İlham AlınYaşam Tarzı
Trend

Kazanmanız Gereken 7 Önemli Yumuşak Beceri

Sanatçılar endüstride ihtiyaç duyulan zor becerilere odaklanırken, bazen yumuşak beceri göz ardı edilebilir. Her sanatçının başarı için öğrenmesi gereken 7 önemli yumuşak becerinin ne olduğuna bakalım.

7 önemli yumuşak beceri.

Yumuşak Beceri – Giriş

dijital sanatcılar icin bilinmesi gereken 7 yumusak beceri

Yumuşak beceriler, diğer insanlarla iletişim kurma yeteneğini geliştiren, çalışma sürecini etkileyen ve bir kişinin daha iyi performans göstermesine ve çatışmalardan kaçınmasına yardımcı olan farklı karakter özellikleri kümesidir. Mondlicht Studyo‘dan üç dijital sanatçı ile yumuşak becerilerin kariyerlerinde onlara nasıl yardımcı olduğunu öğrenmek için konuştuk.

Zor beceriler, mesleki becerilerinizin tümüdür. Başka bir deyişle, yapabileceğiniz şeylerin bir listesidir. Dijital sanatta çizim, modelleme, tasarım, rötuş, tekstüre vb. alanlar olabilir. Yumuşak beceriler, etrafımızdaki insanlarla etkileşime girmemize yardımcı olan duygusal zeka ile ilgilidir. Toplum yumuşak becerileri doğal yetenek olarak algılamaktadır, ancak yetiştirilebilir ve geliştirilebilirler.

Daniel Goleman’ın “ Duygusal zeka: Neden IQ’dan daha önemli” isimli kitabı, duygusal zeka hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için ilgi çekici olabilir. Orjinal kitap, Banu Seçkin Yüksel tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

Yumuşak beceri, tüm endüstrilerdeki herhangi bir uzman için gereklidir. Dahası, birçok dijital sanatçıda bunlara sahip değil ve bir sanatçının iş bulamamasının yaygın bir nedeni de budur. Zor becerilere hakim olmak ve renderlarını daha gerçekçi hale getirmek için sanatçılar, ekibin bir parçası olduklarını unutma eğilimindedirler. Bir sanatçı bir stüdyoda iş bulduğunda bu sorun belirginleşir. Ayrıca, müşteriler ve ortaklarla iletişim kurmak zorunda olan, işlerini iyi ve zamanında yapan serbest çalışanlar için de geçerlidir.

İletişim

dijital sanatcılar icin bilinmesi gereken 7 yumusak beceri
STC için oluşturulan Mondlicht Studios’un en yeni projelerinden biri

Düşüncelerinizi en kibar ve verimli bir şekilde ifade edebilmek, fikirlerinizi doğru iletmenize ve rakibinize ulaşmanıza yardımcı olur. Ancak iletişim becerileri sadece konuşmak veya yazmakla ilgili değildir. Bazen ne zaman sessiz olmanız ve çok dikkatle dinlemeniz gerektiğini anlamak daha da önemlidir.

Takım çalışması

İletişim işin sadece bir bölümüdür. Bir diğeri, bir grup içinde bağlantılar kurmak, grup çalışanlarına güvenmek ve görevleri en etkili şekilde birlikte gerçekleştirmektir. Bu tür beceriler serbest çalışanlar için çok önemli değil, ancak bir stüdyoda çalışmak isteyenler için hayati önem taşıyor. Şirket, ancak tüm üyeleri bunu yaparsa, görevler üzerinde işbirliği yaparak ve yeniden dağıtarak etkili bir şekilde çalışabilir. Bu sayede etkili işler çıkartabilir.

“Zamanında iyi bir sonuç elde etmek için çevrenizdeki insanlarla iletişim kurmanız ve işbirliği yapmanız gerekir. Fikirleri paylaşmak, çözüm aramak, yorumları tartışmak, sonuçları gerçekten geliştiriyor ve işi daha ilgi çekici hale getiriyor! ” Mondlicht Studyo David Schäfer.

David’in son çalıştığı proje örneği için aşağıda ki videoya bakabilirsiniz.

Problem çözme

Her yeni projenin sürprizleri vardır. Tabi ki, çok benzer sanat eserleri yaratabilir, Pipeline sürecinizi geliştirebilir ve problemlerle karşılaşmayabilirsiniz. Ancak durgunluk bir sanatçı için ölümdür. CG uzmanlarının çoğunluğu yeni zorluklar ve daha heyecan verici projeler arıyor. Bu durumda, birçok üretim problemi olacaktır. Onları çözme yeteneği çok nadir ve değerli bir becerilerdir.

“Bir müşteri bana projelerle geldiğinde, ona yardımcı olabileceğim bir problemle geliyor. O an, bir sorunun nasıl çözüleceğini anladığımda, işin en sevdiğim kısımlarından biri haline geliyor. Bir keresinde bir müşteri geldi ve 2 aydan daha az bir sürede 200 otomotiv CG görüntüsünün oluşturulmasını istedi. Stüdyoda görevle zamanında ilgilenecek kaynaklar yoktu, bu yüzden işi kabul ettim, küçük bir ekip oluşturdum, süreci organize ettim ve birkaç hafta içinde yüksek kaliteli görüntüler oluşturmayı başardık. Müşterimin sorununu çözmeyi başardım ve bu benim için çok tatmin edici olmuştu. ” Mondlicht Studyo Dmitriy Glazyrin.

dijital sanatcılar icin bilinmesi gereken 7 yumusak beceri
Dmitriy’nin çalışmalarından bir örnek Mercedes-Benz EQC 4MATIC

Çatışma çözümü

Er ya da geç, herhangi bir sanatçı, meslektaşı ya da bir müşteriyle çatışır. Çatışma dünyanın sonu değildir; insan iletişiminin kaçınılmaz kısmıdır. Soru şudur: Bundan kaçınabilir veya herkes için uygun bir çözüm bulabilir misiniz? Bunu yapmanın en iyi yolu kendinizi rakibinizin argümanlarını ve endişelerini anlamaktır.

Zaman yönetimi

Zamanı akıllıca ve etkili bir şekilde yönetme yeteneği, bir sanatçının belirli bir proje için ihtiyaç duyduğu gün miktarını ve daha da önemlisi işi zamanında bitirmeyi değerlendirmeye yardımcı olur. Son tarihlerle başa çıkmak, ani sorunlar durumunda onlara yardım edecek bir ekibi olmayan serbest çalışanlar için hayati önem taşır.

“Günümüzde işinizi kolaylaştırmanın birçok yolu var. Araçlar daha kolay hale geliyor ve YouTube’daki eğitici öğelerin sayılması bile zor. Bir sanatçının zamanına değer vermesi ve iş akışını iyileştirmek için yeni yollar kullanması gerekir. Aksi takdirde kısa sürede rekabete girmeyecektir. ” – Maksym Khirnyy

dijital sanatcılar icin bilinmesi gereken 7 yumusak beceri
Audi Q8: Dmitriy Glazyrin tarafından oluşturulan çalışma örneği

İş ahlakı

Bu yumuşak beceri seti çeşitli karakter özelliklerini içerir; kişinin genellikle iş yerinde göstermesi gerekir. Sorumluluk, inisiyatif, kendini motive etme ve bağlılık, iş hayatınızda ki kariyerinizde başarı kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, kendinizi sınırların çok üzerine itmemek çok önemlidir. Aksi takdirde, işiniz tüm hayatınızı dolduracak ve daha fazlası için yer açamayacaksınız.

Adaptasyon

Bu, proje istihdamı arayan ve dünyayı dolaşmaya istekli olanlar için inanılmaz derecede yararlı olabilir. Her ülke sadece kültürel düzeyde farklılık göstermeyecek, aynı zamanda genel olarak pipeline süreci, iletişim ve çalışma sürecinde de farklılıklar olacaktır. Herhangi bir yeni koşula uyum sağlama yeteneği, bu deneyimi daha az stresli hale getirecek ve dünya çapında birçok farklı işveren ile kalıcı ilişkiler kurmaya yardımcı olacaktır.

“Dört kıtada farklı ülkelerde çalışıyorum ve her ülkede yeni beklenmedik zorluklarla karşılaşıyorum. Uyum sağlama yeteneği sadece herkesin nereden geldiğini bildiği ve size yardım etmeye çalıştığı işte size yardımcı olmaz. Bu beceri, kişisel yaşamınız için bile inanılmaz derecede önemlidir. Farklı bir ülkeye gelmek, bir yıl bile olsa, hayatınıza tamamen farklı bir dünyada yeni bir sayfadan başlamaktır. Harika bir deneyim, ama buna hazırlıklı olmak daha iyi. ”- Dmitriy Glazyrin

dijital sanatcılar icin bilinmesi gereken 7 yumusak beceri
Maksym’in VR showroom’u için yarattığı iç mekan örneği

Detaylara dikkat

BMW M8 GTE – Blue Lagoon Render Çalışması

Bu becerinin size verebileceği en önemli şey, bir müşterinin gerçekten ne almak istediğini anlama ve yorumlarına en etkili şekilde tepki verme yeteneğidir. Ayrıca, sanat eserlerinizi geliştirmenize de yardımcı olacaktır. Herhangi bir CG yönünde doğruluk, sabır ve detaylara gösterilen özen başarının anahtarıdır.

“Komik ama bazen görev çok basit görünse bile insanlar ne yapmaları gerektiğini anlamıyorlar. Bir kişi bir görev aldığında bazen aşırıya kaçmaya çalışır ve gerçekten ihtiyaç duyulandan daha fazla yol yapar ve bazen gerçekten gerekli olanı yapmaz. Bu yüzden işinizi dikkatle dinlemek ve yapmak çok önemlidir. En önemli konu ise doğru yöne gittiğinizden emin olun. ” – David Schäfer

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu