Grafik TasarımNasıl Yapılır
Trend

Photoshop dersi: Photoshop’ta gelişmiş kompozisyon teknikleri nasıl kullanılır?

8. Adım

Şimdi dalları daha ilginç hale getirmek için bazı detaylar eklememiz gerekiyor. Modelin elbisesinde zaten inciler var, bu yüzden bunları çiçeklerde kullanacağız.

Proje dosyalarından Pearl.jpg ‘yi açın ve Eliptical Marquee aracıyla (daire olan) (M) inciyi seçin. Ana dosyaya kopyalayıp yapıştırın ve daha parlak bir iç ışıma (Inner Glow) katman stili kullanarak, Blend mode’un opaklık değerini 72 yaparak, rengi #d9f1fd ve boyutunu 46 olarak ayarlıyoruz. Katmanlar panelinde katmanı sağ tıklatın ve Rasterleştir’i ( Rasterize Layer Style’i ) seçin. Katman Stili böylece efekt yeniden boyutlandırdığınızda sedef ile orantılı kalır.

Photoshop dersi Photoshop da gelişmiş - kompozisyon teknikleri nasıl kullanılır

İnciyi birkaç kez Ctrl + J ile çoğaltın, ardından her birini yeniden boyutlandırın ve dallara yerleştirin. Birkaç tanesini yukarı doğru koyun, böylece havada asılı duruyormuş gibi görünürler.

9. Adım

Photoshop dersi

Parçaya organik bir his vermek istiyoruz. Bu sanat eserinin doğal görünümünü destekleyecek bir şey. Bunu yapmak için, bir kağıt üzerine eskiz yaparak, Illustrator’da bir vektör olarak oluşturabilirsiniz. Daha sonra bunu kopyalayıp Photoshop ‘a akıllı bir nesne olarak yapıştırın. Orijinal eskiz çizimi proje dosyaları içerisinde bulunan Silent_Spring_Drawing.jpg dir. Favori yönteminizi kullanarak benzer bir tür sizde oluşturun. Ve ana eserinize yapıştırın.

Harflere katman stilleri uygulayarak onlara derinlik kazandırabiliriz bu şekilde birazda bulutlara benzer. Yukarıda gösterilen ayarlarla birlikte Bevel ve Emboss kullanıldı. Ayrıca, renk olarak #faf2dc kullanarak bir Renk Kaplama katmanı stili uygulayın.

10. Adım

Photoshop dersi

Harfler doğru renk ve hacme sahip, ancak gölgelere ihtiyaç duyuyor. Bunları eklemek için türünüzün üstünde yeni bir katman oluşturun, ardından katmanlara göre bir seçim oluşturmak için Katmanlar panelinde yazım katmanının minik resmini Ctrl tuşunu basılı tutarak tıklayın. Gölgeleri boyamak için yumuşak kenarlı gri bir fırça,% 50 opaklık ve 30’luk bir Akış kullanın. Bu, üç boyutlu bir görünüm vermenize yardımcı olur.

11. Adım

Photoshop dersi

Artık modele Halo çizgileri verme zamanı. Yazı tipinde olduğu gibi, bunun el yapımı bir yapıya sahip olmasını istiyoruz, bu yüzden bir çizim kullanacağız.

Proje dosyalarından Circlescan.jpg dosyasını açın veya kendiniz çizin, tarayın ve kopyalayın ve ana kompozisyonunuza yapıştırın. Beyaz çizime ihtiyaç duyduğumuzdan, Image > Adjustment > Invert (Görüntü> Ayarlama> Ters Çevir (Kısayol: Ctrl + I)) resmini ters çevirin ve ardından yalnızca çizilmiş öğeleri tutmak için Screen blending mode ‘u(Ekran karıştırma modunu) kullanın. Bu beyaz çok parlak, bu yüzden bu katmanın saydamlığını %80’e düşürün.

12. Adım

Photoshop dersleri

Modelin gözünde, seramikten yapılmış gibi görünen bir maske yapmak için, önce gözünün çevresini dikkatlice çizmek için Pen Tool (Kalem aracını) (P) kullanın.

Window > Paths’a (Pencere> Yollar’a) gidin ve Ctrl tuşunu basılı tutarken, yola dayalı bir seçim yapmak için Çalışma yolu küçük resmine tıklayın. Yeni bir katman oluşturun ve beyazla doldurun (Shift + F5).

Ardından seçimi bu katmandan yükleyin, ardından model katmanını seçin ve yalnızca katmanın sadece bir bölümünü çoğaltmak için Ctrl + J tuşlarına basın. Bu bölümü, katman yığındaki beyaz katmanın üzerine taşıyın. Bu katmanı Ctrl + Shift + U ile doygun hale getirin.

Maskenin bu katman seçimini tekrar yükleyin ve Filter > Blur > Gaussian Blur (Filtre> Bulanıklaştır> Gauss Bulanıklığını 5px olarak ayarlayın.

Adjustment > Levels (Düzeyler ayarı) uygulayın ve beyaz kaydırıcıyı 198 ‘e ayarlayın. Şimdi, gerçekçi görünmesi için bazı ek gölgeler uygulamanız gerekir.

Yumuşak kenarlı bir fırça ve # 8b6952 bir renk seçin. % 40’lık bir opaklık seçin ve Multiply karıştırma moduyla gölgeleri boyayın. Bunu yapmanın en iyi yolu bir grafik tablet ve kalem kullanmaktır, ancak elinizde değilse fare ile hassas olarak yapmaya çalışın.

13. Adım

Photoshop dersleri

Modele boyayla damlayan bir eldiven vermek için, 12. Adımdaki gibi aynı işlemi uygulayın. Bu sefer damlamaların gölgelerini sıfırdan oluşturmanız gerekir. Bunları eskisi gibi aynı fırçayı kullanarak dikkatlice boyayın, ışığın parçanın geri kalan kısmından nereden geldiğine dikkat edin.

14. Adım

Photoshop dersleri
Layer > New Adjustment Layer > Curves

Atmosferik bir son dokunuş için, proje dosyalarından Texture.jpg dosyasını açın ve kopyalayıp katman yığınının en üstüne yapıştırın. Bunun için bir Yumuşak Işık karıştırma modu kullanın. Bu dokunun amacı, tüm katmanları görsel olarak bağlamaktır.

Doğru olanı bulana kadar farklı türde dokular ve harmanlama modları ile deneme yapmanın iyi bir uygulama olduğunu gördük.

Son olarak, Layer > New Adjustment Layer > Curves ‘ı (Katman> Yeni Ayarlama Katmanı> Eğriler’i) seçerek rengi rötuşlayın. Yeşil eğriyi seçin ve Output (Çıktı): 179 ve Input (Giriş): 169 olarak ayarlayın.

Umarız bu Photoshop dersi sizin yeteneklerinizi geliştirmenize faydalı bir doküman olmuştur.

Daha fazla oku:

Önceki sayfa 1 2
Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu