İlham Alın
Trend

Cyberpunk Şehir Tasarımı | Unreal Engine

Junliang Zhang tarafından Unreal Engine, Maya ve Substance kullanarak uzun uğraşlardan sonra oluşturmuş olduğu, Cyberpunk şehir tasarımı ile ilgili yaratıcı hikayesine bir göz atalım.

  • Unreal Engine Nedir? ile ilgili videomuzu izleyerek Unreal Engine hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yılki çarpıcı projesi için The Rookies Excellence Ödülü‘nü kazanan genç 3D sanatçısı Junliang Zhang tarafından oluşturulan Cyburpunk şehir tasarımına birlikte bakalım.

Bu arada 3DMADMAX Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Giriş

Cyberpunk şehir tasarımı Unreal Engine
CyberPunk CyberNeon Şehir tasarımı

Merhaba, benim adım Junliang Zhang, Çin, Şangaylıyım. 3BLACKDOT Los Angeles, ABD’de çalışan bir 3D Çevre Sanatçısıyım. Ayrıca Utah Üniversitesi’nde eğlence sanatları ve mühendislik programında yüksek lisans yapıyorum.

Oyun endüstrisine olan tutkum çocukluğumdan geliyor. 90’larda bilgisayarın önünde ne sıklıkla oturduğumu, Starcraft, Command & Conquer ve Age of Empires II gibi klasik PC oyunları oynadığımı hala hatırlıyorum. Bu oyunları oynadığımda, sanat ve oyun açısından nasıl yapıldığını ve kendi başıma nasıl harika modlar ve oyunlar yapabileceğimi merak ettim.

Bu ilgiyi sürdürmek için 2010 yılında kendime 3D modelleme, malzeme, doku ve oyun motorları öğretmeye başladım. Aynı zamanda Şanghay Sanat ve Tasarım Akademisi’ne oyun ve interaktif medya tasarımı üzerine çalışmak için gittim. Konsept sanatı, 2D / 3D karakter tasarımı, çevre modellemesi ve oyun tasarımı gibi birçok 2D ve 3D oyun sanatı alanı üzerinde çalıştım.

Cyberpunk şehir tasarımı Unreal Engine
CyberPunk CyberNeon Şehir tasarımı

Eylül 2014’te oyun tasarımında güzel sanatlar alanında lisans eğitimi almak için New York Film Akademisi’ne (NYFA) gittim. O zamandan beri, en yeni oyun endüstrisi iş akışlarını takip ettim ve eğitimlerini izleyerek birçok profesyonel sanatçıdan çok şey öğrendim. NYFA’dan mezun olduktan sonra, 3BLACKDOT’a 3D çevre sanatı ve aydınlatmasında büyük bir deneyim kazandım ve Dead Realm (2017), No Way Out – A Dead Realm Tale (2018) gibi yapımların bazılarına katıldım.

CyberPunk CyberNeon için Çaylaklar Yarışması Mükemmellik Ödülü

2019’da The Rookies’ten beş ödül aldığım için çok şanslıydım ve heyecanlandım. Destek ve geri bildirim için herkese teşekkürler! Destek ve cesaretiniz olmadan bunu yapamadım.

CyberNeon Projesi

Cyberpunk şehir tasarımı Unreal Engine

Çevre için, Josh Van Zuylen’in tamamlanması iki yıl süren CyberRunner projesinden ilham aldı. O zaman Josh’un işini çarpıcı buldum ve hayran kaldım, bu yüzden CyberNeon adında eşsiz bir Çin Cyberpunk dünyası yapmaya karar verdim.

21 Ekim 2017’den 15 Mart 2019’a kadar CyberNeon projesinde çalıştım. 3BLACKDOT’ta tam zamanlı çalıştığım için sadece işten sonra ve hafta sonları projede çalıştım.

2017 yılında üç ana hedef belirledim:

  • Bağımsız ortamda tüm sahneler sıfırdan tamamlanmak üzere tasarlanmalıdır.
  • Cyberpunk dünyasında Çin tarzını uygulamak.
  • CyberRunner’dan daha büyük ölçekli bir sahne oluşturmak.

En büyük zorlukların farklı varlıkların kompozisyonu ve tasarımı olduğunu düşünüyorum. Neredeyse bir yılını yapım öncesi sahnede çalıştım. Gölgelendiriciler, yeni varlık tasarımı, teknik sorunları çözme, planları inceleme vb. için çok zaman harcadım. Ama söylemeliyim ki CyberNeon projesinden çok şey öğrendim. 3D çevre sanatı, gölgelendiriciler, sinematik animasyonlar, kompozisyon ve ışıklandırma konularında çok fazla deneyim kazandım. Pipeline süreci aşağıda ki gibi.

Pipeline Süreci:

1) Unreal Engine 4: Basit beyaz kutularla engelleme.
2) Maya: Düşük poli örgüler oluşturma.
3) Maya: Yüksek poli örgüler oluşturma.
4) Substance Painter: Doku ve malzeme ekleme.
5) Substance Designer / Quixel Mixer: Prosedürel dokular oluşturma.
6) SpeedTree: Organik yapraklar ve ağaçlar oluşturma.
7) UE4: Sahneleri ayarlamak ve gerekirse benzersiz gölgelendiriciler oluşturma

İş akışı netleştikten sonra, bazı basit beyaz kutuları engellemeye başlamanın ve üretim öncesi aşamadan önce bazı temel gölgelendiriciler ve yağmur efektleri yaratmanın zamanı gelmişti.

Substance Akışı

Cyberpunk şehir tasarımı Substance
Substance painter ( Resim kaynağı: Substance)

Substance araç setini 2016’dan bu yana yani üç yıldan fazla bir süredir kullanıyorum. New York Film Akademisi’ndeki eğitmenlerim tarafından tanıtıldı ve burada oyun tasarımı lisans derecem için okudum. Akıllı Malzemelerle oynarken çok heyecanlandığımı hala hatırlıyorum. Kendime Substance yazılımının oyun endüstrisinde bir devrim olacağını söyledim! Substance yazılımı ile Photoshop el boyama yöntemlerine kıyasla çok daha hızlı, yüksek kaliteli özelliklere sahip dokular oluşturabiliyorum.

CyberNeon Projesinde, tüm proje boyunca tüm dokuları ve malzemeleri oluşturmak için esas olarak Substance Painter ve Substance Designer’ı kullandım. Ayrıca, Pipeline akışı için Unreal Engine 4’te bazı özel ana malzemeler oluşturdum ve tüm oluşturma sürecindeki adımları basitleştirdim. Substance, tüm dokuları her zamankinden daha hızlı oluşturmama ve daha kolay değiştirmeme yardımcı olan prosedürel ve zahmetsiz bir iş akışı sağladı.

Substance Painter Akışı

Cyberpunk şehir tasarımı Substance
Doku ( Tekstür ) işlemi için bir örnek

Her varlık, bulduğum hayal gücü ve referanslarla başlar. Sarılmamış UV’ye sahip düşük poli modelleri ve yüksek poli modelleri içeren tüm modelleme parçalarını oluşturduktan sonra, Substance Painter ile çalışmaya devam ederim.

Farklı malzeme türlerinin farklı çizimleri, yansımaları ve kiri vardır, bu nedenle genellikle metaller, moloz ve plastikler gibi belirli dokuları tanımlamak için bir temel akıllı malzeme ekleyeceğim. Substance Painter, ID Color Maps tabanlı renk seçimi ile her malzemeyi ekleyerek çok hızlı bir işlem yapabilir.

Temel malzemeleri bitirdikten sonra, yırtılma, kenar aşınması, kir, çıkartmalar ve yüzey hasarı gibi daha ilginç ayrıntılar ekleyebilirim. Substance Painter, Akıllı Maske, El Boyama filtreleri gibi ayrıntıları oluşturmak için birçok farklı yol sunar.

Cyberpunk şehir tasarımı Substance

Her şeyin harika göründüğünü ve ayrıntılardan ve renklerden memnun olduğumu düşünürsem, tüm dokuları Unreal Engine 4’e aktaracağım ve motorda önceden kurduğum ana malzemelerime bağlayacağım.

Cyberpunk şehir tasarımı Unreal Engine

Unreal Engine 4’te oluşturulan örnek materyalin sonucu aşağıdadır.

Substance Designer Akışı

Cyberpunk şehir tasarımı Unreal Engine

Bir taban 4×4 kare şekli oluşturarak kaldırım zemin yüksekliği haritasından başlıyorum. Dokuma daha fazla rastgelelik sağlayacak şekilde üç farklı gri tonlamalı ve degrade harita oluşturmak için baskın bir Dolgu Düğümü kullanıyorum.

Cyberpunk şehir tasarımı Unreal Engine

Ve sonra dokuyu daha gerçekçi hale getirmek için kenar hasarı ve yüzey çatlakları oluşturuyorum. Aynı zamanda, yükseklik Karışımı Düğümü ile kaldırım alanının altına biraz kir ve beton yapıyorum. Bu, sanatçı için yerdeki herhangi bir ayrıntıyı yaratan veya ayarlayan çok görsel bir düğümdür.

Yükseklik haritasını ( Height Map )vbitirdikten sonra, Albedo ve Normal haritaları oluşturuyorum. İlk olarak, Color Blend 1 için temel renkler oluşturmak için Flood Fill Node connect ‘i, Gradient Map oluşturmak için kullanıyorum.

İkinci olarak, Normal haritamdan Ambient Occlusion Map (AO) ve Curvature Smooth Map oluşturuyorum. Sonra her iki haritayı bir araya getiriyorum ve Renk Karışımı 1’de oluşturduğum renk haritasına karıştırıyorum.

Üçüncüsü, son Albedo Haritası için. Seviye ayarlaması yapıyorum ve bazı mikro detaylar da ekliyorum. Normal Harita oluşturmak için son olarak Height Map (Yükseklik Haritasını) dönüştürüyorum.

Cyberpunk şehir tasarımı Unreal Engine

Bir sonraki adım Pürüzlülük haritasıdır (Roughness map). Base noise haritası olarak Concrete 044 ve Crystal 2 kullanıyorum. Bunları bir araya getiriyorum (bknz. yukarıdaki kırmızı çerçeve). Aynı zamanda, çok küçük bir kir ve kül ekliyorum (bknz. yukarıdaki sarı çerçeve). Sonra, son pürüzlülük haritasına dönüştürmek için Curvature Smooth Map ile noise map’ i karıştırıyorum (bknz. yukarıdaki yeşil çerçeve). Sonuç olarak, doku yüzeyinde çok küçük kir ve kül detayları olduğunu görebiliyorum.

Cyberpunk CyberNeon şehir tasarımı Unreal Engine

Parke zemin için nihai grafik aşağıda görüldüğü gibidir.

Cyberpunk CyberNeon şehir tasarımı Unreal Engine
Parke Zemin için Doku Önizleme

Bir sonraki adım Unreal Engine 4 Livelink eklentisi olacak. Substance Painter’da tekrar herhangi bir değişiklik yapmak istemiyorsanız, Unreal Engine 4 tüm değişiklikleri otomatik olarak güncelleyebildiğinden bu hayat kurtarıcı olacaktır.

Öğrendiğim şeyler

Cyberpunk CyberNeon şehir tasarımı Unreal Engine

Hatalar korkutucu değildir; en korkunç şey başarısızlıktan korkmaktır. Sadece dene!! Pişman olmayacaksınız.

Projeniz için iyi fikirler bulmakta zorlanıyorsanız, dışarı çıkmanızı ve size gerçek bir ilham ve yeni fikirler verebilecek gerçek dünyayı görmenizi tavsiye ederim. Ve hayatın tadını çıkar!

Gelecek projeleri

Cyberpunk CyberNeon şehir tasarımı Unreal Engine

Bir sonraki adımım, Houdini ve Substance MDL ile prosedür modelleme nesillerinin ve tekstüre tekniklerinin incelenmesi olacaktır. Benim için en büyük meydan okuma bu sanırım. Teknik Sanatçı olmak ve yüksek kaliteli oyun sanatlarını verimli bir şekilde elde etmenin daha ilginç yollarını düşünmek istiyorum.

Daha Fazla oku:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu