3D

Renderman Nedir? Ne için Kullanılır?

Renderman Nedir? Ne için Kullanılır? sorularını cevaplamadan önce, cevaplanması gereken ilk soru “RenderMan tam olarak nedir?” dir. RenderMan Pixar tarafından animasyon filmlerini üretmek için geliştirilen ve kullanılan bir Render programı değildir. Daha da önemlisi RenderMan bir yazılım parçası da değildir. RenderMan bir işleme API’sidir.

RenderMan, 30 yılı aşkın süredir Pixar’ın temel oluşturma teknolojisidir ve 3D animasyon ve görsel efektlerin giderek artan zorluklarını karşılamak için geliştirilmiştir.

RenderMan, uzun metrajlı filmler, kısa filmler ve reklamlar da dahil olmak üzere tüm Pixar prodüksiyon işlemleri için kullanılır. RenderMan, Pixar’da ve dünyanın dört bir yanındaki stüdyolarda test edilmiş ve gerçek prodüksiyon gereksinimleri ile geliştirilmiştir.

Bu fiziksel tabanlı işleme için, optimize edilmiş son teknoloji ürünü RenderMan, herhangi bir pipeline hattı için benzersiz bir esneklik sağlayabilir. Buda, 3D modelleme ile fotogerçekçi görüntüleri oluşturma işleminin sağlam, hızlı ve son teknoloji işleme ile yapıldığı anlamına gelir.

Kısaca RenderMan’ı, görüntü işleme arayüzü olarak görebilirsiniz. Baştan uyarmakta fayda var. Bu makale biraz fazla teknik bilgi içeriyor. Bunun sebebi de RenderMan’ın temelinde, ileri düzey geometri fonksiyonlarının ve matematiğin yatmasıdır.

Hadi gelin bu teknolojiye daha yakından bakalım.

Pixar RenderMan Ne İçin Kullanılır?

Renderman Nedir? Ne için Kullanılır?
Renderman Nedir? Pixar RenderMan Ne İçin Kullanılır?

RenderMan, 3D modelleme programları ile fotogerçekçi kalitede görüntüler üretebilen programlar arasında standart bir arayüzdür. Bunun pratikte anlamı, RenderMan’ın, SoftImage veya Maya gibi animasyon ve 3D modelleme yazılımlarının, aşağıdaki gösterimde ki gibi, işleme (Render) yazılımıyla nasıl konuşması gerektiğini tanımlamasıdır.

İşleme yazılımı, modelleyiciden sahneyi tanımlayan talimatları alır ve bu komutlardan resimler üretir. Modellemenin oluşturmadan bu şekilde ayrılması, modelleme yazılımı geliştiricilerine, Render geliştiricilerine ve son kullanıcılara fayda sağlar.

API, 1980’lerin sonlarında, özel işleme donanımları geliştirdikleri bir zamanda Pixar tarafından geliştirildi. Buradaki fikir, Standarda uyan herhangi bir modelleyici, standarda uyan herhangi bir oluşturucu (Render motoru) kullanarak görüntülerini oluşturabilmesiydi.

RenderMan Çalışma Prensibi

Renderman Nedir? Ne için Kullanılır?
Pixar’ın animasyon filmi Coco’nun bu sahnesinde kullanılan karmaşık aydınlatma da 8 milyon ışık kaynağı kullanılmıştır.

RenderMan arayüzü, fotosel bir görüntüyü belirlemek için gereken bilgilerin farklı işleme (render) programlarına kompakt ve verimli bir şekilde aktarılabilmesi için tasarlanmıştır. Arayüzün kendisi ise farklı donanım aygıtlarını, yazılım uygulamalarını ve işleme algoritmalarını çalıştırmak için tasarlanmıştır.

Z-arabelleği tabanlı, tarama çizgisi tabanlı, ışın izleme, arazi işleme, molekül veya küre oluşturma ve Reyes oluşturma mimarisi dahil olmak üzere birçok türden işleme sistemi bu arayüz tarafından barındırılır. Bunu başarmak için, arayüz bir resmin nasıl işleneceğini belirtmez, bunun yerine hangi resmin istendiğini belirtir.

Arayüz, gerçek zamanlı interaktif render sistemleri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Gerçek zamanlı render, belirli bir geometrik ilkeli çizmek için gereken tüm bilgilerin, ilkel tanımlandığında mevcut olması sağlanarak sağlanır. Hem toplu hem de gerçek zamanlı render, sorgulama işlevlerinin ve geri aramaların sınırlı kullanımı ile sağlanmaktadır.

RenderMan ile ilgili daha fazla teknik bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya devam et:

Etiketler
CADEM DIGITAL, sizi 3DEXPERIENCE GÜNÜ’ne davet ediyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu