İlham Alın
Trend

2020’de tasarımcıların geliştirmesi gereken 6 beceri

2020’de tasarımcıların geliştirmesi gereken 6 beceri seti, kariyerinizi geliştirmek ve özelleştirmek için ihtiyaç duyacağınız gücü size verecektir.

Uzman tasarımcılar, yeni on yılda kariyerlerini zirveye taşımak için gelişmelidir.

Tasarım endüstrisinin sürekli geliştiğini biliyoruz. Değişen teknolojiler ve eğilimler, potansiyel işverenler tarafından aranan becerilerin daima değişmekte olduğu anlamına gelir. Oyunun önüne geçmek, trendleri ve aynı zamanda en çok talep edilecek becerileri takip etmeyi gerektirir.

Yılın başlangıcı, becerilerinizin endüstrinin yönünü nasıl belirlediğini düşünmek için mükemmel bir zamandır. Yeni bir on yıla girerken, 2020’de teknik uzmanlıktan tasarım portföyünüze ve müşterilerin sizinle çalışmak isteyecek yumuşak becerilere kadar, oyunun önünde kalmanıza yardımcı olabilecek 6 beceriye bakıyoruz.

Önerilen Video:

01. Motion Design – Hareket Tasarımı

2020 yılı tamamen hareket ile ilgilidir. Markalar, hareket eklemenin müşterileri büyüleyip ilgilendirebileceğini fark ettiler. Daha hızlı internet bağlantılarına ve cihaz performansına sahip dijital bir dünyada neredeyse her yere uygulanabilir. Bu, animasyon ve hareket tasarımının artık küçük bir uzmanlar grubu tarafından uygulanan niş beceriler olmadığı, ancak tüm tasarımcıların en azından farkında olması gereken bir şey olduğu ve bu alanda beceri kazanması, yetenek havuzunda öne çıkmanın bir yoludur. 2020’de tasarımcıların geliştirmesi gereken 6 beceri setinden ilki hareket tasarımıdır.

GIF’lerden CSS animasyonuna ve videoya kadar, bu dünyaya girmek biraz korkutucu olabilir. Ancak bu işi halledebilmeniz için birçok iyi yazılım var. Final Cut Pro, Adobe After Effects ve Cinema 4D başlıca araçlardır. Video için renk derecelendirme bilgisi de sizi ileriye götürecektir.

Animasyonlu logolar, video eğitimleri, ürün tanıtımları, sosyal medya içeriği ve e-posta pazarlama kampanyaları da dahil olmak üzere markaların aradığı uygulamaların sonu yoktur. İnternet trafiğinin% 80’inin 2021 yılına kadar video olacağı tahmin ediliyor, ancak çevrimdışı bile dijital reklam panoları ve mağaza içi dijital sipariş ekranları için reklamda hareket tasarımı talebi var. Pek çok tasarımcının önümüzdeki yıllarda öğrenmek istediği bu beceri şaşırtıcı değil.

02. İllüstrasyon

2020'de tasarımcıların geliştirmesi gereken 6 beceri
Butterlust için simge çizimleri Chelsea Carlson (Resim: Chelsea Carlson)

Geçen yıl gözlerinizin kapalı olmadığını varsayarsak, muhtemelen illüstrasyonun oldukça popüler hale geldiğini fark etmişsinizdir. Büyük ve küçük markalar web ve kullanıcı arayüz tasarımına, kişilik katmak için illüstrasyon tercih ediyorlar. Bu, neredeyse dijital tasarımda mükemmelliğe karşı asi bir dönüş olarak, doğal kusurlara sahip çizimleri ve diğer elle çizilmiş öğeleri içeriyor.

Markalar, açılış sayfalarındaki dikkat çekici ana görüntülerden, markanın karakterini yansıtan kişiselleştirilmiş simgelere ve görüntülerle harmanlanabilecek benzersiz bir tür oluşturmak için özel el yazılarına kadar her şey için örnek arıyor.

Cuberto‘nun bir Japonca dil okulu için konsept açılış sayfasında, bariz bir seçim olarak illüstrasyon kullanılmıştır. Colorado merkezli tasarımcı Chelsea Carlson‘un aşçılık sahası için benzersiz, stilize edilmiş elle çizilmiş simgeleri marka logosunun kaba fırça kenar stilini takip ediyor. Çizim, herkese doğal yetenek olarak gelmeyebilir, ancak beceri, sürece odaklanarak geliştirilebilir.

03. Görüntü düzenleme

2020'de tasarımcıların geliştirmesi gereken 6 beceri
Görüntü düzenleme becerileri 2020’de tasarımcılar için bir zorunluluk olmaya devam ediyor (Resim kaynağı: Getty Images)

İllüstrasyon ve hareket için artan talep, tasarımcıların fotoğraf ve görüntü düzenlemeyi unutabilecekleri anlamına gelmiyor. Fotoğrafik görüntüler, sosyal medyada ve web sitelerinin çoğunda görsel iletişimin ana aracı olmaya devam ediyor. Kolaj oluşturmak için metin ve illüstrasyon ile gerçekçi fotoğrafçılığı birleştirme eğiliminin artması, görüntü düzenleme becerilerinin hala yüksek talep görmesi ve düzenlemenin her zamanki gibi hassas olması gerektiği anlamına geliyor.

Her seviyedeki grafik tasarımcıları, bir görüntüyü kullanılabilir hale getirebilecek küçük ayarlamalar yapabilmek için Adobe Photoshop ve Lightroom’un temellerinde yeterince yetenekli olduklarından emin olmak zorundalar. Bu, bir görüntüyü temizlemek veya bir kompozisyona uyacak şekilde rengi ayarlamak gibi küçük görevleri içerebilir, ancak görüntü geliştirme ve manipülasyonu ne kadar iyi bilirseniz, başka birine gitmek zorunda kalmadan yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Çalışmalarında resimleri nasıl düzenleyeceğini bilmeyen birçok tasarımcı, beceriler üzerinde çalışmak için yan projeler geliştirir. Photoshop becerilerinizi geliştirmek için Photoshop’ta gelişmiş kompozisyon teknikleri nasıl kullanılır bölümüne bakabilirsiniz.

04. Kodlama ve UI tasarımı

2020'de tasarımcıların geliştirmesi gereken 6 beceri
Kodlama bilen tasarımcı ön planda olacak (Resim kaynağı: Getty Images)

Web ve UI tasarımı için sürükle ve bırak araçları, çoğu tasarımcının kodun daha ince ayrıntılarını bilmesine gerek olmadığı anlamına gelir, ancak bu konularda bilgi sahibi olmanız, sizi rekabetin önüne geçirebilir. Kullanıcı deneyimlerini kodlayabilen ve tasarlayabilen tasarımcılar yüksek talep görüyor ve genellikle daha yüksek ücretle ödüllendiriliyor. 

Temel kodlama becerileri bile, yazılımın getirdiği sınırları geçmenizi sağlar ve rakiplerin sunabileceğinden biraz daha kişiselleştirilmiş bir şey sunmanıza olanak tanır. Bir sitenin görünümünü değiştirmek için yada bir temaya kod ekleyebilmek için WordPress, CSS, HTML ve PHP temel kodlama bilgisine sahip olmak sizi rakiplerinizden oldukça farklı bir noktaya taşıyacaktır.

05. İletişim

2020'de tasarımcıların geliştirmesi gereken 6 beceri
Her seviyedeki tasarımcılar, fikirlerini nasıl ileteceklerini giderek daha fazla bilmeleri gerekiyor (Resim kaynağı: Getty Images)

Bu, tasarımcının araç kutusundaki birçok teknik beceri kadar önemli hale gelen yumuşak bir beceridir ve tasarıma geçmenin hayati bir parçasıdır. Potansiyel işverenler artık fikirlerini ve süreçlerini iyi bir şekilde iletebilen tasarımcıları arıyor. Serbest çalışanlar için harika bir portföy bir izlenim bırakabilir, ancak potansiyel müşterilerin güvenini kazanacak olan çalışmanızı ve yaklaşımınızı açıklama yeteneğinizdir iletişim.

Bir proje sırasında iletişim becerileri, insanlara proje hedeflerini, planın ne olduğunu, teslimatı ne zaman yapacaklarını, geri dönüş planının ne olduğunu ve teslimattan sonra ne yapılacağını aktarmak için kullanacağınız önemli beceriler arasında yer almaktadır. Nerede olduğunuzu ve üzerinde çalıştığınız şeyi açıklamak, başkalarının size güvenmesine yardımcı olur. Tasarımcılar sadece görsel bir sunumun nasıl yapılacağını değil, aynı zamanda, kendisiyle ilgi çekici bir şekilde nasıl konuşulacağını da bilmelidir.

06. İşbirliği

2020'de tasarımcıların geliştirmesi gereken 6 beceri
Tasarımcıların diğer birçok disiplinden insanlarla işbirliği yapması gerekiyor (Resim kaynağı: Getty Images)

Yeni on yılda tasarımcılar için bir diğer temel yumuşak beceri işbirliğidir. Günümüzde giderek karmaşık takımlarla (Programcılar, metin yazarları, mühendisler, satış ve pazarlama ekipleri, üretim ve yönetim gibi) çalışma zorunluluğu doğduğundan, buda projeniz ile ilgili çok fazla tartışma ve çok fazla uzlaşma yapacağınız anlamına geliyor.

Son Teknoloji Tasarım raporunda, John Maeda tasarımcıların bazen diğer disiplinleri yabancılaştırdığını ve müşterilere kendi zevklerini zorlamaya çalışmaktan suçlu olabileceğini savunmuştu. Tasarımcılar kendi portföylerini göz önünde bulundurarak da çatışmalar yaşayabilir.

İşbirliği becerilerini geliştirmenin iyi bir yolu, daha geniş düşünmek ve iş modellerinden pazarlama tekniklerine ve üretim süreçlerine kadar diğer disiplinler hakkında daha fazla farkındalık geliştirmektir. Ayrıca bitmemiş işleri daha sık paylaşmanıza ve daha fazla soru sormanıza yardımcı olabilir.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu