Grafik TasarımKariyerTemel İpuçları
Trend

Tasarım İş Görüşmesi için 20 En İyi İpucu

Tasarım iş görüşmesinde, kalabalığın arasından sıyrılmak ve işi kapabilmeniz için hazırladığımız ipuçlarını vakit kaybetmeden birlikte göz atalım.

İster mutlak bir başlangıç yapmış olun, isterse deneyimli bir profesyonel olun, herkes nihai hayalindeki tasarım işi için çabalıyor. Tasarım işi mülakat süreci sık sık korkutucu görünebilir, yolunuza zorluklar ve engellerden oluşan bir labirent hattı da çıkabilir. Ancak bunun sizi ilk etapta vazgeçirmesine izin vermemelisiniz. Küçük bir rehberlikle tasarım tutkularınızı takip etmek için, size etkili yöntemleri gösteriyor olacağız.

Becerilere ve inanılmaz bir tasarım portföyüne sahipseniz, bu işi hak ediyorsunuz. O zaman, sizi bu imrenilen tasarım iş görüşmesi yapmanıza yardımcı olacak basit ve etkili ipuçlarından bahsederek, işi almak için yelken açalım …

GÖRÜŞME RANDEVUSU AL

Tasarım iş görüşmesi

01. Utanma

Bu günlerde, her bir açık pozsiyon geleneksel iş kurallarına göre ilan edilmez. Kulağını yere yakın tutmalısın. Serbest çalışan web tasarımcısı Jack Osbourne şöyle açıklıyor: “Mümkün olduğunca çok bağlantı kurmak önemlidir. Twitter, LinkedIn ve Facebook gibi çevrimiçi topluluklar, diğer tasarımcılarla etkileşimde bulunmanıza yardımcı olurken, Digg ve Design Float gibi siteler size ücretsiz pazarlama sağlayabilir. Ve işini başarı ile sonuçlandırmanda yardımcı olabilir.

“Sosyal ağ profillerinize bağlantılar göndermek, şu ana kadar isimsiz ve bilinmeyen kişilerle de bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Ağ kurarken altın kural şudur: utangaç olmayın!”

02. Boş pozisyonların görünmesini bekleme – Tasarım iş görüşmesi

İş bulabilmeniz için gerçek bir iş ilanına ihtiyacınız yok. Tecrübeniz ve beceri setiniz bir ajansın iş kazanmasına, teklifini geliştirmesine ya da masaya yenilikçi bir yaklaşım getirmesine yardımcı olacaksa, o stüdyo sizin için yer açmaya çalışabilir.

Katma değer hafife alınamaz. Yaratıcı ajanslar meşgul yerlerdir, bu nedenle detaylarınız doğru zamanda doğru ekrana gelirse, birinin hayatını kolaylaştırabilir ve hayalinizdeki iş görüşmesini yapabilirsiniz.

03. Katıl

Yaratıcı stüdyolar genellikle çok sosyaldir ve başarılarını paylaşmaktan hoşlanırlar. Bloglarını ve tweet’lerini takip et ve giriş yoluyla iç görüsel yorumlar yap. Tasarım görüşmenizden önce, rasgele tanımadığınız insanlarla bağlantı kurmaya çalışmayın, gruplarından birine katılın ve önce etkileşime geçin.

04. Bilgi edin

Yaratıcı tasarım endüstrisi içinde çalışmanın avantajlarından biri, inovasyonun en üst noktasında olduğumuzdur. Bu yüzden sektör ile ilgili en son güncel bilgileri sağlayan birçok gerçekten iyi site var. Bu siteleri takip etmeyi ve bilgi sahibi olmaktan vazgeçmeyin.

GÖRÜŞMEYI BAŞARI İLE TAMAMLA

Tasarım iş görüşmesi

05. Dakik ol

Kulağa açık gelebilir, ancak bir iş görüşmesine geç gelmek kötü bir izlenim yaratır ve geç çalışan trenler veya trafik sıkışıklığı konusundaki mazeretleri hiç kimseyi etkilemeyecektir. Programınızda, zamanında ulaşabileceğiniz ve sizi terletmeden tereddüt etmeyeceğiniz kadar zaman ayırın.

06. Araştırma yap

Bu, bir tasarım görüşmesi için hazırlanırken yapılacak en belirgin şeydir, ancak hepsi çok sık unutulur. Eğer mazeretin ‘vaktiniz olmadı’ ise, o zaman işi yeterince istemediğinizi, anlayacaktır potansiyel işvereniniz. Şirketin sitesine yakından bakın ve onlar hakkında makale ve bilgileri araştırın. Şirket ile iglili araştırmanızı yaptığınızı kanıtlamasını anlatmak için sıralanan bazı sorularınız olduğundan emin olun.

07. Mütevazi olma

D&AD hakimi Ben Casey, “Görüşmelerde ki en yaygın hatalardan biri, mezunların çalışmalarını bitirdiği zamandır ” diyor. “Sunumunuzu yapın ve ‘bu sadece’ ile başlayan bir cümke kurmayın… Eğer gerginiz, zor ama haftalarca bu iş için uğraştığınızı olumlu bir ışıkta sunmalısınız.”

08. Rahat Hissettiğini giyin

Kendinizi nasıl tanıttığınız çok önemlidir. En iyi kural, akıllı rahat giyinmektir. Konforlu kıyafetler giyin: Bu aynı zamanda bir tasarım görüşmesi senaryosuna olan güveninizi tasvir etmenize yardımcı olacaktır. Bir ajansla tanışıyorsanız, takım elbise giymeyin çünkü başarı getirmeyecektir. Ancak görüşmelerinize terlik de giymeyin bu sadece sizin kapıdan çıkışınızı hızlandırır.

09. Becerilerini uygun şekilde sat

Stüdyolar her zaman işlerine yeni bir şeyler ekleyebilecek insanları ararlar. Dolayısıyla, artırılmış gerçeklik uygulamaları ile becerilerinizi mahvetmeyin, görüşme yaptığınız işi yapma becerilerinize güven vermeden önce, bu ek becerileri gelecekteki işletmeye değer katmanın iyi bir yolu olarak gösterin.

10. Tasarım özgeçmişini ve portföyünü hatırla

Sizinle görüşen şirketin yaratıcı özgeçmişinizi zaten görmüş olması nedeniyle, başvuru sürecinin bir kısmının bittiğini varsaymayın. Sizden görüşmede özgeçmişinizle konuşmanız istenebilir, bu nedenle sunulmuş bir formda birkaç kopya çıkardığınızdan ve ne yaptığınızı ve yapabileceklerinizi tanıdığınızdan emin olun. Ve sizden neredeyse kesinlikle portföyünüz üzerinden konuşulabileceği düşüncesini aklınızdan çıkartmayın.

ÖZGEÇMİŞİNİ HAZIRLA

Tasarım iş görüşmesi

11. Tasarım özgeçmişini spesifik tut

Kendinizi gerçekten satan bir görev ifadesiyle başlayın. Çalıştığınız müşterilerin ve markaların adlarını kontrol edin ve istihdamınızı her zaman ters sırada, şimdiki işi önce sıralayın. Tasarım görüşmenizdeki özgeçmişinizle konuşurken, CV’nizde listelenen deneyimler ile ifadeleri destekleyin. Özel olmaya çalışın, “Bireysel olarak veya takımda iyi çalışıyorum” diye bir cümle kurmayın. Bunu herkes yapabilir, bu benzersiz bir beceri olmadığı için kendinizi diğerlerinden ayıran standart dışı cümleler kurmaya çalışın.

12. Birden fazla tasarım özgeçmişi yap

Yaratıcı ve dijital iş başlıkları, yaratıcı öğelerin yetenekleri gibi, her zaman belirsizdir. Rahatça üç farklı iş yapabiliyorsanız, her biri ile ilgili güçlü yönlerinizi ortaya çıkaracak üç farklı özgeçmiş oluşturun. Sadece hangisi ile hangi işe başvurduğunuzu hatırlayın ve uygun olanı görüşmenize getirin!

13. Yenilikçi seçeneklere karşı dikkatli ol

Pixelsurgeon’lu Jason Arber , yenilikçi özgeçmişlerinden adil bir pay aldı. “Yırtılmış kağıda yazılı özgeçmişler yazdım, bir yapboz şeklinde geldim ve oyun kartları aldım. Dev özgeçmiş posterleri, şişirilebilir özgeçmişlerim ve hassas ve karmaşık kağıt mühendisliği kullanılarak hazırlanmış özgeçmişlerim vardı.

“Açıkçası, bu özgeçmişler akılda kalıyor, ama aynı zamanda yenilikçi özgeçmişlerine de benziyor. Bu rotadan aşağı inmeyi tercih ederseniz, bu hesaplanmış bir risk. Bir yandan yaratıcı düşünür gibi görünebilir, diğer taraftan iddialı ve aşırı görünebilir. Alıcıya bağlı. ”

PORTFOLYONU HAZIRLA

14. Tasarımı Basit tut

Önce dijital portföyünüze odaklanalım. En iyi seçenek ısmarlama bir web sitesidir, ancak sıfırdan kodlamanız gerektiği anlamına gelmez (web tasarımı sizin işiniz olsa da, bu iyi bir fikir olabilir). Kişisel bir site için iyi bir temel sağlayan birçok WordPress portföy teması (link eklenecek) vardır.

Yaratıcı yönetmen, “Tüm sanat yönetmenleri çevrimiçi portföyünüzle ‘Basit ve aptalca tutun’ formülünü izlemeniz gerektiğine karar verecekler, çünkü gezinme ve tasarımında basit değilse, aptal görünen kişi sizsiniz” Jon Schindehette . “Ve asla işini göstermek için Facebook fotoğraflarını kullanma: ‘amatör’ diye bağırıyor!”

Basılı bir portföy oluşturmak da isteyebilirsiniz. Bu, işinizin bir broşürü veya daha basit bir mail ile olabilir.

15. En iyi tasarım işini göster

Bir düzine iyi projeniz olduğundan emin olun, ancak her zaman aklınızda en güçlü üç ya da dördü bulun; böylece zamanınız kısaysa, onlarla güvenle konuşabilirsiniz. Dolgudan kaçının yalnızca gerçekten gurur duyduğunuz ve becerilerinizi gösteren çalışmaları dahil edin. Ümit vaat eden daha az projeyi sunmak, görüşmecinin becerilerinizden şüphe etmesine neden olan bir şey sunmaktan daha iyidir.

16. Onlara istedikleri tasarımı ver

Central İllüstrasyon Ajansı başkanı Ben Cox, farklı bir portföyü oluşturmak için ne gerektiğini ortaya koyuyor: “İşin püf noktası, müşteriyle her zaman empati kurmaktır. Acele bir resme ihtiyaç duyan bir sanat yönetmeni olsaydınız, ilk birkaç sayfa veya tıklamayla görsel dilinizin ilham verici ve doğru bir görünümü sunup sunmadığını hemen anlardınız.”

“Müşteri, işinizi keşfetmek için daha fazla zaman geçirmeye karar verirse, işinizi doğru yaptığınızın bir göstergesidir. Onları heyecanlandırın ama işlerini mümkün olduğunca kolaylaştırın.”

17. Kaliteye odaklan, niceliğe değil

Portföyünüze dahil edilen iş miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte, her şeyle doldurmanız anlamına gelmez. Yaratıcı yönetmen John McFaul, “Mesele şu ki, bir portföy; yeteneklerinizi ve tavrınızı gösterecek bir araç” o yüzden “Açıklarını telafi etmek için saçmalıklarla doldurma bunların hepsini görebiliriz.” diyor.

18. Tasarım örneklerini uyarla

Bu tartışmalı bir nokta. Portföyünüze dahil olanları, görüşmecinizin aradığı sektör veya uzmanlığa odaklanmak üzere ayarlıyor musunuz? Bazı görüşüler bu yöntemin faydalı olduğu yönünde görüş bildirerek, şirketlerin farklı stiller ve projelerle görmek istediklerini öne sürüyor. Fakat çalışmanızın bir alt kümesi tamamen alakasızsa veya kıyaslama yapıldığında fakirse, başarınız olumsuz yönde etkilenmesi söz konusu olacağından şüpheniz varsa, bu yöntemi dışarıda bırakın.

19. Tasarım Kişiliğini göster

Kişiliğinizin, görüşmede ve portföyünüzde parladığından emin olun. Londra’daki Ravensbourne University’deki tasarım gurusu ve öğretim görevlisi Lawrence Zeegen şöyle açıklıyor: “En iyi portföyler, hem yaratıcı bir tasarımcı olarak hem de aynı derecede önemli görüş sahibi biri olduğunu göstermelidir Ve yaşama olan bakış açısını sergilemelidir.”diyor.

20. Tasarım Becerilerini geliştir

Sunacak yeterli işin olmadığından endişeli misin? Ajansa özgü örnekleri göstermek ister misiniz? Bu durumda kendinizi özetlemenizi öneririz.

Örneğin; Yüksek veya düşük tasarım kalitesiyle sizi etkileyen bir çalışma veya kitap kapağı görüyorsanız, kendi versiyonunuzu kendiniz oluşturmak için kendiniz görevlendirin ve sonra onu portföyünüze ekleyin.

Herkese başarılar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu