3DCADinceleme
Trend

KeyShot 8 incelemesi

Yeni KeyShot 8 özellikleri, yüksek fiyat etiketini hak ediyor mu?

keyshot 8
BİZİM KARARIMIZ
KeyShot 8’deki güncellemelerin bazıları gecikmiş olmasına rağmen, bu versiyonunda çok iyi bir şekilde uygulamanın içerisine yerleştirilmiş. Yüksek fiyat etiketini karşılayabiliyorsanız, iş akışınızı çok daha kolaylaştıracak bir yazılım parçası olarak karşımıza çıkıyor.
+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Yeni geometri nod tipleri
Kullanışlı yeni Kesit özelliği
Dahili görüntü düzenleme araçları
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Yüksek fiyat

Keyshot’u öğrenmek isterseniz çok satılan bu kitabı almak isteyebilirsiniz.

KeyShot’un 2012’deki ilk 3. versiyona baktığımızdan bu yana nasıl geliştiğini merakla izledik. Sürüm 8, her zamankinden daha gerçekçi şekilde, yazılım tarihçesindeki en büyük güncellemelerden birini temsil ediyor ve çalışmalarınız daha çeşitli hale getirmek için çeşitli yeni araçlar, malzemeler ve gölgelendiriciler ile birlikte geliyor. (Keyshot ‘un yenilikleri için Keyshot 9 incelememize bir göz atın)

Yeni Temel Özellikleri

Keyshot 8’e eklenen 3 temel özellik; modellerinizin kolayca yer değiştirmesi, modelinize kabarcıklar ekleyen yeni geometri tipleri ve yeni Spotlight ile iyi çalışan Scattering Medium özelliğinin eklenmesidir. Yer değiştirme, çoğu programda benzer şekilde çalışır, modellemesi zor olabilecek yüzey detaylarını oluşturmak için gri tonlamalı bir texture kullanır.

KeyShot’ın akıcılığı mükemmeldir ve gerçekten iyi yer değiştirme seviyeleri üretir. KeyShot gerekli geometriyi oluştururken bir miktar hesaplama süresi için biraz zamana ihtiyaç duyar, ancak bir kez hesaplama yapıldığında, gezinme veya farklı geometri oluşturma sürelerinde ilave gecikme yaşanmaz.

Kabarcıklar özelliği, gazlı içecekler, temiz jeller ve bu gibi şeyler yapmak için ideal olan gerçekçi kabarcıklar eklemek için tek bir texture ile çalışır. Elbette, bu özelliği kendi başına kullanmanıza da izin verir.

Keyshot 8
Geometri çözümü, mevcut bir kafes içinde yada model içerisinde, kabarcıklar gibi şeyler oluşturmak için kullanılabilir

Diğer önemli bir ek de, duman ve sis oluşturmak için kullanılabilen ve görünür ışık ışınları oluşturmak için yeni Spotlight ile iyi çalışan Scattering Medium özelliğidir. OpenVDB dosyalarını oluşturabilir veya daha soyut görüntüler için uygulayabilirsiniz.

Nihai sonuçlar müthiş, ancak render alırken ışığın ortamda saçılması çok vasat görünüyor ayrıca bira yavaş. Ancak çok fazla cpu çekirdeğiniz varsa bu sorun ortadan rahatlıkla kaldırılabilir. Ayrıca, sahnede çok fazla model ve ışık saçılması kullandığınız durumlarda fazla cpu çekirdek sayısının kullanımı sayesinde inanılmaz render’lar alabileceğinizide göreceksiniz. Bunun yanı sıra yeni eklenen materyallerin basit kullanımı ve işini çok başarılı bir şekilde yapıyor olmasıda iş yapış hızını oldukça etkileyen faktörlerden birtanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Keyshot 8

Keyshot 8, her zaman çok hızlı bir şekilde final görüntünün % 90-95’ini render komutunu çalıştırmadan, mevcut sahnenizde sunma özelliğine sahip. Ancak genellikle belirli efektlerin çözülmesi için biraz beklemeniz gerekiyor. Bu sorunu gidermek için Keyshot 8 ‘in içerisine entegre edilen en önemli özelliklerden bir tanesi de de-noising (gürültü azaltma) özelliği. Bu özellik sayesinde bekleme süresi oldukça kısa zaman içerisinde sahnede ki objelerin çözümlenebileceğini gösteriyor.

keyshot 8

Kesit özelliği (Cutaway feature )

KeyShot’ın kullanışlı yeni Kesit özelliği, bir modelin kesitlerini alabilmek için mantıksal ( Boolean ) işlevler kullanır hale getirilmiş. Bu sayede modelinizin içindeki ayrıntıları göstererek, final görüntünüzü istediğiniz şekilde ayrıntılı olarak almanıza olanak sağlıyor. Kesit malzemesini küp ya da küre gibi bir nesneye uygulamanız sonucunda objenin lesit işlemini sağlamış oluyorsunuz. Bu işlem oldukça basit ve sonuçlarıda bi o kadar etkili. Objenin kenarları ise, efekti vurgulamak için Keyshot içerisinde otomatik olarak gölgelendirilir. İlave bir özelliğide kestiğiniz eksen çizgisinden, kesilen objelerden bazılarının kesit içerisinde yer almamsınızda sağlayabiliyor. Bu özelliği de ayırca takdiri hak ediyor. Örneğin bir gövdenin kesit eksininden kesmeniz durumunda içerisinde ki dişlileri ( objeleri ) kesit den etkilenmemesini için hariç tutabilirsiniz.

Genel olarak, uygulaması çok kolaydır ve sonuçlar çok göz alıcıdır. Ancak yapılması gereken birkaç uyarı var, örneğin cam materyali ile iyi çalışmaz ve nesnelerin katı model olması gerekir. Bu gerçekten faydalı bir fonksiyon olmakla beraber, ürün tasarımcılarının ve mühendislerin seveceği bir fonksiyondur. (Ayrıca, bir modelin bir kısmını çıkarmanız veya belki bazı detaylar eklemeniz gerekirse, son dakika modelleme aracı olarak da kullanılabilir.)

Keyshot 8
Kesit malzemesini bir modele uygulayarak nesnenizin parçalarını çıkarabilir ve gerçek mühendislik tarzında netlik sağlamak için dilimlenmiş kenarların kırmızıya boyanmasını sağlayabilirsiniz.

İş akışı iyileştirmeleri

Bu yeni versiyonda, çok sayıda iş akışı geliştirmesi arasında, artık eğriler, ton haritalama ve renk ayarlamaları içeren yerleşik görüntü düzenleme araçlarını da elde edersiniz. Bu, bir resim düzenleyiciyi kullanmadan, resminizin görünümünü başarılı şekilde oluştururken, hassaslaştırmanızı sağlayan basit ama oldukça kullanışlı özelliklerdir.

Ayrıca versiyona ilave edilen yeni çok katmanlı optikler özellikleride bulunmaktadır. Gerçekçi cam özelliği, onaltılık renk kodları, gITF / GLB dışa aktarımı ve KeyShot Stüdyoları ve konfigüratöründeki iyileştirmeler sayesinde işinizi başarı ile sonuçlandırcağınız bir çok ilave özellikle birlikte geliyor.

Sonuç olarak, KeyShot 8 gerçekten etkileyici bir güncellemedir. Yer değiştirme haritalaması gibi bazı şeylerin ilave edilmesi biraz gecikmiş olsada, şimdi çok güzel bir şekilde uygulanmış. Tweaks ve geliştirmeler zaten 8.1 sürümü için sıraya alınmış durumda.

KeyShot artık yalnızca ürünler için değil. Kafes ortam modellemesi içinde fırsatlar dünyası açar

Çok milyonlu çokgen sahneleriyle başa çıkma yeteneği ve malzeme ve aydınlatma ile denemeler yaparak kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Kullanmaktan zevk alacaksınız buna garanti verebiliriz ve aslında oldukça bağımlılık yapıyor. Sonuçların da oldukça güzel olmasına da ayrıca tatmin edici. KeyShot kullanarak profesyonel işler çıkartarak işlerinizi çok kolaylaştıracak başarılı bir render ve animasyon yazılımıdır. Onu kullanabildiğimiz için şanslıyız.

KeyShot 8, herkes için bir şeyler getiren büyük bir güncellemedir. Hala temelde bir ürün görselleştirme aracıdır, ancak bu yeni özellikler onu çizim, mimari ve hatta VFX alemlerinde ismini sıkca duyacağımız bir program haline getiriyor. Hala pahalı, özellikle ‘Pro’ özelliklerini istiyorsanız. Ancak mevcut sahipler için bu güncelleme kesinlikle buna değer.

Yeni başlayanlara yardımcı olabilecek 10 basit adımda kolay animasyon oluşturma ile ilgili Keyshot Animasyon videosu:

İlginizi Çekebilecek Diğer Yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu