Donanım
Trend

Fotoğraf makineniz için en iyi hafıza kartları

Hafıza kartı satın alırken aklınızda hiçbir soru işareti kalmaması için, en iyi hafıza kartları rehberini sizin için hazırladık.

Fotoğraf makineniz için en iyi hafıza kartını almak zorlu bir süreç olabilir. Farklı kameraların farklı veri ve uyumluluk gereksinimleri vardır ve yaptığınız iş için rekabet eden birçok farklı marka var. Sizin için en iyi olanı nasıl seçersiniz?

Hafıza kartının genel tasarımı yıllar geçtikçe pek değişmedi. Yaygın olarak SD kartlar olarak bilinen Secure Digital kartlar yirmi yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ve bunlar akıllı telefonlarda ve tabletlerde bulunan microSD versiyonunu oluşturuyor. Teknolojideki büyük ilerlemelerin hepsi içsel olmuştur, yeni kartlar daha hızlı ve daha fazla veriyi işleyebilmektedir. Kameralar daha hızlı ve daha kaliteli güncellemelerine devam ederken, hafıza kartları içinde bu güncellemeleri takip etmek ve uyum sağlamak gerekli bir süreç haline gelmiştir. Bu sepeten dolayı hafıza kartının, kameranın ürettiği verilere ayak uydurabilmesi gerekmektedir.

En iyi kameralardan birine yatırım yaptıysanız, büyük olasılıkla fotoğraf ve video çekimi özelliklerinin en yüksek taleplerini yerine getirebilecek en son nesil bir medya kartına ihtiyacınız olacak demektir. Bu günlerde giriş seviyesi kameralarda bile durum budur, bu nedenle yeni başlayanlar için aynasız bir fotoğraf makinesiyle veya profesyonel bir DSLR ile çekim yapıyor olsanız da, muhtemelen en iyi hafıza kartlarıyla ilgili olarak aynı soruyu soracaksınız.

En iyi hafıza kartları arasından nasıl seçim yapabileceğinize dair bazı ipuçları için hadi aşağı kaydırın..

En iyi hafıza kartı nasıl seçilir?

Elbette aklınızda bir bütçe olacak ve aynı zamanda alabileceğiniz en hızlı okuma ve yazma hızlarıyla en yüksek kapasiteli kartı almak istiyeceksiniz. Buradaki tavsiye, bir şekilde bozulup görüntülerin kaybedilmesi durumunda devasa bir kapasite seçeneğinden ziyade uzun süreli güvenli bir kartı seçmektir. Ancak, gerçekte, bu tür olaylar, özellikle bugünlerde nadiren gerçekleşmektedir. Bununla birlikte diğer parmak basılması gerekne nokta, her geçen gün hafıza kartlarında ki kapasite arttırımı ile kartlarınızda ki bilgileri yenilerine sorunsuz taşımak ve mevcut kartınızda yer kalmadığında hafıza kartınızı defalarca biçimlendirdiğinizde buna ne kadar dayanabilceğini bilmektir.

En yaygın kullanılan SD ve microSD kartların yanı sıra, en ünlü aynasız fotoğraf makineleri yeni XQD formatındaki hafıza kartlarını kullanmaktadır. Herhangi bir fotoğrafçının bileceği gibi XQD kartı, özellikle yüksek çözünürlüklü RAW dosyalarını kayıt ederken veya 4K video çekerken, yüksek çözünürlüklü kameraların artan talepleriyle baş etmek için özel olarak geliştirilmiştir.

Yeni bir gelişme olarak, uzman kullanıcılar için geliştirilen her koşula dayanıklı hafıza kartlarının son zamanlarda üretimine önem verilmesidir. Örnekler arasında toz geçirmez, su geçirmez olan ve bir SDXC format kartı olan Sony Tough, 16 kg’a kadar olan baskılara dayanabileceği gibi süper hızlı kayıt da yapabiliyor.

Özel gereksinimleriniz çok farklı olsa da, farklı gereksinimlere ve bütçelere uygun çeşitli bellek kartlarını sizin için seçtik! Size en uygun kamera hafıza kartını bulmak için okumaya devam edin.

01. SanDisk Extreme PRO SD UHS-I

en iyi hafıza kartları
SanDisk Extreme PRO SD UHS-I

En iyi ve çok yönlü SD hafıza kartı.

Kart tipi: SDXC | Kapasite: 512GB’a kadar | Okuma Hızı: 90 MB / s | Yazma Hızı: 95MB / s | Garanti: Ömür boyu sınırlı garanti | Şunlar için uygundur: Hem fotoğraf hem de video (4K dahil)

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Mükemmel hızlı performans
Tüm işlemler için kesintisiz sonuçlar
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Daha hızlı seçenekleri mevcut

Uzman kullanıcıların, uzun süreden bu yana kart üretici olarak bilinen, Sandisk tarafından üretilen Extreme PRO SDXC kartını test etmelerini öneriyoruz. 32GB’tan 512GB’a kadar etkileyici kapasitelerde mevcut olan bu seçenek, 3. sınıf hız derecelendirmesi sunuyor. Buradaki gerçek pratik avantaj, yalnızca etkileyici 90 MB / sn’ye kadar olan hızları yazmak değil, aynı zamanda hızlı bir ardışık seri çekim ile, hem JPEG hem de Raw’da başa çıkabilmesi anlamına geliyor. Aynı zamanda 95 MB’a kadar oldukça hızlı bir aktarım hızına sahip olmasıda diğer bir avantajı. Meraklılar ve profesyonellerin iş akışını hızlandıracak bir hafıza kartı. Ham fotoğraf çekmeyi kolaylaştırmanın yanı sıra, burada sunulan veri sıkıştırma ile 4K video çekimi için uygun bir kart haline getiriyor. Özetlemek gerekirse, diğerlerine göre bu kart çok yetenekli bir rakip.

02. Lexar Profesyonel, Sınıf 10 UHS-II 2000X Hız

en iyi hafıza kartları
Lexar Profesyonel

Profesyonel fotoğrafçılar için en iyi SD kart.

Kart tipi: SDHC veya SDXC | Kapasite: 128GB’a kadar | Okuma Hızı: 300MB / s’ye kadar | Yazma Hızı: 260 MB / sn’ye kadar | Garanti: Ömür boyu sınırlı garanti | Uygun olanlar: Hem fotoğraf hem de video (4K dahil)

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Hızlı ve verimli
Sınırlı ömürboyu garanti
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Pahalı
Verimli rakipler

Lexar uzun süredir fotoğraf meraklıları ve profesyonel fotoğrafçılar için go to go hafıza kartları üretmektedir. Bir süredir piyasadan kaybolmasına rağmen, halen mevcut olan birçok Lexar seçeneğiyle geri döndü. Bizim için sağlam bir seçenek. 300 MB / s’ye varan aktarım hızları ve 260 MB / s’ye varan yazma hızları sağlamak için UHS-II teknolojisini kullanmaktadır.

Full HD ve 4K videoları veya yüksek çözünürlüklü Raw dosyalarını standartların üstünde çok hızlı bir şekilde kayıt edebiliyor. Spesifikasyon ve performans açısından yakın bir alternatif, SanDisk’in Extreme PRO SD UHS-II’si olacaktır.

03. SanDisk Extreme PRO SD UHS-II

en iyi hafıza kartları
SanDisk Extreme PRO SD UHS-II

UHS-I Pro versiyonundan daha hızlı bir kart.

Kart tipi: SDXC | Kapasite: 128GB’a kadar | Okuma Hızı: 300MB / s’ye kadar | Yazma Hızı: 260 MB / sn’ye kadar | Garanti: Ömür boyu sınırlı garanti | Şunun için uygun: Yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videolar

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Rakipsiz hız
Pürüzsüz 4K video çekimi
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Pahalı

Profesyonel fotoğrafçı olarak çalışıyorsanız bu önemli fırsatı kaçırmak pahalı bir hata olabilir. SanDisk Extreme PRO SD UHS-II; 300 MB / sn’ye varan okuma hızları ve aynı derecede etkileyici 260 MB / sn’lik yazma hızları sunan bellek kartları arasında sınıf lideridir.

Yukarıdaki özelliklerde, röportaj, spor ve vahşi yaşam fotoğrafçıları, hızlı fotoğraf çekimleri veya 4K çözünürlüklü videonun netliğini isteyen video profesyonelleri için sahip olması gereken kaçınılmaz bir seçenek. Bu bir SDXC (‘Genişletilmiş Kapasite’) kartı olduğu için depolama alanı etkileyici. Kullanılabilir kart özellikleri 32GB’tan 128GB’a kadardır.

04. Sony SF-G Tough SDXC

en iyi hafıza kartları
Sony SF-G Tough SDXC

Süper güçlü bir bellek kartı

Kart tipi: SDXC | Kapasite: 128GB’a kadar | Okuma Hızı: 300 MB / s’ye kadar | Yazma Hızı: 299 MB / s | Garanti: Üretici | Şunlar için uygundur: Yüksek hızlı seri çekimler ve video (4K dahil)

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Zorlu şartlar için özel tasarım
Toz, kir ve su geçirmez
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Şu anda sadece 128GB’a kadar
Temel kartlardan daha pahalı

Kartın veri kapasitesi ne kadar büyük olursa, istenmeyen bir durum ile karşılaşılması durumunda binlerce değerli görüntü dosyasını kaybetme olasılığı da o kadar yüksek olur. Bu stresi birazda olsun kısmını ortadan kaldırmayı amaçlayan Sony Tough serisidir. Tartışmasız hiçbir kart % 100 yıkıma dayanıklı olduğunu iddia edemez. Tough serisi bu kart 18 Kg ‘a kadar dayanma gücüne, toza ve suya dayanıklılığı ile ön plana çıkmaktadır.

Daha ikna edici bir şeye ihtiyacınız olursa, Sony’nin Tough‘u 5 metre yüksekliğindeki düşmelere karşı test edilirken, kart basitçe üzerindeki kirlerden temizlenebilir. Hızla, bir başka bonus da kartın Sony A9’da 20fps seri çekim modunda 241 sıkıştırılmış Raw veya 362 JPEG ardışık yakalama ile başa çıkabilmesi. Profesyonel bir tetikçi iseniz ve bütçeniz varsa, kesinlikle bunları kontrol etmek isteyeceksiniz.

05. Sony XQD G Serisi Hafıza Kartı

en iyi hafıza kartları
Sony XQD G

Şu andaki en iyi XQD kartı.

Kart tipi: XQD | Kapasite: 64GB’a kadar | Okuma Hızı: 440 MB / s | Yazma Hızı: 400 MB / sn’ye kadar | Garanti: Üretici | Şunlar için uygundur: Yüksek hızlı seri çekim ve video (4K dahil)

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Süper hızlı transfer hızları
Sağlam yapı
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Sınırlı uyumluluk
Pahalı

XQD formatı her kamerada kullanılmaz, ancak bazı DSLR’leri ve son Z serisi tam kare aynasız fotoğraf makineleri (ve Sony’nin ileri teknoloji video kameraları) için Nikon tarafından benimsenmiştir. Eğer bir XQD kart için bir Nikon kullanıcısıysanız, Sony Professional XQD G Serisi 64GB’ın en iyi seçenek olduğunu düşünüyoruz. Her biri 400 MB / sn’den daha hızlı okuma ve yazma hızı ile tam kare RAW seri çekimi ve 4K video kayıt özelliklerinden sonuna kadar faydalanacağınızdan şüpheniz olmasın. Ayrıca kameradan bilgisayara aktarımlarınızın daha hızlı olacağı anlamına geliyor.

Sony XQD G Serisi hafıza kartı, sağlam ve toza dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış, dayanıklı bir dış kabuk ile üretilmiştir. Bu nedenle kameranızı zorlu koşullar için aldıysanız, bu kartın başa çıkabileceğinden emin olabilirsiniz. Bu gerçekten Sony XQD kartın en önemli özelliği. Üst düzey Nikon fotoğraf makinelerinize en iyi kartlar ile kullandığınıza emin olun.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu