3DNasıl YapılırTemel İpuçları

Saydam Yüzeyler Gerçekci Şekilde Nasıl Oluşturulur?

Saydam yüzeyleri gerçekçi görünecek şekilde elde etmek zordur; Saydam yüzeyleri doğru ve gerçekci şekilde nasıl render edebileceğiniz bu yazımızda..

Cam gibi saydam bir malzeme oluşturmak kolay görünüyor. Şeffaflık kaydırıcısını 100’e yükseltin ve iş tamamlandı diye düşünebilirsiniz ancak cam neden düzgün gözükmüyor?

Şeffaf materyaller, görünüşlerini etkileyen çok çeşitli faktörlere sahip olduklarından, aslında 3D sahnedeki en karmaşık öğelerden biridir. Nesnenin kalınlığından, malzemenin ışığı bükme şekline ve hatta diğer birçok şeffaf malzemenin yanı sıra cam, elmas, yağ veya suyun kimyasal bileşimindi bile çözümlenmesi ve anlaşılması gereken bir çok nokta vardır.

Saydam
Saydam yüzeylerin görünümü

Pek çok diğer malzeme sisteminde olduğu gibi, hesaplama gücü eksikliğinden dolayı yaptığımız düzeltmeler veya hileler, günümüzün render motorlarının hızı nedeniyle saydam malzemeler için bu tür zaman alıcı ve gereksiz işlemler gerekliliğini yitirmiştir. Söylendiği gibi, saydam malzemeler hala hesaplama açısından yoğun olabilir, bu nedenle saydamlığın bir render motorunda, nasıl çalıştığının temel bileşenlerini anlamak, kritik derecede önemlidir.

Şeffaf modellerin nasıl yapıldığını öğrenmek yararlı olabilir. Örneğin bir katı cam bilya, ışığı bir ampulden çok farklı şekilde iletir ve çok farklı şekilde nesnenin içinden geçen ışık kırılır. Bunun nedeni, ampulün ince çeperli bir cam küre olmasından kaynaklı, ışığın çok daha az büküleceği anlamına gelir, ancak aynı zamanda ışığın katı camdan geçmesi için iki top şeffaflık katmanı vardır.

3D sanatındaki birçok teknikte olduğu gibi, şeffaf malzemelerle çalışırken, yaratmanız gereken benzer aydınlatma koşullarını mümkün olduğunca gerçek dünya referansını almayı hedeflemelisiniz. Bu, özellikle şeffaf davranan şeffaf malzemeler CGI’da önemlidir. Şeffaf bir malzemenin doğru elde edilmesi, CG sanatçısının ustalaşabileceği en tatmin edici başarılardan biridir. İşte nasıl yapıldığını görelim.

01. Saydam Yüzeylerin Kırılma İndeksi

Saydam Yüzeyler
Saydam yüzeylerde malzemenin kalınlığı, malzemenin içinden geçen ışığın ne kadar büküleceğini etkiler

Her şeffaf malzemenin farklı bir Kırılma İndeksi değeri vardır. Bu, ışığın bir malzemeden nasıl geçtiğinin hesaplanmasıdır ve şeffaf nesnenin arkasındaki nesnelerin göz (veya kamera) tarafından nasıl göründüğünü etkiler. IOR ( kırılma indeks ) değerlerini öğrenmenin en iyi yanı, bilimsel olarak doğru olmalarıdır, bu nedenle yaklaşık 1.5 değerinin girilmesi, mevcut herhangi bir işleme motorunda iyi bir cam yaklaşımı elde edecektir. En yeni nesil PBR malzemeleriyle (Physically Based Rendering (PBR) ) birlikte, IOR ve yansıtma özellikleri artık birbirine daha uyumlu şekilde bağlanma eğilimindedir.

02. İnce Cam Katı Cama Karşı

Saydam yüzeylerde malzemenin kalınlığı, malzemenin içinden geçen ışığın ne kadar büküleceğini etkiler

Şeffaf nesneler için büyük bir hediye kalınlığıdır, şeffaf yüzey ne kadar kalınsa o kadar ışığı kırar ve büker. Ancak şeffaf nesnelerin tümü katı değildir, geleneksel ampüller ve hatta kamera lensleri inceliğin önemli olduğu örneklerdir. Bu tip nesneler, kullanılan render motorunun ince cidarlı camı telafi etme kabiliyetine sahip olup olmadığını kontrol etmek için ince bir duvarın modellenmesi ile yaratılabilir.

03. Saydam Yüzeyler Şeffaflık Ölçeği

Işığın nesnenin etrafına nasıl göründüğünü etkilediği için nesnelerinizi doğru ölçekte modelediğinizden emin olun

Şeffaflık ve ışık kırma model ölçeğine bağlıdır (eğer kullanılan render motoru fiziksel olarak doğru ise). Örneğin, 2 metre yüksekliğinde bir şarap kadehi ışığı normal şekilde boyutlandırılmış olandan çok farklı şekilde kırar ve iletir. Bu nedenle, doğru ölçekte model almanız çok önemlidir. Bununla ilgili söyeleyebileceğimiz şey, tek bir cam malzemenin çok çeşitli nesnelerde farklı görünebilmesidir.

04. Dağılma

Saydam yüzeyler
Saydam yüzeylerde, bazı malzemeler hafif bir gökkuşağı efekti yaratarak bileşeninin dalgalarının ışığını ayırır

Saydam bir cisim ömrü vermenin bir başka yöntemi, seçilen render yazılımında mevcutsa, dağılım ile oynamaktır. Dispersiyon, özünde, ışık dalga boylarını bölerek saydam malzemenin kimyasal yapısına işaret eder ve camdan yada kristalden yapılmış bir viski kabı arasındaki farkları vurgulamanın harika bir yolu olabilir. Aşırı olarak alındığında, sabun köpüğü yaratmanın harika bir yolu olabilir.

İlginizi Çekebilecek Yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu