İlham AlınYaratıcı Tasarımlardan İlham Alın
Trend

Fotogerçekçilik : 25 şaşırtıcı örnek

Bu fotogerçekçilik sanatının eserleri kurşun kalem, mürekkep ve boyalardan yapılmıştır.

Fotogerçekçilik; sizi, bir sanatçının imkansızı yapmayı başardığını, boyayı, en iyi kalemleri ve hatta mürekkepleri kullanarak bir fotoğraf oluşturduğuna inanmanızı sağlar. Gerçek ve hayal gücü arasındaki sınırların bulanıklaştığı kadar gerçekçi bir sanat eseri yaratan bir sanat tekniğidir.

Bu makale için, size ilham verecek en iyi ve akıllara durgunluk veren fotogerçekçilik örneklerini bulduk. Bu resimler, detaylara inanılmaz özen gösteren bir kalem, kurşun kalem veya fırça ile yaratılmıştır, öyle ki sanatçıların gerçekten bir kamera kullanmadıklarını merak edersiniz. Öyleyse, etrafındaki en iyi fotogerçekçiliğe göz atalım.

01. Oscar Ukonu

Fotogerçekcilik
Oscar Ukonu çalışmalarını sadece tükenmez kalemle yaratıyor

Nijerya, son birkaç yıldır fotogerçekçi sanat yatağı haline geldi ve en sevdiğimiz uygulayıcılarımızdan biri Oscar Ukonu. Büyük boyutlu fotogerçekçi görüntülerini kağıt üzerinde sadece bir tükenmez kalem kullanarak yaratıyor ve sonuçlar çarpıcı. Her eserin tamamlanması 100 saatten fazla sürüyor ve parça başına yaklaşık on kalem aldığını tahmin ediyor.

02. Gottfried Helnwein

Fotogerçekcilik
Helnwein’in huzursuz çalışması genellikle zor konuların üstesinden gelir

Gottfried Helnwein’in inanılmaz fotogerçekçi çalışması biraz rahatsız edici görünüyorsa, bunun iyi bir nedeni var. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en iyi bilinen ve en tartışmalı Almanca konuşan sanatçılardan biri olan hiperrealistik resimlerinde bazen Nazi üniformalarıyla yaralanan veya bandajlanan çocuklar bulunmaktadır. Helnwein, çalışmalarında zor ve tartışmalı konuları ele alıyor ve detaylara gösterilen titizliği, onları daha kışkırtıcı hale getiriyor.

03. David Kassan

Fotogerçekcilik
David Kassan’ın portrelerinin tamamlanması iki yıla kadar sürebilir

David Kassan’ın gerçek boyutlu fotogerçekçi resimleri onu tamamlamak için iki ay ila iki yıl arasında bir yere götürebilir; kendi konularını çoğaltmaya çalışmadığını, özünü yakalamaya ve kendi sesleriyle iç içe geçirmeye çalıştığını söylüyor. Halen, yazılı tanıklıkları ve kısa filmleriyle birlikte sergilenecek Holokost mağdurlarının portrelerini çizdiği USC Shoah Vakfı ile birlikte bir proje üzerinde çalışıyor.

04. Elizabeth Patterson

Fotogerçekcilik
Elizabeth Patterson’un renkli kalem çalışması hem fotogerçekçi hem de izlenimcidir

Elizabeth Patterson’un sanatsal kariyeri, 1984 yılında, çizim elinde ağır bir yaralanmadan sonra durdu. 15 yıl sonra sanata geri döndüğünde, tanımlayıcı stiline geçiş yaptı: yağmurda bir arabanın ön camının arkasından bakıldığında kentsel sahneleri renkli kurşun kalem, grafit ve solgunluk dokunuşuyla çizdi. Bu sayede hem izlenimci hem de fotogerçekçi olmayı başardı.

05. Ester Curini

Fotogerçekcilik
Ester Curini’nin hayvan portrelerine antropomorfik bir dokunuş var

İtalya’da doğdu ve New York’ta yaşayan Ester Curini, genellikle şaşırtıcı derecede insan pozlarında, beyaz arka planlara karşı ayarlanmış son derece ayrıntılı hayvan portrelerinde uzmanlaşmış, kendi kendini yetiştiren bir ressam. “Boyadığım her yaratığın kendine özgü enerjisini, özünü ve ruhunu yakalamak çalışmamın merkezidir” diye açıklıyor. “Rakamları kesintisiz beyaz arka planlara ayırmak, yalnızca benim için önemli olan şeylere konsantre olmamı sağlıyor.”

06. Richard Estes

Fotogerçekcilik
Sanatçı Richard Estes ve tüm sokak sahnesi, Double Self-Portrait (1976) ‘daki cam pencereye titizlikle yansır.

Fotogerçekçilikteki bir masterclass için Amerikalı sanatçı Richard Estes’ten başkasına bakmayın. 1960’ların sonlarındaki uluslararası fotoğrafçılık hareketinin önde gelen uygulayıcılarından biri olan Estes, öncelikle çarpıcı bir şekilde ikna edici kentsel sahneler çiziyor.

Estes, hiper-gerçek renderlerde gerçekliği yeniden inşa etmeden önce kompozisyonlarını çoklu kaynak fotoğraflardan derler. Yakından bakın ve sahneyi ek ayrıntılarla zenginleştiren bir vitrin gibi yansıtıcı bir yüzey görürsünüz.

07. Diego Fazio 

Fotogerçekcilik
Diego Fazio’nun portrelerinin çoğu gibi, Sensazioni de kurşun kalem ve kağıtla yaratıldı

İtalyan doğumlu sanatçı Diego Fazio, diğer adıyla DiegoKoi, koi çizerek işe başladığında yeteneklerini geliştirdi. Yıllar sonra, inanılmaz portrelerinde su, kameraya yakalanmış gibi gözüküyor, ama resmi şaşırtıcı bir şekilde kurşun kalemle çizildi.

08. Raphaella Spence

Fotogerçekcilik
Raphaella Spence, İtalya’nın Todi kentinde yaşayan bir fotogerçekçi ressamdır.

Raphaella Spence’in fotogerçekçi şehirleri ve manzaraları Amerika, Kanada, İngiltere, Rusya, İtalya, Avusturya ve Almanya’da özel, halka açık ve kurumsal koleksiyonlara dahildir.

Londra doğumlu, İtalyan sanatçı, teknik becerilerini geliştirmeden önce çarpıcı hiperrealist tablolarıyla dünya çapında tanındı.

09. Don Jacot

Fotogerçekcilik
Uzay Silahları 1950’lerin çocukluğunu çağrıştırıyor

Amerikalı fotoğraf sanatçısı Don Jacot akrilik, yağ, guaj, sulu boya ve odun kömürü alanlarında çalışmaktadır. Büyük ölçüde kendi kendini yetiştiren Jacot’ın en çok ışık, renk ve forma gösterdiği ilgi ile bilinir, çoğunlukla tarihi veya kültürel öneme sahip nesnelere odaklanır.

Burada görülen Uzay Tabancaları, oyuncakları gerçek boyutlarının birkaç katına genişleten çarpıcı altı ayaklı keten üzeri yağlı bir şaheserdir.

10. Pedro Campos

Fotogerçekcilik
162 x 97cm’de Bacaklar büyük bir tuval üzerine yağlıboya parçası

Pedro Campos, 30 yaşına kadar yağlı boyamaya başlamamıştı. Şimdi 50’li yaşlarında inanılmaz gerçekçi durgunluk çekimleri, şehir ve deniz manzaraları fotoğraflarla düzenli olarak karıştırılıyor.

Madrid merkezli sanatçı Lucien Freud, Richard Estes, Francis Bacon, Antonio López ve Anish Kapoor’u etkiliyor. Ayrıntıya gösterilen resimsel ilgisi ve plastik tabakalara sarılmış bir dizi içecek kutusu ve meyvesi ile tanınır.

11. Rob Hefferan

Fotogerçekcilik
Rob Hefferan daha çok portre çalışmalarına odaklanıyor

Cheshire, İngiltere merkezli Rob Hefferan, son derece yetenekli bir figüratif sanatçıdır. Ağırlıklı olarak petrol ve akriliklerle çalışan Hefferan, fotogerçekçi çalışmalarını portreler üzerinde yoğunlaştırıyor. Derideki detaylara ve kumaştaki kıvrımlara gösterdiği özen, çalışmalarını son derece harika yapıyor.

12. Juan Francisco Casas Ruiz

Fotogerçekcilik
Juan Francisco Casas Ruiz, başka hiçbir şeye benzemeyen görüntüler yaratıyor

Juan Francisco Casas Ruiz İspanyol görsel sanatçısıdır. New York, Miami, Chicago, Seul, Singapur, Londra, Paris, Meksika ve Basel’de sergilendi ve sayısız ödül aldı. Eserleri, Museum Atrium veya ABC Müzesi gibi büyük koleksiyonlarda ve dünyadaki özel koleksiyonlarda temsil edilir.

13. Halim Ghodbane

Fotogerçekcilik
Halim Ghodbane’nin çalışmalarındaki aydınlatmayı seviyoruz

Halim Ghodbane’nin detaylara dikkati nefes kesici. Portreleri, kusursuz fırça becerilerine dikkat çekerek, muhteşem yumuşak aydınlatma ile kaplıdır. Ünlü portrelerden bile fazla göz kamaştırıyor.

Sonraki sayfa: fotogerçekçiliğin daha inanılmaz örnekleri

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu