Grafik Tasarıminceleme
Trend

12 En iyi iPad çizim ve tasarım uygulaması

İşte Affinity Designer, Procreate, Adobe Fresco ve daha fazlasını içeren en iyi iPad çizim ve tasarım uygulaması için, uzman seçimlerimizi bu yayınımızda bulabilirsiniz.

Tamamlanmış bir resim veya sanat eseri oluşturmak ya da taslak bir çizim yapmak istiyorsanız, burada sizin için doğru sanat uygulamasını bulacaksınız.

iPad ‘de çizim ve boyama için önde gelen tüm uygulamaların en son sürümlerini sizin için inceledik. Bu özellikteki tüm uygulamalar Apple’ın 2018 9,7 inç iPad ‘inde çalışmaktadır. Ancak performans iPad Pro modellerinde olduğu kadar iyi olmayacaktır. Aksi belirtilmediği sürece hepsinin en son Pro ve kalemli modelleriyle uyumlu olması gerekir.

Sizin için favori iPad uygulamalarımızı keşfetmek, nereden başlayacağınıza karar vermenize yardımcı olmak için okumaya devam edin. Ve bize hangi uygulamayı beğendinizi yorum kısmında belirtmeyi unutmayın.

1. Procreate 4.3

ipad çizim ve tasarım uygulamaları
ipad için Procreate 4.3, sanatınızı mükemmellik seviyesine taşıyacak gibi duruyor

iPad çizim ve tasarım uygulamaları sıralamamızda en popüler olan Savage Interactive ‘den Procreate ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca Apple Tasarım Ödülünü kazanmıştır. Ve Sam Gilbey ve Pete Fowler da dahil olmak üzere birçok Dijital Sanatçı tarafından kullanılmaktadır.

Şimdi sürüm 4.3’te, Procreate nihayet çerçevesine metin ekledi ve sanatçılara yalnızca düzenlenebilir tipografi değil, aynı zamanda en sevdikleri fontların mükemmel türlerini bulmak için Procreate’e sürükleyip bırakma şansı verdi.

2019 güncellemesine ek olarak, yeni dışa aktarma seçenekleri gibi kullanıcılar da artık katmanları PNG görüntüleriyle dolu bir klasör, çok sayfalı bir PDF veya hatta bir animasyonlu GIF olarak dışa aktarabiliyor. Yıl sonuna doğru çıkan Procreate 5’e dikkat edin çok daha fazla özellik ile birlikte geliyor. Versiyon 5 özelliklerini keşfetmek için takip de kalın.

2. Affinity Designer

ipad çizim ve tasarım uygulamaları
ipad için Affinity Designer

Affinity Designer ‘ı, Tobias Hall ‘ın yakın tarihli bir incelemesiyle bugüne kadar en iyi vektör sanat ve tasarım uygulaması olarak gördük. Tobias Affinity Designer için inanılmaz bir uygulama olduğunu düşünüyor. Bizde incelememiz sonucu iPad çizim ve tasarım uygulaması listemizde 2. sıranın bu uygulamaya yakışacağını düşündük.

Geliştiricileri Serif tarafından “iPad için Adobe Illustrator” olarak faturalandırılan uygulama, Apple Kaleminin tüm yeteneklerini destekliyor, böylece ne kadar baskı uyguladığınız ve kalemi nasıl eğeceğinize destek vererek çizim yapabilir, boyayabilir ve düzenleyebilirsiniz. Standart çoklu dokunma hareketleri, tut ve sürükle, yakınlaştırma işlevleri ile birlikte çalışma şeklinizi hızlandırmak için özel hareketler içerir. Bunlar; birden fazla nesneyi seçmek için parmaklarınızı kullanmaktan tutunda, onları gruplamak için Katmanlar panelinde katman kullanmaya kadar değişir.

iPad için Affinity Designer, yalnızca Adobe Illustrator kullanıcılarına hitap etmiyor. Aynı zamanda kontrol etmek için Sketch ‘i kullanan dijital tasarımcıların, yeniden kullanılabilen öğelere hızlı erişim sağlayan semboller paneliyle de dikkat çekiyor.

En son 1.7 güncellemesi ile birlikte, herhangi bir izometrik düzlemde doğrudan çalışmanıza ya da tek bir tıklatmayla var olan elemanları düzlemde tutmanıza olanak tanıyan yeni izometrik özellikleri de ilave edildi.

Bu arada vektör şekilleri, farklı nitelikleri bir araya getirme ve birlikte nasıl harmanlandıklarını kontrol etme özgürlüğü ile sınırsız sayıda kontur ve dolguya sahiptir. Ayrıca son olarak ok uçları, strok paneline de eklenmiştir.

3. Adobe Fresco

ipad çizim ve tasarım uygulamaları
Adobe Fresco Photoshop veya Illustrator ‘ün ortak özelliklerini almış bir seçenektir.

Photoshop veya Illustrator ‘ün tercih edilen araç olduğu yerlerde, Fresco, iki muhteşem uygulama arasına oturan, hem vektör hem de yeni çizim özellikleriyle birlikte çalışma seçeneği sunan, harika bir uygulama.

Aynı zamanda iPad kullanıcı pazarına yönelik olup, Fresco’nun bu ilk sürümü yalnızca Apple tablet için bir uygulama olarak kullanılabilir. Adobe şu anda iPad için bir Photoshop uygulaması üzerinde çalışırken, Fresco doğal olarak kompozisyona çalışmalarına odaklanacaktır.

Kullanıcı Arayüzü, Photoshop benzetilmiştir. Dosyalar Photoshop ‘a kolayca aktarılabilir (ancak freemium sürümünün kullanıcıları yüksek çözünürlükte dışa aktaramaz).

Bu arada Fresco ‘nun USP ‘si, AI ile aşılanmış, Kyle Webster tarafından tasarlanmış sulu boya fırçaları kullanır. Apple kalemi, Fresco ile sorunsuz şekilde çalışır. Sulu boyalarınızın derinliği doğal olarak ne kadar baskı uyguladığınıza göre değişkenlik göstererek eserinizi ustaca hazırlamanıza olanak tanır.

Adobe Fresco, Creative Cloud üyeliği olan herkes için hemen indirilip kullanılabilir durumdadır. Tam CC sürümüyle aynı özelliklerin çoğunu içeren, ancak çeşitli özelliklere ve araçlara sınırlı erişime sahip olan, freemium indirmede ‘satın almadan önce dene’ seçeneğinde de sunulmuştur.

Şimdi ve 31 Aralık 2019 tarihleri arasında, Adobe Fresco’nun bağımsız sürümünü satın alan herkesin ilk altı ayını ücretsiz olarak alacağını unutmayın. Promosyon, müşteri satın alımını başlattığında, 31 Aralık’ta yapıldığı sürece başlar. Kullanıcının altı aylık tanıtım süresi sona erdiğinde, kullanıcıdan aylık ücret alınır; Adobe Fresco’nun serbest sürümünün bu kısa vadeli promosyonun dışında olduğunu ve süresiz olarak kullanıma devam edeceğini unutmayın.

4. Artstudio Pro

ipad çizim ve tasarım uygulamaları
Artstudio Pro Aylık bir ödeme planı yok

Artstudio çıkalı birkaç yıl oldu ve Rune Fisker ’ın Twitter’daki eserleri paylaştığında radarımıza girdi. iPad çizim ve tasarım uygulaması listemizde 4. sırada yer almakta.

Bir sonraki bölümde düşünceleri hakkında daha fazla bilgi veriyoruz, ancak uygulamanın hem MacOS hem de iOS için tasarlandığını ve bir abonelik gerektirmediğini söyleyebiliriz.

Sürüm 2.1.3 olarak güncellemesi yalnızca bu Mart ayında yapıldı. Güncellemede; Gerçek Tam Ekran Modu, yeni bir Pürüzsüzleştirme aracı, Freehand, çizim modu ve favori tercihlerinizi kaydetmek için hızlı bir menü ekledi.

Sevdiğimiz şeylerden biri, dosyalarınız için iCloud senkronizasyonuna sahip olmasıdır, böylece iPad ‘de çiziminize başlayabilir ve ardından Mac ‘inizde ve telefonunuzda devam edebilirsiniz.

5. Clip Studio Paint

ipad çizim ve tasarım uygulamaları
Clip Studio Paint ‘i ücretsiz olarak deneyebilirsiniz

Manga sanatçılarına yönelik olmasına rağmen, Clip Studio Paint, her tür illüstratör için çok yönlü.

Çizimler, çizgi romanlar ve animasyonlar için hepsi bir arada bir uygulama, iPad ‘de 6 ay boyunca ücretsiz olarak geliyor (ancak yalnızca Expert aboneliğine kaydolduysanız).

Kısa süre önce 1.8.6 sürümü çıktı; bu, 3D modeller için doğrudan fotoğraflardan pozlar çıkarmanıza olanak tanır. Sadece bir resim içe aktarın veya çalışması için iPad’inizin kamerasıyla bir tane çekin.

Ayrıca gerçekçi suluboya ve guaj boyama güncellemesinde bazı yeni fırçalar var. Buda Clip Studio’da manga ve anime’den daha fazlası olduğunu gösteriyor.

6. Autodesk Sketchbook

ipad çizim ve tasarım uygulamaları
Autodesk Sketchbook devamlı geliştirilen bir uygulama olarak göze batıyor

Autodesk, hem mobil hem de masaüstü uygulamalar için Sketchbook’un tam sürümünü ücretsiz olarak verdiğini açıkladı. Şirket, başarılı bir profesyonel araç olan Sketchbook’u geliştirmeye devam edeceğini de açıkladı.

Özellikler arasında iPad’inizin kamerasını kullanarak kağıt çizimleri hızlıca tarama özelliği de bulunmaktadır. Boyamak isteyenler için özelleştirilebilir 190 ‘dan fazla fırça barınmaktadır. Daha geometrik formlarda çalışanlar, bir eksen etrafına çizilen çizgileri kopyalamak için Cetvel, Elips ve Radyal Simetri aletleri gibi araçlardan çok memnun kalacaklardır.

7. ipad için Affinity Photo

ipad çizim ve tasarım uygulamaları
Affinity Photo ile fotoğraflarınıza renk verin

Serif ‘in iPad için Affinity Fotoğrafı, bu listedeki diğer çizim uygulamalarına göre daha pahalıdır, ancak fiyatına eş değer bir performans sergilemektedir. Aynı zamanda masaüstü yazılımıyla karşılaştırıldığında, fiyat etiketi çok ucuzdur.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu öncelikle bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Ancak masaüstü sürümünde olduğu gibi, Apple kalem üzerinden basınç, açı, eğim ve hız kontrolü sağlayan 120 ‘nin üzerinde özelleştirilebilir fırça içeren bir dizi dijital boyama aracı içerir.

iPad ‘in temel gücü için Affinity Photo, dokunaklı ve kalem bazlı olan ara yüzü sayesinde 2017 Yılında “en iyi Apple uygulaması” başarısını kazanmıştır.

Dokunma kontrolü, UI, geliştirilmiş fırça yönetimi ve çoklu katmanların anında dışa aktarılmasına olanak tanıyan Export özelliği de dahil olmak üzere uygulama devamlı yenilikler ile güncellenmektedir.

8. Comic Draw

ipad çizim ve tasarım uygulamaları
Comic Draw ile çizgi roman oluşturmak çok eğlenceli olabilir

Plasq tarafından oluşturulan Comic Draw, özellikle çizgi roman sanatçıların uygulama içinde tüm çizgi roman hikayesini oluşturması amacıyla tasarlandı. Konsept çizimlerden renk ve yazıya kadar tüm detaylar bu uygulama ile oluşturulabilir.

Uygulama, orijinal fikirler için dijital bir eskiz defteri ve ayrıca konseptlerinizi bitirmek için çeşitli fırçalarla renklendirme özelliklerine sahiptir. Sayfanıza farklı paneller yerleştirin ve çizimlerinizi oluşturmak için katmanları kullanın.

Çizgi roman, kitap ve hatta grafik romanı oluşturmak için istediğiniz kadar sayfa ekleyin. Ayrıca, Comic Draw ’ın farklı yazı karakterlerinden, balonlardan ve tasarım araçlarından oluşan yazı takımı ile kelimeler ekleyin.

Son çizgi romandan memnun olduğunuzda, onu Comic Connect uygulaması ile paylaşın ve diğer yetenekleri inceleyin. Hem Comic Draw hem de Comic Connect iOS 9.1 ve daha üstünü destekler ve Comic Draw 64-bit özellikli bir iPad gerektirir.

Comic Draw ve Comic Connect’i 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilir ve 19.99 $ karşılığında tam sürüme yükseltme yapabilirsiniz. En son iPad Pro ve Apple Pencil ‘ı desteklemediğini unutmayın.

9. Graphic

ipad çizim ve tasarım uygulamaları
Graphic ‘in güçlü kalem araçları sayesinde sanat eseriniz farklı bir boyut kazanabilir

Graphic Apple Kalem ile iPad Pro üzerinde özgürce çalışan, sanatçılar için tasarlanmış profesyonel bir grafik tasarım ve illüstrasyon uygulamasıdır. Daha önceki sahibi Autodesk idi, yeni sahibi olan Picta güncellemeler için daha fazla çaba gösteriyor gibi görünüyor.

Uygulama, özelleştirilmiş şekiller için güçlü kalem aracını kullanarak karmaşık vektör tabanlı PDF ve SVG dosyaları oluşturmanıza olanak tanır, eğer tercih ederseniz de basit çizimler de yapabilirsiniz.

Bu uygulama, gölgeler, parıltı, çoklu vuruşlar ve dolgular gibi katman efektleri, ayrıca tuval ölçeği, cetveller ve birimlerle kesin boyutlar yaratır. Sıvı çizimi ve eskiz için klasik fırça ve kalem araçlarını da kullanabilirsiniz.

10. Pixelmator

ipad çizim ve tasarım uygulamaları
Pixelmator bir resim editöründen çok daha fazlasını içerisinde barındırıyor

Pixelmator bir fotoğraf editörü olabilir, ancak aynı zamanda resim ve grafik tasarım özellikleri ile birlikte dikkat çekiyor.

Çizim ve boyama yaparken, 90 ‘dan fazla fırça (çift dokulu fırçalar dahil), suluboya ve piksel fırça arasından seçim yapabilirsiniz.

Pixelmator iOS, iPad için düzenli olarak güncellenmedi, çünkü arkasındaki şirket Mac, Pixelmator Pro için olan masaüstü yazılımına daha fazla odaklandı, ancak son aylarda en son Pro ve Kurşun Kalem için güncellemeler ile dikkat çektiği söylenebilir.

11. Adobe Photoshop Sketch

ipad çizim ve tasarım uygulamaları
Adobe Photoshop Sketch

Adobe Photoshop Sketch, sanatçılara grafit kalem, tükenmez kalem, harmanlama işaretleri ve silginin yanı sıra akrilik ve pastel içeren fırçalar dahil olmak üzere tanıdık Photoshop çizim araçlarını sunar. Daha önce Adobe Capture CC ‘de kaydedilen fırçalar da kullanılabilir.

Fırça ve silgi arasında geçiş yapmak isteyen herkes için iyi haber şu ki; en son sürümü, çift dokunma özelliğini Apple Kurşun Kaleminiz ile özelleştirmenize olanak tanır.

Photoshop Sketch ücretsizdir; ancak yarattıklarınızı Photoshop ile paylaşabilmeniz için ücretli bir Creative Cloud aboneliğinin bir parçası olarak kullanılması üzerine tasarlanmıştır.

12. Adobe Illustrator Draw

ipad çizim ve tasarım uygulamaları

iPad çizim ve tasarım uygulaması listemizde en son tanıtacağımız ürün Adobe Illustrator Draw dır.

Deneyimi daha kolay ve verimliliği arttırmak için parmaklarınızın ucunda çok sayıda kullanışlı araçla Illustrator Draw ile vektör sanatını başarılı şekilde oluşturabilirsiniz. Adobe Capture CC’yi uygulamanın içinden başlatın, yeni bir şekil oluşturun ve Çizim tuvalinizde görünmesini sağlayın. Masaüstünüzde çalışmak üzere tasarımlarınızı doğrudan Illustrator uygulamasına da gönderebilirsiniz.

İnce ayrıntıları uygulamak ve araç çubuğu ve fırçalarını özelleştirmek için 64x’e kadar yakınlaştırabilirsiniz.

Touch Slide dijital cetvel sayesinde mükemmel çizgiler ve eğriler oluşturabilirsiniz. İzleme ve kolaj için Creative Cloud ürünü dahil olmak üzere birden fazla kaynaktan görüntüler de ekleyebileceksiniz.

Photoshop Sketch’de olduğu gibi, Illustrator Draw’ı indirmek ücretsizdir. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi tam bir Creative Cloud aboneliği ile en iyi şekilde çalışması için tasarlanmıştır.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu