Nasıl Yapılır

Animasyon nedir?

Animasyon, hareketli grafikleri yeniden oluşturmak için hızlı bir şekilde (saniyede 24 kare) oynatılan statik bir görüntü dizisidir.

Animasyon, çoğumuzun deneyimlediği ilk ekran eğlencesidir. Bazılarımız bunu gençliğimizden duygusal bir hatıra olarak geride bırakıyor, ancak bazılarımız da bunu gelecekteki bir kariyer olarak görüyor. Herhangi bir animasyon dersi almayı düşünmeden önce, bu büyüleyici ortamın temellerine bakalım!

Animasyonun Temeli

Animasyon Nedir
Çoğumuz, Looney Tunes tarzı animasyonlu klasiklerle büyüdük.

Geliştirilen ilk biçimi, görüntülerin elle çizildiği veya selüloit tabakalara boyandığı ve fotoğraflanarak filme aktarıldığı 2 boyutlu görüntülerden oluşuyordu.

Zamanla, 3 boyutlu CGI (bilgisayarda oluşturulan görüntüler) haline geldi. Günümüzde ise hem 2D hem de 3D animasyonların çoğu sanal ortamlarda oluşturulmaktadır. Hâlâ kare kare yakalanan tek animasyon biçimi olan stop motion animasyonu (kağıt kesikler ve kuklalar) bile post prodüksiyon aşamasında bazı CGI veya VFX (özel efektler) unsurlarını kullanmaktadır.

Ana akım animasyon artık sanal alemde sıkı sıkıya bağlı olduğundan, bir animatör olarak kariyeriniz, iyi bilgisayar becerilerinize ve yazılım bilginize göre şekillenmektedir.

2D ve 3D olmak üzere farklı animasyon türlerine bir göz atalım ve farklılıkları keşfedelim.

2D Animasyon nedir?

2D Animasyon ile ilgili hazırlamış olduğumuz aşağıda ki videomuzu izleyerek bir çok sorunun yanıtına ve program bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Genel olarak ‘geleneksel’ olarak 2D animasyon, hareket yanılsaması yaratmak için statik görüntülerin art arda bir araya getirilmesidir. Türünün ilk günlerinde, bu görüntüler elle çizilmiş veya kare kare boyanmış ve ardından film üzerine fotoğraflanmıştır.

Günümüzde CGI’nin evrimiyle birlikte 2D, Toon Boom Harmony ve Adobe After Effects gibi programların endüstri standardı olmasıyla, yazılım kullanılarak eskiden olduğundan çok daha kısa sürede oluşturulmaktadır.

2D’nin bir başka özelliği de görünüşüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, görüntüler 2 boyutta ifade edilir (Yükseklik ve genişlik olarak). Ortamlar ve karakterler düz görünür, alan derinlikleri yoktur ve düz bir düzlemde bulunurlar. South Park veya Rick and Morty gibi dizileri düşünebilirsiniz. Bununla birlikte Aslan Kral, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ve Fantasia gibi klasik filmlerin tümü 2D olarak oluşturulmuştur.

Oluşturulması daha az karmaşık olduğu için 2D formatın üretimi daha hızlıdır ve bu nedenle çevrimiçi olarak, e-postalarda, sunumlarda, reklamlarda ve logolarda vb. Ticari kullanım alanları için tercih edilir. Daha küçük dosyalar olarak kolayca dışa aktarılabilir ve ticari iletişim sağlayabilir.

Bir 2D Animatörün kariyeri, ister uzun metrajlı filmlerde, ister televizyon dizilerinde, ister ticari işte olsun, birçok yaratıcı kapıyı açabilir. Bu kariyer yolunu keşfetmekle ilgileniyorsanız, bizi takip etmeyi unutmayın.

3D Animasyon nedir?

En iyi 11 Maya eklentisi

Üç boyutlu animasyon 1970’lerde akademik deneyler olarak başladı ve ilk 3D özelliği olan Toy Story’nin piyasaya sürülmesiyle 1995 yılına kadar ana akım haline gelmedi.

Adından da anlaşılacağı gibi karakterler ve ortamlar 3 boyutta ifade edilir (yükseklik, genişlik ve derinlik). Bu tür, sanal gerçeklik, oyun, ve film alanlarında kendisini kanıtlamıştır. Doğası gereği 3D, animasyon türünün en ileri noktasındadır ve sektöre yeni bir soluk getirmiştir.

En iyi 3D Modelleme ve animasyon programlarını görmek için En iyi 3D modelleme programları kılavuzumuza bakmayı unutmayın.

Animasyonun evrensel çekiciliği, uzun ömürlü bir kariyer seçeneği olarak garanti eder. Herhangi birine en sevdiği çizgi filmleri veya özellikleri sorduğunuzda, her zaman çocukluktan itibaren sevilen hikayelerin duygusal bir tepkisini uyandıracaktır. Cumartesi sabahı çizgi filmlerin çocukluk ritüelini kim sevgiyle hatırlamıyor?

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu