HaberlerKariyer

Almanya’da Oyun Endüstrisi için Çalışmak

Almanya’da oyun endüstrisi için çalışmak demek, Almanya’daki kültürel ve yaratıcı ekonominin merkezi bir parçası olan oyun endüstrisinde, çekici bir ortamda çalışmak demektir. Almanya’da oyun sektörü ve buna bağlı perakende, medya ve akademik alanlarda 28.000 iş kolu bulunmaktadır.

2012 yılından bu yana, Almanya’nın kültürel ve yaratıcı ekonomisi, bir milyonun üzerinde iş olanağı sağladı. Bununla birlikte, bu iş kollarından yalnızca çok küçük bir kısmı oyun endüstrisinde istihdam edildi.

Mayıs 2019 itibarıyla oyun, dijital sanat, bilgisayar ve video oyunlarının yaratılması veya pazarlanmasında çalışan kişi sayısının 11.000 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Ek olarak binlerce çalışan, oyunlarla dolaylı olarak bağlantılı işlerde çalışıyor. Bunlar arasında, video oyun editörleri, üniversitelerdeki oyun çalışmalarındaki profesörler, siyasette çalışan oyun uzmanları ve özel perakendede çalışanlar bulunmaktadır. Bu meslekler hesaba katıldığında hayatını oyunla veya oyunla kazananların sayısı 28.000 civarına çıkıyor.

Almanya’da Oyun Endüstrisi için Çalışmak
Almanya’da Oyun Endüstrisi için Çalışmak

Bu rakam Almanya’yı İngiltere ile hemen hemen aynı seviyeye yerleştiriyor. Ancak dünyanın en büyük oyun üreten ülkeleri arasında olan ABD veya Kanada’nın çok gerisinde. 2016’da ABD’de yaklaşık 66.000 kişi oyun geliştirme veya pazarlamada çalışırken, Kanadalı firmalar yaklaşık 20.000 kişiyi istihdam etmişti. Açıkça, Almanya burada iyileştirme için fırsatlar sunuyor.

Diğer bir fark ise firmaların büyüklüğünde yatmaktadır. Güncel bir araştırma da (Almanya’da bilgisayar ve video oyunları endüstrisi araştırması), bu ülkenin oyun şirketleri, ortalama 21,5 kişiyi istihdam ediyor. Çalışma, Hamburg Medya Okulu tarafından yürütüldü ve Almanya’nın federal kültür bakanlığı tarafından finanse edildi.

ABD ve Kanada da Oyun Sektörü

Almanya’da Oyun Endüstrisi için Çalışmak

ABD merkezli Entertainment Software Association‘a (ESA) göre, Amerikan şirketleri ortalama 26,7 kişi çalıştırıyor. Kanada’da bu rakam şirket başına 43,2 çalışandır.

Kanada’daki alışılmadık derecede yüksek ortalama, oradaki çeşitli büyük ölçekli stüdyolar, özellikle Ubisoft Montreal (‘Assassin’s Creed’, ‘Far Cry’, ‘Tom Clancy’s: Splinter Cell’), EA Canada (‘FIFA’, ‘) olduğu için açıklanabilir. Bu stüdyolar, her şeyden önce aldıkları devasa devlet finansmanı nedeniyle ortaya çıktı.

Almanya da Oyun Sektöründe Çalışma Fırsatı Neden Var?

Unreal Engine 5 ortaya çıktı: https://youtu.be/Y_kViJGRfVU
Almanya’da Oyun Endüstrisi için Çalışmak

Alman işgücü piyasasına ilişkin bir analize göre, tüm oyun sektöründe çalışanların yaklaşık yüzde 76’sının sosyal sigorta primlerine tabi işlerde çalıştığını ve yüzde 72’sinin kalıcı iş sözleşmesi olduğunu göstermektedir.

İkincisinin yüzde 87’si tam zamanlı ve yüzde 13’ü yarı zamanlı çalıştığını gösterdi. Yabancı çalışanların payı şu anda % 23 civarındadır. Bu, nitelikli personel ihtiyacının tek başına yerel işgücü piyasası tarafından karşılanamayacağının da bir göstergesidir.

Ancak bu rakam, kısmen şirketlerin uluslararası yöneliminden de kaynaklanıyor. Wooga, InnoGames, Goodgame Studios, Travian, Gameforge ve upjers gibi firmalar dünya çapındaki tüm faaliyetlerini Almanya’daki merkez ofislerinden kontrol etmektedir. Buna göre, ekipleri, örneğin firmaların faaliyet gösterdiği ülkelerdeki toplulukları desteklemek için çeşitli dillerde anadili İngilizce olan kişilerden oluşur.

Sonuç

Oyun endüstrisinin hemen hemen her yerinde olduğu gibi, bu şirketlerdeki çalışma dili İngilizcedir. Son olarak, sektörde birçok şirketin genel merkezinin bulunduğu bölgesel merkezlere doğru bir eğilim var ve bu alanların dışında sadece izole oyun şirketleri bulunuyor.

Bekleneceği gibi, bu merkezler genellikle ilgili ülkenin büyük şehirleriyle eşanlamlıdır. Bu doğrultuda yurt dışında hem kendisini geliştirerek, hem de kariyer yolarını çizmek isteyen kişiler için bir fırsat gibi görünüyor.

Kariyer yolunuza Almanya da devam etmek için bu link size yol gösterebilir.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu