Grafik Tasarıminceleme

Photoshop CC 2019 da Hangi Özellikler Var?

Photoshop cc 2019 özelinde Adobe, iş akışını en üst düzeye çıkarmak ve kullanım kolaylığını artırmak için bir dizi güncelleştirme ile birlikte Adobe Photoshop cc 2019 ‘u yayınladı. Ancak bu güncelemeler ile birlikte, zirvede kalma zorluğunuda aşmış gibi görünmüyor.

Photoshop CC 2019
BİZİM KARARIMIZ 
Photoshop’un en son güncellemesi olan cc 2019, iş akışına yardımcı olmak için iyileştirmelerin yanı sıra bir dizi yeni özellik sunar. Photoshop etrafındaki en iyi fotoğraf düzenleme araçlarından biri olma özelliği taşımasada, kullanıcı çokluğunun fazla olması sebebi ile zirvede kalır. Ancak, abonelik modelinin 2019’da zirvede ki liderliğini sürdürebilmesi için ele alınması gerekiyor.
+ Özellikleri
Canlı Karışım Modları
İçeriğe Uygun araçlar
– Özellikleri
Subs modeli herkes için kullanılabilir değil
Oransal Ölçeklendirme değişikliği

Ekim 2018’de, Adobe, Photoshop CC için bir dizi yeni özellik içeren Creative Cloud paketinin en son sürümünü açıkladı. Geliştirilmiş bir içerik farkındalık aracından, canlı karışım modlarına ve tartışmalı bir ölçekleme özelliğine kadar bir çok şeyi içerisinde barındırmaktadır. (Photoshop’un en yeni sürümüyle ilgileniyor musunuz? Photoshop 2020 incelememize bakın).

Photoshop 29 yıl önce dünyada piyasaya sürüldüğünden beri, birçok sanatçı ve tasarımcı için go-to-make aracı ve bununla birlikte hali ile bir beklenti oluşuyor. En son güncelleme olan Photoshop CC 2019 (sürüm 20), öncelikle programın kullanılabilirliğini arttırmayı ve iş akışı verimliliğini artırmayı hedefleyen küçük ve yeni özellikler de sunmaktadır. Ancak, tüm yeni özellikler hoş bir değişiklik olmamakla birlikte bu özelliklerin ne olduğuna daha sonra tekrar deyineceğiz.

Peki Photoshop CC 2019’daki yenilikler neler? En ilginç yeni özelliklere bir göz atalım …

Geliştirilmiş İçeriğe Uygun Dolgu Aracı ( Content-Aware Fill tool )

Photoshop cc 2019
Photoshop’un yeni içerik bilinçli dolgu aracı ( Content-Aware Fill tool ), Adobe’nin Sensei teknolojisiyle desteklenen ve CC’deki birçok güncellemeden biridir.

İçeriğe uygun dolgu aracı, her bütçeye duyarlı yaratıcı öğesi özelliğine sahip olmayabilir, ancak yine de çoğu kişi tarafından kullanılan bir araçtır. Adobe’nin yapay zeka teknolojisi olan Sensei tarafından desteklenen bu araç, bu yılki güncellemenin bir parçası olarak büyük gelişmeler kaydeden bir araç olarak ön plana çıkmaktadır.

Bu özellik için yeni bir bağımsız çalışma alanı, sonuçların kalitesini en üst düzeye çıkarmak için kesintisiz bir düzenleme deneyimi elde etmenizi sağlar. En kullanışlı eklentilerden biri, katmanlar panelinizde değişiklikleri ve sonuçları yeni bir katmana kaydetme yeteneğidir.

Belge penceresi ekranında, Adobe, örnekleme alanını görüntünün üzerine bindirme maskesi olarak göstererek, tam olarak ne düzenlemekte olduğunuzu bilmenizi sağlayan bir dizi kontrol eklemiştir. Örnekleme ve doldurma alanını değiştirmek için geleneksel araçlar panelindeki araçları kullanmaya devam ederken, istediğiniz sonucu elde etmek için doldurma ayarlarını, örnekleme seçeneklerini ve çıktı ayarlarını belirlemek için İçeriğe Uygun Dolgu panelini de ( Content-Aware Fill panel ) kullanabilirsiniz.

Adobe ekibinin, CC koleksiyonlarındaki en son güncellemeler için odaklandığı görülüyor. Tekerleği yeniden icat etmiyorlar ancak tekerleği her zamankinden daha iyi hale getirmeye çalışıyorlar.

Canlı Karışım Modu Önizlemesi (Live Blend Mode preview)

Bu, yeni özelliklerin en önemli olanı değil ancak yaratıcı topluma hoş bir güncelleme olarak gelen bir özelliktir.

Photoshop CC 2019, katmanlar panelinizin üstündeki aşağı açılır menüde üzerlerinde gezerken karıştırma modlarını anında önizlemenizi sağlar. Bu, daha deneyimli Photoshop kullanıcılarını etkilemeyebilir, ancak yazılımı kullanmaya yani başlayanlar ve başlayacak olanlar için bu güncelleme, işlerin çok daha hızlı şekilde ilerlemesini sağlar. Ayrıca, çeşitli harmanlama modları arasındaki ince farkları anında görebildiğiniz için, daha büyük bir öğrenme deneyimide sizi bekliyor olacaktır.

Photoshop cc 2019 ‘da Maskeleme Kolaylaştı

Photoshop cc 2019
Photoshop maskeleme

InDesign CC’de mevcut bir bir özelliği yansıtırken , görüntüleri çerçevelere yerleştirerek kolayca maskeleyebilirsiniz. Çerçeve Aracını ( K ) kullanarak, görüntüler için yer tutucu olarak davranan bir dikdörtgen veya dairesel çerçeve oluşturabilirsiniz. İstediğiniz herhangi bir şekli veya metni de resim çerçevelerine dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmak için, sadece bir çerçeve oluşturun ve mevcut bir görüntüyü içine sürükleyin. Görüntü otomatik olarak çerçeveye girer ve InDesign’da olduğu gibi, resmin içindeki görüntüyü ölçekleme seçeneği ve çerçevenin içindeki görüntünün boyutunu belirtmek için işaretler verilir.

Bu, mevcut bir Adobe uygulamasından aktarılan oldukça küçük bir güncelleme olsa da, Adobe’nin CC18’deki değişken tür güncellemesinde olduğu gibi Photoshop’un tür ve düzen yeteneklerini denemek ve geliştirmek için adım attığını görmek güzel. Aynı zamanda Adobe’nin, Sketch gibi programları kullanan dijital olarak anlayışlı yaratıcı öğelerini geri kazanmaya çalıştığının bir göstergesi.

Sadece Yap Özellikleri ( Just Do It features )

Bu küçük ancak çok önemli güncellemeler hakkında çok fazla vızıltı var. Bu ‘Just Do It’ güncellemeleri hiç şüphesiz iş akışının hızını on kat artırır, çünkü birçok yaratıcı öğe bunları sıkça kullanır.

Sadece cmd + Z tuşlarına basarak birçok kez geri alma olanağınız olacak. Hatırlarsanız, Adobe Max 2018’de sunulduğunda yankılanan bir tezahürat almış olan haberlerden idi.

Bir Başka Just Do It Yeni Auto-Commit özelliğidir. Önceden, bir metin yazmak istiyorsanız, ekranın en üstüne gitmeniz ve bir düzenleme yaptığınızda onay işaretine basmanız gerekiyordu, ki bununla yüzleşelim, çok sinir bozucuydu. Bu şimdi düzeltildi ve değişikliği onaylamak için ekrandaki herhangi bir yeri tıklamanız yeterli.

Orantılı Ölçeklendirme

Yorum yapmaya değer son güncelleme en tartışmalı değişikliklerden biri Shift ölçeklendirme işlevi için bir güncelleme. Önceki sürümlerde, orantılı olarak ölçeklemek için Shift tuşunu basılı tutmanız gerekirdi, Adobe artık tersine çevirdi, yani orantılı olarak ölçeklemek için herhangi bir kısayola basmanız gerekmez, ancak değişken ölçeklendirmeyi etkinleştirmek istiyorsanız Shift tuşunu basılı tutmanız gerekir.

Bu mantıklı gelse de, benim gibi pek çok kullanıcı, piyasaya sürülmesinden bu yana Photoshop kullanıyor ve bu özelliğini gerçekten iş akışını engelleyen sinir bozucu bir değişiklik olarak görebilir.

Photoshop CC 2019’daki diğer önemli özellikler

 • Kullanılabilirlik iyileştirmeleri
 • Simetri modu
 • Renk tekerleği iyileştirmeleri
 • Ana ekran iyileştirmeleri
 • Geliştirilmiş uygulama içi öğrenme
 • Tecrübe Olarak Daha İyi import özelliği
 • Lightroom fotoğraflarına erişim
 • Nesneler arasındaki boşluğun ayarlanması
 • Sayısal değerler gerektiren alanlara basit matematik işlemlerin yazımı
 • Uzun katman adlarının kullanımı
 • Font ve Font Benzerliği ile Japonca fontları eklenmesi
 • UI boyut tercihi nin değiştirilebilir olmas

Sistem gereksinimleri

Mac os işletim sistemi

 • 64-bit çok çekirdekli Intel işlemci
 • macOS v10.12 – v10.14
 • 4 GB RAM (8 GB önerilir)
 • Uygulama yüklemek için 6,5 GB kullanılabilir sabit disk alanı; isteğe bağlı tüm içeriği indirmek için ek 2,5 GB (büyük küçük harf duyarlı dosya sistemi kullanan bir birime veya çıkarılabilir flash depolama aygıtlarına yükleyemezsiniz)
 • 1280 x 800 ekran çözünürlüğü (% 100 ölçek faktöründe)
 • DVD-ROM sürücüsü (DVD’den yükleme için)
 • Ürün etkinleştirme ve içerik indirme için İnternet bağlantısı gerekir

, Windows

 • SSE2 destekli 1.6GHz veya daha hızlı işlemci
 • Microsoft Windows 7 Service Pack 1, Windows 8.1 veya Windows ile birlikte
 • 10 (önerilir); Yalnızca 64 bit sürümler (32 bit desteklenmez)
 • 4 GB RAM (8 GB önerilir)
 • Uygulamaları yüklemek için 5,2 GB kullanılabilir sabit disk alanı; isteğe bağlı tüm içeriği indirmek için ek 2,4 GB
 • 1280 x 800 ekran çözünürlüğü (% 100 ölçek faktöründe)
 • Microsoft DirectX 9 veya 10 uyumlu ekran sürücüsü
 • DVD-ROM sürücüsü (DVD’den yükleme için)
 • Ürün etkinleştirme ve içerik indirme için İnternet bağlantısı gerekir

Peki Photoshop CC 2019 ne kadar iyi?

Son Creative Cloud sürümlerindeki her güncelleme gibi, sürüm 20 de kademeli iyileştirme ile ilgilidir. Photoshop CC 2019 güçlü bir görüntü işleme paketidir ve yeni özellikler uygulama içinde daha verimli bir çalışma alanı oluşturmanıza yardımcı olur. Just Do It özellikleri ve özellikle canlı karışım modları, üretim açısından çok kullanışlı olacak.

Bununla birlikte, yeni özellikler bir bütün olarak “vay” faktöründen yoksundur ve Adobe’nin genel abonelik planı ile ilgili olarak, birden fazla uygulamaya maliyet ve genel erişim söz konusu olduğunda hala sorunlar yaşanmaktadır. Bu günlerde, yaratıcı öğelerinin, her zamankinden daha fazla, programlar arasında geçiş yapması ve yüksek düzeyde uyarlanabilir olması gerekir, ancak Adobe yalnızca tek bir uygulama aboneliğine veya tam ana pakete izin verdiği için hoş bir durum olmaktan çıkmaktadır.

Yaptığınız çalışmalar yada işiniz yalnızca bağımsız bir fotoğraf düzenleme uygulaması gerektiriyorsa, Affinity Photo gibi rakip yazılımlar uygulanabilir ve düşük maliyetli bir seçenek sunar.

Ancak, düzenli olarak işbirliğine dayalı bir iş akışının bir parçası olarak çalışan bir stüdyoysanız (stüdyoda veya evde) ya da çok sayıda başka Adobe uygulaması kullanıyorsanız ve aralarında atlamak için düzenli bir deneyimin tadını çıkarırsanız, Photoshop faydalı olabilir. Elbette sadece hayal gücünüz ve yeteneğinizle sınırlı bir yatırımdır.

KARARIMIZ
10 ÜZERİNDEN 7


İlginizi Çekebilecek Yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu