Dijital Sanat
Trend

2D Animasyon Yapma ve İş Fırsatları Yakalama

2D animasyon, iki boyutlu bir alanda hareket yaratma sanatıdır. Buna karakterler, yaratıklar, FX ve arka planlar da dahildir.

2D Animasyon Yapma ve İş Fırsatları oluşturma ile ilgili bu videomuzu izleyebilirsiniz.

Bu hareketler tek tek çizimlerin zaman içinde sıralanması ile  oluşturulur. Bir saniye genellikle 24 kareye bölünür. Animasyon stiline bağlı olarak, animasyonun bir saniyesinde en fazla 24  (24 Fps) ve en az  iki çizim olabilir. Konvansiyonel olarak animasyon “2’s” üzerinde yapılır, yani her 2 çerçevede bir çizim vardır (12 Fps (frame per second)). Bu, sanatçıların süreden / maliyetten  tasarruf etmesini sağlar ve 2D animasyona benzersiz bir görünüm kazandırır.

Bu işlem geleneksel animasyon olarak adlandırılırken, 2D Animasyon üretimi, kalem ve kağıt kullanarak elle çizilmiş işlemlerden Toon Boom Harmony veya Adobe After Effects gibi bilgisayar yazılımlarını kullanarak dijital tekniklerin uygulanmasına dönüşmüştür.

Günümüzde 2D Animayson Yapma

2d animasyon nedir
Günümüzde 2D animasyon ile harika hikaye anlatı türleri ortaya çıkmıştır

2D animasyon yapma günümüzde, büyük bir geri dönüş yapan popüler ve çok yönlü  bir araçtır. TV şovlarında, video oyunlarında, uzun metrajlı filmlerde, Youtube videolarında, reklamlarda, mobil uygulamalarda ve web sitelerinde yaygın olarak görülebilir. 2D’nin popüler modern örnekleri arasında Rick, Morty TV şovları ve Snapchat gibi sosyal medya platformları sayılabilir. Ayrıca anlık 1-3 dakikalık bölümlerle 2D animasyon serileri de   piyasaya sürülmektedir. Hatta Cuphead gibi 2D platform video oyunlarında da son zamanlarda bir artış olmuştur.

Eğlenceli ve ilgi çekici içerik oluşturabilen 2D animatörlere olan talep son on yılda önemli ölçüde arttı. Hareketli grafikleri seven, orijinal ve çekici içerikler oluşturma konusunda becerikli, yetenekli ve hevesli sanatçılara piyasada her zaman ihtiyaç vardır.

2D animatör gerçekten ne iş yapar? İş beklentileri nelerdir? Genç  bir sanatçı, tanınmış bir sanatçıya karşı ne kazanmayı bekleyebilir? En iyi 2D animasyon yazılımı nedir?

Evet, ödevimizi  yaptık ve geleceğinize hazırlanmanıza yardımcı olmak için 2d animasyon endüstrisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi buarada topladık.

2D animatör gerçekten ne iş yapar?

2d animasyon nedir
2D Animasyon teknikleri ile oluşturulan popüler TV dizilerinden biri de South Park dır. (Resim kaynağı: South Park)

2D animatörler, karakterleri, nesneleri ve arka planları iki boyutlu bir ortamda hareket ettirerek hikayeler veya mesajlar iletirler.

Çizimin yanı sıra, mükemmel hikaye anlatıcıları da olmalıdırlar. Ayrıca karakterleri izleyicileri ilgilendirecek şekilde taşıyarak bir hikayeyi veya mesajı net bir şekilde iletmekten sorumludurlar.,

Çalışmaların çoğu mevcut zamanda bilgisayarda yapılırken, geleneksel elle çizme teknikleri hakkında temelde olsa bilgi sahibi olmaları gerekir.

İlave sorumluluklar şunları içerebilir:

Bu aslında, üç bölüme ayrılan bir süreçtir. Bunlar : yapım öncesi, yapım ve yapım sonrasıdır. Aynı oyun nasıl yapılır ve tüm oyun sürecinde anlatıldığı gibi. Bu süreçleri kısaca açıklarsak;

Yapım öncesi bir projenin başlangıç ​​aşamasıdır ve ekip, hikaye ve karakter gelişimi, senaryo yazma, diyalog kaydetme, arka plan düzeni ve karakter yaratılması üzerinde çalışır.

Yapım  aşamasında, 2D animatörler karakter ve nesneleri hareket ettirerek onları hayata geçirir. Karakterler daha sonra renklendirilir ve işlenir ve uygun arka planları üzerinde birleştirilir.

Yapım sonrası aşaması , projenin güzel  görünmesini ve sorunsuz bir şekilde akmasını sağlamak için ses eklemenin ve düzenlemelerin yapıldığı  son aşamalardır ve  projeye son hali verilir. 

Projenin ve stüdyonun büyüklüğüne bağlı olarak, animatörler bir dizi başka insanla çalışabilir, bu nedenle güçlü iletişim ve diğer insani beceriler birer zorunluluktur. Bu becerileri kazanmak için Kazanmanız gereken 7 önemli yumuşak beceri bölümüne bakabilirsiniz.

2D Animasyon için kariyer fırsatları

2d animasyon nedir
Günümüzde br çok TV kanalı ve Youtube gibi platformlarda sıkça rastladığımız 2D Animasyon çeşitleri vardır.

Bu kadar geniş bir yelpaze içinde animatörler; tanıtım filmleri, TV şovları, video oyunları, reklamlar, mobil uygulamalar ve web siteleri için 2D içerik üreten yapım şirketleri ve reklam ajansları için çalışmayı seçebilirler.

2D animasyon eğitimi alıyorsanız sadece  bir “animatör” olmanıza gerek olmadığını unutmayın. Bu sektörde birçok iş türü vardır. Ve teknolojinin bu kadar hızlı bir şekilde gelişmesiyle, sürekli yeni işler yaratılmaktadır.

Bunlardan  bazıları:

2D sanatçıları istedikleri takdirde 3D’ye geçiş yapabilirler, ancak tersi daha zor olabilir.

2D Animasyon için program bilgisi

2d animasyon nedir
2D Animasyon için öğrenmeniz gereken temel programlar Toon Boom yada After Effects olabilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi yazılım mevcuttur. Bununla birlikte, profesyonel olarak animasyon yapmaya çalışıyorsanız, büyük stüdyoların kullandığı endüstri standardı haline dönüşmüş yazılımları kullanmayı öğrenin. Bu sizin “işi” kapma şansınızı artıracaktır.

Örneğin bazı 2D animasyon okulları, genellikle Toon Boom Harmony kullanmayı öğretir. Düzenlemenin yanı sıra, bu programla her şeyi yapabilirsiniz. Taslak animasyonlar, renklendirme, efektler gibi. Mesela Havadaki kıvılcımları canlandırabilir ve sonra parlamasını sağlayabilirsiniz. Birçok şirket Toon Boom Harmony kullanıyor, bu da onu endüstri lideri haline getiriyor.

Profesyoneller tarafından yaygın olarak kullanılan yazılımlar şunları içerir:

Bazen yeni bir yazılım öğrenmek göz korkutucu olsa da, bir programı kullanmaya başladıktan sonra becerilerinizi bir diğerline aktarmak çok daha kolaydır.

2D Animasyonun Geleceği

2d animasyon nedir
Gelecekte 2D animasyon TV ve filmlerde önemli bir role sahip olacak gibi görünüyor

3D hiçbir yere gitmiyor ancak 2D’yi tercih edenler daha fazla. Son Emmy ödüllerinin Rick ve Morty ve Mary Poppins Returns’e gitmesi , 2D nin hala önemli olduğu anlamına geliyor.

Sanatçılar sürekli sınırları zorluyor, yeni stiller ve efektlerle denemeler yapıyor ve izleyiciler buna olumlu  yanıt veriyor. Sektör  büyümeye devam ettikçe, yetenekli sanatçılara olan ihtiyaç da artıyor.

2D Animasyon hakkında ki bu yazımız umarız size ilham veren bir başlangıç yapmanızı sağlamıştır. 2D animasyon gerçekten keyifli bir uğraş olmakla beraber hikaye anlatımınızı en üstü düzeye çıkarmak için hayal gücünüz ile sınırlı bir araçtır.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu