3DDijital Sanat
Trend

ZBrush Nedir? Nasıl Çalışır ve Ne İçin Kullanılır?

ZBrush, en gelişmiş 3D modelleme programlarından biridir. Zbrush’ı diğer 3D modelleme programlarından ayıran özellik, geleneksel heykel tekniklerini bilgisayarda dijital olarak taklit etmesidir.

ZBrush’ta heykel yapmak, elinizle çalışıyormuşsunuz gibi şekillendiren dijital bir kil topuyla çalışmaya benzer.

Gelişmiş araçları sayesinde, geniş bir yaratıcı özgürlük sunmaktadır. Sanatçılar sadece ZBrush kullanarak daha organik ve ayrıntılı modeller oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda bitmiş ürüne Maya veya 3ds Max gibi diğer programlardan farklı olarak çok daha hızlı şekilde ulaşırlar.

Pixologic, Inc. tarafından geliştirilen ZBrush ilk 1999 yılında sunuldu ve resmi olarak 2009 yılında PC ve Mac için piyasaya sürüldü.

Bugün ise piyasadaki en gelişmiş 3D heykel yazılımlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Büyük bir araç seti ve çok çeşitli uygulamalarla, ZBrush’un neden bu kadar başarılı olduğunu görmek için okumaya devam edin.

ZBrush’a Giriş

Zbrush Nedir

Bu araç öncelikle yüksek çözünürlüklü 3D modelleri şekillendirmek için kullanılan özel bir araçtır.

ZBrush ortaya çıkmadan önce, sanatçılar karmaşık yazılımlar ile işi zorlaştıran, hatta imkansız kılan yöntemler ile modeller oluşturmak zorunda kalmışlardır.

ZBrush, geleneksel heykeltraşlıktan ödünç alınan bir paradigma kullanarak sanatçılara tanıtılmıştı. Sanatçılar bu sayede, ZBrush’un içindeki dijital kili, tıpkı gerçek heykel gibi çekebilir, uzatabilir, ezebilir, kazıyabilir veya değiştirebilir.

ZBrush’un en eski sürümleri, çeşitli farklı işlemlere ve daha fazla kontrole imkan sağlayan 30 fırça seti ile gelmişti. Bu fırçaları kullanarak bir sanatçı, arzu ettiği her şeyin dijital versiyonunu şekillendirebilir.

Zbrush Nedir
Ekran görüntüsü (Resim kaynağı: Dixi 3D)

Sanal yüzey manipüle edilerek, 3D sanatçı bir ejderhadaki pullar veya bir insan yüzündeki kırışıklıklar gibi ayrıntılı özellikleri oluşturabilir. Bu kadar ince detayların ZBrush gibi araçlar olmadan taklit edilmesi çok zordur. Neyse ki bu araç her türlü dijital ortam için son derece ayrıntılı modeller oluşturmayı kolaylaştırır.

Yazılım, sanatçıların son üretime hazır her türlü model tasarımını oluşturmasını sağlar. Zbrush, öncelikle çok fazla yüzey detayına sahip organik figürlerin oluşturulması için kullanılıyor olduğu bilinmesine rağmen, ZBrush, araçlar veya silahlar gibi diğer nesneleri oluşturmak için de çok uygundur.

Bu araç, aynı zamanda geleneksel modelleme yazılımlarından farklı olarak, tek tek çokgenleri manipüle etmenize gerek kalmadan, tamamen farklı bir yaklaşım ile 3D modelenizi yaratmınızı sağlıyor. Bu yüzden ZBrush, 3D animasyon Pipeline akışında gerçekten bir devrim yaratmıştır.

Geçmişte, 3D animatörler genellikle karakterlerin düşük çözünürlüklü bir versiyonunu, başka bir 3D pakette oluşturuyorlardı. Bu düşük çözünürlüklü modele ‘temel ağ’ denilir ve bu temel model, donanımdaki kısıtlamalar nedeniyle animasyon için kullanılırdı.

Ancak ZBrush, sanatçıların 3D karakter tasarımlarını tüm kullanımlar için, baştan sona yaratmalarına izin vererek bu akışı değiştirdi. Artık sanatçılar ideal karakterlerini Zburh’da şekillendirebilir ve detaylı pipeline sürecinin temelini oluşturabilirler.

Örneğin, Zbrush’dan farklı olarak, bazı 3D programlarda sanatçılar, doku oluşturmadan önce modellerini bitirmelidir. Bu sürecin dezavantajı ise, modelin sonradan değiştirilmesi gerektiğinden, genellikle boya çalışmasının doğru şekilde yapılmaması ile sonuçlanmaktadır. ZBrush, hiçbir bilgiyi kaybetmeden, sanatçıların çalışma modları arasında serbestçe hareket etmelerini sağlar.

ZBrush Ne İçin Kullanılır?

Zbrush Nedir

Bu araç, filmler, video oyunları ve özel efektler için yüksek çözünürlüklü 3D modeller oluşturmak için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ZBrush, tüm dünyada profesyonel film ve video oyun stüdyoları için kullanılan yaygın bir araçtır.

ZBrush sanatçıları, yüksek seviye 3D animasyon ve efektlerin ihtiyaç duyulduğu yerlerde çalışmaktadır.

PC’de ve yeni nesil konsollardaki çoğu AAA oyunu animasyon pipeline süreçlerinde ZBrush kullanılmaktadır. ZBrush’u kullanarak günümüzün oyun stüdyoları ikincil karakterlere daha fazla ayrıntı ekleyebilir ve geliştirme süresine ekleme yapmadan ayrıntılı dünyalar yaratılabilir.

“ God of War (Savaş Tanrısı)” ve “Assassin’s Creed ” gibi oyunların Pipeline sürecinde ZBrush ‘da kullanılmıştır.

Dünyanın en iyi konsept sanat okullarından biri olan FZD Tasarım Okulunda konsept sanatı eğitimi için sadece Photoshop ve ZBrush eğitimi verilmektedir. Konsept sanatını inceleyen ve FZD’den eğlence sanat derecesi ile mezun olanlar sadece bu iki programı kullanmaktadırlar. Bu durum, bu yazılımın oyun dünyasındaki etkisi hakkında çok şey söylüyor.

Ayrıca ZBrush, film stüdyoları arasında da popüler ve özel efektlerde devrim yaratan bir akademi ödülü almıştır.

Zbrush Nedir

2D resim ve 3D heykel araçlarının son teknoloji karışımını içerdiğinden konsept sanatçıları için mükemmel bir araçtır. Gerçek dünyayı taklit eden yerleşik fırçaları, nesneleri gerçek zamanlı olarak şekillendirmenize izin veren dinamik modelleme araçlarıyla, ZBrush’un neden bu kadar popüler olduğunu anlamak zor değil.

Star Trek, Yüzüklerin Efendisi, Rango ve Karayip Korsanları gibi filmlerde, sanal etkileri olan canlı hareketleri kusursuz bir deneyime dönüştürmek için de kullanılmıştır.

Zbruh’a geçmeden önce sanatsal becerilerinizi deneyimlemek ve arttırmak için ücretsiz bir seçenek olan Sculptris’i indirerek çalışmalar başlayabilirsiniz.

Ya da doğrudan ZBrush’a giriş yapmak istiyorsanız, Zbrush için en iyi ipuçları bölümüne bir göz atabilirsiniz.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu