İlham Alın

Substance ve Houdini ile Dünyayı Prosedürel Gözlerle Görmek, Woodkid

Woodkid olarak da bilinen film yönetmeni Yoann Lemoine’nin, Substance ve Houdini ile dünyayı prosedürel gözle nasıl gördüğünü, Goliath projesini, daha önce yaptığı çalışmaları ve ilham alabileceğiniz sanatsal yaklaşımını bu yazımızda paylaşıyoruz.

Hadi onun bu CG alanı ve müzik ile ilgili yaptığı sanatsal kombinasyonunu ve yaratıcı düşünce tarzını nasıl geliştirdiğini hep birlikte görelim.

Giriş

Merhaba, benim adım Yoann Lemoine. Woodkid olarak da biliniyorum. Ben bir film yönetmeni, grafik tasarımcı, CGI sanatçısı, müzisyen ve şarkıcıyım. İllüstratör ve animatör olarak başladım ve Woodkid olarak müziğim için birçok CGI görselleştirme yaptım.

3D’ye Nasıl Başladım?

Animatör olduğumda live-action ile çalışma ihtiyacı hissettim, bu yüzden bir kamera satın aldım ve ilk müzik videolarımı çekmeye başladım. Giderek daha fazla sanatçıyla çalışmaya başladım ve Drake, Rihanna ve Lana Del Rey gibi sanatçılar için müzik videolarını yönetmeye başladım.

Bu arada, işime gittikçe daha fazla CGI enjekte etmeye çalıştım. Daha sonra kendi müziğimi videolarıma uygulama ihtiyacı hissettim ve kendi müziğimi yaratmaya başladım. Şarkıcı, yapımcı ve aynı zamanda film yapımcısı olduğum Iron adlı bu videoyu geliştirdim.

Yeşil ekranda (Green Screen) çekilen bu video, kompozisyon ve birleştirme ile ilgili anlık bir başarıydı.

Bir Sanatçı Olarak İlham Almak

Substance ve Houdini ile Dünyayı Prosedürel Gözlerle Görmek Woodkid
Woodkid’in sanatsal yaklaşımı ve dünyayı keşfetme isteği bu video ile izleyicilerine yansıyor

İlhamlarım çok çeşitli. Resimlerin bana aslında müzikten daha çok ilham verdiğini söyleyebilirim. Senografiyi, dansı, şiir okumayı ve duygu ile ilgisi olan her şeyi seviyorum. CGI ve hareket tasarımını hiçbir zaman teknik bir araç olarak değil, duyguları ifade etmenin bir yolu olarak düşündüm. Bir hikaye anlatmadıklarında veya duygu aktarmadıklarında CGI görsellerinden kolayca sıkılırım ve işte bunu yapmamaya çalışıyorum.

CGI’ın arkasındaki güç, alternatif gerçekleri yeniden yaratmak veya gerçek hayatta sahip olamayacağınız araçlarla hikayeler anlatmaktır. Buna örnek verecek olursam, bir mikro milimetre kadar yakın veya galaksinin boyutu kadar geniş çekim yapabilmektir. Ben bunu her zaman bir şekilde gerçekliğin bir uzantısı olarak görüyorum.

  • Her gösterişli bir projenin temelinde hikayenin ne kadar iyi anlatıldığı yatmaktadır. Hikaye için ilham alabileceğiniz Oyun için Hikaye Nasıl Yazılır bölümüze göz atmayı unutmayın.

Substance Kullanımı

Substance ve Houdini ile Dünyayı Prosedürel Gözlerle Görmek Woodkid

Houdini ile çalıştığım yüksek çözünürlüklü modelleri daha düşük çözünürlüklü modellere yeniden projelendirmek için Substance Painter ile çalışmaya başladım. Hızlı bir şekilde Substance Designer ile ilgilenmeye başladım, çünkü sürecim Houdini ile zaten oldukça prosedüreldi. Dünyayı prosedürel bir şekilde görmek için beynimi geliştirmeme gerçekten yardımcı oldu. Şimdi, Substance Designer ve Substance Painter’ı yaratıcı sürecimin bir parçası olarak görüyorum.

Goliath Projesi

Goliath, çevresel ama belki de duygusal olan dünyadaki ölçek çatışmalarıyla ilgili bir video. Bir bina büyüklüğündeki ve zemini yutan bu ekskavatörleri Çek Cumhuriyeti’nde keşfettim. Aynı anda hem korkutucu hem de büyüleyici olduklarını düşündüm. O makineleri gördüğümde hissettiğim sıkıntı ve kafa karışıklığım bana ilham oldu.

Daha sonra bunların etrafında bütün bir hikayeyi geliştirdim. Bir canavar fikrini bir şekilde yaratmak için mineralleri sömüren sahte bir şirketin imajını kullandım. Elbette bu, insanlar olarak bireysel ve toplu olarak parçası olduğumuz ve bazen kendimizi güçsüz hissettiğimiz bir sistemin büyük bir metaforu.

Goliath’taki canavar, CGI stüdyomda geliştirildi. Houdini ile daha sonra prosedürel büyümede geliştirdiğim çok basit bir canavar modeli üzerinde çalıştım. Kemikleri Velum aracılığıyla oldukça esnek kısıtlamalarla yeniden bağladım, şişirilebilir ve geri çekilebilir değerler üzerinde çalıştım, bu da canavarın etrafında dinamik bir zarf oluşturmamı sağladı ve çok organik bir maddeden yapılmış gibi hissettirdi.

Animasyon çok basit olsa bile canavarın etrafındaki tüm kas dokusu ve malzeme çok dinamiktir ve her zaman oldukça dinamik bir şekilde tepki verir.

Ardından, tekstüre ve işleme üzerine çalışmaya başlayan tüm animasyonlu modeli Firm Stüdyosuna verdim.

Firm Stüdyosu

Substance ve Houdini ile Dünyayı Prosedürel Gözlerle Görmek Woodkid

Firm Stüdyosu: Son canavarın yaratılmasından sorumluyduk. 3D eskizler yaparken tasarımı bulmak için birlikte çok yakın çalıştık. Canavarın şekli ve yaratılış süreci bir kez bulunduktan sonra, Substance ile oldukça kolay ilerledi.

Substance kullanma ve UV haritalarını oluşturmada strateji bulmak, ikinci bir adımdı. Birkaç klasik model oluşturmamız için bize ima edilen tüm kareleri değiştiren bir .vdb formu oluşturarak Substance’de başladık. Animasyonun başında, ortasında ve sonunda UV’ler ile birkaç test yaptık. Ayrıca Substance ile çalışmak bize çok ilerleme kaydettirdiğinden UDIM’leri de kullandık. Dokuları canlandırmak için Houdini ‘de de biraz gölgeleme yaptık.

CG alanı ile ilgili bir kariyer beklentiniz varsa hangi CG (Computer Graphics) pozisyonunun sizin için uygun olduğuna karar vermeniz gerekir.

Firm Studio’nun web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

3D ve Sanatsal İfade

Woodkid: Bence CGI, özellikle prosedürle ilgili olarak pek çok duygusal fikri berbaberinde açıyor. Houdini, beynimi çok özel bir şekilde geliştirmeme gerçekten yardımcı oldu. Bu sayede dokuların ve dinamiklerin nasıl bir tür tuhaflık veya duygu yaratabileceği üzerine çalışmaya başladım.

Bu çalışmam, Octane ve Redshift’te gerçek zamanlı görüntü oluşturma yani Render ile birleştirildiğinde, CGI çalışmamı bir kameranın lensinden görmeme gerçekten yardımcı oldu.

Houdini ile Substance arasındaki ilişkiyi gerçekten geliştirmek istiyorum. Houdini modellerimin prosedürel boyutunun, Substance Designer’daki prosedürel doku ile nasıl tamamlanabileceğini keşfetmek istiyorum. Dünyayı izlemeyi, onu prosedürel gözlerimle görmeyi ve Substance araçlarıyla nasıl yeniden yaratılabileceğini ve yeniden yorumlanabileceğini keşfetmeyi gerçekten çok seviyorum.

Okumaya devam Et:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu