3Dİlham AlınKariyer
Trend

Konsept sanatı nedir?

Konsept sanatı nedir? Konsept sanatı, bir hikayeyi anlatan veya belli bir bakış açısı sunan görsel bir temsildir. Film ve video oyunlarında genellikle bir vizyon oluşturmak veya bütün bir oyunun yada filmin tonunu ayarlamak için kullanılır. Konsept sanatı, projede yer alan tüm sistem öğelerinin yerleştirilmesinde yardımcı olan güçlü bir referans kaynağıdır.

konsept sanatı nedir
Starcraft 2’den Sinematik Konsept Sanatı: CG Spectrum danışmanı Brian Huang tarafından oluşturuldu.

Konsept Sanatçısı ne yapar?

konsept sanatı nedir

Bir Kavramsal Sanatçı, karakter anlatımı yoluyla karakterleri, ortamları, dekorları ve daha fazlasını görselleştirir. Bir konsept sanatçısında “Bir resim bin kelimeyi boyar” mantığı olmalıdır. Bu tür sanatçılara genellikle, eski tasarımlardan konsept oluşturma, bir filme yapılacak bir kitaptan sahneleri görselleştirme veya sıfırdan yeni dünyalar ve karakterleri yaratma görevi verilir. Görevlerine ve amaçlarına sadık kalarak kişisel tarzlarını çalışmalarına aktarırlar. (İpucu: Concept Artist iş ararken, sizi diğerlerinden ayıran benzersiz bir iş portföyüne sahip olduğunuzdan emin olun.)

Konsept Sanatı Örnekleri:

Karakter tasarımı

konsept sanatı nedir
Brian Huang tarafından Karakter Tasarımı

Yaratık Tasarımı

konsept sanatı nedir
Brian Huang’dan Yaratık Tasarımı

Çevre Tasarımı

konsept sanatı nedir
Krzysztof Luzny tarafından Çevre Tasarımı (Daha fazla: Artstation )

Prop ve Varlık Tasarımı

konsept sanatı nedir
Krzysztof Luzny tarafından Çevre Tasarımı (Daha fazla: Artstation )

Konsept Sanatçının hayatında bir gün

konsept sanatı nedir

Birçok Konsept Sanatçısı ayrıntılı yönlendirme ile başlayacaktır. Konsept sanatçıları serbest formda çalışırlar, en iyi şekilde çalışırlar ve görselleştirmeleri yaparlar. Konsept sanatçılarının çoğu Photoshop‘ta dijital olarak elle çizimi tercih ederken, bazıları şekil ve formları engellemek için ZBrush gibi bir 3d yazılımı kullanabilirler. Bu adım, özellikle karakterler veya mimari yapılar gibi daha karmaşık şeyler tasarlarken, derinlemesine araştırmaları içerecektir.

Konsept sanatçısı ya not şeklinde ya da çizim halinde geri bildirim alacaktır. Bir amir, değişmesi gereken şeyleri daire içine alabilir ve bu değişikliklerin ne olduğunu yazabilir. Görmek istedikleri değişimin bir taslağını bile çizebilirler. Bir video oyunu konsept sanatçısı süreci, film konsept sanatı yaratan birinin sürecine oldukça benzer. Farklı gereksinimler olabilir, ancak konsept / geri bildirim döngüsü (yani pipeline sürecine) proje tamamlanana kadar geçerlidir.

Konsept Sanatçı nasıl olunur?

3d konsept sanatcısı nasıl olunur

Bazı konsept sanatçılarının alanları alanlarında uzmanlaşmayı gerektirirken, bazıları da daha genelleştirilmiştir. Örneğin, öncelikle mekanik robot tasarımı üzerine çalışan bir konsept sanatçısı olabilirsiniz. Çok etkileyici bir mekanik robot sanatçısı olsanız da, iş piyasası sadece bu alanda odaklanmış çok fazla iş sunamayabilir. Kişisel dokunuşunuzu korurken portföyünüze biraz çeşitlilik eklemeniz gerekir.

Öğrenmeye odaklanılacak bazı detaylar; insan formu, hayvan formları, mimari tasarım, renk paletleri ve aktardıkları ruh hali, ışık ve gölge ve bir sahnenin ruh halini nasıl etkileyebileceği olabilir. Hepsini kullanmasanız bile farklı tasarım araçları (örn. Photoshop, Zbrush) arasındaki ayrımı anlamak önemlidir. Örneğin bazı oyun şirketleri Zbrush’taki karakterler için yaptıkları fikirlerin çoğunu yapar çünkü denetçinin geri bildirimlerine göre değişiklik yapmak hızlı ve kesindir ve çok kolaydır.

Kısacası, uzmanlaştığınız alanları seçerek geri kalan bölümler hakkında da bilgi sahibi olmanız size daha fazla alanda çalışma yapma şansı doğuracaktır.

Sektöre girmenin püf noktaları

En iyi çalışmalarınızı yalnızca portföyünüzde paylaşın. Yalnızca gerçekten güvendiğiniz çalışmalarınız varsa, portföyünüzü bu çalışma ile sınırlı tutun. Potansiyel bir işveren daha fazla iş isteyebilir, bu yüzden onlara bir sonraki en iyi parçayı göstermek zorunda kalabileceğinizi unutmayın.

Mümkün olduğunca network edinin. Her gün olmasa da, her hafta dünya çapında gerçekleşen birçok etkinlik var. Bu etkinliklere şahsen veya çevrimiçi olarak katılmaya çalışın.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu