Donanım

PS5 DualSense için En Sevilen 5 Özellik

PS5 DualSense Sony tarafından tasarlandı ve de henüz satışa sunulmadı ama heyecan yaratmaya şimdiden başladı. Ben, PlayStation ile büyüdüm, Sony’nin oyun konsolu ürünlerinin her nesline sahibim ve böylece DualShock’un boyutuna, şekline ve tasarımına alışkınım. 

Sony yeni PS5 oyun konsolu cihazını açıkladı ve bu süreçte ikonik ürünü DualShock yerini PS5 DualSense ürününe bıraktı bıraktı.

PS5 DualSense ürünün fotoğraflarını ilk çıktığında bir çok kullanıcı gerçekten emin değildi. 

Öyleyse, yeni PS5 DualSense oyun koluna Sony, 1997’de orijinal DualShock’a çift analog çubuk takarak anahtar aksesuar için tasarımdaki en büyük değişikliği getirdi.

DualSense oyun kolu ilk kez aldığımda, nasıl hissettirdiğini, hala ‘PlayStation’ gibi hissettirip hissettirmediğini görmek istiyorum. Şimdi ise yapmam gereken resimler ile yeni PS5 konsolu hakkında sevdiğim beş şey var bunları size anlatmak ve endişelendiğim bir kaç şey den bahsetmek istiyorum.

👍 Minimalist renk paleti

Üçgen, daire, x ve kare düğmelerin ikonik yeşil, kırmızı, mavi, pembe renklerinin kalbimde özel bir yeri vardır, ancak yeni PS5 Dualsense oyun kolunun sadeliğini seviyorum. 

Şu an için siyah, gri ve beyaz mevcut olan tek renkleri (ışıklandırmanın yanı sıra) ve DualShock estetiğinden daha modern görünüyor.

Ben bir PlayStation hayranıyım ve bu PS5 konsolunun renk paleti ve tasarımındaki değişiklikler iyi hissettiriyor.

👍 USB-C şarj bağlantı noktası

PS5 DualSense İçin En Sevilen 5 Özellik
Yan profil bize USB-C bağlantı noktasını görünen bir bakış sunuyor

Yeni PS5 Dualsense konsolunun kablosuz şarjı destekleyip desteklemeyeceği soruluyor. Bu şimdilik sadece bir söylenti ancak Sony tarafından piyasaya sürülen yeni görüntülerde bir USB-C bağlantı noktası görünüyor.

Tam olarak sürpriz olamaz. DualShock 3, bir miniUSB portu, DualShock 4 paketli microUSB ile geldi, bu nedenle DualSense konsolunun bu çağın en popüler portu ile gelmesi oldukça muhtemel.

USB-C daha hızlı şarj etme olanağı sağlar ve kablo her iki yöne de takılabilir, bu da şarj kablolarına yapışık oyun oynamayı veya konsolu bir yerleştirme istasyonuna kaldırmayı kolaylaştırır.

👍 Sadece ön aydınlatma

Sony, yeni DualSense oyun kolu için DualShock 4’teki büyük ışık çubuğunu kaldırdı. Bunun yerine, cihazınızın açık olduğunu ve birkaç bağlantınız varsa her oyuncu için farklı bir renk olduğunu göstermek için sadece ön aydınlatma yapmış.

Orijinal DualShock 4 sadece arka ışığa sahipti ve aşağı doğru açılı olduğundan, kontrolörün durumunu görmek gerçekten kolay değildi. Sony bunu güncelledi ve dokunmatik yüzeye ince bir ışık çubuğu getirerek iki ışık kaynağı koydu.

DualSense ile, dokunmatik yüzeyin etrafındaki şık ışık çubuğunu gördüğüme sevindim.

👍 Kulaklık jakı ve mikrofon sesini kapatma

Sony’nin orijinal yayınında yoktu, ancak PS5 DualSense konsolu kulaklık jakını DualShock 4’ten farklı olacağının ortaya çıktığı kesin.

Bu, özel oyun kulaklığınızı konsolunuza bağlayabileceğiniz anlamına gelir, böylece 14 yaşındaki bir çocuk, 30 dakika içinde 16. kez sizi öldürdüğünde size çığlık atabilir.

İhtiyacı olanlar için fiziksel bağlantı noktasının tutulmasını beğendim ancak Bluetooth üzerinden de PlayStation’a bağlantı olacağını umuyorum.

DualSense oyun kolunda bir başka hoş ek, mikrofon kablonuzu, kulaklık kablonuzdaki sessiz düğmesine göre çok daha kolay kullanılabilir olan mikrofonu sessize alma düğmesi.

Konsola da yerleşik bir mikrofon olduğundan, kulaklığınıza bile ihtiyacınız yok, oyununuz başlarken bir kulaklık bulmak için evinizi çılgınca aramanıza gerek olmadan arkadaşlarınızla sohbet etmenizi sağlıyor.

Basit ama çok güzel tasarlanmış. Hemen oynamak için sabırsızlanıyorum.

👎 Beğenmedim: Yeni PS5 Konsolunun Boyutu

PS5 DualSense İçin En Sevilen 5 Özellik
DualShock 4’ü DualSense ile eşleştirdiğinizde, yeni PS5 denetleyicisinin daha büyük olduğu görülüyor.

PS5 DualSense konsolu ilgili beğenmediğim nokta bu. İlk resimlerde görüldüğü gibi önceki DualShock neslinden daha büyük ve daha hantal görünüyor.

Sony‘nin D Pad’i ve düğmeleri aynı boyutta tuttuğunu ve yeni konsolun daha geniş ve daha uzun göründüğünü varsayarak, DualSense’in üst kısmına bir DualShock 4 ün ana hattını yerleştirdim (yukarıda).

Yan profile bakıldığında, saplar daha kalın görünüyor ve DualShock 4’e kıyasla daha dolgun görünüyor. 

Sony, “konsoların ağırlığını olabildiğince azaltmak” için adımlar attığını söyledi, ancak ilk izlenimlerim, ölçekleri 210g olan DualShock 4’ten daha ağır bir ağırlıkta olabileceğini düşündürerek bugüne kadarki en ağır PlayStation konsolunu yaptı.

Sony, DualShock serisinin boyutlarını neredeyse hep aynı tuttu ve DualSense PS5 Konsol, orijinal, analog içermeyen PS konsollardan biri ve ilk DualShock cihazından beri en büyük boyut artışını gösterdi.

PlayStation konsolları boyutları ve ağırlıkları

  • PlayStation konsolu (1994): 148mm x 93mm x 53.3mm, 133g
  • DualShock (1997): 157 mm × 95 mm × 55 mm, 210g
  • DualShock 2 (2000): 157 mm × 95 mm × 55 mm, 210g
  • DualShock 3 (2007): 160 mm × 97 mm × 55 mm, 192g
  • DualShock 4 (2013): 162 mm × 98 mm × 52 mm, 210g

Yanlışım olabilir. Belki de Sony, DualSense ile ikonik PlayStation konsolunun genel hissini korudu ve önceki nesiller kadar rahat ettirecek.

Yine de, Sony’nin PS5 cihazında yaptığı değişiklikten kaçmak mümkün değil ve PlayStation hayranları için bir ayarlama süresi gerekebilir.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu