3DDijital SanatNasıl Yapılır
Trend

Kiki’nin ikonik evi yeniden yaratıldı

Gnomon öğrencisi Melody Romero, Kiki‘nin ikonik evi sahnesini yeniden yarattı. Ve bu sahnenin nasıl yaratıldığı ile ilgili faydalı bilgileri bizimle paylaştı. Hadi ünlü Kiki Delivery Service çizgi filminin ikonik evinin nasıl yaratıldığı ile ilgili Romero’nun kendi ağzından dinleyelim.

Giriş

Benim adım Melody Romero, ben Rockford, Illinois’liyim. Şu anda Gnomon’da modelleme ve kaplama biriminde öğrenciyim. Her türlü modelleme ve kaplama çalışmalarına bayılırım, fakat daha çok çevre oluşturmaya odaklanıyorum. Okul için birçok farklı kişisel projede ve birkaç grup projesinde yer alma fırsatım oldu.

Gnomon School of Visual Effects, Games & Animation

İlk olarak Tennessee’deki üniversiteye gittim ve Gnomon’a gelmeden önce Tennessee üniversitesinden B.S. aldım. Üniversitede animasyon okudum, ancak geçtiğim program Gnomon’unki kadar güçlü bir yer değildi ve endüstri için gerçekten hazır olmadığımı hissettim. Daha kapsamlı bir eğitim almak ve daha çok yönlü bir sanatçı olmak ve beceri setimi derinleştirmek istedim. Önce Gnomon okulunu ziyaret ettim ve çalışanlardan biri olan Ray ile konuştum. Öğrencilerin ürettikleri çalışmalardan ve programın genel kalitesinden gerçekten çok etkilendim. O yüzden buraya gelmek zorunda hissettim. Çünkü burası en iyi seçenek olarak karşıma çıkmış oldu.

Şimdi dördüncü yarıyılımdayım, bu yüzden okulu bitirmeme az kaldı sayılır. Okulun kültürü çok yoğun çalışma odaklı ve 1,5 yıl gerçekten ama gerçekten çok zor oldu. Ancak eğitmenlerin hepsi çok profesyonel ve elinizden gelenin en iyisini yapmanız için sizi çok zorluyorlar. Ayrıca enerjinizi % 100 yaptığınız işe odaklamanızı sağlıyorlar, bu yüzden eğer çok çaba sarf ederek enerji harcarsanız çok şey kazanırsınız.

Kiki’nin ikonik Evi

Kiki

Kiki’nin Evi, Tran Ma ile birlikte Dijital Setler denilen sınıfa girdiğimde başladı. Sınıfın amacı, teraryum veya odağı bitki örtüsü üzerinde olan küçük bir küme modellemekti. SpeedTree‘deki varlık üretimini, ZBrush’taki dokuları biçimlendirmeyi, heykel yapmayı, çimleri üretmeyi ve saçmayı, araziyi modellemeyi ve sıfırdan doğal bir manzara oluşturmayı öğrenmeyi içeren 10 haftalık bir kurstu.

Bir süredir kavramlar araştırıyordum ve bu parçayı seralar için bir sürü farklı düşünceye baktıktan sonra buldum. Kiki’nin Delivery Service çizgifilminden gerçekten hoşlanıyorum ve arka planı 3D olarak yorumlamak istedim.

Sahnenin Başlangıcı

kiki

Temel bir sorun ile başladım. Bitkilerin çoğunun ne olduğunu gerçekten anlmadım sadece saksıların ne olduğunu çözebildim. Sahnedeki belirli bitkileri modellemeye çalışmadım, çünkü ne olduklarını bulamadım ve onlar için nasıl referans bulacağımıda bilmiyordum. Sahneye uyacağını düşündüğüm bitkileri aradım, bazı referanslar aldım ve modelledim. Kompozisyon devam ettiği sürece, kompozisyonu orijinal konseptinde kopyalamaya çalıştım, sahneyi 1920 × 1080’ye kadar uzatdım.

Daha sonrasında temel ev içinde görünen odada bulunan duvar, pencere, masa, sandalye gibi eşya ve ev içini kompozisyonumun içine modelledim. Bu modellemelerim bittikden sonra bitkileri modellemeye başladım.

Bitkiler

Sahnenin içerisinde ki bütün bitkileri SpeedTree ile inşa ettim. Temel yaprak şeklini Maya ve SpeedTree’de oluşturdum, sonra saplarını ve dallarını oluşturarak üzerindeki yaprakları büyüttüm. Her bir bitki için çok fazla referans kullandım ve çoğuna geri dönmek ve birkaç kez tekrar modellemek zorunda kaldım. Bitkiler zordur, ancak SpeedTree çok esnek bir araçtır. Tekstüre etmek (kaplama yapmak) için, bitkilerin bir kısmını ZBrush’a gönderdim, burada yaprak heykelini çizdim ve sonra bir yükseklik haritası (height map) çıkardım. Bunu kullanarak, Substance Designer gidip yaprak dokusunu derlerdim. Bazılarının yapraklarınıda Mari ya da Photoshop‘ta boyadım. Her bitkinin ortaya çıkması için çok zaman harcadım. Ortaya çıkan işin ne kadar muhteşem olacağı, ne kadar kahramanca vakit harcadığıma bağlıydı. Bu konuda gayet azimli bir duruş sergiledim. Ve ortaya gerçekten muhteşem bir emek karşılığında çok güzel bir iş çıkmış oldu.

Birleştirme ve kompozisyon

Bütün bitkilerin sahnede bir araya getirilmesi muhtemelen en zor kısımıydı. Bitkilerin kendi başlarına iyi görünmelerini sağlarsanız, bu harika. Ama çok fazla bitki olduğu için hepsini sahneye koyduğunuzda, onların birbirinden çok farklı olduklarının farkedeceksiniz. Renkler birlikte çalışmaz, farklı karmaşıklık veya parlaklık seviyelerindedirler. BU problemi çözmek ve sahnedeki her şeyi mümkün olduğunca birbirleri ile olan görsel ilişkisini kurabilmek için alt modeller üzerinde düzenlemeye devam ettim. Bu bir oyun gibiydi. En iyi kompozisyonu bulmak için yine çok çaba sarf ettim.

Aydınlatma

Kesinlikle ilk başta ışıklandırma hakkında düşünmedim, hatta projenin yarısına kadar hiç dokunmadım. Aydınlatma kesinlikle en zayıf noktalarımdan biriydi, bu yüzden gergindim. Tran’dan çok fazla yardım aldım, ama nihayetinde sahneyi sihirli sabah saatlerine göre çalışmaya karar verdim. Çünkü istediğim yemyeşil hissi veren sahneyi bana vereceğini hissettim.

Zorluklar

Son render larda kamera hareketini yaparken, rastgele karelerin gerçekten patlayacağı ve neredeyse bazı objelerin tamamen beyaz olması ile ilgili en garip problemi yaşamaya başladım. Belirgin bir sebep olmadan devam etti ve Render ları yeniden yapmak zorunda kaldım. Sinir bozucuydu.

Bunun yanında, her zaman ince ayarlayabileceğim objeler görmeye devam ettim. Bir render yaptığımda, geri dönmek istediğim başka bir şey olduğunu fark ederdim. Şimdi bile bu parçadan % 100 oranında memnun olduğumu söyleyemem. Bundan kesinlikle çok şey öğrendim, ki amaç da buydu. Ama umarım, bir sonraki sahneyi bundan öğrendiğim her şeyle daha iyi hale getirebilirim.

Orjinal hali:

Kiki Delivery Service orjinal sahne
Sonuç: Projede oluşturduğum sahne

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu