Donanım
Trend

Yeni iPhone 12 çıkış tarihi, fiyatı, sızıntıları, haberleri ve bilmeniz gereken her şeyi

Yeni iPhone 12 modelinin bu yılın sonunda açıklanması bekleniyor ve Apple’ın amiral gemisi akıllı telefonunda büyük bir değişiklik olabilir.

Apple’ın iPhone 12 ile neden bir şeyleri değiştirmesi gerekiyor? iPhone 11 serisi, kamera ayarlarına odaklandı ve içine biraz daha fazla güç kattı, ancak bunlar iphone gibi bir dev için mütevazı yükseltmelerdi.

Peki yeni on yılın ilk gerçek amiral gemisi olan bir sonraki iPhone ne getirecek? Apple’ın bu yıl iPhone SE modelini bütçeli iPhone şeklinde açıkladığını gördük, ancak şirketin yıl sonuna doğru yeni bir amiral gemisi serisi getireceği neredeyse kesin.

iPhone 12 modeli, özellikleri ve tasarımları hakkında çok sayıda söylenti var. Bunlar arasında 5G iPhone modeli, yeni kameralar, yeni bir tasarım ve çok daha fazlası var. Aşağıdaki makalede yeni iPhone’daki en son sızıntıları ve güncellemeleri bir araya getirdik ve neler beklediğimize dair bazı düşünceler ekledik.

Bu yüzden size bir sonraki Apple iphone cihazınızdan neler bekleyebileceğinize dair tam bir resim sunmaya çalıştık.

En son iPhone 12 haberleri: Dört iPhone 12 modelinin fiyatları sızdırıldı. Ayrıca, iPhone 12’nin üretiminin geciktiği bildirildi, bu da çıkış tarihinin de olduğu anlamına gelebilir.

  • 5G iPhone: Apple 2019 cihazlarında neden yeni nesil internet 5G bağlantı hızını benimsemedi?

iPhone 12: cut to the chase

  • Bu ne? Apple’dan yeni iPhone 12
  • Ne zaman çıkacak? Muhtemelen Eylül 2020
  • Maliyeti ne olacak? Amerika ‘da yaklaşık 900 $ ‘ın üzerinde, Türkiye de ise bu yaklaşık 7200 TL den başlayan fiyat etiketi ile bekliyoruz.

iPhone 12 çıkış tarihi: gecikecek mi?

Normal olarak, henüz resmi bir iPhone 12 çıkış tarihi bilgisi yok. Apple’ın yeni telefonlarını neredeyse metronomik olarak piyasaya sürdüğü halde, telefonun (veya telefonların) 2020’de geleceğinden neredeyse eminiz.

iphone 12 tasarımı özellikleri çıkış tarihi ne zaman modeli
iPhone 11 Pro Maxiphone 11 Pro Max

İlk olarak, yeni iPhone çıkış tarihi muhtemelen Eylül 2020’nin ikinci haftası olacak. Neredeyse her zaman Salı günleri açıklandı, bu yüzden paranızı 8 Eylül 2020’de kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ancak 15 Eylül’e de ötelenme durumu söz konusu olabilir.

Bununla birlikte, Covid-19 pandemisinin bir sonraki iPhone’un üretimi üzerindeki etkisinin bir şeyleri geri çekebileceği ihtimali var. Ancak gelişmenin etkilenmeyeceğini duymuştuk ve şimdi bile ana imalat fabrikalarının tamamen çalışmaya başladığına dair raporlar var. Ayrıca, Foxconn’daki (iPhone’un ana üreticisi) bir yönetici, şirketin kayıp zamanı telafi etmeyi amaçladığını ve umduğunu söyledi .

Ancak başka yerlerde, telefonun Ekim veya Kasım aylarına kadar erteleneceğine dair raporlar var, Apple görünüşe göre Mart 2020’nin sonlarında tasarımı tamamlamamıştı. Bazı kaynaklar, 2021’e kayabileceğini ve hatta bir gecikmenin olabileceğini iddia ediyor.

Peki ne olacak? Kimse henüz kesin olarak bilmiyor, ancak iPhone 12’nin çıkış tarihinin modele göre kademelendirilebilme olasılığı güçlü. Bu, saygın analist Ming-Chi Kuo tarafından söylenen bir şey, muhtemelen telefonun Eylül ayından sonra gelecek daha büyük modelleri olacağını söylüyor.

iPhone 12 fiyatı

iphone 12 fiyatı söz konusu olduğunda, mevcut modellerle geniş ölçüde uyumlu kalması muhtemeldir. Buna göre iphone 11 modelinin başlangıç fiyatlarını referans alabilirsiniz. iphone 11 fiyatları da, iPhone 11 5050 TL’den, iPhone 11 Pro 7220 TL’den ve iPhone 11 Pro Max 8000 TL başlayan yaklaşık fiyatlarla satılmaktadır.

Bu, söylentiler tarafından da destekleniyor ve iPhone 12 Pro’nun 999 $ ‘dan başlayacağını, iPhone 12 Pro Max 1.099 $’ dan başlayacağını gösteren bir sızıntı ile destekleniyor.

Tüm bunları söyledikten sonra, bir rapor, iPhone 12 serisi için malzeme maliyetlerinin, artabileceğini gösteriyor, bu da perakende satışta daha yüksek fiyatlar anlamına gelebilir.

iPhone 12 adı

Öncelikle: Büyük endüstri analistlerinin açıklamalarına katılarak 2020 Apple telefonları için iPhone 12 ve iphone 12 serisi adının verileceğini düşünüyoruz.

Apple iphone 12 seri adı doğrulamamış olsa da, biz iPhone 12 olarak adlandırıyoruz. Bazıları buna iPhone 2020 veya yeni iPhone diyor. Ancak bu isimleri, Apple’ın düşündüğünü düşünmüyoruz.

Bununla birlikte, Apple bizi tamamen yeni bir adla şaşırtabilir, böylece gelecekte değişebilir.

iPhone 12 tasarımı

iphone 12, büyük bir tasarım sızıntısına göre iPhone 5 gibi açısal bir tasarıma sahip olabilir. Bir tarafta iPad Pro modellerine çok benziyor, çok profesyonel ve şık, ama aynı zamanda tutmak da oldukça rahatsız edici.

Analistlere göre, gelecek telefonlarda, üst bölgede olan siyah kısım (yüz okuma bölgesi) olmayacak onun yerine ön kamera potansiyel olarak ekranın altına gömülecek şekilde ayarlanacak diye belirtiliyor. Şayet bu şekilde bir tasarım olursa, en pahalı iPhone 12 modelinde bu özelliğe sahip olmasını bekleyebiliriz. Muhtemelen iPhone 12 Pro Max serisi olabilir.

Ancak ilk sızdırılan tasarımda küçük bir çentik (telefonun ön yüzünde yukarıda olan, yüz okuma ve kamera bölümü) olacağını gösteriyor.

iphone 12 tasarımı özellikleri çıkış tarihi ne zaman modeli
iPhone 11 Pro Max

Bir başka sızıntıda, Apple’ın yeniden tasarlanmış ve potansiyel olarak daha ince bir çentiğe yol açacak yeni Face ID teknolojisi geliştirdiğini gösteriyor. İddiaya göre, şirket öne bakan optikleri üst çerçeveye sığacak kadar minimize eden çeşitli kombinasyonlar deniyor.

Jon Prosser’dan bir sızıntı, hepsi daha küçük çentiklere sahip olan dört iPhone 12 modeline işaret ediyor. Ek olarak, bu modellerin en küçüğü görünüşe göre 5.4 inç ekrana sahip olacak ve 6.1 inçlik bir modelle birlikte alüminyum gövdeye sahip olduğu söylenirken, başka bir 6.1 inçlik model ve 6.7 inçlik bir model (iPhone 12 Pro) ve Pro Max) paslanmaz çelik kullandıkları söyleniyor.

Bir rapor ayrıca, ekran altı parmak izi tarayıcısının tamamen Face ID’nin yerine önerildiği, ancak bunun gerçekleşmediği görünüyor.

iPhone 12 Tasarım Detayları

Kuo açıklamasında, metal çerçevenin iPhone 4’ün çerçevesine daha çok benzediğini ve mevcut modellerde olduğu gibi kavisli olmayacağını belirtti. Ayrıca sadece bir çentik azaltma veya kaldırma işleminden daha fazlasını elde edebileceğimizin açıklamasını yaptı. Ayrıca tasarımın genel olarak mevcut iPhone modellerinden “önemli ölçüde” farklı olacağını belirtiyor.

Gerçekten de, Bloomberg ile konuşan kaynaklar benzer olduğunu iddia ediyor, ancak iPad Pro’nun tasarımı ile karşılaştırmalar yapıyor ve iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’in düz paslanmaz çelik kenarlara, daha keskin yuvarlatılmış köşelere ve düz ekranlara sahip olacağını söylüyor. Ayrıca dört söylenti modelinde daha küçük çentikleri işaret ediliyor.

Daha sonra, başka bir sızıntı, tasarımların kamera düzenindeki ve boyutlarındaki bazı farklılıklar dışında aslında aynı kaldığını gösteriyor. Bu sızıntıya dayanarak, 5.4 inç iPhone yaklaşık 131 mm boyunda, 6.1 inç 147 mm civarında ve 6.7 inç model 158 mm iPhone 11 Pro Max’den biraz daha uzun olabilir.

Bununla birlikte, iPhone 11 Pro Max’in 8,1 mm kalınlığında olduğu anlaşılıyor.

Her halükarda, Kuo’nun üstündeki sızıntı, bir uçuş süresi sensörü ekleyen iPhone 12 Pro sürümleri, bir telefoto lens ekleyen bütçe amiral gemisi ve 5G için seri çapında destek gibi nihayetinde birçok söylenti trendini doğruladı.

Apple’ın bir sonraki telefonlarını bir ekran içi parmak izi tarayıcısıyla donattığı da söylendiğinden, sadece ekrana yerleştirilmiş kamera da olmayabilir.

iphone 12 tasarımı özellikleri çıkış tarihi ne zaman modeli
iphone çentiği (çentik (telefonun ön yüzünde yukarıda olan siyah bölüm, yüz okuma ve ön kamera bölümü)

Bununla birlikte, kamera gerçekten ekrandaysa, tüm Face ID sensörlerine sahip olmak mümkün olmayabilir, bu yüzden Apple’ın bu kadar ileri gideceğine ikna olmadık, ancak bu parmak izi tarayıcısı Face ID’nin yerini alacak olabilir.

Renklere gelince , iPhone 12’nin öncekinin orman yeşilini lacivert için düşüreceğine dair bir söylenti duyduk. Elbette elbise renkleriyle daha uyumlu bir renk tonu. Ancak standart iPhone 11’deki ‘eğlenceli’ pastel renkler ile iPhone 11 Pro ve Pro Max’deki daha klas tonlar arasındaki ayrım gibi, mavinin daha düşük fiyatlı modele geldiğini göremeyebiliriz.

iPhone 12 ekranı

Bir veya daha fazla 2020 iPhone modeli, 60Hz’den 120Hz yenileme hızına sahip olabilir. Bu, bir kereden fazla duyduğumuz bir iddiadır ve bazı telefonlarda olduğu gibi bazı telefonlarda da 60Hz’den daha yüksek yenileme hızları vardır, bu yüzden bizim için bu inanılmaz değil.

Ekran boyutları da değişebilir, saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo, iPhone 12 Pro Max’in 6.7 inç ekrana sahip olabileceğini söylüyor (iPhone 11 Pro Max’de 6,5 inçten daha yüksek) ve iPhone 12 Pro 5.45 inç ekran (iPhone 11 Pro’da 5.8 inç’ten küçük).

Standart iPhone 12’nin görünüşte 6.1 inçte kalacağını, ancak LCD’den OLED’e yükseltileceğini ekliyor. Bu bir kereden fazla duyduğumuz bir iddia ve her iki 2020 iPhone’un da OLED ekrana sahip olacağı anlamına geliyor.

Başka bir kaynak genel olarak kabul etti, ancak iPhone 12 Pro’da 5,4 inç ekran beklediğini söyledi. Ayrıca iki Pro modelinin iPhone 11 Pro serisinde kullanılan ekranlardan daha ince ve daha ucuz bir OLED formu kullanacağını söylediler. Bu daha düşük fiyatlar anlamına gelebilir, ancak buna güvenmeyiz.

iphone 12 tasarımı özellikleri çıkış tarihi ne zaman modeli
iphone 11 Pro max kenar tasarımı (esim kaynağı: Apple)

Başka yerlerde de benzer boyutlarda bir seçim duyduk, ancak Apple Eylül ayında dört yeni model açıklayacağını biliyoruz. Bir analiste göre Apple, 6.7 inçlik bir telefon, 5.4 inçlik bir telefon ve iki 6.1 inçlik telefon ile iphone 12 2020 serilerini başlatacak.

iPhone 12 Ekran Detayları

Daha fazla ayrıntıya girmezler, ancak bu iddia doğru ise, 6.1 inç boyutunda hem üst uç hem de biraz daha düşük uç modeli olacağını gösterir.

Ve belki de, bu sefer dört modelin hepsinin OLED ekranlara ve 5G’ye sahip olacağını ekleyen saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo, ancak 6.1 inçlik modellerden biri 5.4 inçlik kamerada iki arka kamera, diğer iki modelde ise üç kamera olacağını belirtti.

Jon Prosser (başka bir sızıntı) tüm bunlara katılıyor (bir şekilde belirtilmeyen OLED dışında), ancak iki üst uç modelin üç kamera lensinin yanı sıra bir LiDAR tarayıcıya sahip olacağını da ekliyor.

En azından bazı iPhone 12 modellerinde iPhone 11 lerden, daha ince, daha ucuz ve daha enerji tasarruflu ekranlar olabilir. Bu da telefonların kendilerinin daha ince olmasına ve şarjlar arasında daha uzun süre kalmasına izin verebilir.

Yeni iPhone 12 teknik özellikleri

Bir başka büyük değişiklik, iPhone 12 için yaygın olarak söylentileri olan 5G bağlantı teknolojisinin entegre edilmesi olabilir. Kuo, her üç modelin de 5G’yi destekleyeceğini düşünüyor. Birden fazla kaynağın önerdiği ve diğer bazı telefonların zaten 5G’yi desteklediği göz önüne alındığında, bunlardan en az birinin tam olarak olmasını bekliyoruz.

Bu, hem özel yapım 5G anteni , hem de yeni iPhone 12 içindeki 5nm A14 Bionic işlemci tarafından desteklenebilir. Ortalama tüketici için bu, daha uzun pil ömrüne ve her zamankinden daha fazla güce sahip bir iPhone demektir. Yeni IPhone pil ömrünün uzatılması için gerekli özelilk eklenirse, bu, şu anda Apple’da gördüğümüz iphone modelleri için en etkileyici özellik olurdu.

Ayrıca bazı analistlere göre iphone RAM’inin, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max lerde 6GB olacağı ve standart iPhone 12 nin 4GB ile sınırlı olacağı belirtiliyor.

A14 Biyonik işlemcisi, 2020’deki neredeyse tüm Android amiral gemilerinde bulabileceğiniz işlemci olan Snapdragon 865’in önünde olan tek çekirdekli yonga seti olduğundan, de büyük bir etki yaratmaya hazır görünüyor.

Ayrıca iPhone 12, içeriği en az 20-30Gbps hızında paylaşmasına izin verebilecek yeni 802.11ay özelliğini de destekleyebilir. Yani her anlamda bu telefonun hızlı olması muhtemel.

Yeni iPhone 12 kamera

Yeni iphone 12, lazerle güçlendirilmiş bir 3D kamerayı, kamera özellikleri arasına dahil ederek kamera özelliklerinde bir yükseltme yapması söz konusu olabilir. Bu arkada olacak ve sadece bir söylenti lazerlerden bahsederken, diğeri de derinlik algılayan bir snapper’den ve bir 3D algılamadan bahsediliyor. Bu özelliklerin doğru olup olmadığını bekleyip göreceğiz.

Ayrıca iPhone 12 Pro’da dört arka lensi gösteren sızdırılmış bir taslak gördük. Bu çizimin iOS 14’ün bir yapısından geldiği ve birçok kaynak tarafından desteklendiği varsayılıyor.

yeni iphone 12 tasarımı özellikleri çıkış tarihi ne zaman modeli
iPhone 12 kamera

Lenslerden üçü, iPhone 11 Pro’dakiler gibi görünüyor, ancak yeni dördüncü lens, iPad Pro 2020’de bulunan LiDAR tarayıcısına benziyor. Bu, mesafeleri ve dolayısıyla derinliği doğru bir şekilde değerlendirebilir, bu nedenle yukarıdaki söylentilerle uyumludur ve artırılmış gerçeklik ve Portre modunun iyileştirilmesine izin verecektir.

O zamandan beri iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’e (üç lensle birlikte) dahil olan bir LiDAR tarayıcının özel bir sözünü duyduk, ancak temel iPhone 12’nin iki kamera lensi ve LiDAR tarayıcısı olmadığı söyleniyor. Bu iddialar birden fazla kaynak tarafından yapılmıştır .

iPhone 12 Kamera Detayları

Başka bir yerde, bir kaynak iPhone 12’nin önceki birkaç sürümdeki 12MP snapper üzerinde 64MP ana kameraya sahip olabileceğini ve bunun büyük bir yükseltme olacağını söylüyor. Bu sızıntı ayrıca telefonun gece modu çekimini destekleyen birden fazla merceğe sahip olacağını ve ultra geniş snapper’ın özel bir makro moduna sahip olabileceğini gösteriyor.

Fast Company’nin bir başka raporu, telefonun üretimine yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre aynı özelliklerin geliştirilmekte olduğunu söylüyor. Bu söylentinin kaynaklarından biri, iki üst modelin bunu üçlü lensli bir kamerayla birlikte alacağını iddia ederken, iki alt uçtaki ise 3D algılama olmadan çift lensli bir kamera alacağını dile getiriyor.

Başka yerlerde, üst uç iPhone 12’nin (muhtemelen iPhone 12 Pro Max), kamera titremesine karşı koymak için sensörün hareket etmesine izin veren ‘sensör kaydırma’ adı verilen yeni bir görüntü sabitleme teknolojisi alacağını duyduk .

yeni iphone 12 tasarımı özellikleri çıkış tarihi ne zaman modeli
Apple iPhone 11 Pro Max kamera görüntüsü

Yakın tarihli bir AB kararı ile, Avrupa’da gelecekteki iPhone’ların Lightning kablolarını kullanamaması gibi bir durum doğurabilir. Bu, Apple’ı gelecekteki telefonlardaki konektörü USB-C’ye değiştirmeye zorlayabilir ve henüz iPhone 12 için durumun bu olup olmayacağı belli değil.

Çinli yayın organı Caifa’dan çıkan bir başka haber de Apple ve diğer üreticilerin, yakında GaN güç adaptörleri kullanabileceğini gösteriyor. Bunlar şu anda Xiaomi tarafından kullanılıyor ve Xioami telefonlarının 65 watt’a kadar hızlı şarj olabilmesine olanak sağlıyor.

Bunun iPhone 12’de veya bu konuda gelecekteki herhangi bir iPhone’da piyasaya sürüleceğinin tabiki de garantisi yok. Tabii ki, iPhone 12 de yeni bir yazılım, yani iOS 14 kullanacak ve henüz bu konuda fazla bir şey bilmesek de, bir sızıntıya göre, iPadOS’tan ilham alan yeni bir uygulama değiştirme ekranına sahip olabileceğini gösteriyor.

Yeni iphone 12’yi beklemeli miyim?

Eylül 2020 lansman tarihi sabit kalırsa, iPhone 12 çıkış tarihine hala 5 ay gibi bir süre var. Bu nedenle önümüzdeki birkaç gün, hafta veya aylarda yeni bir iPhone’a ihtiyacınız varsa muhtemelen iPhone 11 serisini düşünmelisiniz.

Daha fazla oku:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu