Grafik TasarımNasıl Yapılır
Trend

Photoshop ile yapabilecek bilmediğiniz 10 şey

Muhtemelen kaçırdığınız Photoshop ‘un 10 püf noktası ile yeteneklerinizi artırın.

Photoshop sırları

Photoshop, birçoğu bilinen özelliklerin toplamından daha büyük olan mükemmel bir örnek; bir çok aracı, ayarları ve filtreleri içerisinde barındıran bir hazine. Photoshop, kullanıcı deneyimini devamlı iyileştiren, daha geniş bir kitleye ulaşılabilir halde, düzenli güncellemelerle sürekli olarak gelişmektedir. Sonuç olarak, daha az belirgin olan yeni özelliklerden bazılarını atlamak ve güncellenmiş olanları gözden kaçırmak kolaydır.

Bu on ipucu, Photoshop CC ‘nin en yeni sürümüyle başa çıkmanıza, yeni yaratıcı ufuklar açmanıza ve iş akışınızı hızlandırmanıza yardımcı olur.

Hadi bunların neler olduğunu öğrenelim.

01. Photoshop Canlı karışım modu önizlemesi – Live blend mode preview

Karışım modlarını değiştirmek, görüntüyü dramatik bir şekilde değiştirmek için hızlı bir yoldur, ancak tam anlamıyla bir bilim olabilir, biraz tecrübeye ve çok fazla denemeye ihtiyaç duyar. Photoshop’un önceki yinelemeleri, kullanıcının, aşağı kaydırma listesini tıklatmak veya Üst Karakter (shift) +/- tuşlarını kullanarak görüntüdeki efekti görüntülemek için farklı harmanlama modları arasında geçiş yapmasını gerektiriyordu.

Ancak Photoshop CC, istenen seçeneği tıklatmadan önce, tuval üzerinde, efektin canlı bir önizlemesi için imleci, herhangi bir karışım modu seçeneğinin üzerine getirmeyi mümkün kılan karışım modu önizleme işlevi ile donatılmıştır. Ayrıca doğrudan karşılaştırma için orijinal görüntüyü gösteren, kanvasın dibinde etkilenmeyen piksellerden bir şerit bırakır.

02. Photoshop Match Font

Photoshop sırları
Yazı Tipi Eşleştirir ve seçilen benzer yazı tiplerinin listesini bulabilir

Yazı karakterlerinin büyülü dünyası sizi içine çektikden sonra, nereye giderseniz gidin onları fark edeceksiniz ( mağaza işaretleri, tren istasyonları, restoran menüleri, eski el yazmaları gibi ). Yazı Tipi Eşleştirme işlevi; Shazam’ın müzik eşleştirmesi gibi gerekenleri fontlamak, görüntüdeki metni analiz etmek ve hangi yazı tipinin kullanıldığını bulmaktır.

Görüntüdeki metni seçmek için seçim çerçevesi aracını kullanın, Yazım> Eşleme ( Type > Match Font ). Yazı Tipi’ni etkinleştirin ve teknolojinin gerisini halletmesine izin verin. Eşleme yazı tipi, seçilene benzer yazı tiplerinin bir listesini sunar ve bunları sisteminizde yüklü olanlara ayırır ve diğerlerini Typekit’ten (Adobe’nin yazı tipi kütüphanesi) indirmeye hazır hale getirir. Bu, sizden önce yapılmış bir tasarımı değiştirmenizi veya sıfırdan bir tane müşteri isteğine göre yaratmanıza olanak sağlayan iyi bir araç olacaktır.

03. İçeriğe Uygun Dolgu – Content Aware Fill

CC’ye eklenen bir diğer harika içerik de güncellenmiş Content Aware Fill’dir.

CC’nin en son sürümü, kullanıcıyı tekrar sürücü koltuğuna oturtmakta ve bu da en azından süreç üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlamaktadır. İstenmeyen içeriği seçip İçerik Duyarlı Doldur’u tıkladıktan sonra, dolguyu oluştururken görüntünün örneklenecek kısımlarını vurgulayan yeşil bir kutu sunulur. Daha sonra çıktıyı iyileştirmek için örneklenecek parçaları rafine ederek kutuya eklemek veya çıkarmak için bir fırça kullanabilirsiniz.

04. Simetri modu – Symmetry mode

Photoshop sırları
Boya Simetrisi aracı, fırça, kurşun kalem ve silgi aracıyla yansıtılmış, simetrik desenler oluşturmanıza olanak sağlar

Tasarımdaki güncel eğilimleri yansıtacak kesin araçlardan biri Boya Simetrisidir. İlk olarak Photoshop CC 2018’de tanıtılan Boya Simetrisi aracı, fırça, kurşun kalem ve silgi aracıyla yansıtılmış, simetrik desenler oluşturmanıza olanak sağlar. Radyal ve Mandala seçeneklerinin eklenmesiyle, cömert simetri modları listesi son zamanlarda geliştirilmiştir.

Ekranın üstündeki kelebek simgesine tıklayarak, aracınızı seçerek ve bir simetri düzlemi oluşturarak Boya Simetrisine erişin. Doğrudan tuvale çizim yapmak için kullanılmasının yanı sıra, bir maskeyi ortaya çıkarmak veya gizlemek için boyama yaparken de uygulanabilirler.

05. Sayı alanlarındaki matematik

Parmaklarınızın çoğu zaten kısayollara bağlıyken, hesaba katmanız gereken çok fazla şey kalmayacak. Photoshop’un yeni matematiğinin işlediği, hesap makinesine başvurmadan veya Kontrol Panelini kullanmadan temel hesaplamaları yapmayı mümkün kılan yer burasıdır. Uzun zamandır başka uygulamalarda mevcut olan ancak ne yazık ki Photoshop’ta eksik olan bir işlev. Standart matematik sembollerini kullanarak ve herhangi bir sayı alanına toplamınızı yazmak ve enter tuşuna basmak kadar basittir. Bu, tuval veya resim boyutları gibi orantılı değişiklikler yaparken büyük bir zaman tasarrufu olacaktır. Uygulamaya harika bir ek.

07. Photoshop Geri al

Yap ya da yapma, yeniden deneme var. Ekim 2018 sürümü, Düzenle> Geri Al veya ‘Command + Z’ kullanılarak gerçekleştirilen varsayılan modu “çok adımlı geri alma” haline getirildi. Geri alma adımlarının sayısını, Tercih Tablosu> Performans ( Preference Panel > Performance ) kısmından ayarlayabilirsiniz, bu işlem, bine kadar çıkabilir.

Bu kadar yararlı olduğu gibi, geri alma, beceriksiz bir seçenek olabilir, bu yüzden eylemleri tersine çevirmek ve önceki sürümlere geri dönmek için birkaç alternatif var: Geçmiş panelinde zaman yolculuğu mümkün. Dosya> Geri Döndür seçeneği ( File > Revert ), belgeyi son kaydedilen sürüme döndürür, Geçmiş Fırçası aracı ise görüntünün bölümlerini en son kaydedilen sürüme geri yüklemenizi sağlar.

08. Photoshop Toplu İşlemler – Batch

Her yıl trilyondan fazla fotoğrafın çekilmesi ve artmasıyla birlikte, toplu işlerde görüntü işleme olasılığı daha cazip bir teklif haline geldi. Photoshop, Panoramalar ve HDR oluşturmanın yanı sıra, vinyet ve gölgeler eklemek de dahil olmak üzere, Dosya> Otomatikleştir ( File > Automate ) altında bulunan bir dizi montaj çizgi stili eylemi sunar.

Gruplamanın gerçek değeri, kendi İşlemlerinizi ayarladığınızda ve kullanırken, çok sayıda görüntü üzerinde ortak düzenlemeleri yapmanızı sağlar (renk alanını değiştirme, çözünürlük veya kırpma gibi).

09. Kenarı iyileştir – Refine edge

Photoshop sırları
Kenarları İyileştir aracıyla ( Refine Edge tool ) daha belirgin çizgiler yapın

Sert, düz çizgilerin kalem aracıyla çizilmesi kolaydır, ancak birçok görüntüde kişinin kafasındaki saçlar gibi pürüzlü veya bulanık görünen daha az iyi tanımlanmış kenarlar içerir. Bununla baş etmenin hızlı ve kolay bir yöntemi Kenar Düzeltme aracıdır.

Bu, kabaca etkilemek istediğiniz alanı seçerek ve arayüzün üstündeki ‘Kenar İyileştirme’ ( “Refine Edge” ) seçeneğini tıklatarak erişilebilir. Bu, seçimden memnun kalana kadar, uygun şekilde zıt bir arka plan seçmiş olmak üzere ayarlarla uğraşmaktan ibaret bir durumdur. Ardından Tamam’ı tıklayın ve kullanım amacı için kullanın.

10. Odak alanını seçin

Photoshop’ta, seçim çerçevesi ve renk seçimi dahil olmak üzere nesneleri seçmenin birçok yolu vardır, ancak çok az kişi görüntüdeki odak alanını temel alarak bir alan seçilebileceğini fark eder. Tüm yapmanız gereken, seçimi daraltabileceğiniz ve alanları manuel olarak eklemek veya kaldırmak için bir fırça kullanabileceğiniz bir iletişim kutusu açmaktır. Bunun için Seç> Odak’ı (Select > Focus) seçmeniz yeterlidir. Seçiminizden memnun kaldığınızda, seçim, yeni katman ve katman maskesi gibi bir dizi çıktı elde edersiniz. Bu, net bir şekilde tanımlanmış netleme mesafeleri ve sığ alan derinliği olan görüntüler üzerinde iyi çalışır.

Resim görselleri: Adobe

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu