İlham Alın
Trend

Piksel Sanatı Nasıl Yapılır?

Nostaljik piksel sanatı, son on yılda bir dalga halinde büyüyor. Bu dalgalar bize geri verdiğimiz şeyleri gösterme eğilimindeler. Bununla birlikte, piksel sanatı söz konusu olduğunda, içerik üreticileri, medyada artık genel olarak beğenilen piksel sanatı örnekleri üretiyor.

Son dönemlerde popülerliği artan Nostaljik piksel oyunlar ve çalışmalar için kullanılan piksel sanatının temel bilgilerine hep birlikte bakalım.

Bu heyecan verici sanatı keşfetmek için günümüzde yapılan oyunlar ve diğer Piksel sanat eserleri size ilham verecektir. Bu sanatı ve tekniklerini keşfetmek için bu yazı ile başlayan piksel sanatı yazı serimizi takip edebilirsiniz.

Piksel sanatının oyunlar ile güçlü bağlantıları olduğu göz önüne alındığında, henüz sanat olarak tam olarak benimsenmemiş olduğu görülüyor. Günümüzde Piksel Sanatı ile yapılan piksel oyunlarında ipleri büyük başarı yakalamış oyunlar olan Minecraft ve Roblox çekiyor diyebiliriz.

Elbette piksel sanatı öncelikle oyunlardan kaynaklanıyor. Blizzard’ın Commodore 64 için Blackthorne’undaki piksel tabanlı grafikleri ilk kez kullanan, grafik sanatçısı Richard Schmidbauer bu düşünceyi destekliyor.

piksel sanatı nasıl yapılır
“Her sahnede, tuvalin sınırlarının ötesinde yaşıyor gibi görünen bir hikayeye bir bakış göstermek istiyorum,” diyor Schlitter (Resim Kaynağı: Raymond Schlitter).

Piksel sanatı son birkaç yılda gerçekten başka sanat biçimleriyle harmanlandı. Piksel çalışmalarını, oyunlarda, video kliplerinde, kıyafetlerde ve pop kültüründe sıkça görür olduk. Artık çok popüler oldu çünkü bu oyunlarla büyüyen birçok insan şimdi çeşitli şeyler yaratıyor. Bugün, çoğu insan piksel sanatını bir ifade aracı olarak görmeye başladı.

Piksel sanatının bir bölümü nostalji ile besleniyor, ama aynı zamanda bir tutku. Pixel sanatı, istenen kontrolü sunarken, vizyonları etkili bir şekilde yakalamak için, insanlara yaratıcılık konusunda oldukça yardımcı oluyor.

Piksel Sanatı Teknikleri ile Ustalaşın

piksel sanatı nasıl yapılır
Piksel sanatına sadece başlamakla bile, piksel sanatının ne kadar mükemmel olduğunu göreceksiniz (Resim Kaynağı: Jubilee).

Piksel sanatçısı Retronator, bir blog ortamına adanmış piksel sanatını kısıtlamalar ile yağlı boya veya suluboya olarak ayrı bir sanat formu olarak sergiliyor. Bu sanat bazı sanatçılara göre önce sanat, sonra pikseldir.

Piksel sanatının temel kısıtlamaları çözünürlük ve paletteki sınırlamalardır. Bu sanatı oyunlarda ve projelerinizde kullanmak için gerçekten daha düzenli bir şekilde çalışmalısınız. Sınırlı blok alanı ve renkler, bir şekli tanımlamaya yetmeyebilir o yüzden bu şeklin anlaşılmasını sağlamanız gerekiyor.

Piksel ortamının ana kısıtlamaları, aynı zamanda en büyük gücüdür. Bu çerçevede çalışmak zorundasınız, ancak diğer şeyler hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yok. Çok fazla ayrıntı ekleyemez ve kendinizi kaybedemezsiniz çünkü yeterli alanı yoktur. Kompozisyon gibi önemli parçalara odaklanmak için kendinize daha fazla zaman bırakmanız sizi özgürleştirecektir.

Ayrıca mükemmel tasarım ve çalışmalar yapabilmeniz için En iyi Çizim (Grafik) Tableti kılavuzumuza bakmayı unutmayın.

Piksel sanatından başka, insana kendine özgü görüntüler verebileceği başka bir ortam bulamayabilirsiniz. Piksel sanatı, resimlere sanatsal ifade katar bu yüzden foto gerçekçiliğin eksikliğini tamamlamış olur.

Piksel Sanatı için kaynakları keşfedin

piksel sanatı nasıl yapılır
Schmidbauer’in piksel oyun ilhamları arasında Xenon 2, Hyper Light Drifter ve Super Time Force sayılabilir (Resim Kaynağı: Richard Schmidbauer).

Piksel sanatı alanında ilk adımlarını atmak isteyen sanatçılar için iyi haber şudur ki; Piksel sanatının avantajı çok kolay erişilebilir ve her bütçeye uygun bir ortam sağlamasıdır. Ayrıca bu sanat hemen hemen her grafik yazılımı kullanılarak oluşturulabilir.

Slynyrd YouTube kanalındaki Pixelcast’leri de dahil olmak üzere kolayca erişilebilen çevrimiçi kaynaklar, sürecin aydınlatılmasına yardımcı olabilir. Piksel sanatında ustalaşmak zor olabilirken, yeni başlayanlar için bu videolar, piksel sanatının başlangıcını yapmaya fayda sağlayacaktır.

Düşük veri maliyetleri ve küçük dosya boyutları sayesinde, piksel sanatının çevrimiçi paylaşılması da oldukça kolaydır. Bu yüzden düşük özellikli parametreler onu en pratik dijital ortamlardan biri yapıyor. Piksel sanatı ve tekniği ile çok hızlı grafikler oluşturabilirsiniz. Piksel birimlerinin tekdüzeliği, öğeleri kolayca tekrar kullanmanızı ve mükemmel etkiyi tekrar etmenize olanak sağlayacaktır.

piksel sanatı nasıl yapılır
Piksel oyunlarına Photoshop’ta stiller ekleyebilirsiniz (Resim Kaynağı: Richard Schmidbauer)

Gerçek bir piksel programı satın almak istiyorsanız. Sadece 40 dolar civarında para harcamanız yeterli olacaktır. Ancak Photoshop bile piksel sanatı için kullanılabilir.

Photoshop çalışmalarınızı daha kolay hale getirebileceğini düşündüğümüz 20 En iyi Photoshop eklentisi bölümüne bakabilirsiniz.

Topluluktan öğrenin

Piksel sanat topluluğunun büyümesi, öğrenilecek çok sayıda yaratıcı kaynak olduğu anlamına geliyor. 2010 yılında kişisel sanat Tumblr’ı olarak başlayan Matej’in Retronator blogunu inceleyin.

Bugün, piksel sanat sahnesinde neler olup bittiğini görmek isteyenlerin baktığı blogun 30.000 okuyucu çektiği tahmin ediliyor. Ve bu, 100.000 takipçisi ve daha fazlasına sahip bazı bireysel piksel sanatçılarına kıyasla hala küçük.

piksel sanatı nasıl yapılır
Y kuşağı dışında herkesin nostalji tarafından piksel sanatına çekildiğini söyleyebiliriz. (Resim kaynağı: Matej Jan)

Bu sanatın artan popülaritesi, geçmişte bazen oyunlarla bağlantılı olan ortamların oluşturulmasında oldukça büyük fayda sağlamıştır. Bugünlerde oyunla ilgili olmayanların bile, sanat yapmak için piksel sanatını kullanan pek çok yetenekli sanatçı ile piksel sanatının başını döndürüyor gibi görünüyor.

Piksel sanatı için ortamın, heyecan verici bir zaman olduğu kabul ediliyor. Her gün daha fazla sanatçı, piksel sanatının sınırlarını zorluyor ve bu harika.

Daha Fazla Oku;

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu