Grafik TasarımKariyer
Trend

Dijital İllüstrasyon Nedir? Ne için kullanılır?

Sanatsal yeteneklerinizi kariyere dönüştürmeyi mi düşünüyorsunuz? Dijital illüstrasyon, çeşitli iş beklentileri ile heyecan verici, ödüllendirici ve çok yönlü bir alandır. Bu kılavuzda nasıl Dijital illüstratör olunacağını, temel iş sorumluluklarını ve maaş beklentilerini açıklıyoruz.

Bunun, sizin için bir kariyer yolu olup olmadığını görmek için okumaya devam edin!

Ayrıca saatlerce süren çalışmalarınızı daha kısa zamanda yapmak için En iyi ücretsiz 66 Photoshop Actions kılavuzumuza bakmayı unutmayın.

Önerilen Video

2D Animasyon Yapma ve iş fırsatı yakalama | 3DMADMAX

Dijital İllüstrasyon Nedir?

Dijital illüstrasyon Nedir? Ne için kullanılır?
Dijital illüstrasyon – Savaş Yolu Operasyonu (Resim Kaynak: Eric Wilkerson)

Dijital illüstrasyon, bir hikayeyi anlatan, bir duygu veya ruh hali taşıyan, bir anlatı görüntüsünün yaratılmasıdır.

Geleneksel resimler kağıt veya tuval üzerine, suluboya gibi yöntemler kullanılarak oluşturulurken, dijital resimler Adobe Photoshop gibi bir yazılım kullanılarak yapılır.

Photoshop yeteneklerinizi geliştirmek için Photoshop dersi: Photoshop’ta gelişmiş kompozisyon teknikleri nasıl kullanılır? ile ilgili bölümümüze bakabilirsiniz.

Bir İllüstratör Ne Yapar?

Dijital illüstrasyon Nedir? Ne için kullanılır?
Shuri Kitap Kapağı Sanatı Eric Wilkerson

Digital İllüstratör’ün görevi, bir ürünün satılmasına veya bir mesajın iletilmesine yardımcı olmak amacıyla, genellikle bir müşteri için (örn. Yayıncı, film / oyun stüdyosu, reklam ajansı v.b.) orijinal bir resim oluşturmaktır.

Süreç genellikle bir müşteri yada işverenden yaratıcı bir özet almayı, araştırma yapmayı ve referans materyalleri toplamayı, ilk geçişi oluşturmayı ve teslim etmeyi, müşteri notlarına (varsa) göre görüntüyü gerektiği gibi ayarlamayı ve bitmiş resmi teslim etmeyi içerir.

İllüstratör’lar için aralarından seçim yapabileceğiniz çok farklı kariyer yolları vardır. Ayrıca, serbest, sözleşmeli veya şirket içinde çalışma seçeneği de var (örneğin, bir video oyun stüdyosunda veya oyuncak şirketinde).

İşte içinde çalışabilecekleri niş alanların bazı örnekleri:

 • Film: Bir film stüdyosu, bir kahraman ve kötü adam arasındaki bir savaşı tasvir etmesini veya seyircinin belirli duyguları hissetmesi için görüntüler isteyebilir (üzgün, mutlu, korkmuş vb.).
 • Video Oyunları: Bir sanatçıdan, oyunun görsel yönünü ortaya çıkarmak için bir sahne yaratması istenebilir.
 • Yayıncılık: Bir yayıncı, müşterinin ilgisini çekmek ve ürünü satmaya yardımcı olmak için kitap kapağı veya ticaret kartı resmi talep edebilir.
 • Reklamcılık: Bir reklam ajansı, bir reklam filmi, bir etkinlik veya ürünün reklamını yapmak için poster tasarımları isteyebilir.

Ayrıca oyun nasıl yapılır, oyun geliştirme hakkında ki tüm süreci öğrenmek için Oyun nasıl yapılır? Tüm oyun geliştirme süreçleri hakkında ki bölümümüze bakabilirsiniz.

Çizim ve İllüstrasyon Arasındaki Fark Nedir?

Çizim, sanatın temellerini ifade eder. Bir sanatçının örneklerini çizmeden önce nasıl çizileceğini bilmesi gerekir.

Sanatınızı eksiksiz yaratbilmek için en iyi grafik yani çizim tabletine sahip olmanız gerekir. O yüzden En iyi Çizim Tableti bölümümüze bakmayı unutmayın.

İllüstrasyon, Konsept Sanatından Neden Farklıdır?

Dijital illüstrasyon Nedir? Ne için kullanılır?
Call of Duty: Black Ops 4 (resim Kaynağı: Eric Wilkerson)

Konsept sanatı, karakterin veya çevrenin neye benzeyebileceğinin fikridir. Bir hikayeyi anlatmak için tüm bu unsurları tek bir görüntüye koyduğunuzda örnek olarak gösterilebilir.

Çok fazla çakışma var, ancak ikisi oldukça farklı. Örneğin, konsept sanatı bir Marvel kahramanının kostümünün veya silahının önü ve arkası olabilir. İllüstrasyon ise bir kahramanı ve kötü adamı bir hikayede anlatmak için tek bir görüntüde bir araya getirmek olarak tanımlayabiliriz.

İllüstrasyon ve Güzel Sanatlar Arasındaki Fark Nedir?

Güzel Sanatlar ilgilendiklerini alır ve birisinin ona cevap vereceğini umarak bir sanat eseri oluşturur, oysa illüstrasyonlar genellikle bir ürünü veya mesajı tanıtmak için oluşturulur. Örneğin, bir illüstratör, bir oyuncak satmaya yardımcı olacak ambalajlar tasarımları oluşturmak veya kitap raflarında öne çıkmak için göz alıcı bir kitap kapağı resmi oluşturmak üzere görevlendirilebilir.

Farklı Dijital İllüstrasyon Türleri Nelerdir?

İllüstrasyon, yaşamın birçok alanında kullanılır! Bir sanatçı aşağıdaki sıraladığımız kategoriler için sanat yaratabilir:

 • Filmler ve oyunlar
 • Görsel senaryo taslakları (film, TV şovları ve reklamlar için)
 • Araştırma makalesi
 • Kitaplar ve kitap kapakları
 • Dergiler ve posterler
 • Oyuncak tasarımları ve ambalajları
 • Moda ve kostüm tasarımı
 • Reklâm
 • Ticari Ürünler

İllüstrasyon İyi Bir Kariyer mi?

İllüstratör olarak kariyere devam etme tutkunuz, kararlılığınız ve azminiz varsa, evet.

Endüstri oldukça rekabetçi olabilir, bu yüzden bu kariyer yolunu düşünüyorsanız, becerilerinizi sürekli olarak geliştirmek ve kendinizi tanıtmak için çok çalışmanız gerekebilir.

İllüstratör Olmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

 • Sanatın temelleri hakkında sağlam bir anlayış
 • Sanatla ilgili temel bilgileri iyi bir şekilde kavramanız, çok daha iyi bir sanatçı olmanıza yardımcı olacaktır! Renk, ışık, değerler, şekil, kompozisyon ve perspektif hakkında ve kağıt veya tuval ile çalışmanın bilgisayarınızda çalışmaya nasıl dönüştüğü hakkında bilgi edinin. Kitap okuyun, çevrimiçi eğitimlere göz atın.
 • Güçlü bir hayal gücü
 • Bir filmi, oyunun veya başka bir projenin tüm yönünü bilgilendirebilecek bir resme dönüştürmeniz beklenir! Bazen çok fazla yön ve referans materyali alırsınız, diğer zamanlarda liderliği almanız ve hayal gücünüzden bütün bir anlatı görüntüsü oluşturmanız istenir. İster Artstation veya Instagram’dan ilham alıyor ister çevrimiçi yarışmalara katılıyor olun, yaratıcılığınızı geliştirmenin yollarını bulun.
 • Mükemmel iletişim becerileri
 • Bu iş, müşterilerle işbirliği yapmayı ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmayı gerektirir. Onların gereksinimlerini yorumlamanız, geri bildirimlerini gemiye almanız ve onlarla iyi bir çalışma ilişkisi kurmanız ve sürdürmeniz gerekir. Bu yüzden Kazanmanız Gereken 7 Önemli Yumuşak Beceri ile ilgili bölümümüze bakın.
 • Profesyonellik
 • Müşterileriniz terminlere uymanız ve hatasız yüksek kaliteli işler sunmanız için size güveniyor. Detaylara iyi dikkat etmek, güven ilişkisi kurmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca çalışmalarınızda size yardımcı olacak Tasarımcılar için En iyi 13 iPad Uygulaması bölümümüze bakmayı unutmayın.

En iyi Dijital Çizim Araçları Nelerdir?

Photoshop, Dijital illüstratör’lar için endüstri standardı yazılımdır. Diğer popüler araçlar Clip Studio, Corel Painter ve Procreate’dir.

Diğer uygulamalar için 12 En iyi iPad çizim ve tasarım uygulaması bölümümüze bakmayı unutmayın.

Bir reklam ajansından veya oyun stüdyosundan bir iş alırsanız, büyük olasılıkla üzerinde Photoshop bulunan bir bilgisayara kurulacaksınız.

Özetle önemli olan şey, hangi aracı kullanırsanız kullanın, temel sanat ilkelerini kullanarak bir anlatı görüntüsü oluşturabilmektir. Ancak zaman içinde Photoshop’u bazı işlemler için (ölçekleme veya renk değiştirme gibi) açmanız gerekebilir.

Bilinmesi gereken diğer iyi araçlar arasında Adobe Acrobat, MS Word, Google Dokümanlar gibi yaygın masaüstü uygulamaları yer alır. Reklam metninizi veya işle ilgili talimatlarınızı PDF veya office dosyalarında barındırabilirsiniz. Sözleşmeler ve faturalar gibi şeyler için nasıl PDF oluşturacağınızı da bilmelisiniz. PDF’lerin e-postayla gönderilmesi sırasında bozulma olasılığı daha düşüktür.

Bunun için Grafik Tasarımcıları için 16 Temel Araç ile ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Bazı insanlar illüstratör olmak için Adobe Illustrator’ı öğrenmeleri gerekip gerekmediğini sorar. Bu vektör tabanlı çizim yazılımının, çözünürlük kaybetmeden ölçeklenmesi gereken yazı tipleri ve resimlerle ilgilenen Grafik Tasarımcılar tarafından daha yaygın olarak kullanıldığını bilmek gerekir.

Adobe Illustrator’da yapılan resimler genellikle ambalaj tasarımı için yapılır. Örneğin, Walmart veya Toys r Us gibi mağazalarda ölçeklendirilmesi gereken afişler, balonlar, tabelalar vb. tasarımsal çalışmalar ihtiyaç duyan işler vardır. Vektör sanatı çok eşsiz bir görünüme sahiptir ve farklı bir zihniyet gerektirir. Yapmak istediğiniz bu tür bir işse, bir oyuncak şirketi veya reklam ajansı için şirket içinde bir iş bulabilirsiniz.

İllüstratör Olmanın İpuçları

1. Sanatın temellerini öğrenin

Harika bir Illüstrator olmak için sanatın temellerini öğrenmeniz gerekiyor. Başlangıçtan başlayın ve çevrimiçi dijital illüstrasyon eğitimlerini izleyerek, sanat kitapları okuyarak veya bir ders alarak sağlam bir sanat temeli oluşturun.

2. Uygulama

Dijital illüstrasyonu, kariyeriniz yapmaya karar verirseniz, düzenli çalışma saatlerinizi belirlemeniz gerekir. En iyi sanatçılar bile oldukları konumda kalmak için çalışma saatlerini uyguluyorlar. Yeni dijital illüstrasyon tekniklerini deneyin, farklı araçlarla deneyin ve çalışmanızı mükemmelleştirmeye devam edin.

3. Portföy oluşturun

Sadece en iyi çalışmanızla güçlü bir portföy oluşturun. Kendi web sitenize veya Rookies veya Artstation gibi bir platforma koyun ve insanların nerede bulacağını bilmesi için portföy bağlantınızın sosyal medya ve CV’nizde olduğundan emin olun. İşinizin kalitesiyle tutarlı olun ve portföyünüzde yer alacak daha fazla işi ekleyin. Yeni iş oluşturduğunuzda da portföyünüze eklemeye devam edin.

4. Araştırma

Çalışmak istediğiniz şirketleri araştırın ve yapmak istediğiniz şeyleri yapan şirketlere iş başvurusunda bulunun. Oyunlar için bilim kurgu sanatı oluşturmak istiyorsanız, ancak otomobiller için dokular üreten bir yarış arabası oyun stüdyosuna başvurup iş bulursanız, bundan zevk almayacaksınız.

5. Kendini Tanıtma

Görülmek istiyorsan, kendini oraya koymalısın. En iyi parçalarınızı online platformlarda paylaşın ve sosyal medya profillerinizin portföyünüzün bağlantısıyla güncel olduğundan emin olun. İnsanlara iş için uygun olduğunuzu bildirin.

Daha fazlası ve detayları için Tasarım İş Görüşmesi için 20 En İyi İpucu bölümümüze bakmayı unutmayın.

6.Ağ

Bir sonraki fırsatın nereden geleceğini asla bilemezsiniz. Aileniz ve arkadaşlarınızla ne yapmak istediğiniz ve endüstride beynini seçebileceğiniz birini tanıyıp tanımadıkları hakkında konuşun. LinkedIn üzerinden ağ; çevrimiçi illüstrasyon gruplarına katılın; ve yerel etkinlikleri veya buluşmaları bulabilirsiniz. Bazı etkinlikler, konuşmalarından sonra sorularınızı cevaplayacak sektörden konuk konuşmacıları davet eder. Bunu bir fırsata dönüştürün.

Daha fazlası için aşağıda ki videomuzu izleyin.

Dijital Illüstrator Ne Kadar Kazanır?

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Digital Illustrator için yıllık ortalama 68.813 $ maaş ödenir. Digital Illustrator maaşları, deneyime, konuma, müşterinin büyüklüğüne ve nişe bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Reklam ajansı işleri açık ara en yüksek ücrettir. Bir Illustrator, bir haftada 5 basamaklı bir kazanç elde edebilir.

Yayıncılık endüstrisinde, bir Illustrator, yayıncının türüne ve deneyimlerine bağlı olarak illüstrasyon başına 250 ile 10.000 ABD Doları arasında kazanabilir. Disney gibi büyük bir müşteri bir örnek için 4.000 dolar ödeyebilir. Ancak bir çocuk kitabı için sanatçı, sözleşmeye bağlı olarak yaptığı sanatsal çalışmalarının bedelini ve ilave olarak telif ücreti (kitap satışlarının yüzdesi) için ödeme alabilir.

Bir oyun stüdyosunda bu pozisyon için maaş genellikle 50.000 $ ve üstü başlar.

Sözleşmeli işler için müşteri genellikle belirli bir işin fiyatını belirler. İllüstrasyon türündeki serbest işleri, yapmak istediğiniz illüstrasyon türüne, ne kadar iyi olduğunuza ve ne kadar süredir yaptığınıza bağlı olarak değişir.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu