İlham Alın
Trend

Oyun Tasarımı için 10 Hayati Ders

Bu oyun tasarımı için 10 hayati ders, yirmi yılı aşkın süredir dünyanın en popüler kart oyunlarını tasarlayan Magic the Gathering baş tasarımcısı Mark Rosewater tarafından paylaşıldı. Orijinal GDC konuşmasını burada bulabilirsiniz.

Oyun tasarlamak için temelleri iyi atılmış bir bilgi seviyesine sahip olursanız, başarıyı elde etmeniz de o kadar kolay olur. Bu harika kaynağın size oyun tasarımı konusunda oldukça faydalı olacağına inanıyoruz.

Hadi gelin bu oyun tasarımı için 10 hayati dersin ne olduğuna hep birlikte bakalım.

Ayrıca mobil oyun geliştirme ve tasarlamak için ihtiyacınız olacak oyun motorları ve araçları için 2020’nin En iyi 15 Mobil Oyun Motoru / Geliştirme Platformu ve Araçları kılavuzumuza bakmayı unutmayın.

ÖNERİLEN VİDEO

Ders 1

İnsan doğasına karşı savaşmak kaybedilen bir savaştır.

Oyun Tasarımı için 10 Hayati Ders
Oyun Tasarımı için 10 Hayati Ders

Hedef kitlenizi karmaşık bir yapı ile karşılayabilirsiniz. İnsanlar genelde inatçı olma eğilimindedir. İnsanların karakter özelliklerini oyununuza uyacak şekilde değiştiremezsiniz, bu nedenle oyununuzu kitlenin ihtiyaçlarına göre değiştirmeniz gerekir. Kendinizi, kazanamayacağınız bir savaşın ortasında bırakmayın.

Ders 2

Yapmanız gerekenlerin başında, oyun estetiğini doğru bir şekilde oluşturma gelmelidir.

Oyun Tasarımı için 10 Hayati Ders
Oyun Tasarımı için 10 Hayati Ders

İnsanlar bir şeyleri belirli bir şekilde algılamayı sever ve bununla savaşmaya karar verirseniz, dikkatleri çekersiniz. Temel olarak, algı hakkında dikkatlice düşünmeniz ve bağlantı kopmasına neden olmayan estetik oluşturmanız gerekir.

İnsanlar, oyunun bileşenlerinde belirli bir hissi almak ve yakalamak isterler. Oyun parçalarının nasıl bir araya getirildiğini düşünün. Oyuncularınıza doğru hisleri yansıttığınızı düşünüyorsanız, o zaman oyun estetiğini yaratma ve yakalama konusunda başarılı olduğunuz anlamına gelir.

Ders 3

Rezonans önemlidir

Oyun Tasarımı için 10 Hayati Kural
Oyun Tasarımı için 10 Hayati Ders

Oyuncular hayatınızı deneyimlemek için oyununuzu başlatırlar, yani sıfırdan başlamak zorunda değilsiniz. İnsanların zaten inşa edebileceğiniz önceden var olan bir duygusal tepkiye sahip olduğunu bilmelisiniz. Burada önemli olan, bazı araçlarınızın oyunculardan gelmesidir, bu yüzden sadece duygusal eşitliği nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Video Oyunu Zinesterlerinin Yükselişi

Oyun Tasarımı için 10 Hayati Kural
Zinester: Bir zineyi derleyen ve yayınlayan kişidir, zine ise düşük tirajlı, orijinal veya tahsis edilmiş metinlerin ve görüntülerin, özellikle azınlıkların ilgi alanlarından biri olan ticari olmayan bir yayınıdır.

Bu kitap, milyarlarca dolarlık video oyunu endüstrisinin neden değişmesi gerektiğini açıklayan ve onu değiştirmenin yollarını gösteren kritik bir deneme, manifesto ve kendin yap kılavuzudur. Bağımsız oyun tasarımcısı Anna Anthropy, daha geniş bir yelpazede insan deneyimlerini temsil eden bir kültür oluşturmanın yolunu gösterir.

Ders 4

Öğrenmeyi kolaylaştırın.

Oyun Tasarımı için 10 Hayati Kural

Piggybacking, öğrenmeyi kolaylaştırmak için oyun bilgilerini önden yüklemek için önceden var olan bilgileri kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Örneğin, uçmayı öğretmek çok kolaydır, çünkü sezgisel bir şeydir ve insanlar anında alır. Kitlenizin önceden var olan bilgisini, oyununuzun avantajına kullanmak, öğrenmeyi çok daha kolaylaştırabilir.

Ders 5

“İlginç” i “eğlence” ile karıştırmayın.

Oyun Tasarımı için 10 Hayati Kural

İki tür uyarım vardır: entelektüel uyarım ve duygusal uyarım. “Birincisi, düşünme şeklinizi harekete geçirmektir. İkincisi duygusal bir tepki üretmektir. İnsanların karar verme süreçlerinde düşüncelerden çok duygularla daha motive olurlar. Bir oyuncu ile duygusal seviyede konuşuyorsanız, oyuncu memnuniyeti yaratma olasılığınız daha yüksektir.

Ders 6

Oyununuzun hangi duyguyu uyandırmaya çalıştığını anlayın.

Oyun Tasarımı için 10 Hayati Kural

Bir oyuncunun oyuna duygusal olarak nasıl tepki verdiğini sürekli olarak düşünmelisiniz. Hedef kitlenizin tam olarak neyi deneyimlemesini istediğinizi tanımlamalısınız. Kendinize sürekli sormalısınız, Bu oyun seçiminin oyuncu deneyimi üzerinde ne gibi bir etkisi olacak? Bir bileşen bu genel deneyime katkıda bulunmuyorsa oyundan çıkarılması gerekir.

Ders 7

Oyunculara oyunu kişiselleştirme imkanı verin.

Oyun Tasarımı için 10 Hayati Kural

Oyuncular için bir başka önemli şey de oyununuzla kişisel bir bağlantı kurabilmeleridir. Oyuncu oyun hakkında ne kadar çok düşünürse, beyinleri o kadar olumlu düşünür. Bu bağlantıyı nasıl elde edersiniz? Bunun bir yolu, oyuncularınıza değiştirebileceği bir dizi seçenek sunmaktır.

Ders 8

Ayrıntılar, oyuncuların oyununuza aşık oldukları yerdir.

Oyun Tasarımı için 10 Hayati Kural

Ayrıntılar önemli, daha fazla küçük şey oyuncularınızın oyunla bağ kurmasını sağlayacaktır. En küçük detaylar sadece küçük bir insan yüzdesi için önemli olabilir, ancak bu, oyuncuyu oyununuza aşık eden şeyler olabilir.

Ders 9

Oyuncularınızın bir sahiplik hissine sahip olmasına izin verin.

Oyun Tasarımı için 10 Hayati Kural

Başka bir iyi ders ise, oluşturmada eliniz olan şeylere daha bağlı olmanızdır, bu yüzden bunu bir avantaj olarak kullanabilirsiniz. Sadece daha fazla özelleştirme seçeneği ekleyin ve oyuncularınız oyununuzu kişiselleştirmek için daha fazla araca sahip olmasını sağlayın.

Zindanlar ve Masaüstü Bilgisayarlar: Bilgisayar Rol Yapma Oyunlarının Tarihi Kitabı

Oyun Tasarımı için 10 Hayati Kural

Rol yapma oyunları (RPG), Dungeons & Dragons gibi oyunların masa üstü rol yapma deneyimini bilgisayar ekranına getiren özel bir oyun türüdür. World of Warcraft ve Guild Wars gibi oyunları sever misiniz? O zaman bu kitabı alın.

Ders 10

Oyuncunun keşfetmesi için yer bırakın.

Oyun Tasarımı için 10 Hayati Kural

Oyuncularınıza hikayenizin bir parçasını anlatmayı deneyin ve ardından kitlenize hikayenizin tamamını anlatmak yerine size bir soru sormalarını sağlayın. Neden? Çünkü insanlar bu şekilde daha fazla yatırım yapacaklardır.

Daha Fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu