KariyerVFX

VFX Stüdyosu Nasıl Kurulur?

Sanatçılar kendi VFX stüdyolarını nasıl kurduğunu paylaşıyor ve aynı şeyi yapmak isteyen herkes için ipuçları veriyor. VFX stüdyosu nasıl kurulur, hadi hep birlikte bunun cevabını öğrenelim.

Hayattaki herhangi bir macera gibi, kendi VFX stüdyosunu kurmaya başlamanın doğru ya da yanlış yolu yoktur. Ancak başkalarının nasıl yaptığını görmek için, 3D filmler dünyasında kendi başlarına kurulan birkaç kişiyle konuştuk. Püf noktalarını, ipuçlarını ve deneyimlerini keşfetmek için okumaya devam edin ve kariyerinizde nerede olursanız olun ilham almaya hazırlanın.

01. Küçükten Başlayın ve Ölçeklendirin

vfx stüdyosu nasıl kurulur
Milk’e bugüne kadarki en büyük VFX’lerinden bazılarını oluşturma fırsatı sunan Sekizinci Doktor serisi

VFX stüdyolarının çoğunluğunun, bir ya da daha fazla kıdemli sanatçı kendi başına yola çıkmak için kurulu bir stüdyodan ayrıldığında doğduğuna şüphe yok. Bu tam olarak Milk VFX’in Haziran 2013’te ortaya çıktığı bir şeydi. CEO Will Cohen şöyle açıklıyor: “The Mill Film & TV bölümünü kapatma kararını aldığında, küçük bir grup ile kendi başımıza kurmamız için eşsiz bir fırsat yakaladı.”

Milk, Londra’da sadece 40 kişi ve üç ana proje, Sherlock 3 serisi, Doctor Who’nun 50. yıldönümü bölümü ve Jonathan Strange & Bay Norrell’in TV uyarlaması ile başladı. Oradan, üst düzey film ve televizyon projelerinde yaptığı çalışmalarla ünlü bir stüdyoya dönüşmüştür.

vfx stüdyosu nasıl kurulur
2017 yılında Milk VFX The Sunday Times Tech Track Ekibi

Dört yıl içinde, takım yavaş yavaş 150 kişiye ulaştı ve Cardiff, Galler’de ikinci küçük bir stüdyo açtı. Bugün gemide 250 sanatçı var ve aynı zamanda Fitzrovia, Londra’da üçüncü bir stüdyo daha bünyesine kazandırdı.

Stüdyo, endüstrinin kalbinde nasıl bu kadar sağlam bir üne kavuşabildi diye sorulduğunda, Cohen, her şeyi ekibin birleşik deneyimine bırakıyor.

Aramızdaki ilişkiler ve sistematik kayıtlarımızla çok şanslıydık. Daha sonra güvence altına aldığımız çalışmalar, yüksek kalite konusundaki itibarımızı artırmamıza yardımcı oldu. İlk BAFTA Televizyon El Sanatları Ödülü’nü kazandık: Day of the Doctor ki bizim için bir masal gibiydi. ”

02. Tasarruf Edin ve Akıllıca Harcayın

vfx stüdyosu nasıl kurulur
Sound investme Milk Land Hercules gibi en iyi filmlerde çalıştı

Bankadaki parayla ilk yılın sonuna kadar ulaşmanın küçük bir meselesi var; bu, her yeni iş için geçerli olan iş varken iş yap, ara vermen gerekirse ara ver. Cohen, “Biz kendi kendini finanse eden bir girişimdik, milyonlarca lira ile başlamadık” dedi.

“İki önemli karar, bize yardımcı oldu: Milk’i markalaştırmaya, para ve enerji yatırımı yaptıktan daha sonra (2017’de) BGF’den yatırım almaya ve işi uygun bir stratejiyle büyütmeye karar vermeye başladık.”

Cohen, VFX stüdyosu nasıl kurulur cevabına ayrıca, işletmenin teknik ölçeklenebilirliğinin sağlanmasının, özellikle bulut teknolojisine olan yatırımlarında, erken başarılarında da önemli bir faktör olduğunu belirtiyor.

vfx stüdyosu nasıl kurulur
Lexhag ayrıca ekipman üretiyor, 3D baskı aksesuarı kuruyor, tasarım setlerine yardımcı oluyor, kamera ekipmanları tasarlıyor ve daha fazlasını yapıyor

2009’da VFX stüdyosu Lexhag‘ı kurduğunda Alexis Haggar için biraz farklı bir yolculuktu. “Bu noktaya kadar, film okulundan mezun oldum ve özel efekt endüstrisine giriş yaptım.”dedi.

“CGI daha yaygın hale geliyordu, artık bir lüks değil, birçok prodüksiyon için bir zorunluluktu. Düzenli olarak CG’nin FX endüstrisini nasıl tamamen ele geçireceğini konuşurduk. Okulda, Sanat A’mı yarattım. 3D animasyonda son seviyeyi yükselttim, bu yüzden bazı profesyonel yazılımlarla hız kazanmaya başlamıştım. ”

Haggar, kariyerini SFX’te ilerletmeye devam etti ve pratik ve dijital efektler üzerinde çalışmalarıyla tanınan BBC görsel efektleri Paul McGuinness ile tanıştı.

Haggar, “Birkaç yıl onunla çalıştım, her iki alanda da çok fazla bilgi ve deneyim kazandım ve kısa bir süre sonra onunla mükemmel bir çalışmadan sonra, Lexhag’ı kurmanın zamanının geldiğine karar verdim” diyor. Oradan tasarruflarının tamamını Soho’da küçük bir bodrum katının kiralanması için harcadı. Geri kalanlar dedikleri gibi tarih.

03. İşinize Odaklanın

vfx stüdyosu nasıl kurulur
Kalabalık bir stüdyo bekleyebilir, ilk adımlar küçükten başlamaktır.

VFX endüstrisinde zengin deneyime sahip olmamasına rağmen, Haggar, birleşik tecrübesinin kendisine eşsiz bir avantaj sağladığını savunuyor. “Endüstri hakkında daha çok şey gördüm. Yolculuğum, yapımcıları tanımak ve onların vizyonlarını oluşturmak için onlarla çalışmaktan ibaretti.”

“Açıkçası, VFX çekimlerinin nasıl üretileceğini bilmek ve güvenilir bir temel beceriye sahip olmak da çok önemli. İlk işinizi kazandığınızda, muhtemelen sizinle çalışmak için başkalarını işe almak ve bir takım oluşturmak için büyük olasılıkla daha fazlasını yapacaksınız.”

Lexhag’ın itibarı, Haggar’ın korku türüne duyduğu ilginin yanı sıra, pratik ve dijital efektleri birleştiren projeler üzerine inşa edildi. İlk televizyon dizileri Charlie Brooker’in Ölü Set’i üzerinde çalışmasına neden olan şey buydu.

Devam ediyor: “Oldukça rekabetçi bir pazar, bu yüzden sizi öne çıkaran her şey iyidir. Bir konuya sahip olmak ve çok iyi bir şey yapmak, tekrarlayabileceğiniz, daha sürdürülebilir bir iş yaratabileceğiniz anlamına gelir.”

Bir zamanlar lüks olmanın yanı sıra, CGI şimdi televizyon ve filmlerde temel bir ürün haline geldi.

Bir konuya sahip olmanın talihsiz yan etkisi, Lexhag’ın sürekli olarak yeni teknikler veya teknolojiler öğrenerek ve deneyerek mücadele ettiği bir şey haline geliyor.

“Biz yaratıcı bir problem çözme şirketiyiz, hikaye odaklı zorlukları çözüyoruz. Ekibimiz çok yetenekli ve yaratmak için tüm yeteneklerimizi kullanmayı seviyoruz; CGI yapıyoruz, elementleri yaratıyoruz, ekipman üretiyoruz, fiziksel fikirleri prototip ediyoruz, 3D Baskı ve geliştirme, tasarım setlerine yardımcı olma, karakter oluşturma, kamera kule tasarımı ve daha fazlasını yapıyoruz”diyor Haggar.

Haggar’a benzer bir girişimi düşünenler için, bazı bilge tavsiyelerde bulunuyor: “Zor iş ve akıllıca çalışmak zorundasınız. Sadece sevdiğiniz şeyi değil, her şeyi biraz yapmaya hazır olun. çabalarını odaklayabilen ve iş yürütmenin tüm yönlerinden zevk alabilen kişi olun. ”

04 Başta Seçici Olmayın

vfx stüdyosu nasıl kurulur
Rob Redman, kendi VFX stüdyosunu çalıştıran herkesin, zamanının üçte birini yönetici olarak geçirmesi gerektiğini söyledi

Pariah Studios’un  sahibi Rob Redman için, hayat kurtarıcılığı ile uğraşmaya gerek yoktu. “Yıllarca fotoğrafçıydım ve daha sonra 3D haline gelen çok sayıda resim düzenlemesi yapıyordum” diye açıklıyor.

Pariah Studios’a boş zamanlarımı değerlendirmek amacı ile,“ yandan ”bir iş olarak başladım. Redman, bu tür organik büyümenin izin verdiği yaratıcı özgürlüğün tadını çıkardığını iddia ediyor. “Birlikte tasarladığım, 3D kamera çalışmam vardı” diye ekliyor.

Herhangi bir stüdyonun hayatının başlarında, projeleri seçme özgürlüğü bir lüks olacak.  Redman’ın açıkladığı gibi: “İlk başta bir ününüz yok o yüzden başkasının şirketi altında bu işleri yürütmeniz gerekiyor” diyor.

Redmanın, VFX stüdyosu nasıl kurulur sorusuna karşılık cevabını özetlemek gerekirse; “Çalışmaya başlamak için size gelen her projeyi kabul etmek zorundasınız ancak bu şekilde yavaş yavaş piyasaya girerek farkındalığınızı ve tanınırlığınızı arttırabileceksiniz. Ve bu sayede para kazanabileceksiniz.”

05 İyi Bir Yer Seçin

Milk’in Altered Carbon için yaptığı bu yanan manzara, çalışmak için iyi bir yer değil. 🙂

Cohen, deneyim ve konumun başarılı bir stüdyo oluşturmak için önemli olduğuna inanıyor: “İnsanların gerçekten kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı bilmek istediklerini gördük, bu yüzden deneyim çok önemli.”

Konumun bazı açık avantajlara sahip olmasına rağmen, her yeni stüdyonun her zaman için farklı engeller vardır. Cohen, potansiyel müşterileri büyük ölçekli işlerin üstesinden gelebileceklerine ikna etmenin başlangıçta en büyük zorluklardan biri olduğunu açıklıyor.

“Sipariş defterini aynı anda dolu tutmak, yaptığımız işlere göz kulak olmak bugün hâlâ zor.” Diye ekliyor.

Tek bir sabit yerden çalışmak geçmişte kaldı.

Redman ve Haggar için konum, çağdaş VFX endüstrisinde daha az endişe vericidir. Haggar, “Bu günlerde uzaktan çalışma yaygın ve birçok insan dünyanın dört bir yanından çalışıyor. Birleşik Krallık’ta yaşıyorsanız, Soho’nun hala faydaları var, ancak ne kadar süredir emin değilim,” diyor Haggar.

Redman’a göre: “İnternet bağlantınız olduğu ve toplumun bir parçası olduğunuz sürece, ormanda bir günlük kulübede bile olmanız, önemli değil.”

Kendi stüdyonuzu başlatmak için araçlar artık her zamankinden daha kolay erişilebilir, ancak bu daha kolay olduğu anlamına gelmiyor. Redman, “Kurulumu daha kolay, ancak başarması daha zor” diyor. “Daha yaygın hale geldikçe, on yıl önce yalnızca on kişinin yaptığı gibi aynı şeyi yapmaya çalışan 300 kişi olacak.”

Tecrübeli katılımcılarımızın içgüdüsüyle, ayrıca yeterli ileri görüş ve yaratıcılıkla, kendi VFX stüdyosunu kurmanız için gerekenlere sahip olabilirsiniz, öyleyse neden gidip öğrenmiyorsunuz?

İlgili Makaleler:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu