İlham Alın

Cardi Gallery’de Yeni Bir Mekan Kavramı

Cardi Gallery’de yeni bir mekan kavramı, sanat galerisi çevrim içi gezebilmeniz için Çerçeveden Kaçış (Escape from the frame) oluşturuldu. Sanat kavram trendleri için bizi takip etmeyi unutmayın.

1960’ların ortalarında sanat dünyası, bir ortamdan diğerine değişen çeşitli ressam eğilimleriyle doyuruldu. Fransız sanatçılar, Pop sanatının ve kavramsal özlemlerin bir karışımı olan Nouveau gerçekçiliğini veya yeni gerçekçiliği geliştirmeye başlarken, İtalyanların Arte Povera aracılığıyla daha ham bir yaklaşımı vardı.

Her iki stil veya daha kesin olarak hareketler heterojendir ve bazı durumlarda Op art ve Fluxus gibi diğer fenomenlerle birleştirilmiştir.

Bununla birlikte, o dönemde aktif olan sanatçılar için ortak payda, tuvale nüfuz ederek ve farklı çözümler arayarak zaman ve mekan kavramlarını keşfetme ihtiyacıydı. Farklı fikir ve biraz yaratıcılıkla Cardi Gallery’de Yeni Bir Mekan Kavramı ortaya çıktı.

Enrico Castellani’nin Superficie bianca, 1970 Şekilli tuval çalışması

Yaratıcı Fikirler

O dönemin sanatsal ressam çalışmalarını, ziyaret etmek için Cardi Gallery, Arman, Agostino Bonalumi, Enrico Castellani, Ha Chong-Hyun, Lucio Fontana, ve Jannis tarafından yapılan olağanüstü eserleri içeren Çerçeve den Kaçış adlı çevrimiçi bir sergi düzenlemeye karar verdi.

Cardi Gallery'de Yeni Bir Mekan Kavramı
Solda: Lucio Fontana – Concetto spaziale, Attese, 1964. Tuval üzerine sulu boya, 61 x 50 cm24 1/8 x 19 3/4 inç / 
Sağ: Ha Chong-Hyun – Bağlaç 19-17, 2019. Kenevir kumaş üzerine yağlıboya, 162 x 130 cm, 63 3/4 x 51 1/8 inç

Çerçeveden Kaçış – Escape from the frame

Bu akım sanal sergi başlangıç noktasına dayanıyordu. İkinci Mekansal Manifesto, ünlü İtalyan sanatçı Lucio Fontana tarafından yazılmıştır. Lucio Fontana aynı zamanda renk, ses, uzay ve hareketin keşiflerine odaklanmış Spatialism sanat hareketinin kurucusudur. Manifesto’da sanatçı, resmin çerçevesini “çerçevesinden kaçmak” anlamına geldiğini belirterek anlattı.

Fontana’nın diğer sanatçılarının eserlerine ilişkin algısını ifade etmek için bu sergi, ressam yüzeyinin sınırlarını genişletmek için yapılan sanatsal çalışmaları gösteriyor. Yani, bu yüzeyler sanatçılar tarafından sökülmüş, kesilmiş ve çivilenmiş ve hatta bazıları tuval tarafından delinmiş, tuvalin arkasından itilen çiviler veya boyalardan oluşuyor.

Nihai sonuç, tefekkür ve biçimsel uyumu çağrıştıran ya çok katmanlı ya da tek renkli bir çalışma olarak ortaya çıktı.

Gilberto Zorio – Odio, 1970. Parşömen, 70 x 100 cm, 27 1/2 x 39 3/8 inç

Çalışmalar

Örneğin, Lucio Fontana ve Enrico Castellani’nin, hayali iç mekan yayan huzur üzerine odaklanan çalışmaları ele alalım. Fontana, boya hala ıslakken kullanılan eğik çizgi tekniği ile tanındı ve tuvalleri, tuval yüzeyinin ötesine yayılan sonsuz alanı uyandırdı. Öte yandan, Castellani, titiz biçimsel araştırmalar için bilinen modülerlik ışıkla tetiklendi.

Benzer şekilde, Bonalumi, cilde benzer bir malzeme olarak tek renkli tuval kullanarak ışığın resmin yüzeyine nasıl yansıdığını araştırırken, Uecker dışarda mevcut ek bir psikolojik boyut üretmek için beyaz renkle boyanmış keten astarlı bir tahtaya çelik çiviler yerleştirdi.

Sol: Agostino Bonalumi – Blu, 1970. Tuval ve sıcaklık, 105 x 82 cm, 41 3/8 x 32 1/4 inç / 
Sağ: Gunther Uecker – İsimsiz, 1981. Tuval üzerine çivi ve boya, 72.5 x 64 cm, 28 1/2 x 25 1/4 inç

Cardi Galerisinde Çerçeveden Kaçış

Bu serginin sadece teknik açıdan değil, kavramsal anlamda da yeniliği gösterdiği açıktır. Bu dönemde üretilen eserler, ancak daha sonra yapılanlar da, zamanın zeitgeist’ini (zamanın ruhunu) yansıtır. 1960’ların ortası ve sonlarında, bir uzay yarışı, bilgisayar teknolojisinin kademeli gelişimi ve diğer bilimsel katkılar şu an evlerimizin yalnızlığında tefekkür için bir araç olarak görüleceklerdi.

Cardi Gallery de Yeni Bir Mekan Kavramı yazımız sanatsal bakış açınıza az da olsa katkı sağladığını ümit ediyoruz. Galeriye göz atmak için galeri web sitesinde çevrimiçi gezinebilirsiniz.

Daha fazla oku :

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu