3DNasıl Yapılır
Trend

Zbrush için en iyi ipuçları

ZBrush iş akışınızı geliştirin ve daha yüksek hızda, rahatlıkla ve güvenle çalışın.

ZBrush’ta 3D sanat oluştururken tüm sanatçıların kendine özgü benzersiz iş akışları vardır. Bu iş akışı, belirli aşamalara ulaştığınızı gözterir bir grup teknik veya sanatçıya özgü hiyerarşi anlamına gelebilir. ZBrush ile ne kadar fazla zaman ve deneyim yaşarsanız, kendiniz için yaratacağınız iş akışı o kadar gelişmiş olur.

ZBrush, kendi menünüzü oluşturmanıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde arayüzü düzenlemenizi sağlar. Bundan yararlanmaya çalışın ve kendi tercihlerinizi kaydedin. Sık kullandığınız fırçalar veya düğmeler varsa, bir yer bulun ve kolayca erişilebilecek bir yere koyun, ayrı bir menü oluşturun veya bunlara klavye kısayolu atayın. Özel Kullanıcı Arabirimi (UI), iş akışınızı kontrol etmenin ve rahat bir çalışma ortamını sürdürmenin harika bir yoludur.

Otomatik olarak yaptığımız şeyler var çünkü bunlar bizim rutinimiz haline geldiler, ancak unutabileceğimiz ya da hiç araştırmamış olabileceğimiz yollar ve teknikler de var. Hadi hep birlikte neler olduğunabir göz atalım.

01. Zbrush Görüntü Plane’lerini kullanın

zburh
Plane, üzerinde çalıştığınız model yada referans resimdeki parçaları tanımlamanıza yardımcı olabilir

Bunlar, benzer heykeller için inanılmaz derecede faydalıdır. Heykeltraşlamaya çalıştığınız bir kişinin ön ve yan resminin olduğunu varsayalım. Yapabileceğiniz en iyi şey görüntü düzlemini ayarlamaktır. İlk olarak, referans resimlerinizin aynı boyutta olduğundan ve tercihen kare olduğundan emin olun. Doku klasörüne gidin ve içeri aktarın. Zemin ızgarasını etkinleştirin ( shift + P ), çizim menüsüne gidin, Ön-Arka alt paletine tıklayın ve ön ve arka resimlerinizi seçin. Sol-Sağ görünümüde aynı şekilde tekrarlayın.

Muhtemelen fark edeceğiniz ilginç bir özellik, fırça simgesinden referans görüntülerinin karşılık gelen alanlarına işaret eden mavi ve kırmızı çizgilerdir. Bunlara PLines denir. Üzerinde çalıştığınız model yada referans resimdeki parçaları tanımlamanıza yardımcı olurlar. Kılavuzun yanı sıra modelinizin opaklığını da kontrol edebilen bir sürü araç olduğuna da dikkat edin.

Referans olarak kullanmak istediğiniz bir modeliniz varsa, bunu bir ızgaraya dönüştürebilirsiniz. Opaklık kaydırıcılarının (opacity sliders) altında, Snapshot To Grid düğmesini bulacaksınız. Bu butona bastığınızda modelinizi alır ve bir referans ızgarasına dönüştürür. Sliders ın üstünde bulunan Kaydet düğmesine basarak yeni görüntü düzlem (plane) dosyanızı kaydedebilirsiniz.

02. Zbrush Scale Master kullanın

Zbrush
Scale Master, içe ve dışa aktarırken oluşabilecek ölçek sorunlarını önler

Sanatçılar çoğu kez birden fazla yazılım ölçeğinde çalışan ortak bir sorunla karşılaşırlar. Export ve import, modelin ölçeğini ciddi şekilde etkileyebilir. GoZ kullanmak, ZBrush ve diğer yazılımlar arasında sürekli geçiş yaparken kullanışlıdır, çünkü düzgün dosya geçişleri için köprüyü tutar. Scale Master kullanmazsanız ve ölçeğinizin doğru olduğundan emin olmak istiyorsanız, Scale Master eklentisini kullanarak ZBrush’ta manuel olarak değiştirmeniz gerekir. Scale Master, modelin boyutunu hesaplar, çalışmak istediğiniz birimleri seçmenize izin verir, alt araç olarak bir sınırlama kutusu oluşturabilir ve son olarak, seçilen aracı, seçilen birim ölçeği olarak genel birimlerle birlikte OBJ dosyası olarak dışa aktarabilir.

03. Sculptris Pro ile Çalışma

Zbrush
Sculptris Pro ile modelinizi şekillendirmeye devam edebilirsiniz

ZBrush’taki en yeni eklentilerden biridir. Alt bölüm seviyesi için sürekli endişe etmek yerine heykeltraşlamaya odaklanmanıza izin veriyor. Sculptris Pro, Clay fırçaları ile fevkalade çalışır. Fırça ne kadar küçük olursa, mozaikleme o kadar yoğun ve detay desteği de o kadar fazla olur. Modelinizi düzeltirken Sculptris Pro’yu kapatmayı unutmayın, çünkü Smooth bu modda da çalışır. Bu problem bana teli yumuşatmaya, fırça büyüklüğünü arttırmaya ve daha büyük poligonlarla değiştirerek ayrıntılarımı silmeme neden oldu.

04. Zbrush Arka yüzey maskeleme

Zbrush
Arka yüzey maskeleme (Backface Mask) sizin için bir cankurtaran olabilir

İnce bir ağ üzerinde çalışmak, bir tarafını hareket ettirmeye veya şekillendirmeye çalışırken biraz sorun yaratabilir ve arka yüzeyler fırçayı takip eder. ZBrush’ta en sevdiğim araçlardan biri Backface Masktır. Fırça Sakla> Otomatik Maskeleme ( Hiding in Brush > Auto Masking ), arka Maske Maskesi gerçek bir kahraman olabilir ve gününüzü kurtarabilir ya da en azından biraz stresinizi azaltada bilir.

05. Sert yüzey modelleme

Zbrush
Sert yüzey modellemesi için ZModeler veya Gizmo 3D’yi deneyin

ZModeler, ZBrush’ta sert yüzeyli modeller oluşturmanızı sağlayan harika bir araçtır. Bu tool basit ama çok kullanışlıdır. Hangi seçeneklere sahip olduğunuzu görmek için çokgenlerin veya kenarların üzerine gelebilirsiniz. Ekstra bir seçim veya daha karmaşık kreasyonlar için Gizmo 3D’yi deneyin. Çok hassas takım manipülasyonu sağlayan çok çeşitli seçenekler sunar. Konileri ve bunlara karşılık gelen renkleri tanımak için biraz zaman harcayın.

06. Dinamik alt bölümlendirme

Zbrush
Dinamik alt bölme, fazladan poligon eklemeden ağınızı yumuşatabilir

Ekstra çokgenler eklemeden Mesh’i düzeltmek için Araç > Geometri> Dinamik Subdiv ‘de ( Tool > Geometry > Dynamic Subdiv ) bulunan dinamik alt bölmeyi kullanın. Uygulanması ile üç alt bölüm seviyesi oluşturur. Modeli daha yüksek poligonal yoğunlukta görüntülemek için düşük-poli bir ağ üzerinde faydalı olaktır. Veya ZModeler ile çalışırken ve fırça daha düşük çözünürlüklü bir temel ağ üzerinde çalışmaya devam ederken yararlı olabilir.

07. Renk seçiciyi kullanın

Zbrush
İmlecinizin işaret ettiği rengi almak için C tuşuna basın.

Çoklu boyama sırasında bir noktada renk koordinatlarını izlemeniz ya da farklı tonlarda eşleştirmeniz gerekebilir. RGB’lerinizi yazmak zorunda değilsiniz. Ekranın herhangi bir yerinde istediğiniz rengin üzerine gelin ve klavyedeki C tuşuna basın. İmlecinizin işaret ettiği rengi alır.

08. Zbrush Subtool master

İhtiyacınız olan aracı bulmak için menüler arasında gezinmeyi bırakın

Bu eklenti, iş akışınızı ve işlemlerinizi kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Alt aracı en düşük alt bölme seviyesine ayarlayan Low Res Vis gibi araçlara hızlı erişim sağlar. Tek bir düğme ararken menülerden geçmek veya tüm kısayol tuşlarını hatırlamak yerine tek yapmanız gereken, tüm palete atadığınız bir kısayol tuşunu öğrenmektir.

09. Union tarafından Remesh

Zbrush
Remesh, DynaMesh’in harika bir alternatifidir.

Alt araçlara sahip olduğunuzda, tek bir katı ağa dönüştürmeniz gerekir, ve onları DynaMesh istemiyorsanız, Remesh By Union kullanabilirsiniz. Bu, Gizmo 3D’de bulunan bir seçenektir. Tek yapmanız gereken araçları birleştirmek, Gizmo 3D’yi etkinleştirmek ve Remesh By Union’ı çalışıtmaktır. ZBrush, topolojiyi en az değişiklikle birlikte tutmak için elinden geleni yapacaktır.

10. Simetriyi aktif hale getirin

Zbrush
Posable Simymmetry ile simetri merkezinizi tekrar kaybetmezsiniz

Simetri merkezinizi bir noktada kaybederseniz ya da aktarılan bir modeli düzenlemeniz gerekirse, kolayca bulabileceğiniz için umutsuzluğa kapılmayın. Basitçe Dönüştür menüsüne ( Transform menu ) gidin, Simetriyi etkinleştirin ve Kullanılabilir Simetri Kullan’ı ( turn on Use Posable Symmetry ) açın. Bu, ZBrush’un simetrik merkezi ve alt tabanın karşılık gelen noktalarını konumlandırmasını sağlar ve kısa sürede geri dönebilirsiniz.

11. Zbrush Anlık görüntü (snapshot) ile karşılaştırın

Zbrush
Modelinizin sürümlerini kolayca karşılaştırmak için anlık görüntüleri kullanın

Modelinizin ayrıntılarla mı daha iyi göründüğünü veya hangi renk veya pozun en iyi sonucu verdiğini ve bunları karşılaştırmak isteyebilceğinizi hiç merak ettiniz mi? Modelin tarihçesi arasında sürekli ileri geri atlamak veya modelleri karşılaştırmak için alt araçları çoğaltmak yerine, anlık görüntülemeyi deneyin. Modeli yakalamak ve yanındaki başka bir sürümü çıkarmak için klavyedeki Shift + S tuşlarına basın. Bunları yan yana koymak, alt-araçlarınızı ve detaylarınızı karşılaştırmanın daha yumuşak bir yolu olarak kullanabilirsiniz.

12. Silueti kontrol et

Zbrush
Bir siluet, modelinizde harika pozlar yada spot hatalarını bulmanıza yardımcı olabilir

Modelinizin bir silueti üzerinde çalışmak ve ara sıra nasıl göründüğünü kontrol etmek iyi bir alışkanlıktır. İlginç bir poz elde etmenize ve modelinizde herhangi bir hatayı çabucak bulmanıza yardımcı olur. Sadece düz bir renge geçin ve farklı açılardan bakın.

13. Işıklar ve arka plan

Light and Render menülerinde aydınlatma ve gölgeleri ayarlamak için ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız.

ZBrush’u oluşturma (yarayma) özellikleri için kullanmasanız bile, test amacıyla basit ışıkların ve arka planların nasıl ayarlanacağını bilmek size fayda sağlayacaktır. Işık menüsü, basit bir ışık, gölge ve çevre arka planı kurulumu için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar. Render menüsünde daha fazla gölge ayarlaması için daha fazla seçenek bulacaksınız.

14. Döner tabelayı (turntable) kullanın

Çalışmanızı göstermenin basit ama etkili bir yoludur

Döner bir animasyona sahip olmak işinizi sergilemeye yardımcı olabilir. Web sitenizde veya sosyal medyada etkileşimli hale getirmek için kullanabileceğiniz birçok uygulama var. ZBrush bir pikap, timelapse veya ön ve arka görüntüleri kaydetmek için basit bir yol sunar. Hepsi Film menüsünde bulunur. İhtiyaçlarınıza ve vizyonunuza göre seçebileceğiniz çok sayıda seçenek bulacaksınız. Kesinlikle denemeye değer.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu