılır menüden Material > Link Materials’ı seçin.

05. Etiketlere Malzeme Uygulayın

Keyshot da etiketlere malzeme atma özelliği bulunmaktadır.

Etiketler plastik ve sıkıcı olmak zorunda değildir. Bir modele uygulandıktan sonra, etiketler istenen herhangi bir malzeme, kabartma veya opaklığı alabilir. Keyshot da bu işlem kelimenin tam anlamıyla sürükle ve bırak kadar basittir. Bir etikete biraz aşınma ve yıpranma eklemek için, doğru doku haritasını bulun ve Etiketler sekmesinin procedural map bölümüne bırakın. Açılır menüden bir prosedür haritası seçin, örneğin noise. Aynı nesneyi üst nesneninkilerle uygulamak istiyorsanız, üst öğeden seçeneğini seçin. Alternatif olarak, üst Doku sekmesine gidin, Kabartma döşemesini seçin ve aşağıda bulunan Etiketlere Kabartma Uygula’yı işaretleyin. Uygulanan tüm etiketlere aynı haritayı yansıtacaktır.

06. Alan Derinliği Oluşturun

Keyshot
Alan derinliğini ayarlayabilir ve Kamera sekmesinde odaklayabilirsiniz.

Post-prodüksiyona alan derinliği eklemek için, Photoshop’ta numaralandırmaktan bıktınız mı? Keyshot da etkin pencerenize eklemeyi deneyin ve Render düğmesine basmadan önce sonuçları görün. Alan Derinliği, kamera sekmesinde bulunur, burada sadece birkaç işlem ile kolayca etkinleştirilebilir ve değiştirilebilir. Kamera odağını, dikkat çekmek istediğiniz modelin üzerine tıklayarak da ayarlayabilirsiniz. KeyShot, seçtiğiniz netleme ve mesafeye göre ayarlanan bulanıklık miktarını istediğiniz bölgeye otomatik olarak uygular.

07. Seçili Bölge Render’ı Alma

Keyshot
Sadece incelemek istediğiniz alanın Render ‘ını alarak zaman kazanın

Bu, özellikle büyük bir proje üzerinde çalışırken, Performans modunda kullanışlıdır. Küçük bir parçanın nasıl göründüğünü görmek için her şeyi yapmaya gerek yoktur. Render menüsünü açın ve oluşturmak istediğiniz bölgeyi seçin. Bu size ciddi zaman kazandıracak ve makinenizin işlem sırasında aşırı ısınmasını önleyecektir.

08. Keyshot Render Parlaklık Geçişi

Parlak siyah bir malzeme ve pim ışığı ekleyerek parlak bir geçiş oluşturun

KeyShot, sahnede kullanılan malzemelere ve ışıklara dayanarak iyi geçişler sağlıyor, ancak bazen yeterli olmuyor ve sadece temiz, speküler ve parıltılı ek render’lar alarak elde edilmesi sağlanıyor. En iyi çözüm, ortamı düz siyah olarak değiştirmek ve modele parlak siyah malzeme uygulamaktır. Malzeme düzenleyicide yansımaları ve pürüzlülüğü (parlaklığı) ayarlayabilirsin, ardından doğru görünümü yakalamak için bir iğne ışığı kullanın.

Logonuzu bir etikete ekledikten sonra, kabartma yapmak kolaydır

Logonuzu bir etikete alın ve modele uygulayın. Sürgüleri kullanarak ölçeği ve konumu ayarlayın. Alt tuşuna basılı tutun ve diffuse material bump bölümüne kopyalayın. Label Texture > Bump seçeneğine ilerleyin ve örneğin -1 olarak ayarlayın.

10. Keyshot Multi-Material – Çoklu Malzemeler

Malzeme ve renk varyasyonlarını denemek için Malzeme sekmesini kullanın

Bu bölümde yeni bir malzeme oluşturabilir, çoğaltabilir, ince düzenlemeler yaparak dokuları (texture’lar) bağlayabilirsiniz. Malzeme veya renk varyasyonları oluştururken kullanışlıdır, çünkü Keyshot bunların arasında hızlı bir şekilde dolaşmaya izin verir. Project > Material sekmesinde bulabilirsiniz.

11. HDRI Üç Noktalı Işık

HDRI editöründe kendi üç noktalı ışık kurulumunuzu yapın

Sanatçılar genellikle üç noktalı ışık terimine çok aşinadır. Sahneyi güzelce aydınlatmak için genellikle yeterli olan üç ışık kaynağına odaklanır. Bunlar: Anahtar ışık, ışık doldurma ve jant ışığıdır. Bu etkiyi Keyshot HDRI düzenleyicideki pimlerle taklit edebilirsiniz.

12. Resimlerinizi Düzenleyin

KeyShot ayrıca bazı temel düzenleme araçlarına sahiptir.

KeyShot sadece bir Render motoru değil aynı zamanda bazı temel düzenleme araçları da sunar. Resminiz oluşturulurken, etkin render penceresinde kurşun kalem simgesini tıklayın. Efektleri Göster paneli, pozlama ve renk gibi öğeleri düzenlemenizi veya çiçeklenme ve skeç gibi efektler eklemenizi sağlar. Sadece bu temel değişiklikler gerektiğinde, başka bir uygulamayı dahil etmeye gerek yoktur.

13. Görüntü Pimlerini Kullanın

Sahnenizde ki modelinizi görüntü pimleriyle karıştırın

Keyshot modelinizi sahne ile başarılı bir şekilde harmanlamak için HDRI ortamınızın üstündeki görüntü pimlerini kullanabilirsiniz. Işık kaynağı olarak kullanmak istediğiniz görüntüyü yükleyin ve pimi HDRI editöründe hareket ettirerek konumlandırın veya projeksiyonu doğru yere yönlendirmek için modelin üzerine tıklayın.

14. Blok HDRI Noktaları

Sıcak noktalar bir parça akıllı düzenleme ile kolayca elimine edilir

Mükemmel bir HDRI’ya sahipseniz ancak görüntüyü bozan kötü bir sıcak nokta varsa, bunu Keyshot da kolayca engelleyebilirsiniz. Sadece bir pin ışığı oluşturabilir, boyutunu ve şeklini ayarlayabilir, rengi griye (veya HDRI ile karıştırmak için herhangi bir rengi), türünü alfa olarak değiştirebilir ve sıcak nokta üzerine yerleştirebilirsiniz.

15. Haritayı Önizleyin

Keyshot
Çok fazla harita mı var? Düzenlemek istediğinizi kolayca ayırın

Malzeme düzenleyicide, değişiklik katmanları uygulayarak ve karışıma çok sayıda harita ekleyerek çalışıyorsanız, sonuçta ortaya çıkan farkı görmek için uğraşabilirsiniz. Tek bir haritayı düzenlemeniz gerekiyorsa ve tüm katmanları göremiyorsanız daha büyük bir sorun ortaya çıkabilir. Haritayı görüntülemek için dokuya tıklayın ve C tuşuna basın; KeyShot daha kolay düzenleme için onu modelde izole edecektir.

16. Geometri Görünümünde Çalışma

Keyshot
Geometri Görünümü; sahneleri, kameraları ve aydınlatmayı ayarlamak için mükemmeldir

Bazen sahneyi kurarken Geometri Görünümü’nde çalışmak daha kolaydır. Klavyede ( O ) tuşuna basın veya Window > Geometry View ‘inden açabilirsiniz. Bu modda gezinmek çok daha hızlıdır. Tüm kamera yollarını görüntülemenin yanı sıra, daha yumuşak bir kamera, fiziksel ışıklar ve model konumlandırma, sahne kompozisyonu rahatlıkla yapmanızı sağlar.

17. Ekran Görüntülerini Alın

Bir ekran görüntüsü almak için ( P ) ye basınız veya sadece Screenshot düğmesini kullanın.

Etkin pencerenizi ekrana getirmenin en hızlı yolu klavyedeki ( P ) düğmesine basmak veya alternatif olarak sağ alt köşede bulunan Ekran Görüntüsü düğmesine basmaktır. JPEG veya PNG’yi Rendering klasörüne otomatik olarak kaydeder. Dosya formatı Preferences > General > Screenshot sekmesinden değiştirilebilir.

18. IOR’yi Anlama

Gerçek materyalleri yeniden oluşturmak istiyorsanız, IOR’ya sıkı bir şekilde göz atın

Kırılma indeksi, gerçek malzemelerin yeniden oluşturulmasında çok önemlidir. KeyShot materyallerinde zaten doğru IOR var, ancak kendi hatalarınızı oluşturup görünen hataları önlemek istiyorsanız, çevrimiçi olarak doğru IOR değerini bulun ve Proje Malzemesi menüsünde ayarlayın.

IOR hakkında daha fazla bilgi için Saydam Yüzeyler (camlar v.b.) Gerçekci Şekilde Nasıl Oluşturulur? adlı yayınımızı okuyabilirsiniz.

19. Kamera Animasyon Kurulumu

Keyshot
KeyShot, ihtiyacınız olabilecek tüm kamera tekniklerini uygulamanıza yardımcı olabilir

Kamerayı yakınlaştırmak (hareket ettirmek), yatırmak (kaydırmak), döndürmek (takla attırmak) veya bir nesneyi yörünge etrafında görüntülemek istediğinizde, KeyShot size yardımcı olmak için adım adım basit bir kurulum sihirbazı yapmıştır. Ayrıca, kameranın milini bir modele kilitleyebilir ve bir döner levha üzerinde oluşturabilirsiniz.

20. Keyshot Desen ( Pattern ) Aracı

Desen aracı, model örnekleri oluşturmak için mükemmeldir

Bu, modellerin örneklerini oluşturmak için yararlı bir araçtır. Sahne hiyerarşi ağacındaki modele sağ tıklayın ve listeden Desen Oluştur ( Make Pattern ) öğesini seçin. Yinelemelerin aksine, örnekler hız ve dosya boyutu bakımından etkilidir, ancak materyal bağlantılı oldukları anlamına gelmez.

21. Sunum Modu

Sunum modu, modelinizin o anki durumunu gösteren şık bir yoludur

Adından da anlaşılacağı gibi, WIP’inizi çevre menüler olmadan göstermek için Sunum Modu ( Shift + F ) yapılır. Modelinizi şu anki durumunda görmenin daha şık bir yoludur. Kolay karşılaştırmak için tüm Model Setlerini ve Stüdyoları görüntülemenizi sağlar.

22. Sıvı Basitliği

KeyShot 8, su dolu bir bardağı sizin için kolayca gerçekci şekilde oluşturabilir.

Gerçekçi bir bardak su elde etmek için cam modelinizi üç parçaya nasıl ayırmanız gerektiğini hatırlıyor musunuz? Artık değil! KeyShot 8’deki inanılmaz yeni özelliklerden biri, yazılımın sizin için bu konu ile özel ilgilenmesidir. Sadece sıvı modelin camı keserek uygun bir kırılma efekti oluşturduğundan emin olmanız gerekir. İki parça arasında boşluk kalamaz, ve üst üste gelmeleri gerekir.

23. Baloncuk Oluştur

Keyshot
Bardakta gazlı içeceklerin oluşturulması artık çok daha kolay

Malzemelerinize baloncuk eklemenin kolay bir yolu var. Malzemenize gidin, Malzeme Grafiğini açın ( Material Graph ), düğüm listesini çıkarmak için sağ tıklayın ve Geometry > Bubbles ‘ı seçin. Malzeme Grafiği menüsünün sağ tarafındaki editörü açmak için Baloncuklar düğümüne çift tıklayın. Menüde bulunan seçenekler, baloncukların boyutunu, hacmini ve saçılımını düzenlemenizi sağlar.

24. Kesit

Bir kesit ile modelinizin içine bakın

Bu yeni özellik, çok parçalı bir modelde nelerin saklandığını göstermenize izin verecek bir dizi malzemedir. Sahneye sahte bir coğrafi konum, örneğin bir küp ekleyin ve kesit malzemelerinden birini uygulayın. Küp, modeli kesecek şekilde yerleştirin. Bazı parçaları etkileyebilir, renklendirebilir veya hariç tutabilirsiniz.

25. Saçılma Ortamı

Saçılma ortamı ile her türlü malzemeyi yaratın

Birçok farklı şekilde kullanılabilen başka bir fantastik yeni malzeme grubu. Mevcut seçeneklerin sadece birkaç küçük ayarlamasıyla her türlü süngerimsi görünüm, sis, duman, bulutlar ve daha birçok şey oluşturabilirsiniz.

26. Render Volumetrics

Gerçekçi bulutlar oluşturun ve volumetriklerle dumanlayın

KeyShot 8’deki en yeni ve en havalı özelliklerden biri, hacimsel oluşturma yeteneğidir. Olası tüm efektlerin uygulandığı bir hacim kutusu olarak düşünün, bulutlar, sis, sünger benzeri malzemelerin hepsini içermektedir. Basit sigara dumanı efektleri ve bulutlardan, ağır duman veya nebulaya kadar yeni hacimsel efekt şekilleri bulmak için internette ücretsiz VDB dosyaları arayın. Hacimsel malzemenizin Doku yuvasına yükleyin ve oradan yoğunluğunu ve saydamlığını ayarlayabilirsiniz. Nihai görünüm, ayarları değiştirdikçe değişecektir, bu nedenle istediğiniz sonucu elde etmek için gerçekten denemeniz gerekir. Hacimsel özellikler gölgelerden ve ışıklardan da etkilenir.

27. HDRI Haritaları Ayarlama

Kendi özel HDRI haritalarınızı oluşturmak çok zor değil

KeyShot, anında sahnenizi vurgulamanıza yardımcı olacak geniş bir HDRI görüntü seti ile birlikte gelir. Ama en çok sevdiğim şey, ihtiyaçlarımı karşılayacak kendi HDRI haritamı oluşturmaktır.

Genelde işleri basit tutmaya çalışırım. Önce bir ana kaynak ışık, sonra da bir jant ışık (nesnenin yan kenarlarında ışık efekti oluşturmak için yandan gelen bir ışık) yaratıyorum. İkincil ışığı ana ışık kaynağının karşısına koymak iyi bir püf noktasıdır: ana ışık üst ise alt, ana ışık sağa yerleştirilmişse sola. Sonra yönümü ve yoğunluğumu ince ayar yapmak için ayarlar parametrelerini kullanıyorum. KeyShot her zaman size mükemmel aydınlatma sonuçları verecektir.

28. Keyshot Material – Malzemeler

Kendi egzotik malzemelerinizi taşımak için Malzeme Grafiği düzenleyicisini keşfedin

KeyShot’daki bir diğer büyük varlık da klasik plastik ve metallerden, araba boyaları ve cilt gölgelendiricileri gibi daha karmaşık ürünlere kadar hassas gölgelendiricilerle dolu önceden ayarlanmış malzeme kütüphanesidir.

Fakat Material Graph editörünü açarsanız, yepyeni bir dünya ile karşılaşırsınız. Düğümsüz modda düzenleme yapmak ilk önce biraz pratik gerektirir, ancak çok daha kolaydır. Her zamanki malzemelerim her zaman nesnenin topografyasına büyük ölçüde güveniyor. Nesnenin bir kısmında, delikler ve yarıklar gibi belirli bir materyali boyamak ve daha büyük yüzeylerdeki başka bir materyali boyamak için kurallar koyarım. Materyalimi Oklüzyon veya Eğrilik dokusunu maske olarak kullanarak karıştırmayı seviyorum, bazen daha karmaşık sonuçlar için bu işlemler gerekli oluyor.

29. Render İçin Interior Mod

Interior Modu, yumuşak gölgeler ve kesintisiz gradyanlar ile doğru ve gerçekçi renderler için idealdir

KeyShot en sevdiğim görselleştirme aracıdır. Hızlı ve hatasız, ağır sahneleri kaldırabilir ve zaman kaybetmeden çok büyük çözünürlükte görüntüleyebilir. Kişisel illüstrasyon iş akışım için mükemmel bir arkadaştır.

Birçok işleme ön ayarı arasında (bunları Aydınlatma bölümünde bulabilirsiniz) Genelde Interior Modu tercih ederim. Bu mod, süper yüksek çözünürlükte bile yumuşak gölgeler ve kesintisiz gradyanlar yaratır ve doğru ve gerçekçi renderler elde edebilirim. İç Mekan Modu’nun, sahnelerinizin karmaşıklığına bağlı olarak değişecek bir oluşturma süresi sınırı ayarlamanızı gerektireceğini unutmayın.

30. Geçişleri Ayarlama

İhtiyacınız olan tüm geçişleri daha kolay işlemek PSD’nize yerleştirin

KeyShot 8’deki bir diğer harika görüntü oluşturma özelliği de, PSD dosyalarınıza katıştırmak istediğiniz geçişleri seçme yeteneği. Sinema endüstrisinde profesyonel işler, derinlik geçişinden palyaço geçişine, speküler, normal haritalar ve daha pek çok seçeneğe sahipsiniz. Tüm bu geçişleri işlem sonrası işlerim için çok kullanışlı buluyorum.

Yeni başlayanlara yardımcı olabilecek 6 adımda kolay render alma ile ilgili Keyshot Render videosu:

İlginizi Çekebilecek Yayınlarımız:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu