3DOyun MotorlarıTeknoloji
Trend

Raytracing için Unreal Engine 4, nasıl destek veriyor?

Nvidia’nın RTX GPU’larını piyasaya sürmesinden bu yana şirket, eninde sonunda tüm oyun endüstrisine sunulabilecek önemli bir özellik olarak vurguluyor. Ne yazık ki, şirketin 4-5 yıl süren teknoloji geliştirme ile ortaya çıkan raytracing ürününe teşvik etme çabaları, bir sorunla karşılaştı: Bu özellikden yararlanabilecek çok fazla oyun yok.

Herhangi bir donanımının tanıtımı ile söz konusu donanımdan anlamlı bir şekilde faydalanabilecek yazılımın arasında kaçınılmaz bir gecikme süresi var. Ray izlemeyi yaklaşmakta olan oyununuza entegre etmek isteyen bir oyun geliştiricisi iseniz, ilk başta ray izlemeyi kaldırabilecek bir motora ihtiyacınız var. Epic, yıllardır Unreal Engine 4’te raytracing den bahsediyor. Şirket, geçen bahar Star Wars’ta gerçek zamanlı bir ışın izleme (raytracing) demosu yayınladı:

Star Wars’ta gerçek zamanlı bir ışın izleme (raytracing) demosu

Ardından, aşağıda da görebileceğiniz “Işık Hızı” adlı bir SIGGRAPH demosu izledi:

Bugüne kadar hızlı bir şekilde ilerleyen ve Raytracing (ışın izleme) desteği Unreal Engine 4 ‘de, 4.22’nin gelecek sürümüne resmen entegre edildi. (Epic platformu Erken Erişim’de sunulmaktadır).

Yamanın Son Durumu:

  • UE DirectX 12’nin üzerine DXR için destek sağlayan ve ışın izleme gölgelendiricilerini oluşturma ve kullanmaya izin veren düşük düzeyli bir katman uygulandı.
  • Üst düzey ışın izleme özellikleri eklendi
  • Yumuşak gölge özellikleri eklendi
  • RTGI (gerçek zamanlı küresel aydınlatma) eklendi
  • ve bunun gibi bir çok özellik bu yamada mevcut. Detaylar için bakınız Epic Platform

Oyun motorlarına daha iyi destek vermek için genel olarak yumuşatma özelliği önemli bir bileşenidir. UE4, uzun süredir ışın izlemeyi entegre ediyor. Ancak ışın izlemesini daha fazla geliştirilebilir yönlerini daha ileriye taşımak içinde zorlanıyor.

15 Şubat’ta başlatılan Metro Exodus, hem RTX’i hem de DLSS’yi destekleyecek, ancak DLSS ön plana çıkan bir özellik olacak gibi görünmüyor. Nihai üründe genel performans ve görsel kalite hala bilinmemektedir. Battlefield V oyuncularına ışın izlemesini tanıttı ancak güncelleme sonrası yamalardan sonra bile ciddi bir performans kaybettirdi. Şu anda, RTX kartlarında ışın izlemeye olanak sağlayan özellik etkisi ortalama % 60 dır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yayınlarımız:

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu