HaberlerVR-AR
Trend

Artırılmış Gerçeklik Geleceği ve Ana Akımın Kabülü

Ana akım artırılmış gerçeklik neye benziyor? Konsept videolarda ve bilim kurgu filmlerinde gördüğünüz şeylerden bahsetmiyorum. Gerçekten neye benziyor?

Bugün artırılmış gerçeklik ( AR – Augmented Reality ) alanı içinde çalışan herkese sormanız durumunda alacağınız cevap, “AR ‘nin geleceği anında gerçekleşebilir kararların olduğu yerdir” olacaktır. Ama bu sadece geçici bir durum.

AR ve VR ‘ın Ana Akım Başlangıcı

Mart ayında, Google, Facebook, Samsung ve Sony Interactive Entertainment’ı üye olarak sayan XR Derneği , AR ve VR alanındaki müşterilerin yanı sıra blockchain’in müşterilerini temsil eden büyük bir grup olan uluslararası hukuk firması Perkins Coie ile bir araya geldi. İnternet e-ticareti ve etkileşimli eğlence ile ilgili tüm firmalar ordaydı (Microsoft, Intel, Amazon, Magic Leap, T-Mobile, Apple, Lucasfilm, LG, Dell, HTC, Lockheed Martin ve diğerleri dahil). Örgütler bir araya gelerek 200 yeni kurucunun ve yöneticinin akılda kalıcı teknoloji konusundaki düşüncelerine değinen bir anket yayınladılar.

Ankete cevap verenlerin çoğunluğu (% 54), sürükleyici teknoloji için lider yatırım hedefinin eğlence, özellikle de oyun olacağına inanmaktadır. Buna karşılık, yanıt verenlerin sadece % 20’si, artan sürükleyici teknoloji yatırım faaliyetinin muhtemel faydalanıcıları olarak imalat, otomotiv, eğitim ve askeri alanları seçti.

Anket, AR ve VR’yi “sürükleyici teknolojiyi” bir bütün olarak temsil etmek için karıştırmasına rağmen (muhtemelen oyun ağırlıklı VR’ye doğru sonuçları çarpıttı), trend çizgileri daha belirgin hale geliyor. Kurumsal, en iyi AR donanım ve yazılım yürütme ve geliştirmenin “bugün” gerçekleştiği yerdir, ancak zamanla, AR kitlelere yönelecektir.

via Gfycat

BOE’nin ana AR kullanım kavramı.

Sorgulanan sürükleyici teknoloji profesyonellerinin platform seçenekleri, ana akımın geleceğe işaret eden ek göstergelerini ortaya koydu. Önde gelen platform anketi katılımcılarının geliştirdiği, yalnızca akıllı telefonlarda (şimdilik) çalışan Android’in mobil AR geliştirme ortamı olarak ARCore ‘u seçti (% 34).

Mainstream (Ana Akım) Anket Detayları

İkinci olan, Apple’ın ARKit‘i (% 20), yani iki önde gelen mobil cihaz platformu, zaten önde gelen AR iş adamlarının AR geliştirme odağının % 50’sinden fazlasını oluşturuyor.

Artırılmış gerçeklik (AR’nin) yaygın olarak benimsenmesinin önündeki en büyük engellerin ne olduğu sorulduğunda, ankete katılanlar; birincisi kullanıcı deneyimi (donanım, teknik konular), ikincisininde içerik önerileri olarak adlandırmışlardır.

Artırılmış Gerçeklik Geleceği

VR şu anda inanılmaz derecede aktif bir donanım ve yazılım yayınlama ortamı ve büyümekte olan bir VR oyun topluluğu aracılığıyla sürükleyici bilgisayar akımı halini alırken, ankete katılanların % 70’i önümüzdeki beş yıl içerisinde AR’nin zaman içindeki gelirlerinin artıracağına inanıyor.

Tüm bu numaralar, neden bu kadar çok sayıda AR içeriğinin, ileri teknoloji kulaklık seti üreticileri ve daha küçük girişimlere odaklanmak yerine, Apple’ın AR’deki bir sonraki hareketine odaklandığını daha da netleştiriyor. Donanım ve içerik, Apple’ın özellikle mobilde hakim olduğu iki alandır. Ve Apple bir kez vizyonunu başlattığında, mobil endüstrisi değişen iPhone’un piyasaya sürülmesini izleyen aynı tür kopyalama ile yeni bir Android fırsatları dalgasının yaşanabileceğini tahmin etmek mantıklı olacaktır.

Apple’ın AR ‘si ne zaman gelecek?

Apple analisti Ming-Chi Kuo, genellikle Apple’dan sonra gelenlerin güvenilir bir kaynağının üretimide olduğunu bildiklerini ileri sürüyor.

Doğruysa, Apple Watch’un aşamalı olarak nasıl ortaya çıktığını görmek faydalı olabilir. Bir Apple Watch ile ilgili en eski söylentilerden bazıları 2011’de ortaya çıktı. Dört yıl sonra, Eylül 2014’te, Tim Cook resmi bir etkinlikte cihazı resmen açıkladı. Cihaz, 2015 yılı nisan ayında bir sonraki yıla kadar satışa sunulmadı.

Şimdi bu çerçeveyi ve zaman çizelgesini potansiyel bir Apple Gözlük serisine uygulayalım.

Apple, 2017 yılında ARKit’i duyurduğunu açıkladı, ancak bir çift Apple akıllı gözlüğünü çevreleyen söylentiler 2016 yılına kadar çıkıyor. Eğer Apple’ın ürün döngüsü dinamik sızıntılara karşı ise, bu, en geç bu yılın ilk çeyreğinde veya gelecek yılın WWDC 2020 (Q2) ‘de resmi bir Apple Gözlük duyurusu almamız gerektiği anlamına gelir. Bu tahminleri kullanarak, 2021 yılının ikinci çeyreğinde bazen bir çift Apple Glass satın alabileceğimizi düşünebiliriz. Bu, kategoriyi tanımlayan ürün sürümleri alanında hiç de uzun bir süre değil.

Fakat Apple’ın AR akıllı gözlükleri, hem iOS hem de Android kullanıcıları için yeni bir mobil AR dönemi başlattıysa, tüm bu üst düzey AR (karma gerçeklik, mekansal hesaplama vb.) Kulaklıkları ne olacak?

Magic Leap için hala gizemli bir şekilde gizlenen bir şirket, Magic Leap One’ın uzun süredir beklenen sürümünden sonra bile, gelecek hala belirsiz. Şirket, AT & T’nin 5G ağını destekleyecek çalışmalarda daha tüketici odaklı “Magic Leap Two” cihazına sahip olduğunu iddia ediyor. Bu talebe iliştirilmiş bir tarih yok, ancak çoğundan umut, HoloLens 2’de sunulan özelliklerle daha küçük, daha ucuz ve daha rekabetçi olacağı yönünde.

Artırılmış Gerçekliğin Geleceği
Yeni bir AT&T reklamında görüldüğü gibi Magic Leap One.

Artırılmış Gerçeklik; Sonuç

Artırılmış gerçeklik, uzun vadede, yaklaşık beş ila 10 yıl içinde, kurumsal müşterilerin bile daha küçük form faktörleri ve her ikisinin yazılım destek ağları nedeniyle Apple ve Android AR giyilebilirlerine geçmesi muhtemeldir.

Bu nedenle, mevcut tüm kanıtlara ve göstergelere göre, şirket odaklı olmayan içerik yaratıcıları ve bugün mobil uygulamaları kullanan tüm hizmet sağlayıcılar için en iyi yol, AR ( artırılmış gerçeklik ) uygulamalarınızı “şimdi” geliştirmeye ve test etmeye başlamaktır.

İster iOS’a, ister Android’e veya her ikisine odaklanmış olsanız da, tamamen yeni arayüz ve kullanıcı deneyimi dinamikleri gerektiren bu mobil AR çözümleri üzerinde çalışmaya başlamanın zamanı geldi. Cook sahneye çıkıp Apple’ın “bir şey daha” sını duyurmasını beklemeye karar verirseniz, partiye geç kalacaksınız.

İlginiz çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu