Dijital Sanat
Trend

Dijital Sanatçı Irakli Nadar’dan ilham alın

Irakli Nadar bugün dünyanın en iyi dijital sanatçı sıfatında olanlardan biridir. Sanatla aşina olmasanız bile, muhtemelen sosyal medyada bir eserini görmüşsünüzdür.

Irakli, yadsınamaz bir sanat yıldızı. Ancak büyük ölçüde başarısından ve kıskanılacak yeteneğinden ve büyük takipçi kitlesinden dolayı, Irakli çoğu zaman sanat tarzına saldıran birçok sert eleştirmenin, trolün ve hatta “hit parçaların” odak noktasıdır.

Birçoğu, onu dijital fotoğrafa filtrelerin uygulandığı ve daha sonra “boyanmış” olarak geçirilmeye çalıştığı bir süreç olan fotoğraf yıkama ile suçlamayı sever.

Irakli öyle değil, sadece yetenekli, yetenekli ve sabırlı bir sanatçı. Irakli, her gün sosyal medyada yüz binlerce soru ile bombalanan bir sanatçı ve elbette hepsine cevap veremiyor. Irkali Nadar’ın çalışmalarına buradan bakabilirsiniz.

Hadi gelin çalışmalarınızda ilham alabileceğinizi düşündüğümüz söyleşiyi görmek için yukarı kaydırın.

Irakli Nadar ile Röportaj

Dijital Sanatçılardan ilham alın Irakli Nadar
Dijital Sanatçı Irakli Nadar’dan ilham alın

Özel Hayatı

Soru: Tiflis Gürcistan’da yaşıyorsunuz. Okuyucularımıza Gürcistan’da yaşam hakkında neler söyleyebilirsiniz? Yaşadığınız yeri düşünürseniz çalışmalarınız nasıl etkileniyor?

Irakli Nadar: Gürcistan oldukça dostane bir ülkedir. Şahane yemek ve kültürü olan bir ülke, ancak dijital sanat burada iyi bilinmemektedir, çünkü bu hala yeni bir şeydir ve birçok insan yeni yeni araştırmalar yapmaktadır. Bunun dijital sanatta iyileşme motivasyonlarımdan biri olduğunu kesinlikle biliyorum.

Soru: Bugün dünyanın en iyi sanatçılarından birisiniz ve adınız dünyaca ünlü. Yıllar önce sanata yeni başladığınızda, sanatınızın bu kalite seviyesinde olabileceğini ve dünya çapında beğeni toplayabileceğini hiç düşündünüz mü?

Irakli Nadar: Dürüst olmak gerekirse, sonucun buralara geleceğiniz bilmiyordum. Tek bildiğim, deli gibi çalışmam ve uygulamama doğru yön vermem gerektiğiydi. Bu durumdan oldukça mutluyum, sıkı çalışmak asla sizi hayal kırıklığına uğratmaz.

Dijital Sanatçılardan ilham alın Irakli Nadar
Dijital Sanatçı Irakli Nadar’dan ilham alın

Sanatsal Gelişimi ve Çalışmaları

S: Sanatsal süreciniz nedir? Hangi araçları kullanıyorsunuz?

Irakli Nadar: Sanırım süreç ve tekniğim dijital toplulukta iyi biliniyor. En sevdiğim araçlar; fırça ve silgi kombosu, kement ve degrade aracıdır. Son zamanlarda çizime geri döndüm, çünkü çizim becerilerimi daha fazla keskinleştirmek istiyorum ve şu anda harika olduğunu hissettiğimi söylemeliyim.

S: Sanatsal yönünüzü etkileyenler kimlerdir? Sanatsal yönünüz Klasik yada Çağdaş mı?

Irakli Nadar: Klasik sanat diyebilirim ve eski ustaların üzerimde büyük bir etkisi oldu, ben gençken Caravaggio, Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Rubens gibi sanatçılardan çok şey öğrendim. Gustav Klimt, Schiele, Alphonse Mucha, JC Leyendecker ve birçok Rus yağlı ressamı da seviyorum. Bugün dünyanın dört bir yanından birçok dijital sanatçıya hayranım.

S: İlham veren şey nedir? Belirli bir model veya referans hakkında ne düşünüyorsunuz?

Irakli Nadar: Neden belirli referansı veya modeli seçtiğimi söylemek gerçekten zor, çünkü sadece hoşuma gidiyor ya da işe yarayacağını biliyorum, bence her ikisinin birleşimi.

S: En sevdiğiniz çalışmanız hangisi? Sizce en çok neyi seviyorsunuz?

Irakli Nadar: Hangisini en çok sevildiğimden emin değilim, ama en sevdiğim çalışmam 10 ay önce yaptığım Siyah Beyaz temalı çalışmamdı. Hala sevdiğim tek parça ve resmini bitirdiğimde birkaç dakika baktığımı hatırlıyorum ve bunun gerçekten iyi olduğunu düşündüm ve benim için bunun gibi anlar nadiren oluyor.

Dijital Sanatçılardan ilham alın Irakli Nadar
Dijital Sanatçı Irakli Nadar’dan ilham alın

Problemler ile Başa Çıkma Yöntemi

S: Bu sorunun ana odağının bir parçası ve herkese sorduğumuz bir soru, olumsuzlukla nasıl başa çıkıyorsunuz? Okuyucular için bununla nasıl başa çıkılacağı konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?

IN.: Olumsuzluk tamamen göz ardı edilecek bir şey. Bunu yapmak çok zor, çünkü bazı insanlar oldukça duygusal, ama kural basit, nefret beslemeyin.

S: Pek çok insan sizi bir fotobaser olmakla suçluyor. Aslında bir noktada, bir görüntüyü çekip hayali bir “Nadarize” düğmesine tıkladığınızda gerisini “bir portre nasıl stilize edilir” adında kısa bir video bile gerçekleştirdiniz.

Tersine, sadece fotoğrafların bulanıklaştırılmasını ve lekelenmesini değil, aslında resim yaptığınızı gösteren boyama işlemi videolarını tamamlamak için tam bir başlangıç ​​yaptınız. Tüm bu “tartışma” / “Drama” hakkında ne düşünüyorsunuz? Ve sizi sadece bununla suçlayan insanlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?

IN.: Evet, doğru, sanatımda çok fazla spekülasyon vardı ve hala var. İlk başta çok sinirlendim ve üzüldüm, çünkü sanatımın arkasındaki gerçek süreci biliyordum. Nefret edenler bana daha çok çalışmak ve hedeflerime ulaşmak için daha fazla motivasyon verdi.

Sonra süreç videolarını kaydetmeye başladım, hatta boyama sürecimi canlı yayınladım ve çok yardımcı oldu, ama nefret hala orada. Dediğim gibi bazı insanlar nefret trenine atlamak için doğarlar. İnsanların sanatımı foto-bash ya da boya olarak yanlış anlamaları benim için garip değildi, garip kısım, sebepsiz ya da aptalca sebeplerden nefret eden insanlardı.

Bütün bunlar bana ne kadar başarılı olursanız, sizi daha fazla aşağı indirmeye çalıştıklarını ve hedeflerinize ulaşmanızı engelleyen tek şeyin pes etmek olduğunu öğretti. Hareket hayattır ve ne olursa olsun ilerlemeye devam etmelisiniz.

Ülkesi ve Gelecek İçin Planı

S: Rene Gorecki ye de benzer bir soru sorduk, ama arkadaşlığınızın temeli neye dayanıyor?

IN.: Rene Gorecki ve ben sanat dostuyuz, aynı şehirde yaşıyoruz, sanatta gelişmek ve dijital sanatı ülkemizde daha popüler hale getirmek için elimizden geleni yapıyoruz.

S: Gelecek için planlarınız neler?

IN.: Farklı tarzda daha fazla illüstrasyon ve sanat eseri yaratmak ve buna fotogerçekçilik uygulamak istiyorum, bunun için çok çalışıyorum ve bundan gerçekten zevk alıyorum.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu