3Dİlham AlınNasıl Yapılır
Trend

3D Sahne Üretiminde VR Teknolojilerinin Kullanımı

Martin Nebelong bize VR teknolojilerini 3D sahne yapımında kullanmanın yolunu gösteriyor. Kullanılan VR gözlük Oculus Rift oldu. Martin’in yeni Gumroad Tutorial ‘ı , bu makalede nasıl sahne çıkarılacağı konusunda ayrıntılı bilgi veriyor ve hem Quill’de hem de Blender’da kullandığı tüm teknikleri ele alarak son görüntüyü elde ediyor. Gumroad Tutorial larından herhangi birinden % 25 indirim almak için ödeme sırasında “80lvl” kodunu kullanın. Hadi hep birlikte VR teknoloji ile sahne üretimini Martin den dinleyelim.

Benim adım Martin Nebelong ve küçük İskandinavya ülkesi Danimarka’da yaşayan serbest bir sanatçıyım. Son 15 yıl boyunca, serbest illüstratör olarak geçimimi sağladım.

LEGO gibi büyük şirketlerden küçük indie gruplarına kadar çok sayıda müşteriyle çalıştım. Yaklaşık 6 aydır, Masterpiece VR’de sanat yönetmeni olarak yarı zamanlı çalışıyorum. MasterpieceVR, VR için 3D şekillendirme aracıdır ve ayrıca Masterpiece Motion adında çok heyecanlı olduğum bir VR donanım ve kaplama aracı geliştiriyoruz.

Burada bir Motion örneği görebilirsiniz:

Hem müşteri çalışması, hem de kişisel çalışma olarak son iki buçuk yıldan beri, çalışmalarımın çoğu, bir şekilde VR ile ilgili oldu. Ayrıca 3D World Magazine ve Imaginefx dergileri için VR ile ilgili Tutorial ‘larda yazıyorum.

Dünyada bu sanat eserini bu şekilde tamamen benimseyen ilk kişiler arasında olmak, şimdiye kadar harika bir yolculuk oldu. Londra’daki Oculus Connect 5’te Quill’de benden bahsedecek olan San Marco, THU’daki Oculus Medium’da genel olarak VR’deki çalışmalarım hakkında konuştu.

VR’deki yaratıcı araçlar çok gelişti ve birkaç yıl içinde bu gerçek, yaratıcı kariyerimi değiştirdi. VR gelene kadar, tek başına 3D’yi eksik olarak gördüm. Çalışmalarımı hızlandırmak için VR’a ihtiyacım olduğunu hissetmeme rağmen, hiç eğlenemedim. 3D ile çalışmak, sadece çizgiler çizip dünyalar yaratırken, sahip olduğum özgürlüğü kaçırdığımı hissettim.

VR ile olsa da, o dünyada bir kalem ve kağıt ile daha fazla özgürlük hissediyorum. Bir şey yaratabilme hissi şaşırtıcı. Oculus Medium , MasterpieceVR , Quill , Tvori ve diğerleri gibi çoğu VR aracının kullanımı çok kolay ve sezgiseldir ve yeni bir oyunda başladığınızda hayal ettiğiniz şeyi yapmak için çok teknik kavramlara girmeniz gerekmez.

Gelecekte ne olacağını şimdiden gerçekten hissediyoruz. Umarım çalışmalarım, diğer sanatçıların kayığa atlamasına ikna etmeye yardımcı olabilir.

3D Sahne uretiminde VR Teknolojileri
Megascans ve özel yapım modellerden oluşan kitbash eşyalarının bir kombinasyonunu kullanarak MasterpieceVR’da oluşturulan bir VR sahnesi.


Quill’i Kullanma: İlk Deneyim

Quill, VR için hazırlanmış bir çizim programıdır. Medium ve Masterpiece VR’nin voksel temelli yaklaşımının aksine, Quill’de düz Plane’ler ve ilkel nesneler çiziyorsunuz.

Temelde hayal edebileceğiniz hemen her şeyi yaratmanıza (ve bu konuda beceri sahibi olmanıza) olanak sağlayan şaşırtıcı bir araçtır. Ayrıca, bu sahneleri animasyon ile kolayca hayata geçirmenizi de sağlıyor. Dokunmatik kontrolörleri olan bir Oculus Rift Kulaklığı satın aldığınızda, ücretsiz olarak Quill ‘i kazanacaksınız.

Quill’i birkaç yıldır, yani Oculus Rift’i kullandığımdan bu yana kullanıyorum. Geçmişim 2D olduğundan, öğrendiğim tüm becerileri ancak 3 boyutlu bir ortamda kullanabileceğimi öğrendim. Kendi resminizde dolaşma hissini tanımlamak zor ve şimdi bile VR’de çalışırken süper güçlü LEGO’lu bir çocuk inşa ediyor gibiyim.

3D Sahne uretiminde VR Teknolojilerinin Kullanimi
İşte Quill’de başlayan bir sahne örneği. Bina bir saatten daha kısa bir sürede çizilmiş ve daha sonra VR dışında çalışmak için bir üs olarak kullanılabilir.

Benim için Quill ilk görüşte aşk değildi. Programda birçok içsel sınırlama var. Işık kaynağı yok, doku yok, çokgen düzenleme aracı yok. Ancak bu kısıtlamaları bir kez kabul ettiğinizde, programın tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz ve bu bana da oldu. Goro Fujita ve diğer erken Quill kullanıcılarının çalışmalarını gördüm, akıllara durgunluk verdi ve beni denemeye devam ettirdi.

Quill’de ölçek sınırına yakın bir değer yoktur ve program çok iyi bir şekilde optimize edilmiştir. Bir noktada kendimi VR’de çektim, saatlerce orada durdum. Uzaklaştırdım, çevremdeki şehri çizdim. Daha fazla uzaklaştırdım ve uçan bulutları ve kuşları çizdim. Daha ileri çektim ve gezegenimizi çizdim. Devam edip dünyamı galaksi düzeyinde çektim ve dahası devam edebilirdim. Her şey çok basit bir şekilde çizildi ama yine de inanılmaz bir deneyimdi!

Quill’de Modelleme

Gerçekten Quill’i bir modelleme aracı olarak tanımlamazdım, daha çok bir serbest el çizim aracı gibi. Programda bir çok insan hassasiyetle mücadele ediyor, ancak çizgi araçlarını ve gizmo sistemini dönüştürerek çok hassas şekilde çizebiliyorsunuz.

Bu özel proje için, sahneyi oluştururken mümkün olduğunca verimli olmak istedim. Quill’deki ızgarayı açarak başladım ve bunu sahne için bir takım yapı taşları çizmek için rehber olarak kullandım. Quill’deki çizgi aracını kullanarak, sağa çizerken sol tetiğinizi basılı tutarak XYZ ile hizalayabilirsiniz. Daha sonra, kusursuz şekilde hizalanmış bir şekle sahip olduğunuzda, Quill’deki Gizmo’yu kullanarak bunu yeniden konumlandırabilir ve döndürebilirsiniz. Bir seçim yaparsanız ve Gizmo’yu göremiyorsanız, yalnızca soldaki parmak çubuğuna basın. Artımlarla döndürmek için sağ elinizle gizmodaki dairelerin üzerinde sürüklerken sol tetiği basılı tutun.

3D Sahne uretiminde VR Teknolojileri
Sahnenin büyük bir bölümünü yapmak için kullandığım bitmiş yapı taşları.

Bu blokları yaptıktan sonra kolayca kopyalayıp yapıştırabilirdim. Quill’de bir kopya çıkarmak için, bir seçim yapın ve ardından sağ tutamaç tuşuyla sürüklerken sol tetiğinizi basılı tutun. Bu kopyayı tekrarlamak için sol parmak çubuğuna sağa bastırın. (Eğer solak bir kullanıcıysanız, talimatlarımın tersini almanız yeterlidir).

3D VR
Quill’deki bitmiş sahnenin görüntüsü budur. Malzeme türlerini ayırmak için yeni katmanlar yaptığımdan eminim, bu yüzden su için bir katman, pencereler için bir katman, tuğla için bir katman, çim tepeleri için bir katman, gibi..

Geometri Optimizasyonu

Quill’den modele VR dışında herhangi bir optimizasyon yapmak zorunda değildim! Bütün sahneyi VR’ye çekip, Alembic dosyası olarak export ettim, Blender’a import ettim ve sonra hemen aydınlatmaya ve gölgelendirici tweaks eklemeye başladım. Quill’deki dosyaların optimize edilmiş doğası hakkında söylenecek çok şey var. BTW, Quill sahnesinin kendisi sadece 10 MB! Quill’de, dışa aktarmadan önce çiziminizi optimize etmenizi sağlayan bir “optimizasyon fırçası” bulunmaktadır. Dikkat çeken ayrıntıları kaybetmeden bunu kullandım.

Gerekirse, Quill geometrisini Blender’da kolayca optimize edebilirsiniz. Sadece optimize etmek istediğiniz yüzeyi seçin, “düzenleme moduna” girmek için “sekme – tab” tuşunu kullanın. Tüm yüzleri seçin, “mesh” menüsünü açın, “temizle” ve “sınırlı çözül – limited dissolve ” veya “ decimate geometry ” ‘i seçin.

Tekstüre Edilmiş İş Akışı

Bunun gibi sahneler için, dokuların çoğu yüzeyleri boyadığımda, Quill VR’de oluyor. Quill’de yalnızca renk var, yansıma, çarpma haritaları vb. gibi yüzey özellikleri yok.

Ancak sahneyi dışa aktardığınızda bu renkler mükemmel şekilde aktarılır (Blender’da bir özellik düğümü ekleyin, içine “rgba” yazın ve bunu renk girişinize bağlayın); bu, örneğin rengi Blender’da kullanabileceğiniz anlamına gelir, yansıma vb. gibi ayarlarıda yapabilirsiniz. Bu, sahnede suyu, kullandığım diğer efektlerle birlikte yaptım.

Quill yüzeylerime değişiklik eklemek için, Blender’daki düğüm editöründe gürültü dokularını çok kullanırım. Colorramp düğümü ile birlikte, malzemenizin çıktısı üzerinde çok fazla kontrol sahibi olursunuz.

İsterseniz Quill sahnelerinizi normal bir 3D model gibi kullanıp, paketini açıp düzenli dokular ekleyebilirsiniz. Çok daha fazla zaman alan bir işlem olduğundan bu konuda çok fazla deney yapmadım. Bir Quill nesnesi yapmak ve onu Substance Painter ‘da (Madde Boyacısı’nda) paketlemeden tekstüre etmek yoluyla almak, eğlenceli olurdu!

3D Sahne VR
İşte, Blender’daki gölgelendirici editörüyle malzemeleri nasıl değiştirdiğime bir bakalım. Öznitelik düğümü ( attribute node ), gürültü düğümü ( noise node ) ve renk etiketine ( colorram ) dikkat edin

Aydınlatma İş Akışı

Işık ve ruh en sevdiğim konulardan biri ve bu sahne özellikle eğlenceliydi! Baştan beri, ışığın kalın bir bulut örtüsünden parlamasının etkisini istediğimi biliyordum, bu yüzden öndeki kuleyi ve arkadaki ışığı aydınlatmak için sahnedeki kulelerin sağına yukarıda birkaç sahne ışığı ekledim. Bu durumda olduğu gibi ışıkları stratejik olarak yerleştirerek izleyicilerinizi sahnenize yönlendirmek iyi bir fikirdir.

Atmosferik perspektifi ve siste olayın içine girebilmek için gölgelendirici sekmesinde nesne modundan dünyaya geçtim. Burada, malzemenin ses girişine ilkeli bir sis hacmi ekledim. Efekti Eevee’de görmek için, Eevee ayarlarında hacimselliği açmayı unutmayın. Hem Volumetrik aydınlatmanın hem de volümetrik gölgelerin açık olduğundan emin olun. Bu size sis hacminde parlayan ışığın etkisini verecektir.

Ayrıca birkaç küp cisim yaptım ve sisin nerede görüneceğini daha kesin kontrol edebilmek için sis ses shader’ları ekledim. Örneğin, bu elemanları biraz ayırmak için öndeki kulenin arkasındaki duvar ile ortadaki bir sis küpü ekledim. Daha doğal bir izlenim vermek için sis hacmi düğümünün gücüne bir gürültü düğümü ekledim. Bu efekti görmek için, gürültü düğümü ile güç girişi arasına bir renk rampası ekleyin ve sis ve sis olmayanlar arasında daha belirgin kontrast elde etmek için buradaki ayarları değiştirin.

3D SAHNE VR
Bitmiş sahne

Sonuç

Söyleyebildiğiniz gibi, biraz önyargılıyım çünkü VR’ye yaratıcı bir araç olarak büyük bir inancım var ve hatta bir VR heykelcilik şirketi için çalışıyorum. Ve bunun sanat yaratma biçimimizi değiştirme potansiyeline sahip olduğuna gerçekten inanıyorum. Aksi takdirde, çalışma saatlerimin çoğunu son birkaç yıldır VR’de geçiremezdim!

Bu araçları henüz büyük yapımlarda kullanmayı denemedim, ancak başarılı olan diğerlerini tanıyorum. Yine de birçok müşteri projesi için kullandım ve burada müşteriye diğer araçlarla yapabileceklerimden çok daha kısa sürede daha iyi sonuçlar sunmamı sağladı.

Dünyaya hızla fikir edinmek için ihtiyaç duyduğunuz previs ve konsept sanatı için eşsizdir. 15 yıllık serbest çalışmamda daha önce böyle bir oyun değiştirici aracına rastlamadım.

Fantezi kentindeki varlıkları kullanarak yaptığım bu sahneyi inceleyin:

Quill’deki heykel işi 40 dakikadan fazla sürmedi ve daha sonra bu modeli Blender’a getirip Masterpiece VR’de düzenledim. Masterpiece Motion’da yapılmış ve tenli ve Tvori’de canlandırılmış bir Dragon ile birleştirebilirdim. Ejderha, VR dışına çıkarıldı ve Madde Ressamı kullanılarak boyandı. Umarım bir veya iki yıl içinde bunların hepsini doğrudan VR’de yapabiliriz.

İşime ve projeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim. Her zaman olduğu gibi, Facebook’ta veya Instagram hesabım üzerinden bana ulaşmaktan çekinmeyin.

Martin Nebelong , Serbest Çalışan Illustrator

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu