3DNasıl Yapılır
Trend

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Alla Chernova, Houdini içinde Açık Bir Sahne Nasıl Oluşturulur? Sorusuna yanıt olarak Houdini içinde tam bir CG açık ortamı oluşturmak için kullandığı teknikler ve ipuçları hakkında bir eğitim paylaştı.

Hadi bu Houdini içinde açık bir sahne nasıl oluşturulur eğitimini Alla Chernova ‘nın kendisinden dinleyelim. Bu eğitimde Bora-Bora adasını ve çevre geometrisini nasıl oluşturduğunu göreceğiz.

Bu eğitimde, Houdini’de tam bir CG açık ortamı oluştururken kullandığım bazı teknikler ve ipuçları hakkında konuşmak istiyorum.

Houdini, birçok geometriyi idare edebilen harika bir programdır. Büyük ortamlar oluşturmak için mükemmel olan bir dizi kullanışlı araca sahiptir. Ek olarak, Redshift oluşturmayı denemek istedim çünkü GPU görüntülemenin hızı ve kapasitesi çok etkileyici.

  • 3D Sahne oluşturma ile ilgili daha fazla bilgiye 3D Sahne Oluşturma | Orman Yolu yayınımıza bakmayı unutmayın.

Ingenuity Studios’ta CG Generalisti olarak çalışarak zamanımın yaklaşık % 80’ini Houdini’de çalışarak geçiriyorum. Projeler için varlıkları bir araya getiriyorum, gölgelendirme ve aydınlatma üzerinde çalışıyorum, ayrıca animasyon ve FX önbellekleriyle uğraşıyorum ve görüntüleri işliyorum. Bugünlerde bir CG Generalistinin Houdini’yi keşfetmesinin ve bunu becerilerimize eklemesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü birçok şirket Houdini’yi yararlı buluyor ve Houdini ile çalışmanın daha faydalı olacağını düşünüyor.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Giriş

Ben Rusya’da doğmuş ama şu anda Los Angeles’ta yaşayan ve Geleneksel Sanatlar konusunda güçlü bir geçmişe sahip bir CG Sanatçısıyım. 3D yapmadan önce Sanat Restoratörlüğü yapıyordum ve bir Sanatçı olarak yağlı boya, sulu boya, çizim, mozaik ve fresk gibi birçok farklı analog tekniği kullandım.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Görsel Efektler okulu olan Gnomon’da, yolculuğuma başladım. Oluşturduğum Kayıp Balık kısa animasyon filmi ile dönemin en iyi yarışmasında Büyük Ödül kazandım.

Sektörde çalışmaya başladığımdan beri en tanınmış yapımlardan bazılarında çalıştım. Bunlardan bazıları; Black-ish, Counterpart, Super Store, The Walking Dead ve Arrested Development idi. Ayrıca Robin Bissell’in (The Hunger Games, Seabiscuit) yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği, Akademi Ödülü adayı Taraji P. Henson ve Akademi Ödülü sahibi Sam’in oynadığı The Best of Enemies dahil olmak üzere birçok ünlü ve övgü alan yönetmen ve yapımcının uzun metrajlı filmlerinde çalıştım. Ayrıca, şimdiye kadar yayınlanan en büyük video oyun projelerinden bazılarına yeteneklerimi ödünç verdim. Bunlardan en önemlileri Destiny 2, Forsaken ve sinema fragmanı Last Stand dı.

Houdini ile Kompozisyon Geliştirme

İşim her zaman bir referans kitaplığı toplamakla başlar. Bu proje için özel bir kompozisyon topladım. Benim için en ideal ada manzarası Bora-Bora Adası oldu.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

En çok keyif aldığım bir kamera açısı geliştirmek için farklı bir kompozisyonla birden fazla render oluşturdum.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Yukarıda ki resimlerde E ile işaretlediğim, benim için en ilginç kompozisyona sahipti. Bu render dan, son sahneyi geliştirmeye başladım.

Houdini ile Aydınlatma

İş akışımın yani Pipeline akışının çevre konusundaki bir sonraki adımı aydınlatma üzerinde çalışmaktı. Işıklandırma bir görüntüde yalnızca vurgular ve gölgeler oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda ruh halini ayarlar, kompozisyon seçimlerini destekler ve hikayeyi anlatmaya yardımcı olur.

  • Pipeline süreci ile ilgili Görsel Efekt Stüdyolarında Kullanılan Pipeline Nedir? bölümümüze bakmayı unutmayın.

Gün ışığı sahnesine sahip olmak istedim. Bununla birlikte, güneş asla tam yukarıda olmamalıdır, çünkü gölgeler genellikle bir görüntünün en çekici kısmıdır. Işık ve gölge arasında iyi bir dengenin buna göre en az % 40 yada %60 olduğunu hissediyorum. En sevdiğim aydınlatma düzeni, güneşin arkadan SL (ekran sol) veya SR’den (sağ ekran) parladığı zamandır.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Bu ortam için öncelikli aydınlatma senaryom olarak A versiyonunu seçtim. Su üzerinde nasıl ince gölgeler yarattığını, dağlarda gölgeleri nasıl vurguladığını ve ön plandaki kulübe görsellerinin ortalanmış kompozisyonu beğendim.

Houdini içinde HeightField Araçları ile Arazi Oluşturma

Bu arazi sistemini oluşturmak için Houdini’de HightField aracını kullandım. İlk adımım, bir HeightField düzleminde yüzey kırılmaları oluşturmak için farklı tür ve boyutlarda seçenekler uygulayarak istenen arazinin genel bir siluetini oluşturmaktı.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Aşağı yukarı düz bir yüzeye yerleştirilecek bir dağ zirvesine sahip olmak istedim. Pik alan için boyalı bir maske oluşturdum ve maskeyi kullanarak pik ve düz alanları harmanladım.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Bir sonraki adım, yükseklik Alanı arazisi için başlangıç menzilini hesaplamaktı, bu şekilde dokuları ve bitki örtüsünün hat boyunca dağılması için farklı türde maskeler oluşturmama izin verirdi. Arazi nihayet istediğim gibi göründüğünde, HeightField Terrain’i Polygon mesh’e dönüştürdüm ve önbelleğe aldım. Ağımı önbelleğe almak, sahneyi daha hafif ve kullanımı daha kolay hale getirdi.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Bu proje için iki farklı HeightField arazisi oluşturdum ve onları döndürerek ve ölçeklendirerek istediğim ortamı yaratmak için kullandım.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Bu özel ortam için bütün bir dağ zinciri oluşturmam gerekiyordu. Arka dağlar için istediğim türden bir siluet oluşturmak için, oluşturduğum HeightField arazilerinin birden çok örneğine ihtiyacım vardı. Bunlar geometrinin örnekleri olsa da, çokgenlerin ölçeği ve sayısı nedeniyle sahne için hala çok ağırdı. Bu soruna bir çözüm olarak, arka plandaki dağ zincirinin tüm GEO’larını Maya’da bir araya getirmeye ve tüm kesişen ve gereksiz çokgenleri silerek bir araya getirmeye karar verdim. Arka planda tüm dağ zinciri için bir geometri ve kum olarak dokulandırmak istediğim alanlar için bir geometri elde ettim. Araziler için prosedürel üretim harika bir araçtır, ancak başarmak istediğim çok özel bir şey varsa sadece prosedürel modelleme yapmak zordur.

Bulduğum bu çözüm (hepsini tek bir geometride birleştirmek), büyük bir dağ zinciri durumuyla başa çıkmanın benzersiz bir yolu oldu. Bu çözüm, aklımda çok özel bir silüet varsa ve onu oluşturulmuş bir araziden elde edemiyorsam veya arazilerin okyanusun dibini de kaplamasını istediğimde veya çok özel UV’lere ihtiyacım olduğunda çok işe yardı. Sizin çalışmalarınızda da işe yarayacağına eminim.

Ön plandaki araziler için örnekleri tuttum çünkü orijinal HeightField arazilerinden yaptığım maskeleri kullanmam gerekiyordu.

Houdini Bitki Örtüsü Oluşturma

Bitki örtüsü için SpeedTree aracını kullandım. Bir ağaç türünden başladım (bir palmiye). Ağaçların arazinin tepesine çıkması gerekiyordu ancak % 100’ünü kaplamamalıydı. Ağaçların nerede büyümesi ve büyümemesi gerektiğini gösteren bir çeşit maske kullanmam gerekiyordu. HeightField MaskbyFeature düğümünü (node’unu) kullanarak birden fazla maske varyasyonu oluşturdum ve bunları HeightField Output (Çıktı) düğümünden yedekledim.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Bu maskeleri hemen kullanabilirdim ya da onları Photoshop’a getirip haritaları harmanlayıp katmanlayarak yeni maskeler oluşturabilirdim. Tüm maskeler hazır olduktan sonra, ihtiyacım olanları AttributefromMask düğümü aracılığıyla Houdini’de getirdim ve saçılma (çoğaltma) sürecinde hangi maskeyi kaynaklamam gerektiğini anlamak için benim için net bir adla bir Null düğümü oluşturdum. SR arazisi için örnek olarak verilen maskeler aşağıda ki resimde görüldüğü gibi oldu.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Bitki örtüsü sistemi için, her bitki türü için bir GEO düğümü oluşturdum, çimen için ayrı bir sahnede önceden hazırlanmış çim parçaları yaptım. Bitkilerin her biri, saçılma ağını kurduğum kendi örnek düğümlerini aldı. İlk ağaç için kurduğumda, aynı ağ üzerinden diğer tüm tesisin örneklerine kopyaladım, aldığım maskeleri, puan sayısını ve her biri için ölçek limitlerini değiştirdim.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Doku (Texture)

Çevre için doku oluşturmanın birçok yolu vardır. Houdini’de doku oluşturabilir, biraz kaya ve kum dokuları getirebilir ve bunları maskeler kullanarak harmanlayabilirim. Geometriyi Substance Painter’a aktarabilir ve orada doku yapabilirim. Substance Painter’da döşenebilir dokuları önceden oluşturup bunları Houdini’de atayabilir veya Houdini’deki kameradan doku projeksiyonu yapabilirdim.

Birden fazla malzeme içeren ve Houdini’ye atayan bir Substance Painter’da karmaşık döşenebilir doku haritaları oluşturma yöntemiyle başladım. Prosedürel modelleme ve tekstüre etme için mükemmel bir yöntemdir. Ancak benim durumumda yollar, kumsaldaki kuru kum, suya yakın ıslak kum, su altı bitkileri, kulübelerin etrafındaki çimenler gibi çok özel yerlerde belirli dokular olmasını istedim. Bunun çözümü, Photoshop’ta elle çizebileceğim bir kamera projeksiyon dokusu yapmaktı.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Sahnedeki diğer tüm nesneler önce dokulu ve ayrı bir dosyada tarandı ve ardından gölgelendiriciler ana dosyaya kopyalandı ve örneklere atandı.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Okyanus Simülasyonu

Okyanus Simülasyonu için Houdini kurulumu olan Small Ocean’ı (küçük Okyanus’u) kullandım. Yalnızca Preview Grid ve OceanSpectrum parametrelerini ayarladığım bir ağ olarak geliyor. Önizleme Izgarası düğümünde ızgaranın boyutunu ve yoğunluğunu kontrol edebiliyordum, OceanSpectrum düğümünde dalgalar için her türlü parametreyi değiştirebiliyordum: eğilme, yükseklik, hız, yön vb. Mükemmel okyanusun nasıl yaratılacağına dair belirli bir tarif yoktu, sonuçtan memnun kalana kadar aşağıdaki kırmızı kutulardaki parametrelerle oynadım.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Çevre büyük, bu nedenle okyanus yüzeyi de çok büyük. Derlediğim referanslarda, koya yaklaştıkça su düzeninin değiştiğini görebiliyordum. Bu düşünceyle doku tekrarını bozmak istedim, koya yakın olan alanları maskeledim ve dalgaların yoğunluğunu düşürdüm.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Sonunda okyanus ağı önbelleğini Redshift Proxy’ye çevirdim, böylece Houdini bir kareyi her değiştirdiğimde veya okyanusun görünürlüğünü açıp kapattığımda tüm ağı hesaplamıyor.

Ölçek Referansı için Ortamda Küçük Ayrıntı

Böylesine büyük bir ortam için her şeyi orantılı tutmak çok önemlidir. Ana sahneye dağıtılmadan önce, tüm GEO ayrı bir sahnede göreceli olarak ölçeklendirildi.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Referans için bir insan modeli getirdim ve her şeyi orantılı olarak ölçeklendiriyordum.

Bununla birlikte, ana sahnede tüm nesneleri doğru ölçeklendirmiş olsam bile, yine de orantılı hissetmiyordu ve sonuç olarak gerçek gelmiyordu. Bu sorunun çözümü, kulübelere ve adaya kuşlar, tekneler, halılar, bayraklar, sandalyeler, kağıt, kulübe çatısındaki palmiye dalları, gözlükler vb. gibi daha da küçük ayrıntılar eklemekti. Bu detaylar son ölçek duygusunu, biraz kusur ve bir insan varlığı hissini ekledi.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?
Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Bu küçük sahne dekorlarının çoğunda bir çeşit animasyon vardı. Halı ve bayraklarda rüzgarla hareket ediyormuş gibi görünen dengeleme animasyonu vardı. Tekneler de suda hafifçe hareket ediyordu. Bu animasyon, sekansı izlerken pek görünmez ama ona hayat katar. Dizi ek animasyona sahip olmasaydı, sert görünürdü.

Redshift ile Render Oluşturma

Bu proje için Redshift kullanıyordum. Başlangıçta, okyanus hariç tüm nesneleri örnek olarak aldım. Okyanus zaten önbelleğe alınmış dönüştürülmüştü çünkü sahne içinde çalışmak için çok ağırdı. Diziyi oluşturmaya başladığımda bir sorunla karşılaştım. İşlemler 30-40 kare sonra durdu. Bilgisayarın bellek sınırını aştığı ve devam edemediği görülüyordu. Bu sorunun çözümü, dağlar ve bitki örtüsü örnekleri hariç, sahnedeki tüm geometriyi Redshift Proxy ‘sine dönüştürmekti.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Tüm aksesuarlar küçük modeller olsa da hala etrafa dağılmış çok sayıda geometri var. Her şey proxy’ye dönüştürüldükten sonra, görüntülemeler kare başına çok makul bir süre ile sorunsuz bir şekilde tamamlandı. HD çözünürlük için, son oluşturma süresi ortalama 30 dakika oldu.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?

Renderlarımın birleştirme işleminde kullanılabilir olması için her zaman EXR 32 bit görüntüler yaparım.

Sonuç

  • Prosedür araçları olağanüstüdür, işimi muazzam bir şekilde hızlandırmaya ve kolaylaştırmaya yardımcı olurlar. Ancak hemen hemen her projede, bazı yaratıcı çözümlere ihtiyaç duyan bir sorunla karşılaşıyorum. Örneğin, kameradan doku projeksiyonu yapmak veya arka plan arazileri için geometriyi birleştirmek gibi.
  • Çalışmamda çok organize olmak her zaman çok önemlidir, özellikle stüdyo ortamında, bir dosya üzerinde çalışan tek kişi ben olmadığım zamanlarda. Kişisel projelerim üzerinde çalışırken bile, özellikle devasa bir ortamda çalışırken, bir sisteme sahip olmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum. Houdini’de bazı düğümler için belirli bir renk kodu vardır, dosyada yönlendirmeyi kolaylaştırır: dönüşüm ve yerleşim düğümleri – yeşil, işlenebilir düğümler – mor, ışıklar – sarı, kamera – beyaz, malzeme ağı – mavi, bir OUT düğümü – siyahtır.
Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur?
  • Yüksek kaliteli iş oluşturmak önemlidir, ancak belirli teslim tarihlerine ulaşmak da çok önemlidir, bu da çoğu işin hızlı olması gerektiği anlamına gelir.

Houdini içinde Açık bir Sahne Nasıl Oluşturulur? Sorusu için umarız makaleyi yararlı bulmuşsunuzdur ve hoşunuza gitmiştir!

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu