3Dinceleme
Trend

Octane Render 4 rehberi

Yeni başlayanlar için hazırlamış olduğumuz Octane Render 4 rehberimiz sayesinde, işinizi hızlandıracak yeni özellikleri hakkında fikir sahibi olacaksınız. GPU görüntülemenin öncülerinden biri olan Octane Render, tüm büyük platformlar için oldukça saygın, fiziksel olarak hassas bir işleme motorudur.

Uzun bir süre boyunca, çok sayıda render motoru tarafından doğal renderlemeye neredeyse hiç ilgi gösterilmezdi. Bunun nedeni doğal bir render çözümünün hesaplama açısından yoğun ve çok yavaş olması idi.Bu, kullanıcının bakış açısından tam olarak çıplak gözle veya bir kameranın merceği tarafından görülebileceği gibi ‘gerçek’ fiziksel aydınlatma sunan doğal bir görüntü oluşturma çözümü olduğu için uygulayamamak utanç verici idi.

OTOY’dan OctaneRender, işlemsel olarak yoğun, karmaşık işlemlerini çok daha fazla sayıda paralel çekirdeğe ayırabilen Grafik İşlem Birimine (GPU, grafik kartı olarak da bilinir) taşımanın öncülerinden biriydi. GPU’ları kullanarak, yansız render işleminin tümü, CPU oluşturma işleminden önceki norm olduğu gibi, saatler veya günler yerine tek bir makinede dakikalar içinde başarılabilir hale geldi.

OctaneRender, 4.sürümünde bir kilometre taşı olarak kabul edilirken, pazardaki lider render motorlarından biri haline geldi. Lider haline gelmesinin sebebi ise; öncelikle OctaneRender’ın, 3ds Max, Maya, Cinema 4D, Houdini, Modo ve LightWave gibi dijital içerik oluşturma uygulamaları için mevcut olan çok çeşitli eklentiler aracılığıyla, entegre edebileceği çok sayıdaki yazılımları desteklemesinden kaynaklanmaktadır.

OctaneRender, CAD uygulamaları için ayrıca Nuke ile kullanılabilir ve bu sayede, tasarımcıların farklı bir uygulamaya gitmeleri gerekmeden OctaneRender ile çalışmasına izin verir. Bu esnekliğin birçoğu arka planda OTOY’un bağımsız uygulamasının temelini oluşturduğu ORBX formatı tarafından ele alınmakta ve uygulamalar arasında sahnelerin aktarılmasını diğer render çözümlerinde olduğundan daha kolay hale getirmektedir.

OctaneRender, aynı zamanda, gerçek zamanlı olarak yinelemeli değişiklikleri görselleştirmeyi kolaylaştıran en duyarlı render önizleme sistemlerinden birine sahiptir. OctaneRender tarafsız bir çözüm olduğundan, 3D’ye yeni başlayan sanatçıların OctaneRender malzemeleri, aydınlatma ve gerçek dünya ayarlarına karşılık gelen kameralarla öğrenmesi kolaydır. İşte bu güçlü yazılımla başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı temel özellikler.

01. Bağımsız uygulama

octane render 4
Bağımsız bir uygulama olarak OctaneRender’a sahip olmak, çok çeşitli öğeler tarafından teste tabi tutulmasını sağlar

Diğer birçok üçüncü taraf render çözümünün aksine, OctaneRender kendi bağımsız uygulamasıyla birlikte gelir. Bu başlangıçta tuhaf görünebilir, çünkü seçilen OctaneRender eklentisi ile ana bilgisayar uygulamasında çok zaman harcanır. Bununla birlikte, bağımsız bir uygulamaya sahip olmak gerçekten yararlı bir araçtır, çünkü sahneler farklı oluşturma uygulamaları arasında taşınırken çok çeşitli öğelerin test edilmesini sağlar.

02. Render önizlemesi

octane render 4

OctaneRender, dijital içerik alanındaki en etkileyici render önizleme pencerelerinden birine sahiptir. OctaneRender, yalnızca diğer GPU işleme çözümlerine kıyasla istisnai olarak yanıt vermekle kalmaz, aynı zamanda eklentiye bağlı olarak malzeme seçimi, netleme noktası seçimi ve AOV / render katman önizlemesine hızlı erişim sağlar. Mac kullanıcılarının OctaneRender’ı iş akışlarına sokmalarına izin veren Apple Metal desteği de ayrıca uygulanabilmektedir.

03. Derleyiciler ( Compositor’lar) için

octane render 4
OctaneRender, kompozit uygulama Nuke için bir eklenti olarak mevcuttur.

OctaneRender, Nuke sanatçılarının GPU görüntü oluşturma hızıyla birleştirilmiş en yeni birleştirme araç setlerine erişebilmelerini sağlayan, derin pikselli görüntülemeyi destekleyen, birleşik uygulama Nuke için, bir eklenti olarak önem arz etmektedir. OctaneRender, hacimsel görüntü oluşturma gibi özellikleri de desteklediğinden, toz, duman veya alevlerin sık sık gerekli olduğu etkilerde çalışmak için mükemmel bir çözümdür.

04. Malzeme kütüphanesi

octane render 4
OctaneRender, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli malzemelerle birlikte gelir.

OctaneRender, topluluğun sürekli eklediği ve OctaneRender LiveDB aracılığıyla ana bilgisayar uygulamalarına kolayca erişilebilen bir dizi malzemeyle birlikte gelir. OctaneRender tarafsız bir renderleme motoru olduğundan, malzemeler yeni 3D sanatçılar için önyargılı renderleme motorundan daha kolay kavramak adına bir mantığa sahiptir. OctaneRender ayrıca tam malzeme paradigmasını destekleyerek gerçek zamanlı yaratmada çalışanlar için mükemmel bir araçtır.

05. Octane Render 4 ve Düğümler

Düğümler ilk başta kafa karıştırıcı görünebilir, ancak mükemmel verimlilik sunarlar

06. Octane Render 4

Nodal iş akışları, OctaneRender’ın gücünün anahtarıdır. Düğümler, uygulamanın her yönünü bağımsız sürümde kontrol etmek için kullanılır. Ayrıca malzemeler için OctaneRender eklenti ortamlarında da kullanılır. Her ne kadar bunlar ilk başta nodal iş akışlarına yeni başlayan sanatçılar için kafa karıştırıcı olsa da, düğümler, özellikle birden fazla çıktıyı kontrol etmek için yalnızca bir düğüme ihtiyaç duyan doku dosyaları ve gradyanlar kullanırken, büyük verimlilik sağlayabilir.

OctaneRender’ın son sürümü – sürüm 4 – şimdi mevcut müşterilere beta olarak sunuluyor

Yeni sürüm – OctaneRender 4 – mevcut müşteriler için zaten beta olarak mevcut. Başlıca özellikleri; OTOY’nin gerçek zamanlı yol izleme motoru Brigade’ın OctaneRender’a entegre edilmesidir. Ayrıca, daha temiz animasyonlar sağlayacak ve önemli ölçüde daha hızlı işleme süreleri, gelişmiş sis ve yeni bir gezegensel ortam sağlayacak bir Spectral AI Denoiser ve AI Light sistemi eklenmiştir. OctaneRender 3 tam lisanslı müşterileri yeni sürüme ücretsiz yükseltme sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu