Donanıminceleme
Trend

PS5 Oyun Kolu Dualsense’in çıkış tarihi, tasarımı ve özellikleri

Playstation 5’in yeni kolu olan, PS5 Oyun Kolu Dualsense hakkında bilinmesi gereken her şey bu yazıda.

Sony Playstation 5 hakkında ki daha fazla bilgiye PS5: Sony Playstation 5 özellikleri yazımızda bulabilirsiniz.

PS5 Dualsense incelemesi

2020’nin sonlarına gelindiğinde yeni nesil konsol olan PlayStation 5 ile birlikte kullanacağımız PS5 Oyun Kolu Dualsense sonunda tanıtıldı ve bilmeniz gereken tüm bilgileri bu yazı altında topladık.

PS5 Oyun Kolu Dualsense, şirketin önceki gamepad tasarımlarından farklı görünüyor, önceki tasarımlarının aksine yeni bir fütüristik görünüm, beyaz ve siyah renk şeması ve fanların görüşünü bölen bumerang benzeri bir şekil kullanılıyor.

Ancak, sevip sevmediğinizden veya nefret edip etmediğinizden bağımsız olarak, PS5 DualSense oyun kolu, dokunsal geri bildirimli adaptif tetikleyici düğmeleri, yerleşik bir mikrofon ve PS4 Paylaş düğmesinin yerini alan yeni ‘Oluştur’ ( ‘Create’ ) düğmesi ile birlikte geliyor.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? PS5 Oyun Kolu Dualsense hakkında, şimdiye kadar öğrenmedikleriniz için yukarı kaydırın.

PS5 Oyun Kolu Dualsense hakkında önemli bilgiler:

  • DualSense nedir? Sony’nin yeni nesil PlayStation 5 oyun koludur.
  • PS5 Oyun Kolu Dualsense’in çıkış tarihi ne zaman? 2020 yazı. PS5’in piyasaya sürülmesine denk geldiği için)
  • Kontrolörün yani PS5 oyun kolunun fiyatı nedir? 60 £ / 70 $ civarında olacaktır.
  • PS5’te PS4 kolu kullanılabilir mi? PlayStation’a göre, evet.
  • PS5 Oyun Kolu Dualsense siyah mı yoksa Beyaz mı? Sony, PS5 oyun kolunun başka renklerde gelip gelmeyeceğini doğrulamadı. Ancak lansmandan sonra geleceğini umuyoruz.

Önerilen Video:

PS5 Dualsense, Stadia Pro ve daha fazlası için 3DMADMAX Teknoloji haberlerinde.

PS5 Oyun Kolu Dualsense’in çıkış tarihi nedir?

PS5 Dualsense Kolu çıkış tarihi, tasarımı ve özellikleri
PS5 Dualsense (Resim kaynağı: Sony)

Sony sonunda PS5 Dualsense’in 7 Nisan 2020 tarihli bir PlayStation Blog gönderisinde dünyaya açıkladı. Ve yeni nesil gamepad hakkında ilk izlenimlerimiz oluştu.

Sony PS5 oyun kolu, 2020’nin yaz döneminde PlayStation 5 ile birlikte piyasaya sürülecek. Bu nedenle Ekim ve Aralık ayları arasında çıkmasını bekliyoruz.

PS5 Oyun kolu DualSense’in, daha önce DualShock 4 gibi, sadece PlayStation 5’te değil, PC’de de çalışmasını bekliyoruz.

PS5 Oyun Kolu Dualsense’in fiyatı nedir?

DualSense PS5 kol fiyatı henüz onaylanmadı, ancak PS4 denetleyicisinin perakende satış fiyatı yaklaşık 40 £ / 50 $ olduğundan, DualSense’in biraz daha pahalı olmasını bekliyoruz. Yaklaşık 60 £ / 70 $ olacağını tahmin ediyoruz.

Bu, yalnızca doğrulanmış özelliklere ve Sony’nin kontrolörler için önceki fiyat stratejisine dayanan bu noktada, Sony, PS5 kol fiyatını önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmeden önce bildirecek.

PS5 Oyun Kolu Dualsense’in özellikleri nelerdir?

PS5 Dualsense Kolu çıkış tarihi, tasarımı ve özellikleri
PS5 Dualsense Kolu (Resim kaynağı: Sony)

Sony’nin, DualSense PS5 kol hakkında ki resmi açıklaması sayesinde PS5 kol özellikleri hakkında duyduklarımız doğrulandı.

PS5 Oyun Kolu Dualsense’in Dokunsal geribildirimi

Dokunsal geribildirim, DualShock 4 teknolojisinin yerini alacak. PS4 kontrol cihazında yani kolunda görülen rumble teknolojisi, belirli oyun içi etkinlikler sırasında yoğun bir şekilde titreşirken, özellikle oyuncunun deneyimine göre ince ayar yapılmadı.

Dokunsal geribildirim, dokunuşu simüle edecek, yani PS5 kolu gerçek bir dokunma deneyimini çoğaltmak için yeni titreşimler ve hareketler ekledi. Bu, kontrolörün geri bildirimini ve dolayısıyla oyuncunun oyuna dalmasını geliştirmeyi amaçlamaktadır.

SIE CEO’su Jim Ryan, Business Insider Japan ile yapılan bir röportajda şunları söyledi:

“3D ses ve denetleyicinin yani PS5 oyun kolunun dokunsal geribildirimini denediğinizde, ne kadar büyük bir değişiklik olduğuna şaşıracaksınız. Sadece bir PlayStation 5 kolu ile yarış oyunu Gran Turismo Sport oynamak bile tamamen farklı bir deneyim olacak.”

“Önceki Playstation oyun kolu ile iyi çalışırken, dokunsal kontrol ile ayrıntılı yol yüzeyini deneyimledikten ve uyarlanabilir tetikleyicileri kullanarak oynadıktan sonra geri dönüş yok.” diye belirtti.

Ayrıca DualSense PS5 kolu şık özelliklerle dolduruldu ancak malesef kullanılmıyorlar.

PS5 Oyun Kolu Dualsense üzerinde yeni Uyarlanabilir tetikleyiciler

PS5 kolu ayrıca Sony’nin tetik düğmeleri olan L2 / R2 butonlarına da sahip olacak. Bu uyarlanabilir tetikleyiciler, oyun geliştiricilerinin eylemleri daha doğru bir şekilde simüle etmesi için tetikleyicilerin direncinin programlamasına olanak tanıyacaktır.

Oyun geliştirme ve oyun yapma ile ilgili Oyun Nasıl Yapılır: Tüm Oyun Geliştirme Süreci bölümüne bakabilirsiniz.

PS5 Dualsense Kol üzerine Yeni Eklenen ‘Oluştur’ “CREATE” düğmesi

PS5 Kolu olan DualSense üzerinde Paylaş düğmesi yok ancak, “Oluştur” yani “Create” düğmesi eklendi ve daha fazla işlevi gerçekleştireceğini biliyoruz. Sony, “Oyun dünyasında olanlar için destansı oyun içeriği oluşturmaları ve zevk almalarını sağlayacak yeni yollara öncülük ettiğini açıkladı.” PS5 lansmanına yaklaştığımız bu günlerde PS5 hakkında daha fazla bilgiyi 3DMADMAX de bulabilirsiniz.

PS5 Dualsense Ses jakı

PS5 Dualsense kontrol kolunda da bir ses jakı vardır, böylece kendi kulaklıklarınızı takabilirsiniz. PlayStation proje yöneticisi Toshimasa Aoki’nin bir kullanıcı sorusuna yanıt olarak attığı tweeti.

PS5 Dualsense Dahili mikrofon

DualSense denetleyici yerleşik bir mikrofon da içerecek ve Sony, bunu bir gamepad kullanmadan arkadaşlarınızla çevrimiçi konuşmak için kullanabileceğinizi söylüyor.

PS5 Oyun Kolu Dualsense tasarımı

PS5 Dualsense Kolu çıkış tarihi, tasarımı ve özellikleri
PS5 Dualsense Tasarımı (Resim kaynağı: Sony)

PS5 oyun kolu olan Dualsense tasarımı, önceki PlayStation kollarına göre büyük bir değişime uğradı. Yeni PS5 kolu yani Gamepad, Nintendo Switch Pro denetleyicisine daha benzer bir şekle sahip fütüristik, minimalist bir tasarıma sahiptir.

Şimdiye kadar yapılan en iyi Nintendo oyunlarını görmek için Tüm zamanların en iyi 100 Süper Nintendo oyunu bölümüne bakabilirsiniz.

PS5 oyun kolu olan Dualsense tasarımı, sızdırılan bilgilerin bazılarını içeriyordu. Bunlar; Adaptif düğmeler, dokunsal geri bildirim, arkadaşlarınızla kulaklık takmadan konuşabilmenizi sağlayacak yerleşik bir mikrofon ve PS4 üzerinde bulunan paylaş butonunun yerini alan bir ‘Oluştur’ düğmesi.

Ayrıca Sony, “PS5 oyun kolu olan Dualsense’in şarj edilebilir pili için güçlü bir pil ömrünün olacağını ve yeni özelliklerle Dualsense’in ağırlığının azaltıldığını” söyledi.

  • PS5 DualSense Denetleyici hakkında sevdiğim 5 şey yakında burada.

Ayrıca Sony, DualShock 4’ün LED Işık Çubuğunu, PS5’teki Dualsense’in dokunmatik yüzey çevresine taşıdı. Şirkete göre, LED şeridi ile daha geniş bir görünüm ve his vermesi gerekiyor.

İlginç olan, Üçgen, Daire, Kare ve Haç (veya X) hala kolun üzerinde ancak, her zamanki tonlarını kullanmıyorlar.

Sony, bunun “önceki Playstation kol tasarımından radikal bir şekilde ayrıldığını ve PS5 ile kuşaklar arası bir sıçrama yapma konusunda ne kadar güçlü bir çizgi yakaladıklarını” söyledi. Siyah-beyaz tasarımın, Sony’nin PS2’den bu yana piyasaya sürülmesi için seçtiği normal siyah renkten farklı olan PS5 konsolu ile devam etmesi muhtemeldir.

Ancak her PlayStation kolunun, PSone’a geri döndüğünü gördüğümüz gibi Sony’nin piyasaya sürüldükten sonraki yıllarda her türlü rengi üretmesini bekleyebilirsiniz.

Sınırlı sürüm Playstation oyun kolları da dahil olmak üzere 30’dan fazla farklı PS4 oyun kol rengi var. O yüzden lansmandan sonra PS5 Oyun Kolu Dualsense’in renk seçenekleriyle piyasaya sürülmesini beklememeniz için bir neden yok.

PS5 Oyun Kolu Dualsense özellikleri

Yukarıda belirtildiği gibi, DualSense PS5 oyun kolu görünümü ortaya çıktı ve L2 ve R2 düğmelerinin uyarlanabilir tetikleyicileri varken denetleyicinin dokunsal geri bildirimi içereceğini öğrendik. Bununla birlikte, konsolun pil ömrü de dahil olmak üzere DualSense için tüm özellikler henüz açıklanmadı.

PS5 Dualsense’in teknik özelliklerinin tam listesini öğrendiğimizde bu bölümü güncelleyeceğiz.

PS5 Oyun Kolu Dualsense söylentileri

PS5 Oyun Kolu Dualsense'in çıkış tarihi, tasarımı ve özellikleri
PS5 Dualsense Söylentileri (Resim kaynağı: Sony /USPTO)

Artık PS5 Oyun Kolu Dualsense ortaya çıktığı için, aşağıda ki ilgili olmayan söylentiler listemizi güncelledik. DualSense PS5 kolunun tam özelliklerini veya tam işlev yelpazesini göz önüne aldığımızda, son birkaç ay içinde duyduğumuz ilgili hikayelerden bazılarını sakladık. Doğru oldukları ya da olmadığı ortaya çıkarsa, bu bölümü buna göre güncelleyeceğiz.

Kablosuz şarj etme?

Bir patent, duyuru sırasında böyle bir şeyden bahsedilmemesine rağmen, kablosuz şarjın DualSense çalışmalarında olabileceğini öne sürüyor.

SegmentNext’ten Saqib Mansoor tarafından bulunan patent, “bilgisayar oyun kumandası için oyun kontrol tuşlarına sahip kablosuz şarj adaptörü” ve “bilgisayar oyun kumandasına takılabilen ve bir şarj cihazına endüktif olarak bağlanabilen bir kablosuz şarj adaptörü” olduğunu gösteriyor.

Ancak hepimizin bildiği gibi patentler garanti değildir. Bir patentin yayınlanmış olması, Sony’nin teknolojiyi takip etme niyetinde olduğu anlamına gelmez, bu yüzden ilerleyen zamanlarda doğruluğunu anlayabiliriz.

Ayrıca kablosuz şarjla ilgilenmeyenler için baz denetleyicinin fiyatını da düşük tutacaktır.

Kalp atış hızı ve ter sensörleri

PS5 Dualsense kolu, oyununuzu hayati belirtilerinize göre de özelleştirebilir (yine de, resmi DualSense açıklamasında bununla ilgili hiçbir şey belirtilmedi).

Bu, oyuncuların kalp atış hızını ve ter seviyelerini izlemek ve daha sonra bulgularına göre oynanışı ayarlamak için biyometrik geri bildirimi kullanabilen bir gamepad’i özetleyen bir Sony patentine dayanarak ortaya çıkmıştır.

Patentin özeti, kalp atış hızı ve ter salgısı seviyeleri gibi oyunculardan biyogeribildirim türlerini toplayan “bir veya daha fazla sensörden” oluşan bir kontrolör için biyogeribildirim sensörü ekini “açıklamaktadır.

Toplanan bilgiler daha sonra oyuncunun olası duygusal durumunu denetleyiciye geri göndermeyi ve oyun oynamayı buna göre etkilemeyi amaçlasa da, bunun tam olarak nasıl çalışacağı ayrıntılı olarak anlatılmamıştır. Önümüzdeki aylarda bunun doğru olup olmadığını öğreneceğiz.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu