DonanımGrafik Tasarım

Grafik Tasarımcıları için 16 Temel Araç | 2019

Grafik Tasarımcıları ve 3D dijital sanat ile uğraşan herkesin bu yıl sahip olması gereken yazılım ve donanım rehberimiz.

Bu satın alma rehberi, bu yıl içinde daha akıllıca ve daha yaratıcı şekilde çalışmanız için gereken temel grafik tasarım araçlarını sunar. İster grafik tasarımdaki ilk adımlarınızı atıyor olun, isterseniz mevcut yaratıcı kitinizi yükseltmek ve genişletmek isteyen deneyimli bir profesyonel olun ama rehberimize mutlaka bir göz atın.

Tabi ki, iyi bir tasarımcı olmak en gelişmiş donanıma veya yazılıma sahip olmaktan ibaret değildir: fikirler ve uygulamalar, yeni ekipmanlardan çok daha önemlidir. Ancak, her zaman karşılayabileceğiniz en iyi kit için yatırım yapmaya değer.

Ürünleri burada dört bölüme ayırdık: donanım (iş istasyonlarından ilave depolamaya kadar her şeyi kapsayan); yaratıcı yazılım; yaratıcı araçlar (eskiz defteri ve Pantone kitapları düşünün); ve ev ofis malzemeleridir. Ayrıca temel grafik tasarım kitapları listemizi 3DDoMotion içerisinde bulabilirsiniz.

İşte grafik tasarımcıları için gereken 12 grafik tasarım aracı..

Grafik Tasarımcıları

01. Dizüstü Bilgisayarı

MacBook Pro

Dokunmatik Çubuklu MacBook Pro (2018)

Vega grafikli MacBook Pro

İşlemci: Intel Core i7-i9 | Grafik: 4 GB GDDR5 belleğe sahip Radeon Pro 555X-Radeon Pro 560 | Ekran: 15 inç 1920×1200 IPS ekran | Depolama: 256-4TB SSD | Bellek: 16-32GB RAM | Bağlantı Noktaları: 4 x Thunderbolt 3, 1 x kulaklık jakı | Boyutlar: 349 (w) x 240 (d) x 15.5 (h) mm | Ağırlık: 1.83kg

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Son derece güçlü
Dokunmatik Kalem Çubuk Photoshop ile çalışır
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Pahalı
Sınırlı bağlantı noktaları

Apple’ın en yeni MacBook Pro güncellemesi pahalı olabilir, ancak yaratıcı profesyoneller olan grafik tasarımcıları ‘nın cennete ulaşabilmesi, bu bilgisayara sahip olmasına bağlıdır.

Apple, sekiz nesil Coffee Lake işlemcilerini Touch Bar modelleriyle birlikte en yeni MacBook Pro’ya bıraktı ve şimdi 15 inçlik modellerde 32GB’a kadar DDR4 RAM içeriyor. Ve para sorun değilse, yüksek kaliteli 15 inçlik modellerde isteğe bağlı yeni Radeon Pro Vega 16 ve 20 grafik kartlarının kullanılabilirsiniz. Ayrıca farlı tasarım performansına sahip tasarımcıların video düzenleme ve 3D modelleme gibi zorlu görevlerin üstesinden gelmesini sağlar.

Bunun dışında, Apple süper hızlı SSD’leri ve daha sağlam bir klavyeyi bir araya getirdi, ayrıca bu dizüstü bilgisayar, Microsoft’un Surface Book 2’sinden daha ince ve daha hafif kalmayı başardı. Sadece kullanmak için dört adet USB-C portunuz olduğunu unutmamanızda gerekir. Bu nedenle, bir Ethernet kablosu veya eski donanım takmak istiyorsanız iyi bir yuvaya veya adaptöre ihtiyacınız olacaktır.

02. Grafik tasarımcıları için Masaüstü Bilgisayarı

Microsoft Surface Stüdyo 2

Microsoft Surface Studio 2

Grafik tasarımcıları için harika bir Windows PC

CPU: Intel Core i7 | Grafik: Nvidia GeForce GTX 1060-1070 | RAM: 16GB-32GB | Depolama: 1 TB veya 2 TB SSD

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Parlak ekran
Büyük performans iyileştirmeleri
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Çok pahalı

Surface Studio, iki yıl önce çıktığında, büyük 28 inçlik dokunmatik dönen ekranı, haklı olarak en beğenilen bilgisayar ünvanını aldı. İlham veren tasarımı, yaratıcı öğelerinin bir anıt gibi neredeyse düz durmasını ve yüzey kalemi ile tasarım yapılmasını sağladı. Tek sorun, Microsoft’un dizüstü bilgisayar içerik sınıfı ile desteklenen aynı masaüstü sınıfı bir iş istasyonu sunmasıydı.

Orijinal modelin en iyi bitlerini koruyan ve dahili özellikleri önemli ölçüde yükselterek geliştiren Surface Studio 2’nin gelmesi sayesinde durum artık değişti. Studio 2, daha güçlü bir işlemciye ve daha hızlı bir grafiğe sahipken, hibrit sabit sürücü uygun katı hal depolamasıyla değiştirildi. Ne yazık ki bu da her zamankinden daha pahalı hale getir miş oldu. Ancak bu donanımdan başka, dijital sanatçıların daha uygun bir yaratıcı çalışma alanı bulması hala olası değil.

Ayrıca bakınız: Grafik Tasarımcıları İçin 2019 Yılının En İyi Bilgisayarları

03. Monitör Kalibratörü

Monitör Kalibratörü

X-Rite i1 Ekranı PRO

Grafik tasarımcıları ve Profesyoneller için en iyi kalibratör

Ayarlar: Sınırsız | Dizüstü ve masaüstü: Evet, artı projektörler | Bağlayıcı: USB

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Farklı ekranlarda aynı profili yeniden kullan
Renk Seçenekleri Palet Çantası
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Yok

En fazla seçeneğe sahip kalibratör arıyorsanız, X-Rite i1 Display PRO beat den daha iyisini bulamazsınız. Özel profillerinizi aynı bilgisayarda veya aynı ağda bulunan çeşitli ekranlarda kullanmanızı sağlar. Çalışma ortamınızdaki ortam ışığını bile analiz eder, böylece monitörünüzü en iyi sonuçlar için ayarlayabilirsiniz.

Başka yerlerde, X-Rite Flare Correct teknolojisi, ekran parlamalarının neden olduğu kontrast oranlarını azaltmak için ekran profillerini ölçebilir ve ayarlayabilir, video editörleri de dahil edilen video renk standartlarından yararlanabilir.

04. Güvenilir Sabit Disk Sürücü

Güvenilir Sabit Disk Sürücüsü

LaCie Porsche Design Harici Sabit Sürücü (4TB)

Hem USB-C hem de USB 3.0 bağlantısı sunar

Kapasite: 4TB | Arabirim: USB 3.0 ve USB-C

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Geniş kapasite
Hızlı veri transfer
Çift bağlantı

Bilgisayarınız çöktüğünde ya da sabit sürücünüz yanıt vermediğinde tüm verilerinizi kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Buda yaratmak için günleriniz hatta aylarınız hatta ve hatta yıllarınızı verdiğiniz çalışmaların bir anda uçup gitmesine neden olabilir. Bu durum özellikle grafik tasarımcıları için yolun sonu olabilir. Bu oldukça riskli bir durum. Bu yüzden çalışmalarınız yedeğini, harici bir hard diske alsanız da aldığınız hard disk ne kadar güvenilir ve ne kadar yıllara meydan okuyabilir tartışılır. İşte tam bu noktada yardımımıza Lacie Porsche Design Harici Sabit sürücü koşuyor. Yedeklemenin manuel olarak ya da MacOS’taki Time Machine gibi otomatik çözümleri kullanmanın önemini de ayrıca anlayacaksınız.

Piyasada İşinize yarayacak çok sayıda büyük harici sabit sürücü ve yarıiletken sürücü var, ancak hepsinde LaCie’nin Porsche Design Mobile sürücüsü olarak geleceğe yönelik bir bağlantı yok. En yeni bilgisayarlara bağlanmak için bir USB-C bağlantı noktasına sahiptir ve ayrıca geriye dönük uyumluluk için kutuda bir USB-C – USB 3.0 adaptör kablosu içerir.

5 GB / sn hızlı aktarım hızlarıyla LaCie, süper hızlı bir zamanda tamamen şifreli yedeklemeler yapabilir. 84mm x 128mm x 21 mm ölçülerinde ve 315 gram ağırlığında olan şık, tammen alüminyum kasa aynı zamanda oldukça rahat taşınabilir, bu minik canavara 4 TB’a kadar veri depolayabiliyorsunuz.

05. Grafik Tablet ve Ekran Kalemi

iPad Pro

iPad Pro ve Apple Kalemi (2018)

Yaratıcı tabletin yeni bir cinsi siz grafik tasarımcıları için.

CPU: A12X Biyonik | RAM: 6GB | Ekran: 11-inç 1668 x 2338 | Depolama: 64GB – 1TB | Bağlantı Noktaları: 1x USB-C | Boyut: 247.6 x 178.5 x 5.9mm | Ağırlık: 468g

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Harika çizim deneyimi
Çok yönlü tasarım aracı aracı
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Masaüstü uygulamaları çalıştırılamıyor

Wacom, bir zamanlar endüstri standardı grafik tabletlerde tekel oluşturdu, ancak bunun aksine iPad Pro ve Apple Pencil, özel bir çizim donanımına ihtiyaç duyumadan hızlıca kullanılan araçlar haline geldi. Eskiz deneyimi sadece birinci sınıf tasarım aracı olması ile birlikte, iPad Pro başka birçok görevi de yerine getiriyor.

Apple’ın en yeni 11 inç ve 12,9 inç iPad Pro modelleri, şirketin amiral gemisi akıllı telefonlarının ince çerçeveli tasarımını modelini benimsemiştir. Her iki tablette de, bir ana düğme yerine Yüz Kimliği kimlik doğrulaması yapılmasını sağlayan (ayrıca bir çentik yok) entegre TrueDepth kamerayla donatılmıştır.

Ama hepsi bu kadar değil. Apple’ın A12X Bionic işlemcisi sayesinde, bu modeller aynı zamanda çok hızlı, birçok bilgisayarı geride bırakacak hızlara ulaşabiliyorlar. Ek olarak, Apple, 4K / 5K ekranlar, kameralar ve daha fazlası dahil olmak üzere bir çok cihaz ile bağlantı kurmasını sağlayan Lightning Port’u USB-C ile değiştirmeyi öngörmüştür.

Orijinalden daha küçük ve daha hafif olan yeni Apple Pencil ile tabletinizi eşleştirdiğinizde mükemmel bir evlilik kurmuş olacaksınız. Apple, Lightning konnektörünü manyetik bir fonksiyon ile değiştirdi, bu nedenle Kalem şimdi eşleştirme, şarj etme ve saklama için akıllıca yeni bir iPad Pro’nun üstüne oturtuluyor. Dahası, örneğin hızlı bir şekilde iki kez dokunarak uygulama araçları arasında geçiş yapmanıza izin veren jest desteği de eklendi.

Bununla birlikte, ihtiyacınız olan araçlar elbette uygulamanıza bağlıdır. Bu nedenle, kişisel ihtiyaç listenizde özel, üst düzey bir grafik tablet varsa, bir Wacom Intuos veya daha yüksek kaliteli bir Wacom Mobile Studio Pro yu tercih de edebilirsiniz.

06. Grafik Tasarımcıları için Üst Seviye Akıllı Telefon

Google Pixsel 3

Google Pixel 3

Akıllı telefondaki en iyi kamera

Ekran: 5.5-inç FHD + Ekran | İşlemci: Snapdragon 845 | Bellek: 4GB RAM | Depolama: 64GB / 128GB | Fotoğraf Makinesi: 12.2MP | İşletim Sistemi: Android Pastası | Bağlanabilirlik: USB-C

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Şaşırtıcı kamera
Büyük bir değer
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Biyometrik konular

En son yaratıcı verimlilik araçlarını kullanmak, fotoğraf çekmek, uygulama veya web sitesi tasarımlarını test etmek için iyi bir akıllı telefon şarttır. Grafik tasarımcıları için piyasadaki en seksi akıllı telefon olmayabilir (Bu konuda, Apple’ın iPhone XS’inin eline kimse su dökemez), ancak arkasındaki o muhteşem 12.2 megapiksel kamerası olduğundan, Google’ın Pixel’inin üçüncü yinelemesi en iyisi. Yalnızca bu nedenle, mobil cihazınızda çok fazla fotoğraf çekme eğilimindeyseniz, Pixel 3 e yükseltme sebeplerinizden birtanesi bu olabilir.

Şaşırtıcı bir şekilde, telefonda ikincil bir mercek yok, ama görüntü işlemenin çoğu yazılım tabanlı olduğu ve çok zor görüntü problemlerini güçlü yazılımı sayesinde çözebildiği için, gerçekten de ikinci bir merceğe ihtiyaç duymuyor. Portre modu çekimleri sinir bozucu bir şekilde kaliteli, normal fotoğraflar da, benzer şekilde kaliteli şekilde detayları ön plana çıkartıyor. Ve sonra neredeyse hiç ışığı olmayan sahnelerde yeni gece görüşü sayesinde parlaklığı artıran özel bir düşük ışık modu mevcut.

Pixel 3’ün OLED ekranı fotoğraflarınızı doğal ve güzel bir şekilde görüntülerken, kabının altındaki optimize edilmiş donanım Android tabanlı arayüzde gezinmeyi sorunsuz ve gecikmesiz bir deneyim haline getiriyor. Go-to Android özelliği olan bu yaratıcı cihazdan, ilham alınanileceğini söylememiz yeterli.

07. Grafik Tasarımcıları için Stüdyo kamera

Grafik Tasarımcıları kon D3500

Nikon D3500

En ucuz DSLR fotoğraf makinesi

Sensör: APS-C CMOS | Çözünürlük: 24.78MP | Objektif: Nikon F yuvası (DX) | Vizör: Optik | Ekran türü: 3,0 inç ekran, 921,000 nokta | Maksimum sürekli çekim hızı: 5fps | Filmler: 1080p | Kullanıcı seviyesi: Başlangıç

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
İyi görüntü kalitesi
Kapsamlı rehber modu
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Dokunmatik ekran yo

Ondan önceki D3400 gibi Nikon D3500 de basit bir kontrol düzenine sahip ve acemi fotoğrafçının parmak uçlarına inanılmaz miktarda güç ve esneklik kazandırıyor.

Sensör, kaliteli fotoğraflar çekmek için mükemmel bir temeldir ve iyi bir lens kitiyle bir araya getirildiğinde fotoğraflarınızın görselliğini ve kalitesini inanaılmaz şekilde daha da yükseltir. Ayrıca, 1,550 atış pil ömrü, endişelenmeden çekim yapmaya devam edebileceğiniz anlamına gelir.

4K video yakalama ve dokunmatik ekran, işlevselliğinden yoksun olabilir, ancak D3500 o kadar çok şey yapıyor ki bu eksiklikleri görmezden gelmenizi sağlıyor. Müşterileriniz için modern görüntüler çekmeye ihtiyacınız varsa, portfolyonuz için fiziksel çalışmaları belgelemeniz gerekiyorsa, referans ve moodboardlar için oldukça iyi fotoğraflar çekmek istiyorsanız ve kalite arıyorsanız, bunların hepsini içerisinde barındıran yatırım yapmaya değer bir kameradır.

Ayrıca şunu okuyun: Yaratıcı Çalışmalar için 2019’un En iyi Kameraları

08. Yüksek Çözünürlüklü Monitör

LG 34WK95U 34 inç

LG 34WK95U 34 inç 5K2K UltraWide Thunderbolt 3 Ekran

Grafik tasarımcıları çözünürlük çıtasını her zaman arttırmak zorundadır.

Ekran: UltraWide Nano IPS | Çözünürlük: 5K2K WUHD (5120 x 2160) | Bağlantı: Thunderbolt 3 | Renk: HDR% 98’i DCI-P3

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Thunderbolt 3
IPS paneli
Ortam ışığı sensörü
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
5K Doğru değil

Bu Thunderbolt 3 ekran monitör gerçek bir 5K ekran olmayabilir (yalnızca yatay x ekseni üzerinde 5K çözünürlüğe sahip), ancak 4K veya daha düşük çözünürlüklü bir ekrandan alabilceğiniz maksimum performansı sayesinde son derece yükseltmeye değer bir donanım olarak önerebiliriz.

LG 34WK95U, kristal berraklığında nano IPS paneline ve 5120 x 2160 doğal çözünürlüğe ve geniş 21: 9 en boy oranına sahiptir. Ayrıca DCI-P3 renk alanının yüzde 98’ini kapladığı için (geniş dijital) gelişmiş renk desteği sunar. Film endüstrisi standartlarını yakalayan 450 nit azami parlaklığıda beraberinde sunuyor.

Grafik Tasarımcıları

Bütçenize En Uygun En İyi Yazılımlar

09. Adobe Creative Cloud

Grafik Tasarımcıları
Adobe’nin Creative Cloud’u tasarım profesyonelleri için endüstri standardıdır.

Adobe’nin Creative Cloud’u tasarım profesyonelleri için bir endüstri standardıdır. Creative Cloud bünyesinde bulunan yazılmların çeşitliliği ve derinliği rakipsizdir. Ama tabi ki de bir bedeli var. Bireysel tasarımcı olarak, tüm creative cloud süit’in fiyatları yıllık olarak ödenirse, bireysel kullanıcılar için aylık 282 TL, öğrenci ve öğretmenler içinse 106 Tl lik bir bedele kiralanabilir. Üniversite ve işletmeler içinde farklı paketler mevcut. Şayet bu işlerden para kazanıyorsanız bu bedellerin çok göze batmayacağı kesin.

Adobe Creative Cloud un suit versiyonuna sahipseniz Photoshop , Illustrator , InDesign , After Effects ve daha fazlasını yüklleyebiliyorsunuz. Gerçekten çok disiplinli çalışmak ve düzenli olarak bir iş akışını diğer tasarımcılarla paylaşmak istiyorsanız, bu pakete sahip olmanız gerekir. Ancak, çalışmanız tamamen vektör tasarımı ve fotoğraf düzenleme üzerine ise daha uygun paketleride tercih edebilirsiniz.

Affinity Designer ve Affinity Photo , Serif’in mükemmel araçlarıdır. Hatta bazı alanlarda Photoshop ve Illustrator’ün önüne bile geçebilir. Ve ücretsiz güncelleme ile her biri yaklaşık 350 TL tutarındadır. Mükemmel dosya uyumluluğu, Photoshop ve Illustrator kullanıcılarıyla da ortak çalışabileceğiniz anlamına gelir.

Sanat eserlerine daha özgün ve portre hissi vermek isteyen sanatçılar için de Corel Painter 2019 (149$), değerli bir yatırımdır.

Grafik tasarımcıları için kullanmaları gereken birkaç yazılım hizmeti daha:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu