Donanım

2019 Yılının En İyi 5K ve 8K Monitör Modelleri

Yaratıcı insanların 8K monitör modelleri hakkında bilmeleri gereken her şey ve 4K’dan yükseltme yapmak isteyen profesyoneller için en iyi 5K monitörler burda.

8K Monitör

Çoğumuz 4K monitörlere sahip olduğu için muhtemelen 4K monitörler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Peki ya 8K monitör modelleri? Doğal olarak monitör üreticileri, bizi en son standartlara yükseltmek isterler ancak yaratıcı insanlar olarak yaklaşmakta olan şeyle ilgileniyoruz.

Bazı 5K monitörlerin ortaya çıktığını görmüş olsak da  ( aşağıda mevcut modellerden bazılarına bakacağız ) 8K monitörler , TV ve video prodüksiyonu için 4K’dan sonraki adım olarak görülmelidir daha sonra bilgisayar dünyasında da standart hale gelecektir. Ancak bazı 8K ekranların kullanıma sunulduğunu görmemize rağmen,  neredeyse hiç 8K video içeriği yok. Bu, bilgisayar dünyasında bir sorun değildir, çünkü ekranınıza daha fazla piksel sığabileceği (daha fazla alan ve daha yüksek çözünürlüklü içerik) sığabileceği anlamına gelir.

Bu, 8K monitör modellerinin kitlesel olarak kabul görmesinin yaklaşık 10 yılı bulacağı anlamına geliyor. Monitörler söz konusu olduğunda fiyat en önemli kriterlerden biridir.Dışarda ne kadar çok 8K monitör olursa fiyat da o kadar düşecektir.

Eğer şimdi bir monitör arıyorsanız, hala risk almaya değer. Aşağıdaki 5K seçeneklerine birlikte göz atalım.

8K Çözünürlük Nedir?

8K görüntüler, dikey olarak 4.320 yatay olarak ise 7.680 pikseldir.Tam olarak 8000 piksel değil (adı 8K olsa bile) ama 8000 piksele oldukça yakın.
4K’nın pikselleri (3.840 x 2.160) iki katı ancak Full HD çözünürlüğünün dört katı (1.920 x 1.080) olduğu gibi 8K Full HD’den 4 kat fazla piksele (7.680×4.320) ve Full HD’den 16 kat fazla çözünürlüğe sahiptir.

Bütün bunlar 8K ekranlardaki piksellerin gözlerinize ayırt edilemeyeceği anlamına geliyor, çünkü 33 milyondan fazla piksel var.

4K gibi 8K da Ultra High Definition (UHD) ismi adı altında anılacaktır, ancak üreticilerin bunu tüketiciler için nasıl kategorize edeceğini görmek ilginç olacaktır.

8K Monitör

Peki orada neler var?

8K monitör önümüzdeki yıllarda piyasaya çıkacak, ancak birileri çok önceden ​​silahı ateşledi – aslında 2017’de. Ve bu 32 inç UltraSharp UP3218K ile Dell oldu.3.000 £ ‘dan daha fazla fiyata ve tam çözünürlüğü 60Hz’de görüntülemek için güçlü ekran kartına ve bu ekran kartında iki adet boş DisplayPort 1.4 konektöre ihtiyaç duyuyor.

Grafikler hakkında konuşursak, şu anda 8K’yı destekleyen çok sayıda ekran kartı yok.Bu çözünürlüğü tam olarak kullanmak için en yeni nesil AMD Radeon Pro ya da Nvidia GeForce kartına ihtiyacınız olacak.

Şu anda 8K’lık bir bilgisayar kullanmanın temel sorunu, kullanıcı arayüz öğelerinin bu kadar yüksek bir çözünürlük için tasarlanmamış olmasıdır Photoshop CC gibi bir uygulama kullanıcı arayüzünü yalnızca yüzde 200’e ölçeklendirir; ve bu rahat kullanım için yeterli değildir.

Dell’in 8K ekranı zamanından açıkça ileride, ancak bir yıl önce olduğu kadar geleceğe ait görünmüyor. Bunun nedeni, TV üreticilerinin de 8K’lık ilk seri grubunu piyasaya sürmeye başlaması.Samsung gibi üreticilerin atlamak için istekli olmasında ilk olduklarını söylemeyi sevmeleri dışında da çeşitli nedenleri var.

Ayrıca pazarı onlarla birlikte kendilerine çekmek istiyorlar bu nedenle bütün üreticiler 8K için seçeneklerine bakıyor olacaklar.Diğer bir neden ise 8K içeriğine dışardan ihtiyaç duymaması,Bu TV’lerin içindeki güçlü görüntü işlemcileri içeriği yükseltebilecek yani 4K içeriği 8K’ya.

8K’nın Uzak Doğu’da Avrupa ve ABD’den çok daha erken bir etkisi olacağı da doğru; Örneğin Japonya’nın Tokyo 2020 Olimpiyatları için zamanında 8K TV kanalı başlatması bekleniyor. Ancak 8K içeriğin oluşturulması için daha çok yol var. Yayınlanmasında da bir sorun var (bunu sağlamak için çok fazla bant genişliğine ihtiyaç duyacak, yaklaşık olarak 80-100Mbps), bu nedenle geniş bantlı bağlantılar üzerinden 8K yayınlamak da uzak görünüyor.

Bu yüzden, mevcut ekranınızı yükseltmek istiyorsanız, şu anda mevcut olan 8K ekran için kısa bir satın alma rehberi ve birkaç 5K seçeneği bir araya getirdik.

01. Dell Ultrasharp 8K PremierColor

8K için tek seçenek… şimdilik.

Ekran boyutu: 31,5 inç | Çözünürlük: 7.680 x 4.320 | Tepki süresi: 6ms |Bağlantı: 2x DisplayPort 1.4, USB 3.0 | Kim için: Geleceği tatmak isteyenler

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Her yönden inanılmaz.
Kendi ekseni etrafında dönebilir.
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Yeterince güçlü bir donanım gerekli
2 Adet DisplayPortu bağlantısı gerekli

Bu Dell UltraSharp UP3218K ekranı masanızda harika görünmesine rağmen,oldukça önemli bir fiyat etiketinden çekinmemek zor ancak yüksek fiyatına rağmen geleceği şimdi burada bulmanız mümkün.8K’yı yükseltmeniz ya da özellikle yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla uğraşmanız gerekmiyorsa önümüzdeki 10 yıl boyunca kaygılanmanız gerekmeyecek.8K yaygınlaştığında, bu ekranın kesinlikle modası geçmiş olacak, özellikle IPS ekran teknolojisi, şimdi OLED gibi yüksek kaliteli TV’lerde gördüğümüz özelliklerin bir kısmıyla değiştirildi (Dell’in 30-inç OLED ile deneme yaptığı ekran .)

02. iiyama 5K IPS LED Monitör

8K monitör

Bir masa için rahat bir 5K monitör

Ekran boyutu: 27-inç | Çözünürlük: 5.120 x 2.880 | Tepki süresi: 4ms |Bağlantı: 2x DisplayPort 1.2, 3 x HDMI 2.0, 3.5mm ses çıkışı | 
Kimin için:Dünyalar kadar ödeme yapmadan maksimum piksel isteyen herkes

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Yüksek kaliteli LED IPS ekran
5K için uygun fiyatlı
Kulaklık soketi
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
4K modeli yeterli mi ?

Bu tam özellikli ve yüksekliği ayarlanabilen Iiyama ekranı, fazladan K elde etmenin ekonomik bir yoludur.(600 sterlinin üzerinde bir ekrana ekonomik denebilecekse). Aynı zamanda şu anda mevcut olan 5K seçeneklerinden biri. Aynı zamanda gece geç saatlerde çalışmak için mavi ışık azaltma teknolojisine sahiptir.

Iiyama, bu fiyat noktasındaki bir monitörden bekleyeceğiniz bir LED ekrana sahip (çok daha ucuza sahip 4K monitörler aynı zamanda yüksek kaliteli IPS LED panellere sahip). 4K’dan bahsetmişken, eşdeğer 4K Iiyama ekranlar yaklaşık 160 £ daha ucuz, bu yüzden ekstra pikseller bu ekstra ücrete değer mi karar vermelisiniz.

03. LG Ultrafine 5K 27MD5KA-B.AEK

Üstün bağlantı, üstün renkler

Ekran boyutu: 27-inç | Çözünürlük: 5.120 x 2.880 | Tepki süresi: 12ms |Bağlanabilirlik: 2x DisplayPort 1.2, 3 x HDMI 2.0 | Kimin için: Thunderbolt 3 dizüstü bilgisayara doğrudan bağlantı isteyen herkes

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Thunderbolt 3 bağlantısı
P3 renk aralığı
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Ekran yöneticisi ekranı ikiye ya da dörde bölebilir.
Yavaş tepki süresi

Bu akıllı siyah IPS LED 5K ekran, yukarıdaki Iiyama ile karşılaştırıldığında süper ince bir çerçeveye, ancak süper yüksek bir fiyata sahip; gerçekten ekstra ücrete değer mi? Sadece fiyat olarak düşünürsek hayır ancak Thunderbolt 3 bağlantısı ile oldukça önce çıkıyor.Bu, hem 5K ekran verileri hem de güç için 2016 veya sonraki MacBook Pro’nuzdaki bağlantı noktalarından birine doğrudan tek bir kablo bağlayabileceğiniz anlamına geliyor.

İlgili Makaleler

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu