İlham AlınOyun Motorları
Trend

Oyun için Hikaye Nasıl Oluşturulur?

Hikayeleri anlatma amacımız nedir? Tüm bunlar bir video oyununun yaratılmasında nasıl uygulanabilir? Ve oyun için hikaye nasıl oluşturulur? Hadi gelin bu soruların size ilham verebileceğini düşündüğümüz cevaplarına birlikte bakalım.

Hikaye Anlatma

Oyun için hikaye nasıl oluşturulur

İnsanlığın ana faaliyetlerinden biri hikayeler anlatmaktır. Hepimiz hikayeler anlatıyoruz. Akşam yemeğinde arkadaşlarımıza geçen günü anlattığımızda, bir hikaye anlatıyoruz. Kafede arkadaşlarımıza, çalışırken karşılaştığımız sorunları listelediğimizde bir hikaye anlatıyoruz.

Her gün, diğer insanların hikayelerinin pasif birer dinleyicisiyiz.

Bir kitap okuduğumuzda yazar bize bir hikaye anlatıyor. Televizyonda bir reklam izlediğimizde, reklam verenler bize bir hikaye anlatıyor. Bir şarkı dinlediğimizde, şarkıcı bize bir hikaye anlatıyor.

Eğer düşünürseniz, her gün hikayeler yaratır ve dinleriz. Bütün dünya, sonsuz bir öykü, masal, fıkra şeklinde sarmal olarak bir arada karışan ve bir kişiden diğerine sıçrayan bir tür hikayenin parçasıdır.

Biz, diğer hikayeleri anlatan hikayeleriz.

Tüm bu hikayeler anlatılıyor ve dinleniyor çünkü hikayeler anlatmak bir ihtiyaç. Her zaman da öyleydi. İnsanlığın başlangıcından itibaren insan hikayeler anlattı.

Hikaye anlatmak, insanlığın dil ve yazı bile icat edilmeden bu yana yaptığı bir faaliyettir.

Oyun için hikaye üretme
Geçmişden günümüze hikaye süreci

Ama hikayeleri anlatmakta ki amacımız nedir? Ve tüm bunlar bir video oyununun yaratılmasında nasıl uygulanabilir?

Etkileşimli Hikaye Anlatma makaleleri serisi, klasik ve modern anlatı mekanizmalarına bakarak size interaktif bir hikaye anlatmak için özel becerilerinizi geliştirmenizi sağlayacaktır.

Neden Hikayeler Anlatıyoruz?

Hikaye anlatmanın farklı anlamları ve hedefleri olabilir. Bazen bir hikaye gerçeği anlatmanın bir yoludur. Bazense korkularımızı kovmanın bir yoludur. Diğer durumlarda sadece eğlence için bir hikaye anlatılabilir.

Hikaye anlatmak, kişiliğimizi ve yaratıcılığımızı ifade etmenin ve düşüncelerimizin başka türlü ifade edemeyeceğimiz yönlerini göstermenin bir yoludur. Gerçekten de, hikaye anlatımı ve iletişim birbirinden çok farklı iki konudur.

Gerçekleri iletirken ve sunarken, ilgili olayları ortaya koyarız. Örneğin gazeteciler bunu yaparlar: gerçekleri, kişisel detaylar, düşünceler veya duygular olmadan, oldukları gibi sunarlar. Bu şekilde dinleyiciler kendi zihinlerinde düşünceler oluşturabilirler.

Ancak bir hikaye anlatırken anlatı kişisel hale gelir. Genellikle olaylara ve kültürel geçmişimize bakış açımızla filtreleriz.

Her nasılsa, anlattığımız hikayeyi kitlenizin mesajı almasını sağlayacak şekilde özelleştiriyoruz. Dinleyicilerimizin kendi görüşlerini bulmalarını istemiyoruz, her şeyden önce onlara bizimkileri vermek istiyoruz.

Bunu yapıyoruz çünkü hikaye anlatımımızın yanıt vermesini istiyoruz.

Oyun için hikaye nasıl oluşturulur
Hikaye anlatımı beynimizi nasıl etkiler? Oyun için Hikaye Nasıl Oluşturulur?

Hikayemizi dinleyen insanların eğlenmelerini veya hareket halinde hissetmelerini, sempati duymalarını veya rahatlamaları için kullanıyoruz. Hikayenin öznesi olmadığımızda bile, öbür kişide duygusal bir tepki yaratmasını söylüyoruz, belki de bir duyguyu paylaşmasını istiyoruz.

Hikaye Anlatımına örnek

Durum 1: Bir barda oturmuş TV izliyorsunuz. Gazeteci önemli bir girişimcinin yolsuzluğu hakkındaki haberleri anlatıyor ve bunun sonucunda birçok işçinin işini kaybedeceğini açıklıyor.

Yanıt: Bilgi tarafsız bir şekilde sunulur ve bunu kişisel durumunuza göre işler ve nasıl yanıt vereceğinize karar verirsiniz. Eğer bir işçi iseniz, empati hissedeceksiniz ve sonra öfkeleneceksiniz. Bir yazarsanız, merak edebilirsiniz ve belki de hikaye hakkında bir makale yazmak isteyebilirsiniz. Zengin bir girişimciyseniz, adamın işini kolayca devralma olasılığını merak ediyor olabilirsiniz. Yanıt ne olursa olsun, size kalmış.

Durum 2: Birkaç dakika sonra, bir adam gelir ve barın yanında oturur. Konuşmaya başlar ve size ne kadar umutsuz olduğunu söyler, çünkü işini kaybeden işçilerden biridir ve lisede bir kızı ve ödeyecek bir ipoteği vardır.

Yanıt: Bilgiler artık muhatabınızın istediği şekilde sunulmaktadır. Hikayesi öfke ve hayal kırıklığı ile doludur. Kişisel durumunuza göre işlersiniz, ancak hikayenin anlatılma şeklinden etkilenirsiniz. Yanıtınız ilk örnekte anlatılanla farklı olacaktır. Anlatıcı hikayeler anlattıkça, dinleyeni daha fazla etkileyebilir.

Hikayeleri Nasıl Anlatıyoruz?

Hikayelerimizi anlatmak için çok çeşitli araçlar kullanıyoruz: bu araçlar sadece kalem ve kağıt veya mikrofon değildir. Farkında olmadan bile sık kullandığımız araçlar vardır.

Örneğin, bir hikaye anlatırken ses modülasyonu bir araçtır. Bir sözcüğü vurgulamak ve anlatıyı hızlandırmak veya yavaşlatmak, dinleyicilerimizi istediğimiz şekilde yanıtlamaya itmenin yoludur. Anlatıcılar olarak muhataplarımızın tepkilerini istediğimiz hedefe yönlendirme gücüne sahibiz.

Oyuncuları nereye götürmek istediğimizi ya da onlara ne tür bir tepki verdirmek istediğimizi bilmeden bir hikaye yazamayız. Aksi takdirde anlatımız çok zayıf olacaktır. Ve bundan en iyi şekilde yararlanmak için, elimizdeki araçları doğru bir şekilde ustalaştırmalıyız.

Disiplinlerarası Deneyimler

Oyun için hikaye nasıl oluşturulur
Bir yolculuğun hikayesini resimler ve renklerle anlatan bir yönü vardır.

İlk araç grubu disiplinler arası deneyimlerdir. Bir video oyununun anlatıcıları olarak, hikayeler anlatmak için birçok şeyden yararlanabiliriz. Örneğin, arka plan müziği veya bir sahnedeki ışıklar veya oyun kamerasına uygulanan kromatik düzeltme.

Ancak, bu araçları kullanmak için bunları bilmemiz gerekir. O halde size verebileceğim ilk tavsiye, bu araçların her biri için yüzeysel de olsa bilgi sahibi olmanız gerektiğidir. Bununla birlikte, araçlarının nasıl çalıştığından tamamen habersiz olamazsınız. Temel yönetmenlik kurallarını göz ardı etmek, amaçlanan mesajı oynatıcıya iletmek için uygun olmayan açılar kullanmanıza neden olur.

Açıkçası, çok büyük bir ekipte çalışıyorsanız, bu alanlarda uzmanlaşmış insanlar olacaktır ve muhtemelen bu yönlerle ilgili nihai sonuçlara karar vereceklerdir. Bununla birlikte, alanlarıyla ilgili bilgi sahibi olmak, ortak bir zemin oluşturmanıza ve onlarla yapıcı bir şekilde etkileşime girmenize ve hikayenin yazarı olarak vizyonunuzun nasıl olduğunu önermenize izin verecektir.

Örneğin, bir oyun dizisi sırasında korku, endişe veya rahatsızlık vermek istiyorsanız, belirli arka plan seslerini kullanabilir veya kameraya belirli bir açı verebilirsiniz. Ama bunu yapabilmek için, kameranın açısının ayarlanması oynatıcının tepkisini etkileyebilir. Tüm bunlar hikaye anlatımının bir parçasıdır: kamera, müzik, sesler, renkler, hepsi hikayede önemli rolü olan araçlardır.

Yani, ne kadar çok şey bilirseniz o kadar iyi olur.

Yaşam deneyimleri

İkinci araç grubu yaşam deneyimleridir. Sık sık oyun oynamak ve ilgili pazarı tanımak çok önemlidir. Ama sadece oynamak sizi başka bir oyunda gördüklerinizi tekrarlama eğiliminde olacağınız için hikayenizi olumsuz olarak etkileyebilir. Bunun yerine, farklı şeyler yapmak bilginizi ve kültürünüzü genişletecektir.

İyi bir anlatımın sırlarından biri, hikayede kime hitap ettiğinizi bilmektir. Sonuç olarak, hikayeyi anlatma şeklinizi, hedef kitlenizi mümkün olduğunca etkileyecek şekilde ayarlamak çok önemlidir.

Şimdi, hedef kitleniz opera hakkında tutkulu insanlardan oluşuyorsa, yapmanız gereken ilk şeylerden biri opera binasındaki on gösteriye katılmaktır. Ve sadece bu da değil. Yürüyüşe çıkmak, bir kano kürek çekmek, bir resim boyamak zorunda da kalabilirsiniz.

Çünkü bunların amacı, hikaye anlatımında olasılıklarınızı genişleterek ele almanın yeni ve farklı araçlarını ve yollarını öğrenmenizdir. Ne kadar çok bilirseniz ve ne kadar çok çalışırsanız veya denerseniz, bir hikaye o kadar iyi anlatabilirsiniz.

Hayal Gücü

Hayal gücü, hikayeleri anlatmak için elimizdeki üçüncü araçtır: onları telafi edebilir ve inandırıcı yapabiliriz. Bunu, dinleyicimiz söylediğimiz şeyin gerçek olduğuna ikna olana kullanabiliriz.

Video Oyunlarında Hikaye Anlatma

Bir video oyununda neden ve nasıl hikayeleri anlatabiliriz. Hikaye anlatımının ne anlama geldiğini, hikaye anlatımının amacının ne olduğunu ve hangi araçları kullanabileceğimizi açıkladık ve etkileşimli kelimeye bir tanım da verdik. Bu gerçekten önemlidir, çünkü video oyunlarının doğumuyla, daha önce “deneysel” olarak kabul edilen bir tür anlatı aslında en popüler ve ilgili çağdaş anlatı türlerinden biri olan etkileşimli hikaye anlatımı haline gelmiştir.

Video oyunlarında hikaye anlatımının bu kadar önemli olmasının nedeni de budur. Çünkü bir video oyunuyla hikayeleri anlatma şeklinizi başka bir ortamda anlatamazsınız.

Aslında, video oyunları mesajları düzenlemenizi ve tepkileri o kadar karmaşık ve güçlü hale getirmenizi sağlar ki, anlatıyı benzersiz ve birçok yönden yeni bir deneyim haline getirir.

Elbette, İnteraktif Hikaye Anlatma, gelecekte yeni “büyük şeylerden” biri olacaktır.

Sonuç

İnsan sonsuza dek hikayeler anlatabilir, ancak yalnızca video oyunlarıyla etkileşimli hikayeler anlatmaya başlamıştır.

Bu yazımıda Oyun için Hikaye Nasıl Oluşturulur? Sorusuna bir perspektif bakış açısı vermeye çalıştık umarız çalışmalarınıza yardımcı olur.

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu